Połącz się z nami

NEWS Florida

Kup tablicę rejestracyjną z pumą z Florydy – wesprzyj ochronę tego wspaniałego kota

Opublikowano

dnia

W 2018 roku puma z Florydy i jej młode zostały sfotografowane na północ od rzeki Caloosahatchee. Była to pierwsza udokumentowana samica tego kota na tym obszarze od 1973 roku. Teraz duet będzie twarzą nowej tablicy rejestracyjnej dla kierowców Sunshine State. Akcja wesprze ochronę tego gatunku w stanie.

Zdjęcie wykonał fotograf Carlton Ward. Puma, zwana także kuguarem, jest pierwszą udokumentowaną samicą, która miała kocięta na północ od rzeki od ponad 40 lat, co było pozytywnym znakiem dla populacji zagrożonego gatunku.

Przez wiele lat rzeka Caloosahatchee wydawała się być główną przeszkodą w przemieszczaniu się samic pum na północ i naturalnej ekspansji populacji, według Komisji Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody na Florydzie FWC.

Opłaty z tablicy rejestracyjnej „Protect the Panther” trafiają do funduszu powierniczego Florida Panther Research and Management Trust Fund, który jest wykorzystywany na stanowe badania, ratownictwo i ochronę gatunku.

Nowa tablica rejestracyjna powinna być dostępna jeszcze w tym roku, po sprawdzeniu jej przez Florida Highway Patrol, poinformowali urzędnicy stanowi.

Pumy z Florydy mogą wkrótce powrócić na centralną Florydę

Przez dziesięciolecia kilka osobników pum z Florydy znajdowano tylko na odizolowanych bagnach w pobliżu południowego krańca stanu Sunshine.

Urzędnicy zajmujący się dziką przyrodą uważają, że obecnie żyje około 120-230 dorosłych pum. Gatunek pochodzi z Florydy i występuje głównie na południe od jeziora Okeechobee.

W ostatnich latach większość zgonów tych kotów na Florydzie była spowodowana kolizjami z pojazdami.

W 2022 roku zgłoszono śmierć 27 pum z Florydy, z czego 25 zginęło w wyniku uderzeń pojazdów. Jednym z nich był 2-letni samiec, który został potrącony przez samochód w powiecie Hillsborough, 20 mil od centrum Tampy. O zdarzeniu pisaliśmy 6 grudnia.

Wcześniej zanotowano taki przypadek w 2003 roku, gdy samiec pumy zginął po próbie przekroczenia autostrady międzystanowej nr 4, około 9 mil na wschód od centrum Tampy.

W 2021 roku odnotowano również 27 zgonów kuguarów, a 21 z nich zostało zabitych przez samochody.

Lista zgłoszonych śmierci pum na Florydzie:

  • 2020: 19 z 22 wszystkich zgonów w tym roku było wynikiem wypadków samochodowych. Jeden osobnik zginął w wyniku zderzenia pociągu.
  • 2019: 23 z 27 wszystkich zgonów
  • 2018: 26 z 30 wszystkich zgonów
  • 2017: 24 z 30 wszystkich zgonów
  • 2016: 34 z 42 wszystkich zgonów
  • 2015: 30 z 42 wszystkich zgonów
  • 2014: 24 z 33 wszystkich zgonów

Jak dotąd w tym roku zgłoszono trzy zgony tych zwierząt, a każdy z nich był spowodowany wypadkiem samochodowym, zgodnie z FWC. Dwa przypadki miały miejsce w powiecie Collier, a trzeci na jezdni powiatu Hendry.

Urzędnicy FWC apelują:

Jeśli jedziesz przez obszar, w którym pumy z Florydy wędrują, takim jak Florida Panther National Wildlife Refuge, zwolnij i zwiększ odległość między pojazdami. Pumy są bardziej aktywne między zmierzchem a świtem.

Strefy ograniczenia prędkości z powodu pum są rozmieszczone w kilku powiatach południowej Florydy, które pokrywają się z obszarami, przez które zwierzęta wędrują.

Możesz dowiedzieć się więcej o działaniach na rzecz ochrony pantery na Florydzie tutaj: MyFWC.com/Panther.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, FWC, istock/Nautilus7

NEWS Florida

Mały samolot ścigany przez F-16 rozbił się w Wirginii. Należał do firmy z Florydy

Opublikowano

dnia

Autor:

Niereagujący na wezwania służb lądowych samolot, przeleciał nad obszarem Waszyngtonu w niedzielne popołudnie, zmuszając wojskowe odrzutowce do próby przechwycenia go. Maszyna, która ostatecznie się rozbiła, została zarejestrowana na firmę z Florydy, zgodnie z raportami i zapisami online.

Media poinformowały w niedzielę, że samolot został zarejestrowany na firmę Encore Motors z Melbourne na Florydzie.

Według FOX News myśliwiec F-16 został dopuszczony do lotu naddźwiękowego, aby odpowiedzieć na nieznaną Cessnę, ignorującą zapytania radiowe. Samolot leciał na „dziwnej trasie lotu” ponad stolicą kraju, twierdzą urzędnicy.

NORAD, North American Aerospace Defense Command, poinformował, że cywilny samolot został przechwycony około 3:20PM czasu wschodniego. Pilot nie odpowiadał, a następnie Cessna rozbiła się w pobliżu George Washington National Forest w Wirginii.

NORAD próbował nawiązać kontakt z pilotem, do momentu aż samolot się rozbił. Cztery godziny później ratownicy dotarli na miejsce katastrofy lotniczej pieszo w wiejskiej części doliny Shenandoah i że nie znaleziono nikogo, kto przeżył, jak poinformowała policja z Wirginii.

Federalna Administracja Lotnictwa twierdzi, że Cessna Citation wystartowała w niedzielę z Elizabethtown w stanie Tennessee i leciała na lotnisko MacArthur na Long Island. W niewytłumaczalny sposób samolot zawrócił jednak nad Long Island w Nowym Jorku i przeleciał prostą ścieżką nad DC, zanim rozbił się nad górzystym terenem w pobliżu Montebello w Wirginii około 3:30PM.

Nie wyjaśniono jeszcze, dlaczego pilot nie reagował, ani dlaczego się rozbił.

Samolot przeleciał bezpośrednio nad stolicą  – przez jedną z najbardziej strzeżonych przestrzeni powietrznych w kraju.

Witryny śledzenia lotów wykazały, że samolot gwałtownie spadał po spirali, opadając w pewnym momencie z prędkością ponad 30 000 stóp na minutę, zanim rozbił się w St. Mary’s Wilderness.

Północnoamerykańskie Dowództwo Obrony Kosmicznej przekazało później w oświadczeniu, że F-16 został upoważniony do lotu z prędkością ponaddźwiękową, co spowodowało dźwiękowy boom, który był słyszalny w Waszyngtonie oraz w niektórych częściach Wirginii i Maryland.

Podczas tego zdarzenia samolot NORAD użył również flar – które mogły być widoczne dla mieszkańców – w celu odwrócenia uwagi pilota. Flary są stosowane z najwyższą troską o bezpieczeństwo przechwytywanego statku powietrznego i ludzi na ziemi. Wypalają się szybko i całkowicie, a po ich wystrzeleniu nie ma zagrożenia dla ludzi na ziemi.

John Rumpel, który prowadzi firmę Encore Motors of Melbourne Inc z siedzibą na Florydzie, powiedział The New York Times, że jego córka, 2-letnia wnuczka, jej niania i pilot byli na pokładzie samolotu. Wszyscy wracali do swojego domu w East Hampton na Long Island po wizycie w jego domu w Północnej Karolinie.

Prezydent Joe Biden grał w golfa w Joint Base Andrews w czasie, gdy myśliwiec F-16 wystartował.

Rzecznik Secret Service Anthony Guglielmi przekazał, że incydent nie miał wpływu na harmonogram zajęć prezydenta w niedzielę. Po południu Biden grał w golfa w bazie wojskowej Maryland ze swoim bratem.

Źródło: fox35orlando, The Hill
Foto: YouTube, istock/Robert Buchel
Czytaj dalej

NEWS Florida

11-miesiączne niemowlę umarło w gorącym aucie gdy matka odprawiała nabożeństwo

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek matka z Florydy została oskarżona o śmierć swojego 11-miesięcznego dziecka, które zostało pozostawione w nagrzanym samochodzie przez 3 godziny podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele w Palm Bay, poinformowała policja. To kolejny tragiczny przypadek spowodowany nieodpowiedzialnością i roztargnieniem rodzica.

Bulaine Molme, lat 38, została aresztowana w czwartek po tym, jak dziecko było w samochodzie przez trzy godziny, podczas gdy jej rodzina uczestniczyła w nabożeństwie przy 6100 Babcock St.

W dniu 28 maja, Palm Bay Fire Rescue przybył do kościoła w odpowiedzi na niereagujące dziecko. Dziecko przewieziono do szpitala, gdzie stwierdzono jego zgon.

Matka powiedziała, że spóźniła się do kościoła na nabożeństwo, które odprawiała i wierzyła, że jej córka została wniesiona do środka przez członka kościoła, powiedzieli funkcjonariusze. Po nabożeństwie zauważyła, że jej dziecka nie ma w środku ani z żadnym członkiem kościoła. Poszła do swojego auta, gdzie znalazła nieprzytomne dziecko.

Po zakończeniu śledztwa prokuratura oskarżyła Molme o jeden zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

W maju zmarła 2-letnia dziewczynka z Florydy, która zasnęła w foteliku samochodowym i celowo została pozostawiona przez rodziców w nagrzanym aucie. O tej tragedii pisaliśmy 22 maja.

Od 1990 roku w gorących samochodach zginęło ponad tysiąc dzieci. Floryda jest drugim po Teksasie stanem pod względem liczby zgonów.

Neurobiolog David Diamond z Uniwersytetu Południowej Florydy, badający przypadki śmierci dzieci w nagrzanych samochodach, daje wskazówki jak nie zapomnieć o dziecku. O jego badaniach pisaliśmy 18 lipca.

Źródło: fox35
Foto: istock/Halfpoint
Czytaj dalej

NEWS Florida

Piasek już nie jest przeszkodą dla osób na wózkach by korzystać z plaży w powiatach Pinellas i Pasco

Opublikowano

dnia

Autor:

Floryda ma jedne z najpiękniejszych plaż w USA, ale niektóre osoby mają trudności z poruszaniem się po piasku. Teraz ta sytuacja się zmienia dzięki prywatnej fundacji o nazwie Forward, zapewniającej bezpłatne maty Mobi społecznościom plażowym.

Jedną z osób, które skorzystały z udogodnienia jest Melissa Caulfield, dla której jedną z ulubionych rzeczy jest chodzenie na plażę z rodziną. Kobieta ma trudności z dostaniem się do wody. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się na wózku inwalidzkim.

Nie można zabrać wózka inwalidzkiego na plażę, tłumaczy Terry Boatner, jej matka. Ale dzięki Fundacji Forward dotarcie na plażę stało się dla Melissy dużo łatwiejsze.

Dla niepełnosprawnych osób poruszających się na wózkach to oznacza niezależność i wolność, jakiej nigdy wcześniej nie miały.

Maty Mobi to antypoślizgowe maty przeznaczone do poruszania się wózkiem inwalidzkim, które tworzą ścieżki dostępne dla osób niepełnosprawnych. Dzięki nim mogą dostać się na plażę.

Fundacja zainstalowała dziesięć mat w powiatach Pinellas i Pasco, trzy kolejne są w trakcie prac, a dwa następne projekty przechodzą teraz przez proces uzyskiwania pozwoleń na Honeymoon Island.

Ashley Morales pracująca dla Help Us Gather, znanej również jako HUG, mówi, że 1 na 4 dorosłych ma jakąś formę niepełnosprawności. Organizacja łączy osoby niepełnosprawne z wydarzeniami i działaniami społecznymi.

Najnowsza i najdłuższa mata znajduje się w Sand Key Park i kosztowała około 23 000 dolarów. Aby dowiedzieć się więcej o matach Mobi kliknij tutaj.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu