News USA
Tzw. minipigułki antykoncepcyjne mają niebezpieczne skutki uboczne, apelują biskupi USA

Federalni regulatorzy wraz z Agencją ds. Żywności i Leków powinni odrzucić proponowane bez recepty tzw. „minipigułki” antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen, apelują biskupi amerykańscy. Krytycy tego środka twierdzą, że pacjenci powinni mieć nadzór lekarza podczas przyjmowania leku z powodu groźnych skutków ubocznych, które on powoduje, mówi Paweł Kosiński, SJ.
Panel doradczy FDA w dniu 10 maja jednogłośnie głosował za zaleceniem zatwierdzenia pigułki antykoncepcyjnej Opill pod kątem dostępności bez recepty. Ostateczna decyzja spodziewana jest latem tego roku.
Środek antykoncepcyjny zawierający tylko progestagen, czasami nazywany „minipigułką”, został zaproponowany do stosowania bez recepty przez francuskiego producenta Laboratoire HRA Pharma.
Zezwolenie na dostęp do antykoncepcji hormonalnej bez nadzoru lekarza jest „przeciwstawne Przysiędze Hipokratesa, która nakazuje lekarzom przede wszystkim nie szkodzić”, powiedział bp Robert E. Barron z Winona-Rochester, przewodniczący Komitetu ds. Świeckich, Małżeństw, Życia Rodzinnego i Młodzieży Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB).
14 listopada 2022 r. USCCB dołączyło do Narodowego Centrum Bioetyki Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Lekarskiego i Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Katolickich, które reprezentują tysiące pracowników służby zdrowia i etyków medycznych, aby sprzeciwić się umożliwieniu korzystania z Opill bez recepty.
„Wskaźnik niepowodzenia minipigułki jest wyższy niż w przypadku innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych i spowoduje wiele niechcianych ciąż, co może prowadzić do potencjalnie większej liczby aborcji” – napisano w liście.
List ostrzega również przed poważnymi szkodami dla nastolatków, którzy będą mieli dostęp do leku bez powiadomienia rodziców.
Potencjalne negatywnych skutki uboczne “minipigułki” to m.in.: niewydolność narządów, choroby sercowo-naczyniowe lub problemy neurologiczne. Hormonalny środek antykoncepcyjny może powodować nieprawidłowe krwawienia, torbiele jajników i depresję.
Stosowanie na receptę, jak napisano w liście, pozwoliłoby na nadzór ze strony pracowników służby zdrowia, który jest niezbędny do monitorowania skutków ubocznych.
Kobiety zażywające Opill należy również poddać badaniu przesiewowemu pod kątem rozpoznania lub podejrzenia ciąży, rozpoznania lub podejrzenia raka piersi lub innych nowotworów wrażliwych na progestagen, a także nieprawidłowych krwawień z macicy, nadwrażliwości na składniki produktu Opill, ostrej choroby wątroby oraz łagodnych lub złośliwych guzów wątroby.
Progestageny, znane również jako progestyny, to syntetyczne leki hormonalne, które naśladują progesteron, naturalny hormon niezbędny do menstruacji i ciąży. Środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen są dostarczane na różne sposoby: jako implant, hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna, zastrzyk antykoncepcyjny lub „minipigułka”.
W marcu naukowcy z Oksfordu opublikowali badanie, w którym wykazano, że stosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających wyłącznie progestagen zwiększa względne ryzyko raka piersi o 20–30% w porównaniu z kobietami, które nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych.
W badaniu wykorzystano dane od prawie 10 000 kobiet w Wielkiej Brytanii, u których zdiagnozowano inwazyjnego raka piersi w ciągu 21 lat oraz dane od ponad 18 000 kobiet, u których nie zdiagnozowano raka piersi.
Te środki antykoncepcyjne różnią się od najpopularniejszego środka antykoncepcyjnego, złożonej doustnej pigułki antykoncepcyjnej zawierającej estrogen.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia na swojej stronie internetowej wymienia estrogenowo-progestagenowe doustne środki antykoncepcyjne wśród 122 czynników rakotwórczych.
Odnotowuje również „przekonujące dowody”, że lek ma „działanie ochronne przed rakiem endometrium i jajnika”.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/fizkes/ AntonioGuillem
Kościół
Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.
„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.
Wyruszyli z Chrystusem w sercu
Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.
Pielgrzymi z misją
Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.
Nadzieja w czasach zamętu
„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.
Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.
Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.
Kalendarium pielgrzymki Drexel:
- Start: Indianapolis, 18 maja 2025
- Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
- Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
- Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
- Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa
Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.
Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
News USA
J.D. Vance u Leona XIV

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.
Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.
J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
News USA
Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.
Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).
W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.
Spór polityczny wokół nominacji
Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.
Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:
„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.
Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.
Konsekwencje opóźnienia
Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.
Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.
Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria