Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Trudniejszy test na obywatelstwo USA: Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Opublikowano

dnia

Wraz zapowiedzią możliwego wprowadzenia nowego testu na obywatelstwo, wiele osób może mieć obawy jeśli chodzi o przystąpienie do niego. Kwalifikujący się imigranci być może będą chcieli także zdać go jak najszybciej, przed nadchodzącymi zmianami. O tym czy powinniśmy się bać nowego testu rozmawiamy z mecenas Magdaleną Grobelski, specjalistką prawa imigracyjnego.

Test naturalizacyjny jest jednym z ostatnich kroków w kierunku obywatelstwa – procesu, który wymaga legalnego stałego pobytu przez lata przed złożeniem wniosku.

Ale egzamin jest w tej chwili aktualizowany a zapowiadane zmiany mogą zaszkodzić zdającym z niższym poziomem znajomości języka angielskiego, co wywołuje obawy wśród imigrantów. Nowy egzamin jest już testowany na określonych grupach ludzi, w celu zebrania opinii, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Administracja byłego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa zmieniła test w 2020 roku, czyniąc go dłuższym i trudniejszym do zdania. Kilka miesięcy później demokratyczny prezydent Joe Biden objął urząd i podpisał dekret mający na celu wyeliminowanie barier dla obywatelstwa.

W tym duchu test na obywatelstwo został zmieniony z powrotem na jego poprzednią wersję, którą ostatnio zaktualizowano w 2008 roku.

Jednak w grudniu zeszłego roku władze USA poinformowały, że test powinien zostać ponownie zaktualizowany po 15 latach. Nowa wersja spodziewana jest pod koniec przyszłego roku, a mec. Magdalena Grobelski uważa, że jego wprowadzenie jest bardzo prawdopodobne.

US Citizenship and Immigration Services proponuje, aby nowy test dodał sekcję ustną, aby ocenić znajomość języka angielskiego. Funkcjonariusz będzie pokazywał zdjęcia zwykłych sytuacji – takich jak codzienne czynności, pogoda lub jedzenie – i prosił wnioskodawcę o ustne opisanie fotografii.

„Na razie nie wiemy dokładnie, jaką znajomość j. angielskiego musi dana osoba mieć, jakich wyrazów musi używać i czy to ma być płynna wypowiedź” zauważa mec. Magdalena Grobelski

W obecnym teście funkcjonariusz ocenia umiejętność mówienia podczas rozmowy naturalizacyjnej, zadając tylko osobiste pytania, na które wnioskodawca już odpowiedział wypełniając swoje dokumenty, więc jest na nie przygotowany.

Inna proponowana zmiana spowodowałaby, że sekcja wiedzy o społeczeństwie dotycząca historii Stanów Zjednoczonych i rządu byłaby pisemnym testem wielokrotnego wyboru zamiast obecnego formatu krótkich odpowiedzi ustnych.

Trzeba się nie tylko wiedzieć więcej o historii, ale też nauczyć się zdawania specyficznego testu „multiple choice”, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Takie testy są stosowane w amerykańskich szkołach, ale w polskich są wprowadzane dopiero od niedawna.

Aby zdać, kandydat musi poprawnie odpowiedzieć na 6 z 10 pytań dotyczących wiedzy o społeczeństwie. Te 10 pytań jest wybranych z banku 100 pytań obywatelskich. Kandydatowi nie mówi się, które pytania zostaną wybrane, ale może zapoznać się z nimi i przestudiować 100 pytań przed przystąpieniem do testu.

Proponowany format sekcji wiedzy o społeczeństwie może utrudnić zdanie testu obywatelstwa osobom, które mają problemy z umiejętnością czytania i pisania w języku angielskim. Obejmuje to uchodźców, starszych imigrantów i osoby niepełnosprawne.

US Citizenship and Immigration Services USCIS poinformował w grudniowym ogłoszeniu, że proponowane zmiany „odzwierciedlają obecne najlepsze praktyki w projektowaniu testów” i pomogą w standaryzacji testów na obywatelstwo.

Po przeprowadzeniu ogólnokrajowej próby proponowanych zmian w 2023 roku i uzyskaniu dotyczącej ich opinii publicznej, egzaminem zajmie się zewnętrzna grupa ekspertów w dziedzinie akwizycji języka, wiedzy obywatelskiej i opracowywania testów.

Dokona ona przeglądu wyników próby i zarekomenduje sposoby najlepszego wdrożenia proponowanych zmian, które mogą wejść w życie pod koniec przyszłego roku.

Stany Zjednoczone mają obecnie najłatwiejszy test na obywatelstwo w porównaniu z innymi krajami zachodnimi – w tym Niemcami, Kanadą i Wielką Brytanią – twierdzi Sara Goodman, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine.

Aby zdać egzamin w USA, kandydaci muszą odpowiedzieć poprawnie na 6 z 10 pytań. Według ostatnich szacunków około 96% kandydatów zdaje egzamin.

W niemieckim teście kandydaci muszą odpowiedzieć poprawnie na 17 z 33 pytań, aby zdać, a zdaje około 90% kandydatów. Bank pytań z odpowiedziami także jest dostępny. Testy w Kanadzie i Wielkiej Brytanii są jeszcze trudniejsze, a w Anglii pytania nie są wcześniej znane.

Ponad 1 milion osób zostało obywatelami USA w roku podatkowym 2022 — to jedna z najwyższych liczb odnotowanych od 1907 r., najwcześniejszego roku, dla którego dostępne są dane.

USCIS zmniejszył ogromną liczbę zaległych wniosków o naturalizację o ponad 60% w porównaniu z rokiem poprzednim, według do raportu agencji, opublikowanego również w grudniu.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Sundry Photographydesigner491/ AaronAmat/ STILLFXAndreyPopov

Prawo imigracyjne

Prawo jazdy dla osób nieudokumentowanych w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Co powinniśmy wiedzieć o prawie jazdy dla osób nie posiadających dokumentów w stanie Illinois?

  • Możemy się ubiegać o nie od 1. lipca tego roku
  • Aby je uzyskać należy przedstawić:
    o Paszport polski ważny co najmniej jeszcze 2 lata
    o Dokument pokazujący, że osoba mieszka w stanie Illinois co najmniej 1 rok
    o Zdać test na prawo jazdy i wzrok
    o Mieć dokument pokazujący ze posiada się ubezpieczenie na auto oraz 2 dokumenty pokazujące zamieszkanie np. rachunek za prąd, wyciąg z banku etc.
  • Dokument ten nie służy by podróżować samolotem
  • Dokument ten będzie zbliżony wyglądem do obecnego prawo jazdy ale będzie miał napis FEDERAL LIMITS APPLY… czyli będzie można go użyć jako dokument identyfikacyjny np. by zakupić lekarstwo w aptece, wynająć mieszkanie, i in. ale nie by wejść na pokład samolotu.

Autorka: Mecenas Magdalena Grobelski
Foto: Secretary of Illinois, istock/IherPhoto/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Opublikowano

dnia

Autor:

W gąszczu przepisów prawa imigracyjnego, ciężko poruszać się samemu. Dlatego w każdą środę w studiu Radia Deon Chicago dyżur prowadzi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski, udzielając praktycznych porad by wszystkie osoby, zmierzające do zalegalizowania swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, mogły przejść tą drogę w najprostszy i najkrótszy sposób.

Mecenas Magdalena Grobelski odpowiada na Wasze pytania.

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Wiele osób myśli, że dzięki temu będzie miało dostęp do informacji na bieżąco. Niestety osoby posiadające takie konta nie dostają żadnych powiadomień, np. mailem czy sms-em, że jakieś aktualizacje się tam pojawiają, zwraca uwagą mec. Magdalena Grobelski.

Inny problem, który aktualnie pojawił się w Chicago, to to, że Urząd Imigracyjny wzywa ponownie na rozmowy na Zielone Karty i ma tak wielki bałagan, że nie zawsze wysyła dodatkowe zawiadomienie tradycyjną pocztą.

„Tak że w tej chwili bacząc na to co się dzieje w Urzędzie Imigracyjnym w Chicago ja odradzam moim klientom zakładanie kont internetowych” zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Czy składać petycję o zwolnienie z opłat?

Jeśli tylko dana osoba się kwalifikuje, to jak najbardziej może to zrobić, zwłaszcza że od kwietnia wszystkie opłaty w Urzędzie Imigracyjnym wzrosną, radzi mec. Magdalena Grobelski.

Od 1. kwietnia opłaty rządowe za wszystkie petycje imigracyjne wzrosną:
• Petycja na rodzinę – 17%
• Podanie o obywatelstwo – 20%
• Petycja o zielona kartę – 26%
• Przedłużenie wizy – 14%
• Petycja za zagubiona kartę wjazdu – 26%
• Podanie o wizę narzeczeńska – 26%
• Przedłużenie podania o zielona kartę – 26%

Na potwierdzenie przyjęcia aplikacji bez opłat czeka się jednak dłużej, obecnie ponad miesiąc i niestety czasem się zdarza, że nawet jeśli ktoś się kwalifikuje do zwolnienia z opłat to takie podanie zostanie odrzucone.

Czy jeśli ktoś złożył sam petycję o sponsorowanie przez małżeństwo, może poprosić o obecność adwokata w czasie interview?

Jeśli taka para znajdzie adwokata, który się tego podejmie, może on być obecny na rozmowie, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Teraz w Chicago jest to nawet wskazane, ponieważ powrócono do rozdzielania par w czasie interview, nawet jeśli nie można znaleźć niczego podejrzanego w ich sprawie.

Następnie urzędnik imigracyjny porównuje odpowiedzi obu osób, szukając różnic.

Czy składać o 2-letnią Zieloną Kartę będąc w małżeństwie, czy lepiej poczekać te 2 lata i złożyć wniosek o kartę permanentną, unikając w ten sposób jednego interview?

Mec. Magdalena Grobelski odradza takie czekanie. Często zdarzają się różne sytuacje rodzinne wymagające wyjazdu, np. choroba czy śmierć bliskiej osoby, i wtedy stanowi to problem.

Kiedy zacząć sponsorować dziecko? Po 3 czy po 5 latach?

Dziecko możemy sponsorować już po 3 latach, gdy mamy Zieloną Kartę i nie warto z tym czekać na obywatelstwo, podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Poza tym, jeśli proces sponsorowania zostanie rozpoczęty na Zielonej Karcie to dziecko ma później możliwość wyboru krótszej drogi do uzyskania obywatelstwa.

Czy warto składać wniosek o zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie, jeśli możemy zdawać go po polsku?

Można to zrobić w przypadku osoby naprawdę chorej, ale jeśli zwolnienie nie jest faktycznie uzasadnione, mec. Magdalena Grobelski radzi nie ryzykować i po prostu podejść do egzaminu.

Czy warto składać podanie o obywatelstwo, jeśli jeszcze nie mamy 10-letniej Zielonej Karty i sponsorowanie jest przez małżeństwo?

„Jak najbardziej tak, ponieważ możecie Państwo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zdać egzamin na obywatelstwo i przy okazji zatwierdzić kartę, na która czekacie”, zachęca mec. Magdalena Grobelski. Taka decyzja na pewno przyspieszy cały proces.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Deagreez/mediaphotos/

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Legalny przylot do USA – jakie mamy możliwości i co powinniśmy wybrać?

Opublikowano

dnia

Autor:

W jaki sposób legalnie przylecieć do  Stanów Zjednoczonych? Sposobów jest kilka i wszystko zależy od naszych dalszych planów związanych z pobytem w USA. Na to i inne pytania odpowiada w studiu Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie w każdą środę prowadzi bezpłatny dyżur udzielając porad.

Wybór sposobu na przylot do Stanów Zjednoczonych powinniśmy uzależnić od naszych dalszych planów, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski. Od tego czy przyjeżdżamy na krótko, czy planujemy tu zamieszkać.

Najprostszym sposobem podróży w celach turystycznych jest w tej chwili wjazd na tzw. ruchu bezwizowym, czyli ESTA.  Wypełnienie wniosku online zajmuje około 10 minut, a pozwolenie jest ważne przez 2 lata, w czasie których można wjeżdżać i wyjeżdżać ze Stanów Zjednoczonych bez ograniczeń.

Zdarzają się także sytuacje odwrotne, że ktoś dostanie odmowę przyznania wizy z konsulatu a uda mu się dostać pozwolenie ESTA i leci do USA. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie się przepytanym przez urzędników na lotnisku, którzy takiej osoby mogą po prostu nie wpuścić, przestrzega mec. Magdalena Grobelski.

Jak zachować się wtedy w czasie rozmowy z oficerem? Trzeba mieć przy sobie pieniądze, nie można mieć zapisanych kontaktów z hasłem „praca”, sugerującym, że nie przyjechaliśmy w celach turystycznych i trzeba pozwolić na przeszukanie bagaży, radzi specjalistka prawa imigracyjnego.

„I też nie można się denerwować” podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Takie zachowanie może sprawić, że osoba zostanie zawrócona do Polski. A powrót jest zawsze na nasz koszt i po kilkunastu godzinach oczekiwania w tzw. „areszcie” na lotnisku, więc warto uniknąć takiej nieprzyjemnej i męczącej sytuacji.

Oficerowie pracujący na lotnisku wiedzą wszystko na nasz temat i są dobrze przygotowani – dostają listę pasażerów zanim samolot wyląduje na lotnisku i wiedzą kogo i dlaczego muszą sprawdzić.

Jeśli dana osoba zamierza przylecieć do Stanów Zjednoczonych i tu pozostać musi podjąć inne drogi legalnego wjazdu do kraju.

Staranie o wizę narzeczeńską należy dobrze przemyśleć, uważa mec. Magdalena Grobelski, ponieważ okres oczekiwania na sponsorowanie takiej osoby jest długi a koszty tej wizy są bardzo duże.

Osoby przylatujące na takiej wizie do USA muszą zawrzeć związek z tą osobą, która ich sponsoruje w ciągu 3 miesięcy od przylotu. Jeśli natomiast para się rozejdzie, osoba przebywająca tu na wizie narzeczeńskiej nie może z nikim innym w USA wejść w formalny związek.

Znacznie szybszym, łatwiejszym i tańszym sposobem jest zawarcie związku małżeńskiego w innym kraju przez obywatela czy obywatelkę USA, np. w Polsce, ale niekoniecznie – może to być chociażby Meksyk czy Dominikana –  a następnie legalne sprowadzenie współmałżonka do Stanów na wizie imigracyjnej, radzi mec. Magdalena Grobelski.

W ramach łączenia rodzin wraz z współmałżonkiem, na tej samej petycji może być sponsorowane dziecko i nie ma tu okresu dodatkowego oczekiwania, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego.

Jeśli dziecko kończy 21 lat i nie zawarło jeszcze związku małżeńskiego to możemy je sponsorować mając Zieloną Kartę, a jeśli znajduje się już w związku to do jego sponsorowania jest już potrzebne posiadanie obywatelstwa amerykańskiego.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/YakobchukOlena/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu