Połącz się z nami

News USA

Mega Millions znowu bez trafienia. Na rekordowe 1,55 mld USD polujcie we wtorek

Opublikowano

dnia

Rekordowa kumulacja Mega Millions bedzie w grze po tym, jak żaden kupon nie pasował do wszystkich zwycięskich liczb w piątkowym losowaniu. Szacunkowa główna nagroda w wysokości 1,55 miliarda dolarów – około 757,2 miliona dolarów, jeśli zwycięzca wybierze opcję ryczałtową – może potencjalnie być największą kumulacją w historii tej loterii podczas następnego losowania we wtorek wieczorem o 11:00PM ET.

Dotychczasowa największa kumulacja Mega Millions w wysokości około 1,53 miliarda dolarów została wygrana w Południowej Karolinie w 2018 roku.

Jest prawdopodobne, że pojawi się nowy rekord kumulacji Mega Millions. Jednak nie dowiemy się tego na pewno, dopóki nie zbliżymy się do wtorkowego losowania; na tym poziomie jackpoty są trudne do przewidzenia z pełną dokładnością, poinformowała loteria w komunikacie prasowym w sobotę.

Piątkowe zwycięskie numery to 11-30-45-52-56 z Mega Ball 20.

I chociaż nikt nie trafił wszystkich liczb, niektórzy gracze wzbogacili się w piątek.

Według Mega Millions siedem losów sprzedanych w: Luizjanie, Missouri, Nebrasce, Nowym Jorku, Oklahomie, Tennessee i Teksasie wygrało po 1 milionie dolarów po trafieniu pierwszych pięciu liczb.

Dwa losy sprzedane w Michigan i Tennessee wygrały po 2 miliony dolarów, dopasowując pierwsze pięć i aktywując Megaplier, opcję dostępną w większości stanów z dodatkowym zakupem za 1 dolara, podała loteria.

Główna nagroda Mega Millions rośnie od 18 kwietnia, kiedy to w Nowym Jorku odebrano ostatni jackpot w wysokości 20 milionów dolarów.

Dotychczasowe najwyższe wygrane Mega Millions:

  1. 1,537 miliarda dolarów 23 października 2018 r. (SC)
  2. 1,348 miliarda dolarów 13 stycznia 2023 r. (ME)
  3. 1,337 miliarda dolarów 29 lipca  2022 r. (IL)
  4. 1,05 miliarda dolarów 22 stycznia 2021 r. (MI)
  5. 656 milionów dolarów 30 marca 2012 r. (MD, KS, IL)
  6. 648 milionów dolarów 17 grudnia 2013 r. (CA, GA)
  7. 543 milionów dolarów 24 lipca 2018 r. (CA)
  8. 536 milionów dolarów 8 lipca 2016 r. (IN)
  9. 533 milionów dolarów 30 marca 2018 r. (NJ)
  10. 451 milionów dolarów 5 stycznia 2018 r. (FL)

Rekord wszechczasów największej kumulacji w loterii wynosi 2,04 miliarda dolarów i należy do Powerball, a wygrano go w zeszłym roku w Kalifornii.

10 największych amerykańskich jackpotów w historii:

1. 2,04 miliarda dolarów

Największa jak dotąd kumulacja loterii, losowanie Powerball, została wygrana 7 listopada 2022 r. Kupon został sprzedany w Joe’s Service Center w Altadena w Kalifornii, na północ od Pasadeny.

Urzędnicy loterii poinformowali, że posiadacz kuponu był pierwszym miliarderem loterii w stanie. 14 lutego urzędnicy California Lottery ogłosili, że zwycięzca nazywa się Edwin Castro, ale na jego prośbę nie ujawnili dalszych informacji biograficznych.

2. 1,586 miliarda dolarów

Drugi co do wielkości jackpot, również Powerball, został podzielony na trzy części. Zwycięskie liczby zostały wylosowane 13 stycznia 2016 r., pasujące do biletów zakupionych w Kalifornii, na Florydzie i w Tennessee.

3. 1,54 miliarda dolarów

Największa nagroda Mega Millions była trzecią co do wielkości kumulacją, a zwycięski kupon został wylosowany 23 października 2018 r. w Południowej Karolinie.

Odebranie nagrody zajęło trochę czasu. W marcu następnego roku anonimowy zwycięzca zgłosił się za pośrednictwem prawnika, decydując się na jednorazową wypłatę ryczałtową w wysokości 877 784 124 USD zamiast przyjmowania płatności przez 30 lat.

4. 1,35 miliarda dolarów

Jeden posiadacz kuponu w Maine wygrał szacunkowo 1,35 miliarda dolarów w losowaniu Mega Millions 13 stycznia 2023 r. Zwycięski los został sprzedany w Hometown Gas & Grill w Lebanon, Maine, według urzędników loterii stanowej.

5. 1,337 miliarda dolarów

Dwie szczęśliwe osoby w Illinois kupiły zwycięski los Mega Millions 29 lipca 2022 roku. Po raz kolejny tożsamość zwycięzców była nieznana, ponieważ prawo stanu Illinois w większości przypadków pozwala dużym zwycięzcom zachować poufność ich nazwisk i adresów.

6. 1,08 miliarda dolarów

Wygrana padła 19 lipca w loterii Powerball a zwycięzca kupił los w Kalifornii. Szacunkowy ryczałt tej sumy wyniósł 516, 8 miliona dolarów. Szczęśliwy los został sprzedany w Las Palmitas Mini Market w centrum Los Angeles.

7. 1,05 miliarda dolarów

Grupa zidentyfikowana jako Wolverine FLL Club z powiatu Oakland wygrała los w losowaniu Mega Millions 22 stycznia 2021 r. Ktoś wybrał liczby w sklepie spożywczym Kroger w Novi, mieście liczącym około 60 000 osób, które leży 30 mil na północny zachód od Detroit.

8. 768,4 miliona dolarów

Manuel Franco z Wisconsin wygrał nagrodę w wysokości 768,4 miliona dolarów w losowaniu Powerball 27 marca 2019 r. Suma wystarczyła, by pan Franco rzucił pracę w ciągu dwóch dni od wygranej. Wisconsin nie ma prawa chroniącego tożsamość osób, które wygrywają na loteriach, co oznacza, że Franco musiał wystąpić publicznie.

9. 758,7 miliona dolarów

53-letnia pracownica służby zdrowia z Massachusetts została milionerką, wygrywając Powerball 23 sierpnia 2017 r. Zwyciężczyni, Mavis Wanczyk, zdecydowała się na ryczałtową wypłatę w wysokości 480,5 mln dolarów. Po opodatkowaniu – 25 procent dla rządu federalnego i 5 procent dla jej stanu – zabrała do domu 336 milionów dolarów.

10. 754,6 miliona dolarów

Po ponad dwóch miesiącach bez zwycięzcy, kumulacja Powerball z 6 lutego 2023 r. osiągnęła 754,6 mln USD, czyli 407,2 USD w gotówce. Pojedynczy los został sprzedany w Waszyngtonie, jak poinformowali urzędnicy loterii..

 

Źródło: cnn, nytimes
Foto: YouTube, istock/Prostock-Studio/

News USA

Christopher Gray miał niezwykłe ostatnie życzenie: Zostać szkieletem

Opublikowano

dnia

Autor:

Christopher Gray był człowiekiem, który żył zafascynowany przeszłością i tym, co po niej pozostaje. Przez 25 lat pisał dla The New York Times, prowadząc kolumnę Streetscapes, w której opisywał historię starych budynków. Zanim umarł przekazał rodzinie swoje wyjątkowe życzenie – zostać szkieletem.

Jego córka, Olivia Konrath, wspomina, pasję ojca do starych budynków: „Teraz, gdy odszedł, naprawdę to rozumiem i doceniam. Nie pisał tylko o architekturze – pisał o czasie, pamięci, o tym, co zostaje po ludziach i miejscach” – mówi Olivia.

Pragnienie, by stać się szkieletem

Christopher Gray przez całe życie był otwarty na nietypowe pomysły – także w kwestii własnej śmierci. Pewnego dnia, siedząc przy stole w kuchni, oznajmił rodzinie swoją decyzję:

„Chciałem wam tylko powiedzieć, że podjąłem decyzję. Kiedy umrę, chcę zostać szkieletem” – wspomina Olivia słowa ojca.

Dla niej rozmowy o śmierci nigdy nie były tematem tabu. Już od dzieciństwa ojciec wielokrotnie dzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, co stanie się z jego ciałem po śmierci. „To było coś zupełnie normalnego. Jego decyzja nie była dla mnie szokiem” – mówi.

Miesiąc przed śmiercią Christopher wysłał rodzinie e-mail, w którym sprecyzował swoje ostatnie życzenie: chciał, aby jego kości zostały zachowane, a szkielet trafił do jego byłej szkoły i kościoła św. Pawła. Nikt nie spodziewał się, że tak szybko trzeba będzie to życzenie spełnić.

Spełnienie ostatniej woli

Christopher trafił do szpitala nagle i już z niego nie wyszedł. Po jego śmierci Olivia nie tylko musiała poradzić sobie ze stratą, ale także zmierzyć się z wyzwaniem realizacji jego nietypowego życzenia.

„Płakaliśmy i śmialiśmy się jednocześnie. Mój tata wciągnął nas w jeszcze jedną podróż” – mówi Olivia.

Rodzina zaczęła szukać sposobu na przekształcenie jego ciała w szkielet. Lekarze nie wiedzieli, jak im pomóc. Taksydermista odmówił. Program donacji kości na uniwersytecie nie przewidywał zwrotu szczątków.

Aż w końcu wpadli na pomysł. Okazało się, że Smithsonian Institution w Waszyngtonie współpracuje z programem donacji zwłok Uniwersytetu Tennessee. Rodzina szybko nawiązała kontakt, a w ciągu 48 godzin wszystko zostało ustalone. Christopher Gray miał naprawdę zostać szkieletem.

Teraz jednak pojawiło się kolejne wyzwanie – jak przetransportować jego szczątki do szkoły w New Hampshire?

Ostatnia podróż Christophera

Olivia postanowiła osobiście przewieźć szkielet ojca do jego szkoły. W podróż zabrała swoją ciotkę Erin, zawodową fotografkę, aby uwiecznić ten niezwykły moment.

Podróż liczyła 400 mil, a zdjęcia z niej stały się internetową sensacją. Kadry ukazujące Christophera w różnych miejscach były jednocześnie surrealistyczne, zabawne i wzruszające.

Ich wyprawa trwała dziesięć dni i stała się inspiracją do stworzenia filmu dokumentalnego pt. Mój martwy tata.

Reakcje i przesłanie

Historia Christophera Graya budzi różne emocje. Niektórzy początkowo czują się zszokowani lub zażenowani, inni uznają ją za niezwykle inspirującą.

„Najpierw pojawia się uczucie zdziwienia, nawet lekkiego niepokoju, ale potem ludzie zaczynają to akceptować. A młodsze pokolenie uważa to po prostu za niesamowite” – mówi Erin.

To jednak nie jest opowieść o śmierci, lecz o życiu. O człowieku, który nawet po śmierci potrafił jednoczyć ludzi, rozśmieszać ich i przypominać, że warto być sobą. „Mój tata naprawdę zrozumiał sens życia. Myślę, że byłby z nas bardzo dumny” – podsumowuje Olivia.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Lot United Airlines do Chin zawrócił ponieważ pilot ..zapomniał paszportu

Opublikowano

dnia

Autor:

Lot United Airlines 198, zmierzający z Los Angeles do Szanghaju, musiał wykonać niespodziewany zwrot do USA po tym, jak jeden z pilotów zapomniał paszportu. Boeing 787-9 wrócił na międzynarodowe lotnisko w San Francisco, gdzie wymieniono załogę.

Według oświadczenia linii lotniczych: „Lot United 198 z Los Angeles do Szanghaju wylądował na międzynarodowym lotnisku w San Francisco, ponieważ pilot nie miał paszportu na pokładzie”.

Przedstawiciele United Airlines dodali, że natychmiast zorganizowały nową załogę, aby pasażerowie mogli dotrzeć do celu jeszcze tego samego wieczoru. Podróżnym przyznano bony na posiłki oraz rekompensatę, choć szczegóły dotyczące wysokości odszkodowania nie zostały ujawnione.

Decyzja o zawróceniu samolotu spotkała się z ostrą krytyką. Jeden z pasażerów, użytkownik X @ParamSinghKalra, wyraził swoje niezadowolenie: „UA198 przekierowany do SFO, ponieważ pilot zapomniał paszportu? Teraz utknąłem na ponad 6 godzin. Zupełnie nie do przyjęcia” – napisał, domagając się rekompensaty od linii lotniczej.

Na pokładzie znajdowało się 257 pasażerów i 13 członków załogi. Według serwisu FlightAware samolot wystartował z Los Angeles (LAX) o 1:54PM czasu PDT, a wylądował w San Francisco (SFO) o 5:52PM czasu CST.

Czy można było tego uniknąć?

Chociaż błąd pilota wydaje się błahy, skutkował on znacznym opóźnieniem i frustracją pasażerów. Wydarzenie to rodzi pytania o procedury kontroli przed lotem i to, czy linie lotnicze mogły wcześniej wykryć brak dokumentów.

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Laser1987/
Czytaj dalej

News USA

Waymo wkracza do Waszyngtonu. Autonomiczne taksówki już na ulicach, ale bez pasażerów

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek przedstawiciele firmy Waymo, pioniera w branży autonomicznych taksówek, ogłosili rozszerzenie swojej działalności na Waszyngton, D.C.. Stolica USA dołącza do rosnącej listy miast, w których firma testuje swoje robotaxi, jednak pasażerowie będą musieli poczekać do przyszłego roku, zanim będą mogli skorzystać z przejazdów bez kierowcy.

Na razie tylko testy – z kierowcą bezpieczeństwa

Chociaż pojazdy Waymo już poruszają się po ulicach Waszyngtonu, na razie nie będą przyjmować pasażerów. Samochody będą mapować miasto i zbierać dane, a za kierownicą pozostanie kierowca bezpieczeństwa, gotowy przejąć kontrolę w razie potrzeby. To środek ostrożności wynikający z obowiązujących w Dystrykcie Kolumbii przepisów.

Waymo testuje swoje pojazdy w Waszyngtonie już od początku roku, po krótkim okresie próbnym przeprowadzonym w 2024 r. Firma jest jednak przekonana, że w 2025 r. uda się uzyskać zgodę na całkowicie autonomiczne przejazdy.

Waszyngton i Miami kolejnymi miastami Waymo

Jeśli plany firmy się powiodą, Waszyngton i Miami dołączą w przyszłym roku do listy miast, w których robotaxi Waymo już przewożą pasażerów. Obecnie usługa działa w Phoenix, Los Angeles, San Francisco i Austin – o czym informowaliśmy 4 marca a także rozwija współpracę z Uberem w Atlancie.

Waymo nie jest jedyną firmą rozwijającą technologię autonomicznych taksówek – na rynku liczą się również Amazon i Tesla, które zapowiadają uruchomienie własnych flot. Lyft również ogłosił, że wkrótce wprowadzi robotaxi w Atlancie i Dallas.

Od eksperymentu Google do milionów przejazdów

Waymo, które rozpoczęło działalność jako tajny projekt Google w 2009 roku, od lat wyznacza kierunek dla branży pojazdów autonomicznych. Od 2016 r. funkcjonuje jako oddzielna spółka należąca do Alphabet Inc..

Rozwój firmy jest imponujący – do końca 2024 r. Waymo wykonało ponad 4 miliony bezzałogowych kursów, a obecnie realizuje około 200 000 płatnych przejazdów tygodniowo.

Dzięki temu firma stało się liderem w dziedzinie autonomicznego transportu – i choć konkurencja rośnie, to właśnie ono jako pierwsze może uczynić robotaxi codziennością na ulicach amerykańskich miast.

Źródło: scrippsnews
Foto: waymo
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu