News Chicago
NASCAR spowoduje utrudnienia w dostępie do Museum Campus w Chicago. Zobacz jak je pokonać

Jeśli na przełomie czerwca i lipca planujesz odwiedzić Adler Planetarium, Field Museum lub Shedd Aquarium, musisz wziąć pod uwagę inne godziny otwarcia tych miejsc oraz utrudnienia w ruchu. Impreza NASCAR w Chicago wpłynie zarówno na możliwości dojazdu samochodem, jak i na parkowanie czy opcje transportu publicznego.
Przedstawiciele Museum Campus opublikowali informacje o godzinach otwarcia i możliwych drogach dojazdu w tym czasie.
Osoby chcące tu przyjechać muszą skorzystać z północnej DuSable Lake Shore Drive i wysiąść przy zjeździe na 18th Street, Walden Drive lub McFetridge Drive.
Jadąc z północy, dojedź do I-55 między 24 a 25 i State Street, a następnie jedź na północ DuSable Lake Shore Drive i wysiądź z auta na 18th Street, Walden Drive lub McFetridge Drive. Parkingi będą otwarte dla gości Kampusu Muzeum.
Jeśli chcesz dojechać autobusem lub pociągiem CTA, powinieneś wziąć pod uwagę, że w tym czasie będą obowiązywać alternatywne rozkłady jazdy.
Jeśli korzystasz ze zjazdu na stacji Roosevelt Road/Museum Campus, możesz przesiąść się do autobusu wahadłowego, aby pojechać do Kampusu Muzeum. Te autobusy kursują co około 15 minut i zastąpią autobus nr 146.
Dla pasażerów Metra autobus nr 130 CTA będzie kursował między stacjami Union/Ogilvie a Kampusem Muzeum. Aby uzyskać informacje na temat rozkładów jazdy Metra, przejdź do strony internetowej linii tranzytowej.
Osoby, które jadą lub idą do Adler, Field Museum lub Shedd, mają dostęp przez przejście podziemne Columbus Drive i Lakefront Trail.
NASCAR stworzył przewodnik po zamknięciach ulic i sposobach dotarcia do Kampusu Muzeum, z którym można zapoznać się tutaj.
Shedd Aquarium
Akwarium Shedd dostosowało swoje godziny otwarcia między czwartkiem, 29 czerwca a poniedziałkiem, 3 lipca dla gości, personelu, partnerów i wolontariuszy.
- czwartek, 29 czerwca – otwarte od 10:00AM do 4:00PM (ostatnie wejście o 2:00PM)
- piątek, 30 czerwca – otwarte od 10:00AM do 4:00PM (ostatnie wejście o 2:00PM)
- sobota, 1 lipca – NIECZYNNE
- niedziela, 2 lipca – NIECZYNNE
- poniedziałek, 3 lipca – otwarte w godzinach od 10:00AM do 4:00PM (ostatnie wejście o 2:00PM)
Shedd będzie miał normalne godziny pracy 4 lipca, kiedy będzie otwarte od 9:00AM do 6:00PM. Aby uzyskać więcej informacji, kupić bilety z wyprzedzeniem lub zaplanować wizytę wejdź na: www.sheddaquarium.org/plan-a-visit.
Planetarium Adlera
Adler Planetarium będzie czynne od 9:00AM do 4:00PM. (ostatnie wejście o 3:00PM), z wyjątkiem środy, kiedy jest otwarte od 4:00PM do 10:00PM a mieszkańcy stanu Illinois mogą wejść bezpłatnie z dowodem zamieszkania w stanie Illinois.
Wszystkie bilety należy kupić online z wyprzedzeniem Więcej informacji: https://www.adlerplanetarium.org/visit/tickets/.
Field Museum
Field Museum będzie otwarte od 9:00AM do 5:00PM (ostatnie wejście o 4:00PM), z wyjątkiem dni imprezy NASCAR 1 i 2 lipca.
- czwartek, 29 czerwca – otwarte od 9:00AM do 5:00PM (ostatnie wejście o 4:00PM)
- piątek, 30 czerwca – otwarte od 9:00AM do 5:00PM (ostatnie wejście o 4:00PM)
- sobota, 1 lipca – otwarte od 10:00AM do 4:00PM (ostatnie wejście o 3:00PM) Bezpłatne dla mieszkańców Illinois
- niedziela, 2 lipca – otwarte od 10:00AM do 4:00PM (ostatnie wejście o 3:00PM) Bezpłatne dla mieszkańców Illinois
Przejdź tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat najlepszego sposobu planowania wizyty w muzeum.
Źródło: cbs
Foto: YouTube, istock/Patricia Ybarra/benkrut/ peterspiro, wikimedia commons/Sea Cow – Own work,
News USA
Premier Tusk żartuje z Jessego Eisenberga: „Nowa rola Jamesa Bonda? Jest twoja!”

Polski premier Donald Tusk w humorystyczny sposób odniósł się do niedawno nadanego obywatelstwa polskiego amerykańskiemu aktorowi i reżyserowi Jesse’emu Eisenbergowi. W żartobliwej ofercie zaprosił go na szkolenie wojskowe, sugerując, że mogłoby to pomóc mu zdobyć rolę Jamesa Bonda.
Jesse Eisenberg, znany m.in. z roli Marka Zuckerberga w filmie “The Social Network”, uzyskał polskie obywatelstwo na początku marca, o czym pisaliśmy tutaj. Aktor, którego przodkowie pochodzili z Polski, opowiedział o tym w programie The Tonight Show w amerykańskiej stacji NBC.
Z uśmiechem wspomniał, że dzień po otrzymaniu paszportu zobaczył w wiadomościach informację o obowiązkowym szkoleniu wojskowym dla mężczyzn w Polsce.
“Otwieram gazetę, a tam nagłówek: „Polska wymaga teraz, aby wszyscy mężczyźni uczestniczyli w szkoleniu wojskowym” — żartował Eisenberg.
Na jego słowa błyskawicznie zareagował Donald Tusk. W sobotę premier opublikował na platformie X nagranie, w którym uspokoił aktora: “Drogi Jesse, naprawdę nie ma się czego bać! Szkolenie wojskowe jest dobrowolne. Przyjedź do Polski! A my zapewnimy ci takie szkolenie, że nowa rola Jamesa Bonda? Jest twoja!”
Żart Tuska odnosił się do planów polskiego rządu dotyczących zwiększenia liczebności armii. Premier ogłosił wcześniej, że Polska chce przeszkolić 100 tysięcy ochotników rocznie, by do 2027 roku stworzyć silne rezerwy wojskowe. Docelowo liczba żołnierzy miałaby wzrosnąć do 500 tysięcy.
“Jestem przekonany, że nie zabraknie ochotników” — mówił Tusk.
Nie wiadomo, czy Jesse Eisenberg skorzysta z oferty polskiego premiera, ale jedno jest pewne – jego polskie obywatelstwo już stało się tematem międzynarodowych dyskusji, a sam aktor zyskał nowy, niespodziewany wątek w swojej karierze.
Źródło: AP
Foto: YouTube, Marek Borawski
News Chicago
Kolekcja Torlonia po raz pierwszy w Ameryce. Prezentuje ją Art Institute of Chicago

Od 15 marca w Art Institute of Chicago (AIC) można zobaczyć słynną kolekcję Torlonia, jedną z najcenniejszych prywatnych kolekcji rzymskich rzeźb marmurowych na świecie. Wystawa potrwa do 29 czerwca.
Ekspozycja nazwana Myth and Marble obejmie 58 starożytnych rzeźb, w tym 24 niedawno odrestaurowane arcydzieła, które przez niemal stulecie pozostawały ukryte przed publicznością. Zbiór, liczący w sumie 622 dzieła, porównywany jest do kolekcji watykańskich i kapitolińskich, a jego historyczna wartość jest nieoceniona.
Wystawa jest podzielona na siedem tematycznych sekcji, które prezentują:
🔹 Wielkoformatowe figury bogów i bogiń
🔹 Portrety cesarzy i kobiet z elitarnych rodzin rzymskich
🔹 Monumentalne rzeźby nagrobne
🔹 Artefakty z posiadłości Torlonia w Rzymie i Porto
Szczególną uwagę poświęcono roli kobiet w rzymskiej ikonografii.
Wystawa jest efektem współpracy Art Institute of Chicago z The Torlonia Foundation, a także muzeami w Montréalu, Teksasie i Francji.
Aby dowiedzieć się więcej o wystawie i zarezerwować bilety, odwiedź oficjalną stronę Art Institute of Chicago.
Źródło: secretchicago, chicagostarmedia
Foto: Art Institute of Chicago
Polonia Amerykańska
Miłosz Gąsior zagra w Art Gallery Kafe. Poznaj niezwykłą historię autystycznego pianisty

Dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na spotkanie autorskie z Bożeną Gąsior, autorką inspirującej książki “Przez labirynt autyzmu” – historii pełnej nadziei, wytrwałości i miłości matki do swojego syna, Miłosza, który zmaga się z autyzmem. W programie koncert Miłosza Gąsiora.
O utalentowanym pianiście o polskim pochodzeniu pisaliśmy wielokrotnie. 21-letni Miłosz Gąsior nie mówi głosem, tylko rękami. Jako dziecko nie wypowiadał się tak, jak powinien, więc rodzice zabrali go do pediatry i wtedy postawiono diagnozę.
„Zdiagnozowano u niego autyzm w wieku dwóch i pół roku” – opowiadała Bożena Gąsior. „Był umiarkowany do ciężkiego w spektrum autyzmu”. To był trudny czas dla rodziny Miłosza i walka by znaleźć sposób na komunikację z chłopcem.
Bożena Gąsior wiedziała, że Miłosz potrzebuje twórczego ujścia, by ulokować swoją energię. Kiedy miał około 8 lat, nauczyła go grać na pianinie. „Zauważyłam, że muzyka go uspokoiła, a tylko białe i czarne klawisze miały dla niego jakąś organizację, i naprawdę się do tego przyzwyczaił. Powiedziałbym, że od początku” – wspomina.
Miłosz jest utalentowanym muzykiem. Ćwiczy grę na pianinie od 4 do 5 godzin dziennie. Jego praca przyniosła owoce – jest pierwszym autystycznym uczniem, który studiował fortepian w Pinellas County Centre for the Arts.
Do tej pory Miłosz zdobył wiele nagród i występował na licznych publicznych koncertach. “Gra, sprawia mu ogromną radość”– wyjaśnia Bożena Gąsior. Miłosz jest inspiracją, nie tylko dla dzieci obarczonych autyzmem, ale dla wszystkich, żeby wspierać się nawzajem i sobie pomagać.
Rok temu Miłosz Gąsior zagrał na największym na świecie instrumencie „Ars Sonora” w Tampie i pierwszym tego typu instrumencie w Stanach Zjednoczonych.
Kanał YouTube z muzyką Miłosza znajduje się tutaj.
Źródło: Art Gallery Kafe, informacja własna
Foto: YouTube, Art Gallery Kafe
-
News USA3 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Wielka strata dla Polonii w Chicago: Nie żyje Krzysztof Arsenowicz
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA2 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
Kościół4 tygodnie temu
Wielkanoc 2025: Kiedy przypada i jak ustalana jest jej data?