Połącz się z nami

Ciekawostki

Amerykański 4 lipca w liczbach. Jak świętujemy Independence Day?

Opublikowano

dnia

Czwarty lipca to coroczne święto federalne upamiętniające dzień, w którym II Kongres Kontynentalny przyjął Deklarację Niepodległości 4 lipca 1776 roku. Tego dnia, 247 lat temu, w 13 nowo utworzonych koloniach mieszkało około 2,5 miliona ludzi.

Obecnie Stany Zjednoczone mają populację prawie 333,3 milionów, a wiele z tych amerykańskich rodzin weźmie udział w spotkaniu lub wydarzeniu z okazji 4 lipca.

Oto 10 krótkich faktów na temat wydatków na jedzenie i fajerwerki, uroczystości i planów podróży czwartego lipca.

1. Ile pieniędzy wydajemy na obchody 4 lipca?

Naukowcy z National Retail Federation (NRF) przewidzieli, że 87% Amerykanów będzie obchodzić Dzień Niepodległości, wydając 93,34 USD na osobę na różne artykuły spożywcze, zgodnie z aktualną prognozą stowarzyszenia handlu detalicznego na 2023 rok.

2. Ile jest grillów 4 lipca?

Według NRF spośród tych, którzy planują świętować 4 lipca, 65% planuje zorganizować ognisko, grilla lub piknik.

3. Ile hot dogów jemy 4 lipca?

National Hot Dog & Sausage Council szacuje, że Amerykanie zjadają około 150 milionów hot dogów 4 lipca każdego roku.

Gdyby ktoś ułożył te hot dogi jeden za drugim, ich łączna długość byłaby wystarczająca, aby rozciągnąć się od DC do LA ponad pięć razy.

4. Ile osób ogląda konkurs jedzenia hot dogów Nathana?

Marketerzy z Nathan’s Famous Hot Dogs donoszą, że prawie 2 miliony ludzi ogląda coroczny konkurs jedzenia hot dogów z okazji 4 lipca. Ponad 40 000 osób zatrzymuje się przed miejscem zawodów Coney Island na Brooklynie w stanie Nowy Jork, aby zobaczyć, jak zawodnicy jedzą tyle hot dogów, ile tylko mogą.

5. Czy 4 lipca to popularne święto piwa?

Według Krajowego Stowarzyszenia Hurtowników Piwa, najlepszym świętem na konsumpcję piwa w domu jest właśnie 4 lipca.

6. Ile pieniędzy wydaje się na fajerwerki 4 lipca?

Raport przychodów przemysłu pirotechnicznego sporządzony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pirotechniczne ujawnia, że przemysł sztucznych ogni pokazowych zarobił 400 milionów dolarów w 2022 roku, podczas gdy przemysł fajerwerków konsumenckich zarobił 2,3 miliarda dolarów.

7. Ile fajerwerków wybuchnie podczas pokazu fajerwerków Macy’s 4 lipca?

Pokaz fajerwerków Macy’s 4 lipca w Nowym Jorku wystrzeli około 2400 pocisków na minutę z barki East River. Ten 25-minutowy pokaz wypuści 60 000 fajerwerków na panoramę Wielkiego Jabłka, zgodnie ze stroną wydarzenia krajowego domu towarowego na 2023 rok.

W 2022 roku i podczas pandemii COVID-19 zakłócenia w łańcuchu dostaw i sile roboczej w branży fajerwerków przyczyniły się do krajowego niedoboru fajerwerków, co miało wpływ na niektóre uroczyste pokazy w całym kraju.

8. Ile osób podróżuje w weekend 4 lipca?

American Automobile Association szacuje, że z okazji święta, od piątku 30 czerwca do wtorku 4 lipca podróżować będzie 50,7 miliona ludzi. Prognoza stowarzyszenia przewiduje, że 43,2 mln Amerykanów będzie podróżować samochodami, 4,17 mln samolotami, a 3,36 mln autobusami, pociągami i rejsami wycieczkowymi.

9. Ile amerykańskich flag jest sprzedawanych każdego roku?

Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Flag szacuje, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się 150 milionów amerykańskich flag.

10. Ile wyniosła inflacja cen żywności 4 lipca w zeszłym roku?

Coroczne badanie koszyka rynkowego „Cost of July Cookout” przeprowadzone przez American Farm Bureau Federation wykazało, że stopa inflacji w 2022 r. sprawiła, że „kuchnia z okazji Dnia Niepodległości” była o 17% droższa niż w 2021 r., co stanowi wzrost o około 10 USD.

Federacja oszacowała, że aby ugotować posiłek z okazji święta w domu, wydano średnio 69,68 USD w 2022 r. W porównaniu z 59,50 USD w 2021 r. Biuro nie opublikowało jeszcze kosztu gotowania świątecznych potraw na 2023 r.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/ Choreograph

News USA

Małżonkowie z Tennessee 69 lat żyli razem i odchodzili trzymając się za ręce

Opublikowano

dnia

Autor:

Para z Tennessee, która była małżeństwem od 69 lat, spędziła większość swoich ostatnich chwil, trzymając się za ręce. Centrum Medyczne Uniwersytetu Vanderbilt VUMC potwierdziło, że Virginia i Tommy Stevens, oboje w wieku 91 lat, z całą mocą okazywali sobie wzajemną miłość, gdy ich dni dobiegały końca.

Tommy cierpiał na chorobę Alzheimera i znajdował się pod opieką na oddziale w ośrodku opieki, w którym mieszkała para, zanim został przeniesiony do Centrum Medycznego Uniwersytetu Venderbilt VUMC. Zaczął cierpieć na zachłystowe zapalenie płuc i sepsę, które powodowały trudności w oddychaniu i niebezpiecznie niskie ciśnienie krwi.

Tego samego ranka gdy Tommy został przeniesiony do VUMC, jego żona upadła. Doznała przy tym złamania sześciu żeber, złamania kręgosłupa i urazu biodra. Ostatecznie personel szpitala pozwolił parze towarzyszyć sobie w jednym pokoju.

Kiedy para zobaczyła się po raz pierwszy w szpitalu ich twarze się rozjaśniły, opowiada ich córka Karen Kreager.

„Nie spał, kiedy przyszła” – powiedziała Kreager o swoim ojcu. „Jego oczy były otwarte. Nie komunikował się zbyt wiele – tylko cichym szeptem. Ale wiedział, że ona tam była i że będzie tuż obok niego.”

„Przez cały czas nie przestali trzymać się za ręce”, dodała.

Virginia stwierdziła później, że obecność męża bardzo jej pomogła – była spokojna gdy był obok i nie martwiła się o niego.

Para wychowała dwójkę dzieci, doczekała się wnuków i jednego prawnuka. Rodzina ich odwiedzała i pomagała w opiece.

„Każdy z nas powinien pamiętać, że poświęcenie odrobiny czasu może mieć ogromny wpływ i że powinniśmy robić to częściej”– powiedziała Mohana Karlekar, lekarz medycyny, dyrektor medyczny Programu Opieki Paliatywnej dla dorosłych VUMC .

Para mogła razem wspominać swoje życie, w tym wakacje i świąteczne spotkania w swoich ostatnich dniach. Tommy zmarł 8 września. Virginia została wypisana ze szpitala, ale zmarła zaledwie kilka dni później, 17 września. 

 

Źródło: fox32
Foto: VUMC
Czytaj dalej

News Chicago

Na kostiumowy Halloween Pet Parade oraz bieg lub marsz 3K zaprasza Northbrook

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy oraz ich ulubieni zwierzęcy towarzysze mogą poczuć atmosferę Halloween biorąc udział w szeregu wydarzeń zaplanowanych na 20 października w Northbrook. Cała zabawa odbędzie się dzięki uprzejmości dystryktu Northbrook Park w zielonym Techny Prairie Park and Fields, przy 1750 Techny Road.

Uczestnicy mogą zacząć od pochwalenia się swoimi zwierzakami w ich najlepszych kostiumach podczas Halloween Pet Parade od 5:00PM do 6:00PM. Konkurs kostiumowy wyłoni najstraszniejszego zwierzaka, najlepiej wyglądającego zwierzaka oraz najlepsze połączenie kostiumu zwierzaka i właściciela.

Zwycięzcy wrócą do domu z gadżetami dla zwierząt.

Po paradzie wszyscy będą mogli się cieszyć się ciekawymi zajęciami dla właścicieli i ich psów ze stoiskami sprzedawców i grządką dyniową dla psów z plastikowymi dyniami wypełnionymi psimi smakołykami. Sponsorami imprezy są Rover’s Place, Hollywood Feed i Kohn Animal Hospital.

Koszt uczestnictwa to 10 dolarów za psa. Termin rejestracji upływa 18 października. Aby się zarejestrować, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Następnie psi przyjaciele będą mogli odpocząć a ich właściciele wyruszą na Halloween 3K Fun Run/Walk, w samą porę, aby cieszyć się zachodem słońca.

Trasa biegnąca przez Techny Prairie Park i Fields zostanie udekorowana upiornymi dekoracjami, a nagrody otrzymają osobno najlepsi biegacze – mężczyźni i najlepsze kobiety.

Biegacze proszeni są o przebranie się!

Karty podarunkowe i słodycze zostaną rozdane jako nagrody za najlepszy kostium ogólny dla młodzieży i dorosłych, najlepszy kostium grupowy, najstraszniejszy kostium i najbardziej kreatywny kostium.

Po wyścigu można będzie zjeść banany, ciasteczka, przekąski, bajgle oraz oczywiście słodycze. Można także cieszyć się karnawałowymi grami i dmuchańcami o tematyce Halloween.

Sponsorem biegu/marszu Halloween 3K jest Floss Law, LLC, a wszyscy uczestnicy w wieku poniżej 13 lat otrzymają kupon na bezpłatną pizzę dzięki uprzejmości sponsora złotego poziomu, Lou Malnati’s Pizzeria.

Jeremy Lewis and Associates, Inc. jest złotym sponsorem obu wydarzeń.

Koszt uczestnictwa w biegu wynosi 15 dolarów dla osób indywidualnych i 35 dolarów dla rodzin do czterech osób. Termin rejestracji wstępnej upływa 18 października.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube istock/GummyBone/
Czytaj dalej

News Chicago

Czym byłaby jesień bez dyni? Znajdź tą wymarzoną dla swojej rodziny w samym Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago i na przedmieściach znajduje się wiele farm oferujących grządki z dyniami, a na wielu z nich znajdują się także labirynty kukurydziane, możliwość własnoręcznego zbierania jabłek i inne jesienne zajęcia. Jeśli szukasz ciekawej wycieczki i zajęć, zapoznaj się z listą najlepszych miejsc z dyniami, które warto odwiedzić jesienią.

Dzisiaj miejsca, gdzie możesz zdobyć wymarzoną dynię w samym Chicago.

Uwaga: pamiętaj, aby sprawdzić strony internetowe, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje dotyczące danego miejsca i kupić bilety z wyprzedzeniem.

Jack’s Pumpkin PopUp

Ta jesienna atrakcja na świeżym powietrzu, zlokalizowana na ponad 2 akrach na wyspie Goose Island, obejmuje największy labirynt kukurydzy w centrum Chicago, ukryty bar z alkoholem, i takie atrakcje jak rzucanie siekierą, zabawy karnawałowe, muzykę, wróżenie, trzy bary z pełnym zakresem usług i kilka scenerii, dzięki którym można uwiecznić niezapomnianą jesień zdjęcia. Wymagany jest wcześniej zakupiony dostęp.

Adres: 1465 N Elston Ave, Chicago, IL 60642

Daty: 21 września – 5 listopada

Koszt: Ceny różnią się w zależności od daty. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

Jesienny festyn w Lincoln Park Zoo

Podczas corocznego jesiennego festiwalu w Lincoln Park Zoo będzie dostępna mała grządka z dyniami. Odbędą się tu także inne jesienne atrakcje, w tym spacer po dyniach, rzeźbienie dyni na żywo, świąteczny bar, pogawędki ze zwierzętami, rozrywka muzyczna i wiele więcej.

Adres: 2400 N. Cannon Drive

Daty: Fall Fest 2023 odbywa się w piątki i niedziele od 29 września do 29 października oraz poniedziałek 9 października

Godziny otwarcia: Zoo jest otwarte codziennie w godzinach 10:00AM–5:00PM

Koszt: wstęp WOLNY, ale niektóre atrakcje są płatne. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

JoJo Pumpkin Patch

JoJo’s Shake Bar to restauracja i bar z nowoczesnymi akcentami klasycznych dań obiadowych, selekcją whisky i wyrafinowanymi koktajlami, gdzie możesz wybrać własną dynię. Lokal oferuje także zajęcia z malowaniem dyni.

Specjalność Pumpkin Patch obejmuje wyśmienite jabłka w karmelu, placki z dynią i jabłkami, cydry i duże gorące czekolady oraz słynny Pumpkin Patch Shake (wyśmienity koktajl o smaku dyni ułożony wysoko z kawałkiem ciasta dyniowego, preclem Reese’s Pieces, pieczoną pianką marshmallow i toffi).

Adres: JoJo’s Shake Bar w River North (23 W Hubbard St) i w Naperville

Kiedy: Otwarte od 22 września do 2 listopada

Koszt: Rezerwacje są dostępne na jojosshakebar.com.

Halloween w parkach

Małe grządki z dyniami dla dzieci można znaleźć w kilku chicagowskich parkach w ramach corocznego Halloween in the Parks. Odbędą się tu również inne wydarzenia przyjazne dzieciom, takie jak imprezy Halloween, nawiedzone domy i jesienne festiwale.

Gdzie: Różne parki w Chicago.

Kiedy: wybierz daty w październiku. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

Koszt: BEZPŁATNY.

 

Źródło: thetravelsisters
Foto: JoJo Pumpkin Patch, Park District, Lincoln Park Zoo, Jack’s Pumpkin PopUp, istock/PIKSEL/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu