Połącz się z nami

News Chicago

Chicago ma tragiczną historię za sobą i kolejne wyzwania w walce z falą upałów

Opublikowano

dnia

Klęski żywiołowe, takie jak huragany, tornada przewracające budynki mogą być dramatyczne – ale to upały są bardziej zabójcze, jeśli chodzi o statystyki. Chicago przekonało się o tym na własnej skórze w lipcu 1995 roku, kiedy tygodniowa fala upałów, która osiągnęła 106 stopni Fahrenheita, zabiła ponad 700 osób. Czy teraz Wietrzne Miasto jest lepiej przygotowane na ekstremalnie wysokie temperatury?

W 1995 roku do większości zgonów doszło w biednych i w większości czarnych dzielnicach, gdzie wiele osób starszych lub odizolowanych cierpiało bez odpowiedniej wentylacji lub klimatyzacji. Przerwy w dostawie prądu z przeciążonej sieci pogorszyły sytuację.

Chicago opracowało od tego czasu plany reagowania na nagłe upały, które obejmują masowy nacisk na zaalarmowanie opinii publicznej, a następnie połączenie najbardziej narażonych z pomocą, której mogą potrzebować.

Inne miasta, takie jak Los Angeles, Miami i Phoenix, mają teraz „głównych oficerów ciepła”, którzy koordynują planowanie i reagowanie na niebezpieczne upały. Na całym świecie miasta i kraje przyjęły podobne środki.

Ale eksperci ostrzegają, że te kroki mogą nie wystarczyć w świecie, w którym rekordy upałów wciąż są pobijane, biorąc pod uwagę utrzymujące się społeczne nierówności w tym, kto jest najbardziej na nie narażony.

„Nie znam ani jednego miasta, które byłoby naprawdę przygotowane na najgorszy scenariusz, którego obawiają się niektórzy klimatolodzy” – powiedział Eric Klinenberg, profesor nauk społecznych na Uniwersytecie Nowojorskim, który napisał książkę o fali upałów w Chicago.

Mimo wszystko gotowość do przetrwania upałów ogólnie poprawiła się na przestrzeni lat, ponieważ prognozy stały się dokładniejsze, a meteorolodzy, dziennikarze i urzędnicy państwowi skupili się na rozpowszechnianiu wieści o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Na przykład Chicago rozszerzyło swój system powiadamiania SMS-em i e-mailem o nagłych wypadkach oraz zidentyfikowało swoich najbardziej narażonych mieszkańców w celu dotarcia do nich.

Ale to, co działa w jednym mieście, może nie być tak skuteczne w innym. To dlatego, że każdy ma swoją unikalną architekturę, transport, układ i nierówności, uważa Bharat Venkat, profesor nadzwyczajny na UCLA, który kieruje uniwersyteckim Heat Lab, mającym na celu rozwiązanie tego, co nazywa „nierównościami termicznymi”.

Venkat twierdzi, że miasta powinny przeciwdziałać nierównościom, inwestując w prawa pracownicze, zrównoważony rozwój i nie tylko. To może wydawać się kosztowne – kto płaci, na przykład, gdy miasto próbuje poprawić warunki dla pracowników w gorących food truckach? Ale Bharat Venkat uważa, że nic nie robienie ostatecznie będzie kosztować więcej.

Francja uruchomiła system ostrzegania przed upałami po tym, jak oszacowano, że przedłużająca się fala upałów w 2003 r. spowodowała 15 000 zgonów, zwłaszcza wielu starszych ludzi mieszkających w miejskich mieszkaniach i domach bez klimatyzacji. System zawiera ogłoszenia publiczne wzywające ludzi do nawodnienia.

Zaledwie w zeszłym miesiącu Niemcy rozpoczęły nową kampanię przeciwko śmierci spowodowanej falą upałów, która, jak twierdzili, została zainspirowana doświadczeniami Francji.

W Indiach potężna fala upałów w 2010 roku z temperaturami przekraczającymi 118 stopni Fahrenheita doprowadziła do śmierci ponad 1300 osób w mieście Ahmedabad. Urzędnicy miejscy mają teraz plan działań związanych z upałami, aby poprawić świadomość lokalnej ludności i pracowników służby zdrowia. Kolejna prosta inicjatywa to pomalowanie dachów na biało, aby odbijały palące słońce.

Miasta w Ameryce także szukają rozwiązań.

Alerty Code Red Extreme Heat w Baltimore pojawiają się, gdy prognoza zapowiada wskaźnik ciepła na poziomie 105 stopni Fahrenheita lub wyższy a system uruchamiawięcej usług socjalnych w społecznościach najbardziej narażonych na ryzyko upałów.

Inkyu Han, naukowiec zajmujący się zdrowiem środowiskowym na Temple University w Filadelfii, wzywa do zwiększenia nasadzeń drzew w miastach. Korony drzew dające cień i tereny zielone sprzyjają obniżeniu temperatury w miastach – to proste i zrównoważone rozwiązanie problemu upałów.

Eric Klinenberg powiedział, że Stany Zjednoczone do tej pory miały szczęście z czasem trwania większości fal upałów, ale przeciążenie sieci elektrycznych w niektórych regionach, wraz z utrzymującymi się nierównościami społecznymi, mogą oznaczać poważne kłopoty w nadchodzących dziesięcioleciach.

To częściowo dlatego, że podstawowe problemy społeczne, które sprawiają, że upały są tak śmiertelne, tylko się pogarszają.

Zgony w Chicago w 1995 r. miały miejsce nie tylko w biednych i odizolowanych dzielnicach, ale także w dzielnicach, które nazywa „zubożonymi”, czyli w miejscach, w których ludziom trudniej się gromadzić i gdzie więzi społeczne są osłabione.

Noboru Nakamura, profesor nauk o atmosferze na Uniwersytecie w Chicago, który specjalizuje się w ekstremalnych zjawiskach pogodowych, uważa, że Chicago wprowadziło wiele inteligentnych zmian, wdrażając plany awaryjne związane z upałami, rutynowe kontrole stanu zdrowia i centra chłodzenia.

Ale on również wymienia systemowy problem nierówności zasobów jako trudne wyzwanie, którego nie można się pozbyć z dnia na dzień.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Xurzon/ Page Light Studios

News Chicago

Mężczyzna, który spowodował pożar i śmierć kobiety w Bridgeport, jest oskarżony o morderstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcowi Chicago postawiono zarzuty morderstwa po tym, jak w sobotę wrzucił koktajl Mołotowa do domu w Bridgeport należącego do matki jego dziewczyny. Spowodował w ten sposób pożar, w wyniku którego zginęła kobieta, a 12-letnia dziewczynka została ranna gdy wyskoczyła z okna na drugim piętrze by się ratować.

37-letni Cordale Nichols, pozostanie w areszcie do czasu procesu, po aresztowaniu pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia, usiłowania morderstwa oraz podpalenia, które miało miejsce 15 czerwca. W pożarze domu w Bridgeport zginęła Charnette Walker.

Według prokuratorów powiatu Cook, Nichols spotykał się z córką ofiary i w piątek rano para pokłóciła się o rachunek za motel, w którym się zatrzymała. Ta kłótnia trwała przez cały dzień za pośrednictwem rozmów głosowych i wideo na Facebooku, podczas których Nichols groził, że skrzywdzi swoją dziewczynę.

Wieczorem kobieta postanowiła spróbować pogodzić się z Nicholsem, ale nie była w stanie go zlokalizować. Prokuratorzy powiedzieli, że jego karta Ventra była używana zarówno na liniach kolejowych, jak i autobusowych jadących w stronę kompleksu mieszkaniowego Chicago Housing Authority przy ulicach 31st i Green, gdzie mieszkała Walker.

Na nagraniu z monitoringu z godziny 2:18AM w sobotę, widać Cordale’a Nicholsa, jak podpalił przedmiot, zidentyfikowany później jako butelka 7UP, a następnie wrzucił go przez okno salonu domu Charnette Walker pod adresem 3100 South Green Street.

Charnette Walker spała w swojej sypialni bezpośrednio nad pokojem rodzinnym, kiedy Nichols wrzucił do domu płonący przedmiot – opisany przez prokuratorów jako improwizowane urządzenie zapalające.

Kobiecie nie udało się uciec i zginęła w płomieniach.

Druga ofiara w domu – 12-letnia córka dziewczyny Nicholsa – również spała na drugim piętrze. Według prokuratorów pobliscy mieszkańcy, którzy widzieli rozprzestrzeniający się ogień, pomogli dziewczynce umieszczając materac pod oknem, aby mogła bezpiecznie wyskoczyć.

12-latka trafiła do lokalnego szpitala, gdzie udzielono jej pomocy z powodu oparzeń.

Według prokuratorów, śledczy znaleźli poza domem ubrania, które Cordale Nichols miał na sobie wcześniej, a jego dziewczyna zidentyfikowała go na nagraniu z monitoringu, który zarejestrował jego drogę do domu przy Green Street.

Nichols został aresztowany w ciągu godziny od pożaru. Stanął na poniedziałkowej rozprawie sądowej, a sędzia nakazał umieszczenie go w areszcie na czas jego sprawy.

 

Źródło: wttw
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Rozpoczęła się budowa wieżowców w Streeterville. Znika słynna dziura po Chicago Spire

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego była ostatnią okazją by zobaczyć głęboki na 75 stóp dół w dawnym miejscu Chicago Spire – symbol niewykorzystanego potencjału i ostatnią niezagospodarowaną działkę wzdłuż rzeki i jeziora Michigan. W poniedziałek rozpoczęła się budowa nowego projektu przy 400 Lake Shore Dr.

Inwestycja o wartości 500 milionów dolarów obejmie dwa mieszkalne wieżowce i kilka akrów otwartej przestrzeni zielonej. Najpierw zostanie wybudowany wyższy budynek, mający 72 piętra, w północnej części terenu.

Wieżowce zostały zaprojektowane jako brama i hołd dla dawnego miejsca osiedlenia się założyciela Chicago, Jeana-Baptiste’a Point DuSable.

Pierwotne plany budowy, o których informowaliśmy tutaj, wyznaczyły datę jej rozpoczęcia na 1 grudnia 2023 roku.

Spółka Related Midwest nabyła dawną siedzibę Spire w 2014 r. w drodze postępowania upadłościowego. Działka była pusta, ale poprzedni deweloperzy, Garrett Kelleher i Steve Ivankovich pozostawili po sobie duży krater, który miał być częścią wysokiego na 2000 stóp wieżowca mieszkalnego. Budynek miał być najwyższym na półkuli zachodniej.

Od tego czasu firma Related spędziła 7 lat wyłącznie na projektowaniu. Plan wieżowców powstał w wyniku znalezienia równowagi między projektem, który zdaniem jej przedstawicieli jest wykonalny, a wykorzystaniem fundamentów, które są już w ziemi.

Wieże zostały zaprojektowane przez chicagowskie biuro Skidmore, Owings & Merrill i architekta Davida Childsa, który stał za One World Trade Center. Wnętrza zaprojektowała nowojorska firma MAWD.

Budynki będą ustawione pod takim kątem, aby naśladować „gest powitania” i zachować widoki dla mieszkańców. Takie umiejscowienie pomaga również złagodzić niesforne warunki wiatrowe nad jeziorem.

Budowa będzie projektem trzyletnim. Pierwsze mieszkania zostaną dostarczone wiosną 2027 r. BOWA Construction i należąca do Related Midwest, LR Contracting Co., zajmie się najpierw parkingiem podziemnym, a następnie rozpocznie prace nad wieżą północną.

Pierwszy wieżowiec będzie się składał z 635 mieszkań, z czego 20% zostanie przeznaczonych dla najemców o niskich dochodach. Wśród mieszkań będą apartamenty typu studio, a także lokale z jedną, dwiema i trzema sypialniami. Budynek będzie miał ponad milion stóp kwadratowych powierzchni użytkowej i trzy podziemne garaże.

Projekt 400 Lake Shore Dr. spełni także długo oczekiwaną obietnicę — założenie DuSable Park. Teren parku został podarowany dzielnicy Chicago Park District przez byłego burmistrza Harolda Washingtona w 1987 roku. Park o powierzchni 3,3 akra, który będzie kosztował 10 milionów dolarów, jest w fazie projektowania.

W związku z jego powstaniem przedłużona zostanie Chicago Riverwalk.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Related Midwest

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nareszcie możemy zobaczyć pierwsze koale w Brookfield Zoo. Dziś zadebiutują na wystawie

Opublikowano

dnia

Autor:

Para uroczych, puszystych samców koali, które niedawno przybyły do ​​Chicago z Australii, zadebiutuje dla publiczności we wtorek. Ich wystawa w Hamill Family Play Zoo należącym do Brookfield Zoo zostanie otwarta o godzinie 2:00PM. Brumby i Willum to pierwsi przedstawiciele tego gatunku w 90-letniej historii ogrodu.

2-letnie samce koali, Brumby i Willum, zostały przywiezione do zoo w ramach pożyczki od rządu australijskiego na okres 2 lat. Początkowo planowano pokazać je publiczności w okolicach weekendu z okazji Dnia Pamięci, ale ich pierwszy występ został przesunięty o kilka tygodni, ponieważ ogród czekał na ostateczną zgodę rządu australijskiego.

Przybycie nowych mieszkańców zoo, które zapowiadaliśmy 19 kwietnia, było możliwe dzięki partnerstwu z San Diego Zoo Wildlife Alliance i Projektem Koala Education and Conservation Project w zoo w San Diego. Zwierzęta te można spotkać jedynie w kilkunastu akredytowanych instytucjach zoologicznych w Ameryce Północnej.

Nowi przybysze dołączają do innych torbaczy i stekowców mieszkających w Brookfield Zoo Chicago i występujących naturalnie w Australii, takich jak wombat, kolczatka, kangur szary i walabia Bennetta. Siedlisko koali ma przygotowane obszary widokowe wewnątrz i na zewnątrz.

Koale zostały sklasyfikowane przez Międzynarodową Unię Ochrony i Przyrody (IUCN) jako gatunek zagrożony wyginięciem w ich rodzimej Australii. Szacuje się, że na świecie żyje ich tylko około 300 000 osobników.

W latach 2019 i 2020 w wyniku pożarów zginęło prawie 6400 koali.

Według niedawnego raportu opublikowanego w „New York Times” liczba osobników na niektórych obszarach spadła aż o 80%. Utrata siedlisk, susza, pożary, kolizje z samochodami, choroby zakaźne i wysoce selektywna dieta przyczyniły się do spadku liczebności koali.

Koale żywią się liśćmi eukaliptusa, które są trujące dla większości innych zwierząt i tolerowane przez torbacze jedynie ze względu na wyspecjalizowane bakterie jelitowe. Energia potrzebna do strawienia eukaliptusa o niskiej zawartości składników odżywczych jest jednym z powodów, dla których torbacze te śpią tak dużo – od 18 do 22 godzin dziennie.

Brumby

Brookfield Zoo Chicago ma nadzieję, że pobyt koali uwydatni wyzwania, przed którymi te zwierzęta stoją w Australii, a jednocześnie przekaże gościom głębsze zrozumienie dzikiej przyrody z całego świata.

W marcu przedstawiciele ogrodu zoologicznego ogłosili kilka zmian, w tym nową nazwę, logo, plany dotyczące wystawy tropikalnej i ponowne położenie nacisku na działania związane z ochroną przyrody, o czym informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: suntimes
Foto: Brookfield Zoo Chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu