Połącz się z nami

News Chicago

Nie tylko Chicago kocha Lollapaloozę. Festiwal zajął 3 miejsce na amerykańskiej liście

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy Chicago już od lat wiedzą, że Lollapalooza to jeden z najlepszych festiwali muzycznych. A teraz, wg nowego raportu, wiadomo, że reszta kraju się z nami zgadza. Lollapalooza odbywająca się co roku w Grant Park uplasowała się na 3. miejscu listy „Najpopularniejsze festiwale muzyczne w USA”.

Ranking powstał na podstawie niedawnego badania przeprowadzonego przez serwis airportparkingreservations.com, analizujący festiwale muzyczne w całym kraju.

Wykorzystano do niego szereg czynników, w tym dane z wyszukiwarki Google, koszt trzydniowego zakwaterowania w hotelu trzygwiazdkowym oraz średnie warunki pogodowe, aby znaleźć „Najpopularniejsze festiwale muzyczne w USA”.

Według tego raportu Lollapalooza w Grant Park w Chicago uplasowała się na 3. miejscu. Czterodniowy festiwal muzyczny był najczęściej wyszukiwanym wydarzeniem wśród stanów: Missouri, Ohio, Iowa, Indiana i Illinois.

Pierwsze miejsce na liście zajęła Coachella, która odbywa się w Kalifornii. Według raportu był to najczęściej wyszukiwany festiwal w 32 stanach. Drugie miejsce na liście zajął Boston Calling z Massachusetts.

Lollapalooza w roku 2023 odbędzie się w dniach 3-6 sierpnia, a głównymi gwiazdami będą Kendrick Lamar, Red Hot Chili Peppers, Billie Eilish i Lana Del Rey. Bilety na chicagowski festiwal muzyczny są obecnie w sprzedaży.

Festiwal zapowiadaliśmy 29 marca. Bilety w cenie od 125 USD za jeden dzień, poprzez 250 USD za dwa dni po 365 USD za cztery dni festiwalu można kupić tutaj. Najdroższy jest czterodniowy bilet Platinum zaczynający się od 4350 USD.

Pomysłodawcą i organizatorem Lollapaloozy jest Perry Farrell wokalista zespołów Jane’s Addiction i Porno for Pyros. Ideą festiwalu jest zaprezentowanie na jednej imprezie wykonawców odmiennych stylów muzycznych takich jak: rock alternatywny, indie rock, rap, punk rock i inne. Początkowo miał on formę objazdową.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1991 r. Do 1997 impreza odbywała się co roku. Następnie, po 5 latach przerwy festiwal został reaktywowany w 2003 r. W czasie tej edycji koncerty odbyły się w aż 30 miastach.

W roku 2004 festiwal został odwołany z powodu słabej sprzedaży biletów. W lipcu 2005 odbyła się kolejna edycja, jednak w zmienionej formule. Zrezygnowano z koncertów w wielu miastach. Lollapalooza stała się wtedy dwudniowym festiwalem stacjonarnym, odbywającym się w Chicago.

Szczegóły tegorocznego festiwalu dostępne są na stronie internetowej.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Lollapalooza, flickr/ Aneil Lutchman 

News USA

Ostatnie 10 lat było wyjątkowe dla bogacenia się. W USA przybyło 500 000 milionerów

Opublikowano

dnia

Autor:

Z nowego badania wynika, że ​​w zeszłym roku Stany Zjednoczone znacznie wyprzedziły resztę świata w liczbie nowych milionerów. Przybyło ich w USA aż 500 000, a fortuny znajdujące się na samym szczycie drabiny bogactwa rosną najszybciej.

Według raportu francuskiej firmy consultigowej Capgemini, populacja milionerów w Ameryce wzrosła w 2023 r. o 7,3%, do 7,43 mln osób, ich łączny majątek wzrósł do 26,1 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z 2022 r.

Capgemini definiuje milionerów jako osoby posiadające aktywa, w które można inwestować, o wartości co najmniej 1 miliona dolarów, nie uwzględniając głównego miejsca zamieszkania, przedmiotów kolekcjonerskich ani dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku.

Chociaż stopy procentowe pozostają wyższe, odbicie akcji na koniec 2023 r. w połączeniu z bilionami dolarów wydatków rządowych w dalszym ciągu napędza machinę bogactwa USA.

Fortuny znajdujące się na samym szczycie drabiny bogactwa rosną najszybciej. Liczba Amerykanów z majątkiem wartym co najmniej 30 milionów dolarów wzrosła w 2023 roku o 7,5% do 90 700 osób, a ich łączny majątek wzrósł do 7,4 biliona dolarów.

W skali globalnej osoby o bardzo dużym majątku netto stanowią 1% populacji milionerów, ale obecnie posiadają 34% jej całkowitego majątku, co pokazuje rosnącą koncentrację bogactwa, nawet wśród bogatych.

Pytanie brzmi, czy boom majątkowy ostatniej dekady, napędzany początkowo niskimi stopami procentowymi, a ostatnio pomocą związaną z pandemią Covid-19 i rozwojem sztucznej inteligencji, może być kontynuowany.

Globalne konflikty, amerykańskie wybory prezydenckie, stopy procentowe i potencjalne spowolnienie gospodarcze mogą spowolnić tempo tworzenia bogactwa, uważa Elias Ghanem, globalny szef Instytutu Badawczego Usług Finansowych Capgemini.

„Ostatnie 10 lat było wyjątkowe” – twierdzi Ghanem, wskazując, że z powodu inflacji, potencjalnej recesji, problemów geopolitycznych i wyborów, środowisko ekonomiczno-biznesowe jest zupełnie inne.

Na całym świecie obraz bogactwa wygląda na bardziej zróżnicowany niż w USA. Według raportu, liczba milionerów na całym świecie wzrosła w zeszłym roku o 5,1%, do 22,8 miliona osób. Ich łączny majątek wzrósł do rekordowej kwoty 86,8 biliona dolarów.

Obok Ameryki Północnej największy wzrost liczby milionerów odnotował region Azji i Pacyfiku – 4,8%, następnie Europa – 4%, Ameryka Łacińska – 2,7%, Bliski Wschód – 2,1% i Afryka – spadek o 0,1%.

Chociaż Azja przewyższyła populację i wzrost liczby milionerów w Ameryce Północnej w latach poprzedzających pandemię Covid-19, Stany Zjednoczone ponownie dominują.

Z raportu wynika, że ​​jeśli chodzi o inwestycje, bogaci przenoszą swoje pieniądze z bezpiecznych aktywów zapewniających ochronę majątku do aktywów o bardziej agresywnym wzroście. Ich stan posiadania środków pieniężnych i ich ekwiwalentów spadł z wysokiego poziomu 34% portfeli na początku 2023 r. do 25% w styczniu, co oznacza, że ​​zaczynają wykorzystywać swoje środki pieniężne.

Ich udziały w portfelach o stałym dochodzie wzrosły z 15% do 20%, a inwestycje w nieruchomości z 15% do 19%.

Poziom posiadanych przez nich akcji w dalszym ciągu spada, osiągając 21%, najniższy poziom od ponad 20 lat. Podczas gdy główne średnie giełdowe radziły sobie w tym roku dobrze (S&P 500 wzrost o 12%, Nasdaq Composite wzrost o 14%), bogaci inwestorzy unikają rynku napędzanego w dużej mierze przez garstkę gigantycznych spółek technologicznych.

W tym roku największy napływ wpływów ze strony zamożnych inwestorów najprawdopodobniej uzyskają alternatywy, zwłaszcza private equity i prywatne kredyty. Z badania wynika, że ​​dwie trzecie milionerów planuje w 2024 r. zwiększyć inwestycje w private equity.

W miarę jak wzrasta bogactwo i populacja bogatych, walka o zarządzanie ich majątkiem także staje się coraz bardziej zacięta – ultrabogaci będą najszybciej rosnącą bazą klientów, a także najbardziej dochodową. Są też najtrudniejsi do przyciągnięcia i utrzymania. Ponad trzy czwarte milionerów planuje zmienić główną firmę zarządzającą majątkiem w 2024 r.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/Velishchuk/ stockbusters/Darren415/ Darren415/RossHelen/
Czytaj dalej

News Chicago

Sokoły wędrowne ponownie mają dzieci na Uniwersytecie Illinois. W tym roku wykluły się 4 pisklęta

Opublikowano

dnia

Autor:

W maju Uniwersytet Illinois w Chicago zyskał nowych mieszkańców — cztery młode sokoły wędrowne — dzieci dwóch par gniazdujących na terenie uczelni. Ornitolodzy z Field Museum oznakowali je, by śledzić ich losy.

Według komunikatu prasowego Uniwersytet Illinois pisklęta wykluły się w pierwszy weekend maja. Ornitolodzy z Field Museum, Mary Hennen i Dylan Maddox, oznakowali młode sokoły pod koniec miesiąca, umożliwiając śledzenie ptaków w przyszłości w ramach szerszych badań populacji sokołów.

Kanclerz UIC, Marie Lynn Miranda, której biuro dzieli z jedną parą ptaków 28. piętro, obiecała zrobić wszystko, co w jest mocy uczelni, aby zapewnić im pomyślność. Według Judee Olechno, dyrektorki ds. wydarzeń specjalnych UIC, pisklęta mają się jak dotąd dobrze i są bardzo głośne, szczególnie rano.

Szczęśliwi rodzice Mouse i Loop zakładają gniazda na terenie uniwersytetu już od ponad 10 lat, a kolejna para sokołów wraz z dwoma pisklętami mieszka w pobliżu budynków medycznych po zachodniej stronie kampusu. Te ptaki to tylko 2 z 15 par sokołów wędrownych gniazdujących w rejonie Chicago.

Pisklęta, dwa samce i dwie samice, nie otrzymają imion, dopóki nie będą w stanie samodzielnie latać, co według Olechno nastąpi w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. Kilka lat temu dyrektorka kazała wznieść barierę na półce w pobliżu gniazda, po tym jak kilka młodych sokołów wypadło i zginęło, zanim nauczyło się latać.

Podgląd sokołów w UIC na żywo jest dostępny w Internecie, ale ptaki trudniej jest zobaczyć osobiście i trzeba je oglądać na monitorze nawet urzędując na tym samym, 28. piętrze, aby nie denerwować rodziców – podkreśliła Olechno.

Młode ptaki wykluły zaledwie rok po tym, jak na terenie uczelni przyszły na świat dwa pisklęta, samce o imieniu Little i Italy, które wykluły się w maju zeszłego roku. Ich imiona zostały zainspirowane widokiem z okien 28. piętra.

Szacuje się, że długość życia sokołów wędrownych wynosi około 20 lat. Gatunek ten gnieździ się na budynkach Uniwersytetu Illinois w Chicago od 1999 roku.

 

Źródło: suntimes
Foto: Uniwersytet Illinois w Chicago
Czytaj dalej

Ciekawostki

Kiedy wypić kawę aby się obudzić i mieć dobrą energię przez cały dzień?

Opublikowano

dnia

Autor:

Pijecie kawę tuż po przebudzeniu, żeby stanąć na nogi i odgonić senność? Naukowcy badający związek między kofeiną a snem twierdzą, że lepiej jest wypić swoje espresso lub latte nieco później.

Michael Grandner, profesor i dyrektor programu badań nad snem i zdrowiem na Uniwersytecie w Arizonie, wyjaśnia, że adenozyna – neuroprzekaźnik gromadzący się we krwi i mózgu w ciągu dnia – może wywoływać uczucie senności i hamować procesy związane z rytmem snu i czuwania.

Kofeina zawarta w kawie działa poprzez blokowanie adenozyny, ale poziom tego neuroprzekaźnika jest najniższy z samego rana. Ponadto naturalna senność spada w pierwszej godzinie po przebudzeniu. Być może optymalnie będzie więc wypić kawę około godziny po przebudzeniu, aby uzyskać z niej większe korzyści, uważa Grandner.

Marilyn Cornelis, doktorka i profesorka nadzwyczajna na Wydziale Medycyny Prewencyjnej na Uniwersytecie Northwestern, podzieliła jego zdanie, powołując się na tzw. reakcję przebudzenia kortyzolu (CAR).

Według National Library of Medicine reakcja przebudzenia kortyzolu (CAR) to proces fizjologiczny zachodzący, gdy nadnercza zwiększają wydzielanie kortyzolu po przebudzeniu. Ten wzrost poziomu kortyzolu zwykle osiąga szczyt 30–60 minut po przebudzeniu i może pomóc przygotować organizm na wymagania dnia.

Dlatego jeśli pijesz kawę, aby się obudzić rano, idealnym rozwiązaniem będzie odczekanie godziny po przebudzeniu, aby organizm mógł najpierw obudzić się w sposób naturalny, wg Cornelis.

Inni naukowcy twierdzą wręcz, że wypicie kawy zaraz po otwarciu oczu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a nawet może uodpornić Cię na działanie kofeiny na długi czas, a najlepszym momentem na spożycie kofeiny będzie co najmniej 45 minut po przebudzeniu, kiedy poziom kortyzolu zaczyna spadać.

Marilyn Cornelis zauważyła również, że ​​opóźnienie spożycia kawy rano może również zmniejszyć ilość kofeiny, której dana osoba potrzebuje w ciągu dnia. Jeśli kawa pomaga utrzymać czujność i koncentrację, jej skutki są najbardziej odczuwalne w ciągu około 30 minut od jej spożycia.

Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne osoby metabolizują kofeinę i reagują na nią w różny sposób, więc długość działania kawy będzie zależeć od indywidualnych czynników. Na przykład palacze metabolizują kofeinę znacznie szybciej niż osoby niepalące, aby szybciej usuwać kofeinę z organizmu. Genetyka również odgrywa tu rolę.

Nie pij kawy wieczorem

Większość ekspertów zgadza się, że picie kawy przed snem nie jest najlepszą porą. Większość ludzi musi unikać picia kawy około 6 godzin przed planowaną godziną pójścia spać, aby kofeina nie zakłóciła ​​snu. Niektórzy mogą odczuwać jej efekty nawet 10 lub 12 godzin po spożyciu.

Oznacza to, że jeśli kładziesz się spać o 10:00PM, spożycie kofeiny powinno nastąpić nie później niż o 4:00PM.

Poprzednie badania wykazały również, że picie kawy późno w nocy może wpływać na sen. Zespół naukowców ze Szkocji sprawdzał, jak późno w ciągu dnia można pić kawę, nie martwiąc się, że kofeina nie pozwoli mu zasnąć w nocy. Oni także stwierdzili, że ludzie powinni przestać pić kofeinę na 6 godzin przed snem. Potem może ona zakłócić wewnętrzny zegar danej osoby.

Zbyt dużo kawy nie jest dobre dla zdrowia

Jeśli wskutek spożycia kofeiny odczuwasz kołatanie serca, niepokój i drżenie, może to być spowodowane tym, że organizm próbuje Ci powiedzieć, że pijesz za dużo kawy.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/Liudmila Chernetska/ Rawpixel/AaronAmat/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu