Połącz się z nami

News USA

Zmieniony test na obywatelstwo USA będzie trudniejszy dla kandydatów

Opublikowano

dnia

Test naturalizacyjny jest jednym z ostatnich kroków w kierunku obywatelstwa – procesu, który wymaga legalnego stałego pobytu przez lata przed złożeniem wniosku. Egzamin jest w tej chwili aktualizowany a niektórzy imigranci i ich rzecznicy obawiają się, że zmiany zaszkodzą zdającym z niższym poziomem znajomości języka angielskiego.

Administracja byłego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa zmieniła test w 2020 roku, czyniąc go dłuższym i trudniejszym do zdania. Kilka miesięcy później demokratyczny prezydent Joe Biden objął urząd i podpisał dekret mający na celu wyeliminowanie barier dla obywatelstwa.

W tym duchu test na obywatelstwo został zmieniony z powrotem na jego poprzednią wersję, którą ostatnio zaktualizowano w 2008 roku.

Jednak w grudniu zeszłego roku władze USA poinformowały, że test powinien zostać ponownie zaktualizowany po 15 latach. Nowa wersja spodziewana jest pod koniec przyszłego roku.

US Citizenship and Immigration Services proponuje, aby nowy test dodał sekcję ustną, aby ocenić znajomość języka angielskiego. Funkcjonariusz będzie pokazywał zdjęcia zwykłych sytuacji – takich jak codzienne czynności, pogoda lub jedzenie – i prosił wnioskodawcę o ustne opisanie fotografii.

W obecnym teście funkcjonariusz ocenia umiejętność mówienia podczas rozmowy naturalizacyjnej, zadając tylko osobiste pytania, na które wnioskodawca już odpowiedział wypełniając swoje dokumenty.

Inna proponowana zmiana spowodowałaby, że sekcja wiedzy o społeczeństwie dotycząca historii Stanów Zjednoczonych i rządu byłaby pisemnym testem wielokrotnego wyboru zamiast obecnego formatu krótkich odpowiedzi ustnych.

Bill Bliss, autor podręczników obywatelskich z Massachusetts, podał w poście na swoim blogu przykład, w jaki sposób test stałby się trudniejszy, wymagając większego zasobu wiedzy.

W aktualnym pytaniu oficer prosi wnioskodawcę o podanie nazwy wojny toczonej przez Stany Zjednoczone w XX wieku. Wnioskodawca musi podać tylko jedną z pięciu dopuszczalnych odpowiedzi — I wojna światowa, II wojna światowa, wojna koreańska, wojna w Wietnamie lub wojna w Zatoce — aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie.

Ale w proponowanym formacie wielokrotnego wyboru wnioskodawca musi przeczytać pytanie i wybrać poprawną odpowiedź spośród następujących opcji: A. Wojna domowa, B. Wojna meksykańsko-amerykańska, C. Wojna koreańska, D. Wojna hiszpańsko-amerykańska.

Wg Blissa kandydat musi znać wszystkie pięć wojen toczonych przez USA w XX wieku, aby wybrać jedną poprawną odpowiedź, a to wymaga znacznie wyższego poziomu biegłości językowej i umiejętności zdawania testów.

Aby zdać, kandydat musi poprawnie odpowiedzieć na 6 z 10 pytań dotyczących wiedzy o społeczeństwie. Te 10 pytań jest wybranych z banku 100 pytań obywatelskich. Kandydatowi nie mówi się, które pytania zostaną wybrane, ale może zapoznać się z nimi i przestudiować 100 pytań przed przystąpieniem do testu.

Proponowany format sekcji wiedzy o społeczeństwie może utrudnić zdanie testu obywatelstwa osobom, które mają problemy z umiejętnością czytania i pisania w języku angielskim. Obejmuje to uchodźców, starszych imigrantów i osoby niepełnosprawne.

US Citizenship and Immigration Services USCIS poinformował w grudniowym ogłoszeniu, że proponowane zmiany „odzwierciedlają obecne najlepsze praktyki w projektowaniu testów” i pomogą w standaryzacji testów obywatelstwa.

Zgodnie z prawem federalnym większość osób ubiegających się o obywatelstwo musi wykazać się znajomością języka angielskiego – w tym umiejętnością mówienia, czytania i pisania w zwykłym języku – oraz wykazać się znajomością historii i rządu Stanów Zjednoczonych.

Agencja zapowiedziała, że przeprowadzi ogólnokrajową próbę proponowanych zmian w 2023 roku z możliwością uzyskania opinii publicznej. Następnie zewnętrzna grupa ekspertów — w dziedzinie akwizycji języka, wiedzy obywatelskiej i opracowywania testów — dokona przeglądu wyników próby i zarekomenduje sposoby najlepszego wdrożenia proponowanych zmian, które mogą wejść w życie pod koniec przyszłego roku.

Stany Zjednoczone mają obecnie najłatwiejszy test na obywatelstwo w porównaniu z innymi krajami zachodnimi – w tym Niemcami, Kanadą i Wielką Brytanią – twierdzi Sara Goodman, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine.

Aby zdać egzamin w USA, kandydaci muszą odpowiedzieć poprawnie na 6 z 10 pytań. Według ostatnich szacunków około 96% kandydatów zdaje egzamin.

W niemieckim teście kandydaci muszą odpowiedzieć poprawnie na 17 z 33 pytań, aby zdać, a zdaje około 90% kandydatów. Bank pytań z odpowiedziami także jest dostępny. Testy w Kanadzie i Wielkiej Brytanii są jeszcze trudniejsze, a w Anglii pytania nie są wcześniej znane.

Ponad 1 milion osób zostało obywatelami USA w roku podatkowym 2022 — to jedna z najwyższych liczb odnotowanych od 1907 r., najwcześniejszego roku, dla którego dostępne są dane.

USCIS zmniejszył ogromną liczbę zaległych wniosków o naturalizację o ponad 60% w porównaniu z rokiem poprzednim, według do raportu agencji, opublikowanego również w grudniu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Sundry Photographydesigner491/ AaronAmat/ STILLFX

News USA

Haley na RNC: „Nie trzeba zgadzać się z Trumpem w 100% aby na niego głosować”

Opublikowano

dnia

Autor:

Nikki Haley wykorzystała swoje przemówienie, które zaplanowano na godziny największej oglądalności podczas Narodowej Konwencji Republikanów, aby zapewnić o swoim „zdecydowanym poparciu” dla Donalda Trumpa. Zachęcała krytyków byłego prezydenta do zagłosowania na niego w listopadzie.

„Prezydent Trump poprosił mnie, abym przemawiał na tej konwencji w imię jedności. To było łaskawe zaproszenie i z radością je przyjęłam” – powiedziała Nikki Haley we wtorek wieczorem.

Haley przedstawiła swoją propozycję Republikanom, aby odłożyli na bok różnice i zjednoczyli się po stronie swojego kandydata. Wezwała do zjednoczenia Partii Republikańskiej, aby „uratować” kraj. Zaatakowała także zarówno prezydenta Joe Bidena jak i wiceprezydent Kamalę Harris, zwracając szczególną uwagę na tę drugą.

„Nie trzeba zgadzać się z Trumpem w 100% przypadków, aby na niego głosować.” – powiedziała Haley.

„Nie zawsze zgadzałam się z prezydentem Trumpem. Ale częściej się zgadzamy niż nie zgadzamy. Zgadzamy się, że Ameryka będzie silna. Zgadzamy się co do zapewnienia bezpieczeństwa Ameryce. Zgadzamy się też, że Demokraci posunęli się tak daleko w lewo, że zagrażają naszym wolnościom”.

Pełne wsparcie Nikki Haley dla Donalda Trumpa na największej scenie Republikanów zniwelowało napięcia między byłymi rywalami o nominację Partii Republikańskiej, odkąd była gubernator Karoliny Południowej opuściła wyścig w marcu.

Trump, wciąż z bandażem na prawym uchu, oglądał przemówienie Haley z loży, w towarzystwie kilkorga swoich dzieci, Senatora J.D. Vance’a, Republikanki Marjorie Taylor Greene i Gubernatorki stanu Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, która była jego sekretarzem prasowym.

Trump śmiał się, gdy Haley mówiła o ich nieporozumieniach i bił brawo, gdy mówiła o zjednoczonej partii.

Ale Nikki Haley – która ostrzegła Trumpa, gdy zawiesiła kampanię, że będzie musiał popracować, aby pozyskać jej wyborców – dała również do zrozumienia, że ​​nie do końca wierzy, że jego baza MAGA podoła temu zadaniu.

„Do moich kolegów Republikanów: musimy nie tylko być zjednoczoną partią, musimy także rozszerzyć naszą partię” – powiedziała Haley. „Jesteśmy o wiele lepsi, gdy jesteśmy więksi. Jesteśmy silniejsi, gdy witamy w naszej partii osoby o różnym pochodzeniu i doświadczeniach. A teraz musimy być silni, aby ocalić Amerykę.”

Początkowo Nikki Haley nie została zaproszona do zabrania głosu na konwencji, mimo że zwolniła swoich delegatów i zachęcała ich do poparcia Trumpa. Były prezydent nie zwracał się publicznie do jej zwolenników, odkąd zrezygnowała z kontynuowania kampanii.

Jednak Donald Trump i jego zespół zmienili kurs zaledwie kilka dni przed konwencją. Haley została dodana do składu mówców tego samego dnia, w którym bandyta otworzył ogień na wiecu w Butler w Pensylwanii i wygłosiła swoje uwagi tuż przed innym kandydatem na prezydenta, Gubernatorem Florydy, Ronem DeSantisem.

Nikki Haley i Donald Trump

Nikki Haley poparła Senatora z Florydy, Marco Rubio, w prawyborach Partii Republikańskiej w 2016 r., a następnie służyła w administracji Trumpa jako jego ambasador przy ONZ. Powiedziała, że ​​nie będzie startować przeciwko Trumpowi, jeśli zdecyduje się ubiegać o drugą kadencję, a następnie została pierwszą poważną kandydatką, która rozpoczęła przeciwko niemu kampanię.

Początkowo ograniczyła swoją krytykę do minimum. Potem jednak zaczęła się kłótnia między nią a Trumpem.

Haley ostro skrytykowała Trumpa, nazywając go „tyranem”, który miewał „napady złości” i stwierdziła, że ​​zarówno on, jak i Biden są za starzy, aby przewodzić krajowi. Z kolei Trump wyśmiewał ją, nazywając ją „ptasim móżdżkiem” i „po prostu złym kandydatem”.

Kiedy Haley zrezygnowała z kandydowania po Superwtorku – oddając tym samym nominację Trumpowi – odmówiła poparcia byłego prezydenta, a jej zwolennicy w kolejnych prawyborach nadal oddawali na nią głosy.

Dwa miesiące po wycofaniu się z wyścigu ogłosiła jednak, że ​​będzie na niego głosować w listopadzie, mówiąc, że chociaż Trump „nie jest doskonały”, to Biden „jest katastrofą”.

Wielu zwolenników Nikki Haley żywiła nadzieję, że Trump wybierze ją na swoją wiceprezydent, co miało być sposobem na złagodzenie utrzymujących się napięć w partii i zwrócenie się do niezależnych wyborców i kobiet, zwłaszcza na przedmieściach, które tłumnie głosowały na Haley. Jednak Trump wybrał JD Vance’a.

We wtorek przemawiał także Gubernator Florydy, Ron DeSantis, który również starał się wcześniej konkurować z Trumpem.

Donald Trump został zdemonizowany. Został pozwany. Został oskarżony. I prawie stracił życie” – powiedział zgromadzonym DeSantis. „Nie możemy go zawieść. I nie możemy zawieść Ameryki”.

Wtorkowe zgromadzenie zostało zdominowane przez kwestie związane imigracją, kluczowym elementem polityki Trumpa, który pomógł mu przyciągnąć uwagę GOP, gdy rozpoczynał swoją pierwszą kampanię w 2015 roku.

 

Źródło: Politico
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Około milę od RNC policja zastrzeliła mieszkańca Milwaukee uzbrojonego w noże

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek około godziny 2.00PM policjanci spoza stanu śmiertelnie postrzelili uzbrojonego w noże mężczyznę kilka przecznic od miejsca Narodowej Konwencji Republikanów. Funkcjonariusze z Columbus w stanie Ohio otworzyli ogień w pobliżu King Park, zamieszkanego przez bezdomnych. Incydent wywołał oburzenie lokalnej społeczności.

Szef policji w Milwaukee, Jeffrey Norman, powiedział reporterom, że funkcjonariusze z Columbus w stanie Ohio widzieli mężczyznę z dwoma nożami biorącego udział w bójce z nieuzbrojonym mężczyzną i podjęli decyzję o interwencji.

Napastnik odmówił wykonania polecenia rzucenia noży i zaatakował drugiego mężczyznę – wtedy pięciu funkcjonariuszy otworzyło ogień, zabijając go. Na miejscu zdarzenia znaleziono dwa noże. Władze uważają, że sprzeczka nie miała jednak związku z konwencją.

„Czyjeś życie było zagrożone” – powiedział Norman na konferencji prasowej. „Ci funkcjonariusze, którzy nie pochodzą z tego obszaru, podjęli dzisiaj działania, aby uratować komuś życie”.

Komendantka policji Columbus, Elaine Bryant, przekazała w oświadczeniu, że do strzelaniny doszło na zewnętrznym obszarze bezpieczeństwa konwencji, w strefie, do której przydzielono funkcjonariuszy.

Udostępniono także nagranie wideo z kamery noszonej na ciele jednego z funkcjonariuszy biorących udział w strzelaninie. 31-sekundowy film zaczyna się od funkcjonariuszy biorących udział w odprawie, po czym ich uwaga skupia się na kłótni z udziałem dwóch mężczyzn znajdujących się w pobliżu.

Natychmiast biegną w stronę miejsca sprzeczki, krzycząc na uzbrojonego mężczyznę, aby rzucił broń. Na nagraniu widać, że napastnik wydaje się iść w stronę drugiego mężczyzny, gdy funkcjonariusze oddają strzał, a mężczyzna upada.

Śmiertelna strzelanina wywołała gniew i krytykę ze strony lokalnych działaczy. Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich stanu Wisconsin wezwała do „pełnego i przejrzystego” śledztwa w sprawie przyczyn użycia broni przez policjantów.

„Ponad 4000 dodatkowych funkcjonariuszy organów ścigania przebywa w Milwaukee na zlecenie RNC i od dawna obawialiśmy się, w jaki sposób tak liczna obecność policji może zwiększyć ryzyko śmiertelnych starć z policją, zwłaszcza z udziałem funkcjonariuszy spoza stanu” – czytamy w oświadczeniu dyrektor wykonawczej Melindy Brennan. „Składamy kondolencje przyjaciołom i rodzinie ofiary”.

Funkcjonariusze z ponad 100 departamentów w całym kraju — w tym z Chicago i Columbus — przybyli do Milwaukee, aby pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa konwencji.

Zmarły został zidentyfikowany jako Samuel Sharpe Jr., 43-letni mężczyzna mieszkający w namiocie na osiedlu utworzonym przez bezdomnych w pobliżu King Park.

Ponad 100 osób zebrało się wieczorem na rogu ulic 17th i Vliet, na czuwanie w intencji zastrzelonego mężczyzny. Sekcja jego zwłok zostanie przeprowadzona w środę.

 

Źródło: suntimes, cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Elon Musk przenosi siedziby SpaceX i X z Kalifornii do Teksasu z powodu nowego prawa

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrektor generalny SpaceX i właściciel X, Elon Musk, zapowiedział we wtorek, że przeniesie siedziby obu swoich firm z Kalifornii do Teksasu. Decyzję podjął w odpowiedzi na podpisanie przez Gubernatora Kalifornii, Gavina Newsoma, nowego prawa zabraniającego okręgom szkolnym w stanie wymagania powiadamiania rodziców o zmianie identyfikacji płci dziecka.

„To ostatnia kropla. Ze względu na to prawo i wiele innych, które je poprzedziło, atakujących zarówno rodziny, jak i firmy, SpaceX przeniesie teraz swoją siedzibę z Hawthorne w Kalifornii do Starbase w Teksasie” – napisał Elon Musk w X. Później dodał, że siedziba platformy społecznościowej X również przeniesie się z San Francisco do Austin.

„Jakiś rok temu wyjaśniłem Gubernatorowi Newsomowi, że tego rodzaju przepisy zmuszą rodziny i firmy do opuszczenia Kalifornii, aby chronić swoje dzieci” – dodał miliarder.

O nowej ustawie, którą Kalifornia wprowadziła jako pierwszy stan w USA, informowaliśmy wczoraj.

Jak donosi magazyn People, w 2022 roku 18-letnia wówczas córka Elona Muska, Vivian otrzymała pozwolenie na legalną zmianę nazwiska i płci. Zrzuciła nazwisko rodowe Musk i zamiast tego przyjęła panieńskie nazwisko swojej matki, Justine Wilson. Jej decyzja spowodowała separację z ojcem.

W 2021 roku Musk, także dyrektor generalny Tesli, przeniósł także siedzibę swojego producenta samochodów z Palo Alto w Kalifornii do Austin.

Jak podał wczoraj „Wall Street Journal”, Elon Musk powiedział, że planuje przekazywać 45 milionów dolarów miesięcznie na rzecz Super Pac skupiającego się na wyborze Donalda Trumpa na prezydenta. Miliarder z branży technologicznej z majątkiem szacowanym na 252 miliardy dolarów jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Jeśli Musk przekaże darowiznę na taką skalę, będzie to „niezwykła suma” – podał „Wall Street Journal”, cytując największą znaną darowiznę w cyklu na rok 2024, jaką dotychczas przekazano na rzecz Super Pac wspierającego Trumpa przez prawnuka bankiera Thomasa Mellona. Było to 50 mln dolarów.

Jak wynika z przeglądu danych przeprowadzonego przez „New York Times”, według stanu na 30 czerwca Musk nie przekazał żadnych darowizn na rzecz Super Pac.

Źródło: nbc, The Guardian
Foto: X, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu