News USA
Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali o Polonii i promocji naszego kraju

Agata Kornhauser–Duda spotkała się w czwartek z Bogdanem Chmielewskim, Przewodniczącym Polsko–Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Tematem rozmowy był realizacja programu Stażu Prezydenckiego umożliwiającego amerykańskim studentom, w tym osobom o polskich korzeniach, pozyskanie wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń podczas spotkań i paneli w naszym kraju. Mówiono również o zaangażowaniu amerykańskiej Polonii we wsparcie Ukrainy i uchodźców.
Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to największa etniczna instytucja finansowa w USA. Jej misją jest stałe wspieranie środowiska Polonii. Co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji.
PSFUK jest też największym polonijnym pracodawcą, zatrudniającym ok. 320 pracowników: w większości urodzonych w Polsce lub mających polskie korzenie.
Unia wspiera także działalność dziecięcych hospicjów w Polsce poprzez coroczną świąteczną zbiórkę środków. Każdorazowo jedna z placówek rekomendowana jest przez Małżonkę Prezydenta.
Trwająca wizyta Bogdana Chmielewskiego w Warszawie związana jest z realizacją kolejnej edycji Stażu Prezydenckiego mającego pomóc amerykańskim studentom oraz ich kolegom o polskim pochodzeniu w zdobyciu doświadczeń poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce.
Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie oraz o bieżących potrzebach jej mieszkańców i uchodźców przebywających w naszym kraju. Pierwsza Dama wyraziła głęboką wdzięczność dla amerykańskiej Polonii, która od wybuchu wojny wykazuje się solidarnością w niesieniu pomocy Ukraińcom i podejmuje szereg inicjatyw na ich rzecz.
W piątek, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID–19, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Pałacu Prezydenckim powrót do idei i tradycji Stażu Prezydenckiego oraz wręczył tegorocznym Stażystom dyplomy uczestnictwa w 4. edycji programu.
Jednym z celów programu jest promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Stanach Zjednoczonych Ameryki, poszerzenie wiedzy uczestników Stażu na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury.
Intencją Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerów Stażu Prezydenckiego jest również chęć zainspirowania uczestników Stażu do odwiedzania Polski oraz rozważenia budowania ścieżki kariery zawodowej na polskim rynku pracy.
Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
W dotychczasowych trzech edycjach programu wzięło udział 60 studentów amerykańskich, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym.
W uroczystości przyznania Stażów Prezydenckich wzięli udział także Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Minister Andrzej Dera, Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Marcin Wasilewski, Prezes Zarządu General Electric Company Polska Spółka z o.o.
W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedzi Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju.
W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ważnym przedmiotem prezentacji będzie rosnące zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i państw regionu oraz wysiłek Polskiego Państwa, jego władz i jego obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych z Ukrainy.
Źródło: prezydent.pl
Foto: Grzegorz Jakubowski/KRRP
Polonia Amerykańska
Greenpoint w biało-czerwonych barwach! Uroczyste obchody Dnia Flagi RP w Nowym Jorku

4 maja na Greenpoincie, przy Oddziale Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. celebrowano Dzień Flagi i rocznicę podpisania Konstytucji 3-go Maja.
Greenpoint znów pokazał swoją biało-czerwoną duszę! Polonia licznie zgromadziła się, by wspólnie świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie odbyło się w obecności znakomitych gości: Ambasadora RP przy ONZ Krzysztofa Szczerskiego, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Mateusza Sakowicza, delegacji trzech przedstawicieli Kancelarii Sejmu RP, a także Anny Marii Anders, ks. Grzegorza Markulaka — proboszcza parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, mec. Mariusza Śniarowskiego z Rady Dyrektorów PSFCU oraz organizatora wydarzenia Grzegorza Maziarza.
Uczestnicy podziwiali pokaz zabytkowych i unikalnych aut oraz motocykli, które następnie przejechały ulicami Brooklynu i Queensu, wzbudzając zachwyt przechodniów. Wśród pojazdów, wóz strażacki prosto z Polski – jego kierowcą był Adam Kulig z OSP Siedlanka, nieopodal Kolbuszowej.
Uroczystość uświetniły również dzieci, ubrane w tradycyjne polskie stroje.
Nie zabrakło biało-czerwonych gadżetów, kawy i poczęstunku – pyszne kiełbaski oferował Old Traditional Polish Cuisine Food Truck. Wszystko po to, by razem świętować i pielęgnować polskie tradycje za oceanem. Wydarzenie pokazało, że Polonia w Nowym Jorku jest silna, zjednoczona i dumna ze swoich korzeni.
Monika Adamski/Radio Rampa
Nasza UNIA
Bardzo udany “Świąteczny Uśmiech Dziecka”

Prawie 170 tys. dolarów zebrano w ramach ostatniej akcji “Świąteczny Uśmiech Dziecka” zorganizowanej wspólnie przez Children’s Smile Foundation i Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Jej ostatnia edycja została całkowicie zakończona, a zebrane fundusze trafiły już na konta wszystkich beneficjentów. Od 2014 roku w ramach tej inicjatywy przekazano prawie 1,5 mln dolarów na pomoc chorym dzieciom.
Dobroczynna akcja “Świąteczny Uśmiech Dziecka” zakończyła się jednym z najlepszych wyników finansowych. Niewiele brakowało by pobity został rekord z 2021 roku, kiedy to zebrano prawie 175 tysięcy dolarów. Jej ostatnia edycja została przeprowadzona od końca listopada do 31 grudnia ub.r.
Niedawno fundusze te – wraz ze wszystkimi odsetkami – trafiły na konta wszystkich czterech beneficjentów, a dzięki uprzejmości Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przelewy zostały zrobione zupełnie bezpłatnie i bez jakichkolwiek dodatkowych opłat międzynarodowych.
Wśród podmiotów, na które przeznaczona była tegoroczna zbiórka – prócz polonijnej fundacji – były trzy polskie ośrodki pomocy chorym dzieciom:
- Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie – zebrano dla nich ponad 53,469 dolarów;
- Stowarzyszenie Hospicjum Salwatoriańskie w Bielsku-Białej – zebrano dla nich 49,582 dolary;
- Fundacja “Pomóż im” – Hospicjum dla Dzieci w Sochoniach – zebrano dla nich 44,255 dolarów;
- oraz Children’s Smile Foundation w Nowym Jorku – zebrano 22,005 dolarów.
Z hojności członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, wśród których została przeprowadzona akcja, niesamowicie zadowoleni są wszyscy beneficjenci bowiem dla nich każda donacja stanowi ogromną pomoc.
“Dziękujemy za wsparcie finansowe, jakim obdarzyli państwo podopiecznych naszej fundacji – dzieci z hospicjum oraz leczone onkologicznie – czytamy w liście przesłanym do Children’s Smile Foundation przez Zarząd Hospicjum dla Dzieci w Sochoniach. – Państwa darowizna pomoże polepszyć jakość życia dzieci objętych naszą opieką, a rodzinom zapewnić poczucie bezpieczeństwa” – zaznaczyli autorzy listu, dodając, że hojność i zaangażowanie wszystkich darczyńców są dla nich niezwykle cenne i budujące.
Z kolei w dołączonym do listu specjalnym dyplomie, prezes Zarządu Fundacji “Pomóż im” dr n. med. Elżbieta Solarz wystosowała podziękowania dla Fundacji Uśmiech Dziecka: “Dziękujemy Wam Children’s Smile Foundation za ciepło płynące z Waszego serca i bezinteresowną pomoc. To wspaniałe, że wspieracie i realizujecie z nami misję niesienia pomocy dzieciom, dla których liczy się każdy dzień”.
Akcję “Świąteczny Uśmiech Dziecka” Children’s Smile Foundation organizuje wspólnie z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową od 2014 roku. Łącznie w jedenastu edycjach tej inicjatywy członkowie PSFCU przekazali prawie 1,5 mln dolarów (1,456,637.19) na rzecz 25 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz nowojorskiej Children’s Smile Foundation, która fundusze z tej akcji w całości przeznacza dla chore i potrzebujące polonijne dzieci.
PR Children’s Smile Foundation
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Robert Radkowski: Nasza Unia podchodzi indywidualnie do każdego klienta

We wrześniu, po raz pierwszy od ponad 4 lat, Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową o pół punktu, a w listopadzie o kolejne ćwierć punktu, obniżając ją do przedziału 4,5-4,75%. W odpowiedzi na te decyzje giełda i jej indeksy poszybowały w górę. Co to prognozuje dla rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych? W studiu Radia Deon Chicago o swoich przewidywaniach mówi szef Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej naszego regionu, Robert Radkowski.
“Wydaje mi się, że w następnych kilku miesiącach doświadczymy lekkich spadków” mówi o oprocentowaniach kredytów Robert Radkowski, dodając, że dotychczas ekonomiści notowali tendencje wzrostową.
“Mam nadzieję, że tutaj będziemy widzieć dosyć duży impuls pozytywny, jeżeli chodzi o całokształt naszej działalności konsumenckiej” mówi nasz Gość mając na myśli produkty konsumenckie, karty kredytowe, pożyczki personalne, czy pożyczki na samochody. Ale podkreśla również, że wpływ na kredyty hipoteczne następuje z opóźnieniem i “małymi krokami”
“Wielu z Państwa cały czas jeszcze myśli, co możemy zrobić przed końcem roku, jeżeli chodzi o zakup nieruchomości, jeżeli chodzi o zakup budynku apartamentowego, jeżeli chodzi o zabezpieczenie swojego bytu na teraz i na przyszłość. I każdy właśnie chce jak największego, potocznie mówiąc, uderzenia za swoją monetę” mówi Robert Radkowski.
Gdzie inwestować, aby pieniądze zaczęły dla nas pracować? Gdy procenty były w okolicach 3-3,5, opłacalne były inwestycje w budynki apartamentowe, ponieważ wystarczał wkład własny wysokości 20% by uzyskać dobry kredyt.
“Teraz mamy niuans tego rodzaju, aby uzyskać tę wymarzoną płynność finansową, musimy w niektórych przypadkach nawet dać 50% wkładu własnego, aby się kwalifikować na taką pożyczkę komercyjną” wyjaśnia szef PSFCU.
“Czyli jeżeli skoczyliśmy z 3,5 na prawie 7 na budynek apartamentowy, no to musimy dołożyć prawie drugie tyle do swojej miesięcznej spłaty, aby złapać właśnie ten pułap, gdzie będziemy się kwalifikować” tłumaczy nasz Gość.

Nasz Unia na Festiwalu Na Góralską Nutę
Poza tym około 70% społeczności ma kredyt hipoteczny na poziomie niższym niż 4%, dla tego obecnie bardzo niechętnie sprzedają swoje nieruchomości – tylko jeśli mają ku temu ważny powód, bo po prostu jest to w tej chwili dla nich nieopłacalne. Dlatego na rynku nieruchomości panuje stagnacja.
“Mam nadzieję, że tutaj nowa osoba za sterami będzie mogła troszkę ożywić naszą gospodarkę, zniżyć procenty, abyśmy mogli dalej inwestować. Wtedy będzie motywacja, aby ktoś pociągnął za spust, przeprowadził się, sprzedał dom” mówi Robert Radkowski o wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Nasza Unia na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku
“Musimy nosić ten kapelusz finansowy, czyli przyciągając tutaj naszych rodaków, członków, którzy zapisują się do naszej Unii, korzystając z bardzo uproszczonych rozwiązań, jesteśmy w stanie później wesprzeć różnego typu inicjatywy”, zaznacza nasz Gość.
Banki komercyjne zarabiające miliony dolarów mają szablonowe podejście do swoich klientów, przeciwnie niż PSFCU. Przedstawiciele Naszej Unii zawsze przeprowadzają indywidualną rozmowę ze swoim członkiem, służąc rada i pomocą.
“My przeprowadzamy właśnie naszych konsumentów przez ten gąszcz przepisów i to naprawdę jest fascynujące, gdzie możemy komuś pomóc, jeżeli ktoś nie jest tym świetnym konsumentem. Jeżeli chodzi o ten perfect credit score, mamy narzędzia, które mogą mu pomóc, aby tą historię naprawić, zbudować, rozbudować” zaznacza Robert Radkowski. Jest on także potrzebny np. by uzyskać dobrą ofertę ubezpieczeniową.
W połowie grudnia Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa będzie świętować piętnastolecie swojej obecności w Chicago. W planach jest dalszy rozwój – PSFCU chce otwierać dwa oddziały terenowe rocznie, by być jak najbliżej Polonii i służyć swoim członkom. Kolejna placówka powstanie w Bolingbrook, prawdopodobnie już wiosną przyszłego roku.
“Nasza Unia to jest pełnozakresowa instytucja finansowa” podkreśla Robert Radkowski. Oferuje usługi z zakresu bankowości, konta prywatne i biznesowe, oraz różnorakie pożyczki i kredyty. Ponad 40 tysięcy osób odwiedza oddziały rejonu Chicago miesięcznie.
Szef PSFCU w regionie Chicago serdecznie zaprasza by korzystać ze wsparcia i usług Naszej Unii:
Szczegółowe informacje o usługach Naszej Unii można znaleźć na stronie internetowej PSFCU.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: PSFCU
-
News Chicago2 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Parada Dnia Konstytucji 3-Maja 2025 zbliża się wielkimi krokami. Chicago będzie biało-czerwone!
-
News Chicago2 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci