Połącz się z nami

NEWS Florida

Kup tablicę rejestracyjną z pumą z Florydy – wesprzyj ochronę tego wspaniałego kota

Opublikowano

dnia

W 2018 roku puma z Florydy i jej młode zostały sfotografowane na północ od rzeki Caloosahatchee. Była to pierwsza udokumentowana samica tego kota na tym obszarze od 1973 roku. Teraz duet będzie twarzą nowej tablicy rejestracyjnej dla kierowców Sunshine State. Akcja wesprze ochronę tego gatunku w stanie.

Zdjęcie wykonał fotograf Carlton Ward. Puma, zwana także kuguarem, jest pierwszą udokumentowaną samicą, która miała kocięta na północ od rzeki od ponad 40 lat, co było pozytywnym znakiem dla populacji zagrożonego gatunku.

Przez wiele lat rzeka Caloosahatchee wydawała się być główną przeszkodą w przemieszczaniu się samic pum na północ i naturalnej ekspansji populacji, według Komisji Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody na Florydzie FWC.

Opłaty z tablicy rejestracyjnej „Protect the Panther” trafiają do funduszu powierniczego Florida Panther Research and Management Trust Fund, który jest wykorzystywany na stanowe badania, ratownictwo i ochronę gatunku.

Nowa tablica rejestracyjna powinna być dostępna jeszcze w tym roku, po sprawdzeniu jej przez Florida Highway Patrol, poinformowali urzędnicy stanowi.

Pumy z Florydy mogą wkrótce powrócić na centralną Florydę

Przez dziesięciolecia kilka osobników pum z Florydy znajdowano tylko na odizolowanych bagnach w pobliżu południowego krańca stanu Sunshine.

Urzędnicy zajmujący się dziką przyrodą uważają, że obecnie żyje około 120-230 dorosłych pum. Gatunek pochodzi z Florydy i występuje głównie na południe od jeziora Okeechobee.

W ostatnich latach większość zgonów tych kotów na Florydzie była spowodowana kolizjami z pojazdami.

W 2022 roku zgłoszono śmierć 27 pum z Florydy, z czego 25 zginęło w wyniku uderzeń pojazdów. Jednym z nich był 2-letni samiec, który został potrącony przez samochód w powiecie Hillsborough, 20 mil od centrum Tampy. O zdarzeniu pisaliśmy 6 grudnia.

Wcześniej zanotowano taki przypadek w 2003 roku, gdy samiec pumy zginął po próbie przekroczenia autostrady międzystanowej nr 4, około 9 mil na wschód od centrum Tampy.

W 2021 roku odnotowano również 27 zgonów kuguarów, a 21 z nich zostało zabitych przez samochody.

Lista zgłoszonych śmierci pum na Florydzie:

  • 2020: 19 z 22 wszystkich zgonów w tym roku było wynikiem wypadków samochodowych. Jeden osobnik zginął w wyniku zderzenia pociągu.
  • 2019: 23 z 27 wszystkich zgonów
  • 2018: 26 z 30 wszystkich zgonów
  • 2017: 24 z 30 wszystkich zgonów
  • 2016: 34 z 42 wszystkich zgonów
  • 2015: 30 z 42 wszystkich zgonów
  • 2014: 24 z 33 wszystkich zgonów

Jak dotąd w tym roku zgłoszono trzy zgony tych zwierząt, a każdy z nich był spowodowany wypadkiem samochodowym, zgodnie z FWC. Dwa przypadki miały miejsce w powiecie Collier, a trzeci na jezdni powiatu Hendry.

Urzędnicy FWC apelują:

Jeśli jedziesz przez obszar, w którym pumy z Florydy wędrują, takim jak Florida Panther National Wildlife Refuge, zwolnij i zwiększ odległość między pojazdami. Pumy są bardziej aktywne między zmierzchem a świtem.

Strefy ograniczenia prędkości z powodu pum są rozmieszczone w kilku powiatach południowej Florydy, które pokrywają się z obszarami, przez które zwierzęta wędrują.

Możesz dowiedzieć się więcej o działaniach na rzecz ochrony pantery na Florydzie tutaj: MyFWC.com/Panther.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, FWC, istock/Nautilus7

NEWS Florida

Rodzice dzielący się opieką nad dziećmi mogą teraz korzystać z bezpiecznych stref ich przekazania na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Od poniedziałku w biurach szeryfa w całym stanie pojawiły się fioletowe tablice. Oznaczają specjalne miejsca, w których rodzice mogą w każdej chwili się spotkać, przy włączonych kamerach i obecności funkcjonariuszy, aby przekazać sobie dzieci, nad którymi dzielą się opieką.

Nowa ustawa HB-385, która weszła w życie 1 lipca, ma na celu pomóc rodzinom z grup ryzyka. Dotyczy ona par przekazujących sobie dziecko w ramach planu opieki rodzicielskiej.

Każdy wyznaczony parking jest oznaczony fioletowym światłem lub znakiem wskazującym miejsce przekazania. Fioletowy kolor w miejscu wymiany symbolizuje świadomość przemocy domowej. Dostęp do parkingu musi być całodobowy, a miejsce musi mieć dobre oświetlenie i monitoring wideo, który nagrywa w sposób ciągły.

Legislatura Florydy przyjęła to rozwiązanie niemal jednomyślnie i poza podziałami partyjnymi.

Nowe prawo zostało nazwane na cześć Cassie Carli, mamy z północno-zachodniej Florydy, która zniknęła w 2022 roku, po spotkaniu z ojcem swojego dziecka na parkingu restauracji podczas przekazania mu dziecka. Śledczy znaleźli ciało Cassie 6 tygodni później w Alabamie.

Prawo przyznaje sądom uprawnienia do nakazania rodzicom korzystania z takich miejsc, jeśli istnieją dowody na to, że któreś z nich może być zagrożone.

O innych przepisach, które weszły w życie na Florydzie 1 lipca informowaliśmy 28 czerwca.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Bandyta odjechał skradzionym autem w Oakland Park. Po drodze wysadził dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

Detektywi z Jednostki Specjalnej ds. Ofiar Szeryfa Broward aresztowali podejrzanego, który zabrał auto kobiecie i odjechał z dzieckiem na tylnym siedzeniu. Złodziej wysadził dziecko na chodniku, którym zaopiekowali się świadkowej tej sceny.

Urzędnicy podali, że Broward County Regional Communications otrzymała zgłoszenie o skradzionym pojeździe w Oakland Park na Florydzie wkrótce po godzinie 8:28AM w środę, 26 czerwca. Anonimowa wskazówka pozwoliła zidentyfikować podejrzanego, jako 35-letniego Willio Petiomę.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​ofiary – matka i jej trzyletnia córka – brały udział w stłuczce, w której uczestniczył inny pojazd.

Kiedy matka wysiadła z samochodu, aby wymienić informacje z drugim kierowcą, podejrzany wszedł do jej pojazdu po stronie kierowcy i zaczął odjeżdżać z dzieckiem w środku.

Kobieta chwyciła się przednich drzwi pasażera swojego pojazdu i krzyknęła, że ​​w samochodzie znajduje się jej dziecko. Była ciągnięta przez pojazd, po czym upadła na ziemię, gdy złodziej odjechał.

Następnie kamera uchwyciła jak przestępca wysiada z dzieckiem w foteliku i zostawia je na chodniku.

W niedzielę 30 czerwca Willio Petioma został zatrzymany. Grożą mu zarzuty obejmujące porwanie, kradzież samochodu, ingerencję w opiekę nad nieletnim i nielegalne użycie karty kredytowej.

Został także aresztowany na podstawie nakazu powiatu Palm Beach za posiadanie kokainy i stawianie oporu funkcjonariuszom.

 

Źródło; fox32
Foto: Biuro Szeryfa Powiatu Broward, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Przechodzący przez Karaiby Beryl stał się huraganem 4. kategorii wyjątkowo wcześnie w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Tuż przed południem w niedzielę huragan Beryl stał się najwcześniejszym dotychczas huraganem, który w roku kalendarzowym osiągnął intensywność 4. kategorii. Huragan z wiatrem o prędkości 130 mph przewyższył siłą huragan Dennis z 2005 roku.

Huragan Dennis osiągnął intensywność 4. kategorii 7 lipca z wiatrem o prędkości 135 mph – w tym czasie burza znajdowała się na Morzu Karaibskim, pomiędzy Kubą a Jamajką.

Wyjątkowe jest, że Bery – huragan kategorii 4. utworzył się tak wcześnie na początku sezonu.

Niezwykłe jest także położenie huraganu Beryl kilkaset mil na południowy wschód od Windward Islands. Gwałtowny wzrost prędkości wiatru i spadek ciśnienia zbiegają się z idealnymi warunkami atmosferycznymi, zwykle zarezerwowanymi na szczyt sezonu, około września.

Wyjątkowo wysokie temperatury powierzchni morza i niewielkie lub żadne warunki wietrzne pozwoliły aby Beryl przeszedł od burzy tropikalnej w sobotnie popołudnie do potężnego huraganu w niedzielę. Krajowe Centrum ds. Huraganów przewidziało i prognozowało to szybkie nasilenie się.

Ostrzeżenia przed huraganami nadal obowiązują na Windward Islands, od Grenady po Saint Lucia, w tym na Barbadosie. Mieszkańcy tych wysp byli zachęcani do przygotowania się na potencjalnie katastrofalne skutki od nocy z niedzieli na poniedziałek, do późnego wieczoru w poniedziałek.

W poniedziałek rano intensywność Beryla spadła do 120 mph, co oznacza, że ​​w miarę zbliżania się do Karaibów i stała się burzą kategorii 3.

Mimo to Beryl niesie ze sobą „zagrażające życiu wiatry i fale sztormowe” o wysokości od 6 do 9 stóp i od 3 do 6 cali deszczu na Barbadosie i Windward Islands, we wczesnych godzinach poniedziałkowych, jak podaje National Hurricane Center.

Beryl nie stanowi zagrożenia dla południowej Florydy, ale oczekuje się, że utrzyma się jako huragan, przemieszczając się pod koniec tygodnia przez środkowe i zachodnie Karaiby.

O 2 w nocy w poniedziałek huragan Beryl znajdował się 110 mil na południowy wschód od Barbadosu i 160 mil na południowy wschód od Grenady, poruszając się na zachód z prędkością 20 mil na godzinę. 

Tymczasem burza tropikalna Chris znajdowała się 75 mil na południowy wschód od Tuxpan w Meksyku w poniedziałek o godzinie 2 w nocy i zaczynała przemieszczać się w głąb lądu.

Prognozy twierdzą również, że fala tropikalna na wschodnim Atlantyku u wybrzeży Afryki może w połowie tygodnia przekształcić się w tropikalną depresję, przemieszczając się w kierunku wschodnich i środkowych Karaibów.

Źródło: nbc, sun-sentinel
Foto: National Hurricane Center, NOAA
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu