Połącz się z nami

News Chicago

Kardynał Chicago Blase Cupich przemawiał w Parlamencie Religii Świata w McCormick Place

Opublikowano

dnia

W środę, w czasie trwającego w Chicago Parlamentu Religii Świata, Kardynał Blase Cupich powiedział, że chociaż świat jest bardziej połączony niż kiedykolwiek, wielu ludzi jest teraz bardziej odizolowanych i samotnych niż kiedykolwiek. Ponad 6 tys. osób reprezentujących dziesiątki religii i systemów wierzeń spotyka się w McCormick Place od poniedziałku a organizatorzy określają wydarzenie jako największe na świecie zgromadzenie przywódców międzywyznaniowych.

Kardynał Blase Cupich wygłosił mocne przemówienie w czasie Parlamentu Religii Świata. Mówił na temat sumienia, które odnosi się do tego, jak wchodzimy w interakcje ze sobą. Powiedział także, że takie międzywyznaniowe spotkania są ważne, aby zbliżać ludzi do siebie, aby zadbać o swoje prawa i godność, zamiast troszczyć się o cele materialne.

Kardynał Cupich stwierdził, że wpływ technologii na naszą zdolność poznawania innych perspektyw raczej zawęża niż poszerza nasze poglądy.

„Czy świat jest na wyciągnięcie ręki, czy też nasze palce zawężają świat?” pytał kardynał Chicago.

Parlament Religii Świata trwa od poniedziałku w McCormick Place. To tygodniowe wydarzenie oznacza powrót do korzeni – pierwsze międzywyznaniowe zgromadzenie zorganizowano w Chicago w 1893 roku. W ciągu ostatnich 30 lat Parlament zebrał się sześć razy, ostatnio w Toronto w 2018 roku.

Poprzednie zgromadzenia przyciągały uczestników z ponad 80 krajów. W tym roku mówcy i prelegenci reprezentują; chrześcijaństwo, islam, judaizm, buddyzm, bahaizm, hinduizm, dżinizm, zaratusztrianizm, sikhizm, religie tubylcze, pogaństwo i inne wierzenia.

Tegoroczny temat spotkania to „Wezwanie do sumienia: obrona wolności i praw człowieka”, ze szczególnym uwzględnieniem walki z autorytaryzmem na całym świecie. Tematy w programie obejmują zmiany klimatu, prawa człowieka, brak bezpieczeństwa żywnościowego, rasizm i prawa kobiet.

Mówcy tegorocznego Parlamentu Religii Świata w Chicago to m.in.: sekretarz generalny ONZ António Guterres, była przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, prokurator generalny stanu Illinois Kwame Raoul i aktor Raiin Wilson, wyznawca bahaizmu. Wystąpił także burmistrz Chicago Brandon Johnson.

Przewodniczącą programową wydarzenia jest Phyllis Curott, wiccańska kapłanka, która jako autorka i prawniczka opowiada się za prawami czarownic.

W oświadczeniu przed konferencją Curott zaatakowała autorytaryzm jako „najniebezpieczniejszy kryzys, przed jakim stoimy dzisiaj”.

Uzupełnieniem przemówień i dyskusji są liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, począwszy od niedzielnej Parady Wyznań, która celebrowała różnorodność Chicago. Do parady przyłączyły się lokalne społeczności wyznaniowe, duchowe i kulturowe, niektórym towarzyszyła muzyka i taniec, podkreślając ich historię i tradycje.

Parlament Religii Świata nie ma żadnych formalnych uprawnień. I pomimo całej swojej różnorodności i globalnego zasięgu, nie jest ideologicznie wszechogarniający. Jego uczestnicy w większości podzielają postępowe poglądy; konserwatywni katolicy, ewangelicy i muzułmanie — między innymi — nie przyjęli tego ruchu.

Kardynał Blase Cupich, katolicki arcybiskup Chicago, namawiał katolików w archidiecezji do zaangażowania się w to wydarzenie, mówiąc, że jest ono zgodne z kluczowymi priorytetami papieża Franciszka.

 

Źródło: fox32, ap
Foto: YouTube

News USA

Kard. Dolan: Biden „nie odbiera moich telefonów” w sprawie kryzysu migracyjnego w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, powiedział w wywiadzie, że prezydent Joe Biden ignoruje jego wezwania dotyczące „tragicznego” systemu migracyjnego w USA, w wyniku którego dziesiątki tysięcy migrantów i uchodźców przybyło do Nowego Jorku, zapełniając jego schroniska po brzegi. O niezwykle ciężkiej sytuacji w mieście mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams powiedział w zeszłym tygodniu, że w Nowym Jorku przebywa 60 000 migrantów, którzy przekroczyli południową granicę, a oczekuje się, że co miesiąc będzie przybywać 10 000 kolejnych.

Biuro Adamsa podało w zeszłym tygodniu w komunikacie prasowym, że od początku kryzysu w mieście zakwaterowano ponad 116 000 migrantów.

W niedzielnym wywiadzie Adams powiedział, że jeśli miasto nie będzie nadal otrzymywać wsparcia od rządu federalnego, skutki dla Nowego Jorku mogą być katastrofalne.

Kardynał Timothy Dolan powiedział w wywiadzie, że prezydent Joe Biden „Nie odbiera moich telefonów i nie odpowiada na moje listy”.

Arcybiskup rozmawiał z gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul, Demokratką, kilka razy i „nie uzyskał zbyt wiele pocieszenia”. Pochwalił jednak burmistrza Adamsa za jego wysiłki w czasie tego kryzysu.

W czerwcu burmistrz ogłosił partnerstwo z organizacjami wyznaniowymi w celu tymczasowego zakwaterowania migrantów.

Archidiecezja Nowego Jorku wyznaczyła 10 ośrodków mieszkaniowych dla migrantów, a Katolickie Organizacje Charytatywne zapewniły zasoby pomagające w przyjmowaniu migrantów i prowadzeniu dokumentacji, powiedział kard. Dolan.

Dodał, że archidiecezja zapewnia także pomoc prawną, edukację i opiekę zdrowotną migrantom, ale jest przeciążona sprawami.

Eric Adams oszacował, że opieka nad migrantami może kosztować miasto 12 miliardów dolarów w ciągu trzech lat podatkowych.

W zeszłym tygodniu administracja Bidena zatwierdziła tymczasowy status prawny dla dużych grup migrantów z Wenezueli i Afganistanu, który umożliwi im rozpoczęcie pracy w Stanach Zjednoczonych.

Adams podziękował za to posunięcie, ale stwierdził, że status wielu migrantów w mieście pozostaje do rozwiązania.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Msza Papieska z okazji 44 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Chicago odbędzie się 1 października

Opublikowano

dnia

Autor:

Ksiądz proboszcz Miguel Venegas z wspólnotą kościoła Pięciu Braci Męczenników, serdecznie zaprasza na Mszę Papieską w 44 rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Chicago i sprawowanej Mszy świętej w intencji Polonii.

Uroczysta Msza święta prowadzona przez ks. kanonika Tadeusza Dzieszko odbędzie się w niedzielę 1 października o godzinie 10:30AM przy Ołtarzu Papieskim.

Organizatorzy zapraszają do udziału całą Polonię, a w szczególności szkoły polonijne, harcerzy oraz organizacje polonijne, by wspólnie dziękować Bogu za dar Papieża Polaka i utrwalać pamięć o Jego historycznej wizycie w Chicago.

Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w Sali Biskupa Abramowicza, gdzie można obejrzeć zdjęcia z historycznej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Chicago dniu 5 października 1979 roku.

Jan Paweł II odwiedził 7 razy Stany Zjednoczone w czasie swojego pontyfikatu, z czego 3 wizyty obejmowały kilka miast.

Szczególnie entuzjastycznie przyjęta była pierwsza papieska pielgrzymka do Stanów Zjednoczonych jesienią 1979 r. Po Meksyku i Polsce, była to trzecia zagraniczna podróż Ojca Świętego.

W czasie tej trwającej 8 dni pielgrzymki (od 1 do 7 października) Jan Paweł II odwiedził 6 amerykańskich miast, w większości wielkich centrów życia katolickiego, w tym Boston, Nowy Jork, Filadelfię, Washington. W drugim dniu wizyty Ojciec  Święty przemówił na forum ONZ i spotkał się z ówczesnym prezydentem USA, Jimmym Carterem.

Dla Polonii największe znaczenie miały jednak odwiedziny polonijnego centrum Ameryki – Chicago. Wizyta w Wietrznym Mieście trwała dwa dni. Setki tysięcy wiernych zapełniło Park Granta, gdzie 5 października odbyła się Msza św. pontyfikalna. Uczestniczyło w niej 1 200 tys. wiernych.

Papież odwiedził również polonijną parafię pw. Pięciu Braci Męczenników, której proboszczem był wówczas bp Alfred Abramowicz. Ponad 50 tys. Polaków świętowało wówczas spotkanie z polskim papieżem tłumnie wypełniając nie tylko okalający kościół plac, ale i wszystkie okoliczne uliczki.

 

Źródło: ZPPA, niedziela
Foto: YouTube, Chicago Catholic
Czytaj dalej

Kościół

Pochodzący z Polski ks. Sławomir Szkredka przyjął święcenia biskupie w Los Angeles

Opublikowano

dnia

Autor:

26 września, w Cathedral of Our Lady of the Angels w Los Angeles, pochodzący z Polski biskup Sławomir Szkredka SDS otrzymał święcenia biskupie oraz został wyświęcony na prezbitera.

49-letni bp Sławomir Szkredka, pochodzący z parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku, był jednym z trzech księży nominowanych 18 lipca przez papieża Franciszka na biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles.

Salwatorianin ks. Sławomir Szkredka urodził się 12 maja 1974 r. w Czechowicach- Dziedzicach. W pierwszych latach krakowskiego seminarium na apel episkopatu USA wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Uzyskał tutaj licencjat z filozofii i magisterium w Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake (Michigan, Stany Zjednoczone).

Następnie uzyskał licencjat i doktorat w dziedzinie nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 12 stycznia 2002 r. w Archidiecezji Los Angeles.

Posługę duszpasterską i działalność naukową kontynuował w parafii św. Genowefy w Panorama City (w latach 2002–2006) jako wikariusz, a potem w parafii św. Jana Chrzciciela w Baldwin Park (w latach 2006–2008).

Następnie odbył studia doktoranckie w Rzymie (w latach 2008–2015) i został formatorem oraz wykładowcą w Archidiecezjalnym Seminarium św. Jana Camarillo w Los Angeles (od 2015 r.). Przez swych studentów nazywany jest „Swavik”.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie archidiecezji Los Angeles nominowani księża odpowiadali na pytania dziennikarzy. Ks. Szkredka tłumaczył, dlaczego przyjął nominację od papieża:

„Wiem, że Ojciec Święty papież Franciszek jest naszym Piotrem. Jest wyznaczony przez Chrystusa i Chrystus przemawia przez niego. Jak więc mogę powiedzieć nie Panu, kiedy On wzywa? A jeśli mówię tak, to robię to z wielkim poczuciem niegodności, a zarazem z głębokim zaufaniem, że Pan dokona we mnie tego, do czego mnie wzywa” – powiedział.

„Czuję, że będą wyzwania, krzyże, wyrzeczenia i trudności. Ponieważ jest to część ścieżki każdego chrześcijańskiego ucznia. Nie wiem dokładnie, co Pan ma w zanadrzu, ale jestem pełen nadziei, bo to wszystko dzieje się w czasie, gdy Ojciec Święty wzywa nas, abyśmy byli Kościołem synodalnym. I w tym Kościele biskupi nie są sami, są ze swoim ludem, słuchają swojego ludu i ludzie wspierają swoich biskupów, biskupi kochają i troszczą się o swój lud. Wiem, że zmierzymy się ze wszystkimi wyzwaniami, z rodziną Bożą pracującą razem, z pomocą Ducha Świętego. Nie mogę się doczekać” – podkreślił ks. Sławomir Szkredka.

Źródło: Archidiecezja Los Angeles, Diecezja Bielsko
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu