News Chicago
ATG Accordion Festival będzie prawdziwym świętem akordeonów w Wheaton

Uznani muzycy i artyści z całego świata spotkają się na zachodnich przedmieściach Chicago w dniach 19-22 lipca, aby uczcić organizację non-profit, Accordionists & Teachers Guild International (ATG). W czasie ATG Accordion Festival odbędą się trzy specjalne koncerty, a także zabawa dla całej rodziny. Każdy będzie mógł dotknąć instrumentów i spróbować zagrać.
Festiwal rozpoczyna się o godzinie 10.00 rano w środę, 19 lipca, od wydarzenia „Accordion Petting Zoo”, na którym, w sali balowej Hyatt Lisle, można zobaczyć dziesiątki akordeonów, z których każdy można „pogłaskać” i na nim zagrać.
To bezpłatne wydarzenie dla publiczności jest idealne zarówno dla młodych, jak i starszych oraz każdego, kto kiedykolwiek chciał dowiedzieć się więcej o tym instrumencie.
Poprowadzi je artystka występująca dla dzieci, piosenkarka i autorkę tekstów, Jane Christison z Janie Next Door. Najbardziej znana ze swojego programu „Music with a Smile” i wciągających występów. Jane uwielbia zapoznawać dzieci z instrumentami, o których nie słyszą zbyt często – takimi jak akordeon.
Uczestnicy „Accordion Petting Zoo” mogą założyć akordeon, pociągnąć za miech, a nawet zagrać melodię , pod okiem wykonawców ATG i nauczycieli pod ręką, którzy zademonstrują jak to zrobić i poprowadzą zabawę.
Wydarzenie odbędzie się także w sobotę, 22 lipca, o godzinie 10.00 rano, w holu Armerding Center w Wheaton College, 520 E. Kenilworth Ave., Wheaton.
Do najważniejszych atrakcji festiwalu należą przede wszystkim trzy urzekające koncerty współprezentowane przez Wheaton College w ramach ich Artist Series.
Wydarzenia koncertowe rozpoczną się w czwartek, 20 lipca, w Armerding Center for Music and the Arts od wystepu UMKC Community Accordion Ensemble pod dyrekcją Joan C. Sommers, wspomaganej przez perkusistów z Wheaton College.
Gościnnie wystąpi Das Duo Kollektiv z Wiednia w Austrii , wprowadzając do programu wyjątkowe połączenie muzyki akordeonowej i fletu.
Drugi koncert ATG i Wheaton College Artist Series będzie w piątek, 21 lipca. Wystąpią Stas Venglevski, Nathaniel Holman, Kevin Friedrich i Tony Payn oraz Orkiestra Polyphonia, 54-osobowy zespół pochodzący z francuskiej wyspy Reunion.
Finałowy koncert ATG i Wheaton Artist Series zakończy festiwal w sobotę 22 lipca, a jego kulminacją będzie występ 50-osobowej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją jedynej w swoim rodzaju Joan C. Sommers.
Joan C. Sommers jest założycielką World Accordion Orchestra.
W skład Orkiestry Festiwalowej wchodzą akordeoniści z całego świata, w tym z Kanady, Austrii, Nowej Zelandii i Australii. W programie znajdzie się także solista Grayson Masefield, urodzony w Nowej Zelandii akordeonista i pierwszy zwycięzca Mistrzostw Świata w kategorii akordeon klasyczny, wirtuozowski i cyfrowy.
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 8.00 wieczorem i odbywają się w Armerding Center for Music and the Arts w Wheaton College.
Bilety na wszystkie wydarzenia ATG Wheaton Artist Series kosztują 30 USD, 20 USD dla seniorów lub 10 USD dla studentów. Wszystkie bilety można kupić za pośrednictwem strony internetowej Wheaton College Artist Series pod adresem wheaton.edu/artistseries.
The Accordionists & Teachers Guild, International jest organizacją non-profit zrzeszającą nauczycieli akordeonu, studentów, kompozytorów, profesjonalnych muzyków i hobbystów z całego świata. Jej celem jest propagowanie uznania dla tego niezwykłego instrumentu i jego muzyki.
Od momentu założenia w 1940 roku przez nieżyjącego już Anthony’ego Galla-Rini i współpracowników, ATG zdobył międzynarodowy prestiż i szacunek dzięki ciągłemu dążeniu do doskonałości w edukacji muzycznej.
Organizacja oferuje stypendia, organizuje seminaria, warsztaty, koncerty, recitale i coroczny festiwal – z których wszystkie zapewniają edukację akordeonową i możliwości występów dla graczy w każdym wieku i na każdym poziomie.
Źródło: dailyherald
Foto: Orkiestra Polyphonia, YouTube
News Chicago
Niech uwiedzie nas „Tango!”. Alicja Węgorzewska i Placido Domingo Junior zaśpiewają w Skokie

Już w tą sobotę, 30 września, gwiazdy światowej sceny muzycznej odwiedzą Chicago by zaśpiewać płomienne tanga. W tym niezwykłym koncercie będziemy mogli usłyszeć Alicję Węgorzewską i Placido Domingo Juniora, którzy połączą swój kunszt w rytmie argentyńskiego tańca. Dajcie się porwać jego fascynującej tajemnicy w czasie koncertu „Tango!”.
W studiu Radia Deon Chicago niecodzienne wydarzenie świętujące muzykę tanga pochodzącego z biednych dzielnic Buenos Airesdla Wietrznego Miasta, zapowiadała Barbara Bilszta z Akademii Muzycznej Paso.
W 1911 roku w Paryżu świat usłyszał o argentyńskim tańcu i mu się nie oparł, jak opowiada Barbara Bilszta.
„To był jednocześnie i skandal i wielki fajerwerk – jedni byli zachwyceni, inni byli oburzeni” mówi nasz Gość. Często się mówi, że tango obrazuje związek między kobietą i mężczyzną, dlatego bywa burzliwe, nieprzewidywalne i kipiące skrajnymi emocjami ale też harmonijne.
Tango pozostało także jedynym tańcem salonowym, który jest improwizowany, jak wyjaśnia Barbara Bilszta. A Amerykę zafascynował nim Rudolfo Valentino z dużego ekranu kina, które jeszcze było w tamtych czasach nieme.
Wielkie przeboje tanga wylansowało kino, kabarety, teatr, i do dzisiaj jest ono niewyczerpanym źródłem inspiracji dla twórców i wykonawców. Tango ma w tej chwili wiele odmian i stylów. Przeniknęło także do muzyki klasycznej.
Decyzją UNESCO z dnia 30 września 2009 r. taniec i muzyka tanga stały się częścią światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości.
„Dzisaj tango wróciło. Mówi się, że jest kolejna, złota era tanga” mówi Gość Radia Deon. Ta popularność jest w głównej mierze dziełem kompozytora i bandoneonisty, Astora Piazzoli.
Te właśnie gorące, tajemnicze a zarazem najpiękniejsze tanga sceny i ekranu usłyszymy na koncercie „Tango!”, który odbędzie się 30 września w Skokie.
Będą to słynne kompozycje Astora Piazzoli i Carlosa Gardela, ukochane piosenki Edith Piaf i Jacqeu’a Brela, oraz wielkie przeboje Broadway’u i filmu w fascynujących interpretacjach wielkich gwiazd: Alicji Węgorzewskiej i Placido Domingo Juniora.
Placido Domingo Junior to syn wielkiego Placido Domingo, który jest nie tylko utalentowanym śpiewakiem, ale i autorem, kompozytorem, aranżerem i producentem przebojów wielkich gwiazd, takich jak Michael Bolton, Sarah Brightman, Diana Ross.
Alicja Węgorzewska, mezzosopranistka, słynie z pięknego, silnego głosu i wielkiej urody. Jest artystką niezależną, intrygującą, o wielu talentach. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce i w Europie, jest częstym gościem festiwali krajowych i zagranicznych, śpiewała w słynnych salach Europy, USA i Arabii Saudyjskiej.
Jest także utalentowaną producentką, reżyserką i wieloletnią dyrektorką Warszawskiej Opery Kameralnej. W bogatym dorobku płytowym artystki szczególne miejsce zajmują: „Hymn Papieski”, „Kolędy” i „Tanga Świata ”.
Gwiazdom tego wieczoru będzie towarzyszyć Paderewski Symphony Orchestra pod mistrzowską batutą Mariusza Smolija, „niezwykle dynamicznego i interesującego artysty”, jak mówi Barbara Bilszta.
Dyrygent był związany kiedyś z Northwestern University w Chicago a następnie współpracował ze 130 najsłynniejszymi orkiestrami świata w 26 krajach.
Koncert „Tango!” jest wydarzeniem połączonym ze zbiórką pieniędzy na stypendia dla studentów Akademii Muzyki PaSO, w której uczy się teraz około 200 uczniów.
Koncert dbędzie się 30 września, o godzinie 7.00PM w Noth Shore Center for Performing Arts, przy 9501 Skokie Blvd, Skokie, IL 60077
Bilety można kupować w biurze Akademii PaSO, przy 5400 N. Lawler Ave., Chicago. tel. 773 467 90 00. A także w księgarni D&Z, przy 5507 W. Belmont, tel. 773 282 42 22 i w placówkach POLAMER przy:4747 N. Harlem tel. 708 867 92 00 oraz 1107 Mt. Prospect Plaza, tel. 847 253 07 22.
Można także skorzystać ze strony internetowej northshorecenter.org.
„Tango ma poruszać” podkreśla Barbara Bilszta, zapraszając na ten niezwykły koncert.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, PaSO
News Chicago
Wyczekiwana „Różyczka 2” Jana Kidawy-Błońskiego otworzy 35. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

35. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), najobszerniejszego przeglądu filmu polskiego i największej cyklicznej polskiej imprezy kulturalnej poza Polską, odbędzie się w tym roku w trzech głównych kinach metropolii chicagowskiej w dniach od 4 do 19 listopada. Otworzy go najnowszy film wybitnego twórcy kina europejskiego Jana Kidawy-Błońskiego „Różyczka 2”.
Ten długo oczekiwany thriller jest niejako kontynuacją „Różyczki”, obsypanego nagrodami i docenionego przez publiczność i krytyków przeboju tego samego reżysera z 2010 roku.
Jan Kidawa-Błoński jest twórcą tak znakomitych dzieł jak „Gwiazdy”, „Skazany na bluesa”, „Pamiętnik znaleziony w garbie”. Większość jego filmów była pokazywana w Chicago, otrzymując tutaj główne nagrody, jak „Różyczka” w 2010 r. (Grand Prix „Złote Zęby Kamery”) czy „Gwiazdy” w 2017 r. (Nagroda Prezydenta PFFA).
W znakomitej gwiazdorskiej obsadzie filmu występują Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Maria Seweryn i Paweł Małaszyński. Autorami scenariusza są Maciej Karpinski i Agatha Dominik, zdjęcia zrobił Łukasz Gutt, zaś muzykę skomponował Bartosz Chajdecki.
Reżyser i gwiazdy filmu są spodziewani na pokazie premierowym.
Smaczkiem wieczoru będzie też pokaz amerykańskiego zwiastuna zaginionej komedii „Bolek i Lolek” (1936) z Adolfem Dymszą w przedwojennej roli. Będzie to jednocześnie zapowiedz specjalnego festiwalowego programu „Najlepszych komedii Michała Waszyńskiego”, najsłynniejszego polskiego reżysera okresu międzywojennego.
Oficjalna Gala Otwarcia tegorocznego festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 4 listopada o godz. 8:00PM. Kompleks oferuje zniżkowy parking.
Otwarcie poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30PM do 7:30PM. W trakcie imprezy wystąpią znakomici chicagowscy muzycy.
Zaproszenie kosztuje 88 dolarów i można je nabyć tutaj. Liczba zaproszeń jest bardzo ograniczona.
Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 19 listopada o godz. 3:00PM w tym samym kinie. Zaproszenie na Gale Zamknięcia kosztuje 35 dolarów i można kupić je tutaj.
Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie) oraz w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago). Te idealnie położone przy autostradach kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.
Szczególnie popularny wśród festiwalowej publiczności karnet na 7 wybranych filmów kosztuje 88 dolarów i można go kupić tutaj. Posiadacze karnetu otrzymują bezpłatnie katalog imprezy. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia oraz pokazów specjalnych.
Bilety na pojedyncze seanse będzie można zakupić od 1 października. Pełen program i kalendarz imprez 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, zostanie podany do wiadomości publicznej 5 października.
Po szczegółowe informacje można kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalna stronę festiwalu: www.pffamerica.com.
Źródło: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA)
Foto: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), YouTube
News Chicago
Żywiołową komedię Nacirema Society pisarki Pearl Cleage doskonale gra zespół Teatru Goodman

W chicagowskim Teatrze Goodman możemy oglądać sztukę „The Nacirema Society” – autorstwa światowej sławy afroamerykańskiej pisarki, autorki powieści, esejów i sztuk teatralnych – Pearl Cleage. Spektakl wyreżyserowany przez Lili-Anne Brown pęka w szwach od intrygi, romansu i komedii. Sztuka będzie grana do 15 października.
„The Nacirema Society” to także pełna niuansów, napięcia i absurdalnie przezabawna eksploracja przywilejów klasowych, bogactwa pokoleniowego i zdrady rodziny.
Fabuła kręci się wokół dwóch czarnych rodzin: zamożnych, arystokratycznych Dunbarów na szczycie społeczeństwa Montgomery w stanie Alabama, oraz Campbell-Jacksonów z klasy robotniczej. Ich wzajemne relacje stopniowo wyjaśniają się dzięki doskonałym dialogom Pearl Cleage.
Jest rok 1964 i Towarzystwo Nacirema (przeczytaj nacirema wspak) przygotowuje się do corocznego wprowadzenia sześciu eleganckich afroamerykańskich debiutantek do świata dobrobytu, przywilejów i odpowiedzialności społecznej. Wielka dama Towarzystwa, Grace Dunbar, urządza debiut swojej wnuczki Gracie. Ale nie wszystko idzie tak jak zaplanowała.
Cleage buduje sieć relacji, a każda scena zręcznie odkrywa nowe prawdy i subtelne szczegóły dotyczące dwóch rodzin, ich historii i marzeń.
Po drodze wprowadza tajne listy, plany szantażu i zakazane romanse. Przez cały czas panuje nadzieja i zamęt w ruchu na rzecz praw obywatelskich, będący falą nieuchronnych, radykalnych zmian.
„The Nacirema Society” zawiera wzmianki o Ruchu Praw Obywatelskich i dyskryminacji rasowej. Spektakl jest zalecany dla osób w wieku 11 lat i starszych.
Czas trwania: 2 godziny 30 minut, z jedną, 15-minutową przerwą. Bilety w cenie od 25 dolarów można kupić tutaj.
Teatr zaprasza także do świętowania dramatopisarki i poetki Pearl Cleage na ogólnomiejskim festiwalu z udziałem American Writers Museum, Black Ensemble Theatre, Congo Square Theatre, Definition Theatre, eta Creative Arts Foundation, MPAACT, Remy Bumppo Theatre Company i nie tylko.
Więcej informacji znajdziesz na GoodmanTheatre.org/Pearl.
Źródło: suntimes, Goodman Theatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
-
NEWS Florida1 tydzień temu
Rusza proces w nagłośnionej przez Netflix sprawie polskiej rodziny z Venice, której odebrano dziecko
-
News Chicago1 tydzień temu
Festiwal Weselnych Przebojów już w piątek. Biesiadę rozkręci niepowtarzalny Michał Wiśniewski!
-
Kościół3 dni temu
Msza Papieska z okazji 44 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Chicago odbędzie się 1 października
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dożynki Podhalańskie: Na prawdziwe góralskie świętowanie serdecznie zaprasza Stanisław Sarna
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak: Wracamy tutaj jak do domu. Lombard wystąpi na Taste of Polonia
-
News Chicago5 dni temu
Deli 4 You na 2 miejscu w USA! Gratulujemy polskiej sieci przygotowującej super pyszności
-
News Chicago1 tydzień temu
Prawdopodobny morderca rodziny z Romeoville zginął w Oklahomie ścigany przez policję
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Wielki katolicki Oktoberfest trwa w Des Plaines. Zapraszają Małgorzata Tys i ks. Piotr Rapcia