Połącz się z nami

News Chicago

Zmiany w kursowaniu pociągów Metra. Sprawdź, by Cię nie zaskoczyły

Opublikowano

dnia

Metra ogłosiła nadchodzące zmiany rozkładu jazdy zarówno dla linii Union Pacific Northwest, jak i Union Pacific West, przy czym zmiany wejdą w życie we wtorek, 30 maja. Według przewoźnika zmiany są wprowadzane, aby lepiej dostosować je do warunków pracy i znaleźć wzorce usług najkorzystniejsze dla pasażerów.

Zmiany w rozkładzie jazdy na liniach Union Pacific Northwest UP-NW i Union Pacific West UP-W zostały ostatnio wprowadzone 3 kwietnia i 5 grudnia 2022 r., kiedy dodano więcej kursów niż linie wcześniej obsługiwały.

Urzędnicy Metra twierdzą, że nadchodzące zmiany pomogą złagodzić problemy, jakie pojawiły się w zmienionych rozkładach jazdy z terminowością.

Następujące zmiany w rozkładzie, torach i peronach wejdą w życie 30 maja na linii UP-NW:

Zmiany w rozkładach jazdy:

 • Pociągi przychodzące 618, 632, 658, 662 odjeżdżają teraz z Des Plaines 5 do 6 minut później
 • Pociąg 651 odjeżdża teraz z Chicago o 5:07PM (2 minuty później niż obecny harmonogram)
 • Pociąg 653 odjeżdża teraz z Chicago o 5:05PM (2 minuty wcześniej niż aktualny rozkład)
 • Pociąg 647 przyjedzie teraz na Harvard 6 minut później o 6:23PM.
 • Pociąg 706 będzie teraz zawsze zatrzymywał się w Irving Park w weekendy, nie tylko podczas domowych meczów Cubs

Zmiany w peronach i torach:

 • Pociągi 620, 622, 624, 634, 636 nie będą już korzystać z centralnego peronu torowego z Palatine do Cumberland
 • Pociągi 639, 651 będą teraz korzystać z peronów torów środkowych do wsiadania z Jefferson Park przez Des Plaines
 • Pociągi 643 i 657 nie będą już korzystać z peronu środkowego toru do wsiadania w Clybourn i Des Plaines

Zmiany w rozkładzie, torach i peronach, które wejdą w życie 30 maja na linii UP-W:

 • Pociąg 13 dodał przystanki w Glen Ellyn, Wheaton i West Chicago
 • Pociąg nr 15 zakończy teraz kurs w La Fox
 • Pociągi 43 i 47 dodały przystanki w Villa Park i West Chicago
 • Pociąg 49 przyjedzie teraz do Elburn 5 minut później o 6:30PM
 • Wszystkie pociągi odjeżdżające lub przyjeżdżające do Chicago o 7:40PM lub później zatrzyma się teraz zarówno w Melrose Park, jak i Maywood

Więcej informacji na temat linii i rozkładów jazdy Metra można znaleźć na ich stronie internetowej.

 

Źródło: nbc
Foto: Metra, istock/RudyBalasko

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu