News USA
Mieszkańcy Maui modlą się za ofiary śmiertelnego pożaru. Ich liczba w tej chwili wynosi 93

W niedzielę parafianie opłakiwali zmarłych i modlili się za zaginionych w kościołach na Hawajach. Pożar, który przejdzie do historii, jako najbardziej śmiercionośny w USA od ponad wieku, zniszczył zabytkowe miasto Maui i zabił ponad 90 osób. Liczba ofiar śmiertelnych może się jeszcze zwiększyć.
Gdy liczba ofiar śmiertelnych wokół Lahainy wzrosła do 93, władze ostrzegły, że wysiłki mające na celu znalezienie i identyfikację zmarłych są wciąż na wczesnym etapie. Załogi z psami tropiącymi zwłoki objęły zaledwie 3% obszaru poszukiwań, poinformował w sobotę szef policji Maui, John Pelletier.
Biskup Honolulu, Clarence “Larry” Silva, przewodniczył Mszy Św. w kościele Maria Lanakila w Lahaina, który został oszczędzony przez płomienie, które zniszczyły większość okolicznej społeczności.
Podczas Mszy Św. Bp Silva odczytał orędzie od papieża Franciszka, który przekazał, że modli się za tych, którzy stracili bliskich, domy i źródła utrzymania. Przekazał także słowa wsparcia za ratowników.
Urzędnicy z Hawajów zaapelowali do turystów, aby unikali podróży na Maui, ponieważ wiele hoteli przyjmuje ewakuowane osoby i ratowników.
Według Urzędu Turystyki Hawajów około 46 000 mieszkańców i gości wyleciało z lotniska Kahului na zachodnim Maui od środy. O dodatkowych lotach z wysp pisaliśmy 11 sierpnia.
Gubernator Josh Green zapowiedział, że 500 pokoi hotelowych zostanie udostępnionych mieszkańcom, którzy zostali wysiedleni. Dodatkowe 500 pokoi zostanie zarezerwowanych dla pracowników Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego. Tylko niektóre hotele będą kontynuować normalną działalność, aby pomóc zachować miejsca pracy i utrzymać lokalną gospodarkę.
Stan chce także współpracować z Airbnb, aby mieć pewność, że domy do wynajęcia będą dostępne dla mieszkańców. Green ma nadzieję, że firma będzie w stanie zapewnić wynajem na okres od trzech do dziewięciu miesięcy dla tych, którzy stracili domy.
Aż 4500 osób potrzebuje schronienia, poinformowali urzędnicy powiatu na Facebooku, powołując się na dane Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego i Pacific Disaster Center.
Urzędnicy ds. Wodociągów Maui ostrzegli mieszkańców miast Lahaina i Kula, aby nie pili bieżącej wody, która może być skażona nawet po przegotowaniu, i aby brali tylko krótkie, letnie prysznice w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, aby uniknąć możliwego narażenia na opary chemiczne.
Ostatnia liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już liczbę ofiar najbardziej śmiertelnego do tej pory pożaru z 2018 r., który miał miejsce w północnej Kalifornii. Zginęło w nim 85 osób i zniszczone zostało miasto Paradise.
Trwa ustalanie przyczyny pożarów lasów. Pożary są najbardziej śmiercionośną klęską żywiołową na Hawajach od dziesięcioleci, przewyższającą tsunami z 1960 r., które zabiło 61 osób. Jeszcze bardziej śmiercionośne tsunami w 1946 roku zabiło ponad 150 osób na Wielkiej Wyspie.
Wielu ocalałych z pożaru powiedziało, że nie słyszeli żadnych syren ani nie otrzymali ostrzeżenia, które dałoby im wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do ucieczki. O tym, że są w niebezpieczeństwie dowiedzieli się, gdy zobaczyli płomienie lub usłyszeli wybuchy ognia w pobliżu.
Najpoważniejszy pożar pojawił się we wtorek w Lahainie i zniszczył prawie każdy budynek w 13-tysięcznym mieście, pozostawiając stertę szarego gruzu wciśniętą między błękitny ocean i bujne zielone zbocza.
Gdzie indziej na Maui płonęły co najmniej dwa inne pożary: w rejonie Kihei na południu Maui oraz w górskich, śródlądowych społecznościach znanych jako Upcountry. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych w wyniku tych pożarów.
Źródło: suntimes
Foto: YouTube
News USA
ICE aresztuje niebezpiecznych kryminalistów w miastach-sanktuariach

Agenci federalni z Immigration and Customs Enforcement (ICE) dokonali serii aresztowań w tzw. miastach-sanktuariach w Stanach Zjednoczonych, zatrzymując m.in. osoby skazane za gwałt, porwanie i napaści. Informację ogłosił w poniedziałek Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).
Według oświadczenia, operacje miały na celu ujęcie „niebezpiecznych przestępców będących nielegalnymi imigrantami”, a działania przeprowadzono m.in. w Filadelfii, Newark, Massachusetts oraz Kalifornii. Nie podano jednak dokładnej liczby zatrzymań ani konkretnego harmonogramu akcji.
„Żaden Amerykanin nie chce, aby nielegalni imigranci skazani za przestępstwa poruszali się swobodnie po ulicach. Podobnie myślą wybrani przez nich przedstawiciele” — powiedziała Tricia McLaughlin, zastępczyni sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).
Kim byli zatrzymani?
W komunikacie DHS wskazano na szereg przypadków, w tym:
- Członka gangu MS-13 zatrzymanego w stanie Massachusetts,
- Osobę oskarżoną o prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy,
- Osoby skazane za napaść na kobiety w ciąży, ataki na funkcjonariuszy i molestowanie dziecka.
Przedstawiciele DHS szczególnie podkreślił działania w Massachusetts, które określono jako „stan azylowy” – ograniczający współpracę z federalnymi organami imigracyjnymi. Według agencji, celem operacji były osoby z zarzutami m.in. o podżeganie do morderstwa i napaść seksualną.
Szerszy kontekst polityczny
Aresztowania wpisują się w szerszą politykę imigracyjną Prezydenta Donalda Trumpa, który po zwycięstwie wyborczym w styczniu zapowiedział zdecydowane kroki przeciwko nielegalnej imigracji, koncentrując się zwłaszcza na osobach powiązanych z działalnością przestępczą.

8 kwietnia funkcjonariusze ICE Boston aresztowali Cristiano Schneidera Capdevilę Croxato, który był oskarżany o napaść na tle seksualnym i pobicie co najmniej trzykrotnie i został skazany za podobne zarzuty.
Trump podpisał szereg dekretów mających na celu zaostrzenie kontroli granicznych oraz przyspieszenie deportacji członków gangów takich jak MS-13 czy Tren de Aragua – uznanych w lutym za organizacje terrorystyczne.
Próba powołania się na przepisy Alien Enemies Act w celu szybszej deportacji została jednak częściowo zablokowana przez sądy federalne. Sąd Najwyższy USA również wstrzymał ostatnio niektóre z działań egzekucyjnych administracji.
Konflikt z władzami lokalnymi
Federalne działania spotkały się z oporem ze strony niektórych samorządów oraz sędziów. W zeszłym miesiącu w stanie Wisconsin aresztowano sędzinę Hannah Dugan, oskarżoną o pomoc nielegalnemu imigrantowi w uniknięciu rozprawy sądowej. Dugan nie przyznała się do winy i złożyła wniosek o oddalenie sprawy. O jej zatrzymaniu informowaliśmy tutaj.

Aresztowanie Hannah Dugan
Tom Homan, doradca Donalda Trumpa ds. polityki granicznej, ostrzegł, że federalne władze mogą podjąć kroki przeciwko lokalnym urzędnikom, którzy będą próbowali utrudniać egzekwowanie przepisów imigracyjnych.
Źródło: The Epoch Times
Foto; YouTube, ICE
Kościół
Watykan gotowy na rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy

Premier Włoch Giorgia Meloni odbyła wczoraj rozmowę telefoniczną z Papieżem w sprawie dalszych kroków na rzecz wypracowania sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Z noty opublikowanej przez Kancelarię Premiera Włoch wynika, że rozmowa miała na celu potwierdzenie gotowości Stolicy Apostolskiej do zaangażowania się w proces mediacyjny.
Rozmowa z Ojcem Świętym była kontynuacją konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz innymi przywódcami europejskimi. Papież wyraził gotowość przyjęcia stron konfliktu w Watykanie, co spotkało się z głęboką wdzięcznością ze strony premier Włoch, która podkreśliła znaczenie otwartości i nieustannego zaangażowania Papieża Leona XIV w sprawę pokoju.
Jak informuje Kancelaria Premiera Włoch, tego samego dnia Giorgia Meloni odbyła również rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do konieczności ścisłej koordynacji w obliczu planowanej nowej rundy negocjacji mających na celu osiągnięcie zawieszenia broni i porozumienia pokojowego.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
News USA
Pracownik więzienia jest podejrzany o pomoc w brawurowej ucieczce 10 więźniów z Orleans Justice Center

Sterling Williams, 33-letni pracownik techniczny w Biurze Szeryfa Parafii Orleans, został aresztowany pod zarzutem umożliwienia spektakularnej ucieczki dziesięciu więźniów z zakładu Orleans Justice Center w dniu 16 maja. Pięciu z nich wciąż przebywa na wolności.
Jak poinformowała Prokurator Generalna Luizjany Liz Murrill, Williamsowi postawiono 10 zarzutów współudziału w ucieczce oraz jeden zarzut nadużycia urzędu. Według śledczych, pracownik celowo odciął dopływ wody do jednej z cel na polecenie osadzonego, nie zgłaszając tego przełożonym. Działanie to umożliwiło więźniom wykorzystanie luki konstrukcyjnej – otworu za toaletą – do rozpoczęcia ucieczki.
„Zamiast zgłosić podejrzaną prośbę, Williams wykonał polecenie więźnia, tym samym umożliwiając realizację planu ucieczki” – podało biuro prokurator Murrill.
Sterling Williams tłumaczył swoje działania strachem – został rzekomo zastraszony przez Antoine’a Masseya, jednego z uciekinierów, który groził mu przemocą, jeśli nie spełni jego żądania. Massey nadal przebywa na wolności.
Jak doszło do ucieczki?
Ucieczka, o której pisaliśmy wczoraj rozpoczęła się w nocy, kiedy to więźniowie dostali się do celi z uszkodzoną infrastrukturą.
Gdy cywilny technik pilnujący jednostki na chwilę opuścił stanowisko, grupa wykorzystała wyrwę za toaletą, przeszła przez drzwi doku załadunkowego, sforsowała ogrodzenie z drutu kolczastego przy pomocy koców, a następnie zbiegła przez pobliską autostradę międzystanową – wszystko to w osłonie nocy.
O incydencie władze dowiedziały się dopiero ponad siedem godzin później, podczas porannego liczenia więźniów. Jak się później okazało, jeden z metalowych prętów w celi był przecięty, a przy otworze widniał napis „Too Easy LOL” ze strzałką wskazującą drogę ucieczki.
Prokurator Murrill ostro skrytykowała opóźnione działania i brak natychmiastowego ostrzeżenia dla opinii publicznej. „Nie ma usprawiedliwienia dla tak poważnych zaniedbań. Społeczeństwo miało prawo zostać poinformowane natychmiast” – powiedziała.

Aresztowanie Coreya Boyda 20 maja
Postępy w śledztwie
Dotychczas schwytano pięciu z dziesięciu zbiegłych więźniów. Ostatnim z nich był Corey Boyd, 19-latek oskarżony o morderstwo drugiego stopnia w związku z incydentem z kwietnia 2024 r., kiedy to – według śledczych – potrącił ofiarę samochodem podczas próby włamania, zanim padły strzały.
Wcześniej zatrzymano również:
- Gary’ego Price’a (21 lat) – ujęty przez jednostkę SWAT 19 maja;
- Kendalla Mylesa, Roberta Moody’ego i Dkenana Dennisa – schwytani bezpośrednio po ucieczce.
Trwają intensywne poszukiwania pozostałych pięciu uciekinierów. W akcję zaangażowanych jest ponad 200 funkcjonariuszy z różnych szczebli – lokalnych, stanowych i federalnych. FBI oferuje nagrodę 10 000 dolarów za informacje prowadzące do ujęcia każdego z pozostałych zbiegów. Dodatkowe nagrody oferują ATF oraz organizacja Crimestoppers.
Konsekwencje dla personelu więzienia
W związku z ucieczką trzech pracowników Orleans Justice Center zostało zawieszonych bez wynagrodzenia. Szeryf Susan Hutson przyznała, że incydent wskazuje na poważne braki w bezpieczeństwie, dodając jednak, że „ucieczka z tej placówki jest praktycznie niemożliwa bez pomocy z zewnątrz”.
Śledztwo prowadzone jest wspólnie przez Biuro Śledcze Luizjany i dział spraw wewnętrznych biura szeryfa. Sterling Williams został tymczasowo osadzony w parafialnym więzieniu, a następnie przeniesiony do innego zakładu ze względów bezpieczeństwa.
Prokurator Murrill zapowiedziała, że każda osoba, która brała udział w planowaniu lub ułatwieniu ucieczki, zostanie postawiona przed sądem. „Każdy, kto pomagał lub milczał, zostanie rozliczony” – podkreśliła.
Apel do społeczeństwa
Władze podkreślają, że zbiegowie mogą być uzbrojeni i stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia. Mieszkańcy Nowego Orleanu i całej Luizjany proszeni są o zachowanie najwyższej ostrożności i niezwłoczne zgłaszanie wszelkich podejrzanych aktywności do Crime Stoppers lub pod numer alarmowy 911.
Źródło: The Epoch Times
Foto: Attorney General Liz Murrill’s Office, Louisiana State Police
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria
-
News Chicago7 dni temu
Illinois kończy program opieki zdrowotnej dla imigrantów