Połącz się z nami

News Chicago

Motyle monarchy znikają z Chicago. Gatunek został uznany za zagrożony. Przyłącz się do działań na rzecz jego ochrony

Opublikowano

dnia

Każdy, kto mieszkał w Chicago przez dłuższy czas, rozpoznaje pomarańczowo-czarny kolor motyli zwanych monarchami. Są stanowym owadem Illinois i kiedyś były tak powszechne, że najbardziej przypadkowy obserwator nie był w stanie ich przeoczyć. W czwartek Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody dodała monarcha do swojej listy zagrożonych gatunków, ostrzegając, że ten sławny wędrowny motyl z Ameryki Północnej może wyginąć, jeśli nie zostaną podjęte działania aby go chronić.

Naukowcy twierdzą, że monarcha odnotował spadek populacji o ponad 80% w ciągu ostatnich dwóch dekad w całej Ameryce.

Grupa zajmująca się ochroną przyrody poinformowała, że do spadku liczebności monarchów, motyli słynnych ze swoich wędrówek, przyczyniły się ​​utrata siedlisk, pestycydy i zmiany klimatu.

Gatunek ten może pokonywać odległość ponad 2000 mil, obejmując wiele motylich pokoleń, między Meksykiem a Kanadą, a Chicago jest kluczowym miejscem przelotu na tej trasie.

REKLAMA REKLAMA

„Trudno jest oglądać motyle monarchy i ich niezwykłą migrację balansującą na krawędzi upadku, ale są oznaki nadziei” – oznajmiła Anna Walker, która kierowała oceną gatunku przez grupę konserwatorską. „Tak wiele osób i organizacji zebrało się razem, aby spróbować chronić tego motyla i jego siedliska”.

Dodanie do „Czerwonej listy” zagrożonych zwierząt, roślin i grzybów, organizacji działającej na całym świecie, nie zapewnia gatunkowi żadnej ochrony prawnej zgodnie z ustawą US Fish and Wildlife Service Endangered Species Act.

Ta agencja federalna ustaliła w 2020 r., że zakwalifikowanie motyla monarchy jako gatunku zagrożonego jest uzasadnione. Ale proces wdrożenia jego ochrony został wstrzymany i pozostaje w administracyjnej próżni z powodu braku zasobów i „działań o wyższym priorytecie”.

W okolicach Chicago ludzie mówią, że zauważyli tego lata gwałtowny spadek liczby widzianych przez siebie monarchów.

„Ten rok nie był jak dotąd szczególnie dobry dla monarchów i jak dotąd nie był szczególnie dobry dla motyli w ogóle” – przekazał Doug Taron, główny kurator Peggy Notebaert Nature Museum. „Prawdopodobnie dlatego, że wiosną mieliśmy dłuższe okresy chłodów”.

Pogoda może mieć duży wpływ na monarchów w danym roku. Inne czynniki wpływają na ich długoterminową trajektorię. Na przykład dostępność trojeści, jedynej rośliny, na której samice monarchów składają jaja by wykarmiła gąsienice.

Erika Hasle, główna ekolożka zajmująca się ochroną przyrody w Field Museum, powiedziała, że ​​Chicago ma potencjał, aby dodać siedliska potrzebne motylom.

„Mamy pracę do wykonania w Chicago i na Środkowym Zachodzie, aby chronić monarchy” – zapowiedziała Hasle. „Tworzenie siedlisk to rzecz, którą możemy kontrolować”.

W Lombard, pół przecznicy od Main Street, Joe LeCroy przekształcił swoje podwórko w oazę dzikiej przyrody z rodzimymi roślinami, które przyciągają kolibry, ważki, pszczoły i innych zapylaczy.

LeCroy, biznesmen i entuzjasta ogrodnictwa, który organizuje bezpłatne wycieczki edukacyjne po swoim podwórku, widział wpływ, jaki może mieć zapewnienie siedliska dla motyli, kiedy po raz pierwszy przekształcił swój trawnik, sadząc na nim rodzime rośliny.

LeCroy ma stronę na Facebooku „Saving Monarchs”, która ma prawie 30 000 obserwujących.

„Ludzie kochają tego motyla” – powiedział. „Są absolutnie cudowne. A ich poczwarka ma piękną zieleń ze złotą linią wokół”.

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, istock/MartinMachnowski

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Dzisiaj Letni Koncert Broadway in Chicago w Millennium Park. Przyjdźcie posłuchać przebojów z najlepszych musicali!

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatny Letni Koncert Broadway In Chicago powraca do Millennium Park po raz pierwszy od 2019 roku. Darmowe wydarzenie, sponsorowane przez ABC 7 Chicago, odbędzie się w poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. o 6:15 p.m. w Jay Pritzker Pavilion w Millennium Park (201 E Randolph St).

Letni koncert Broadway In Chicago w Millennium Park przedstawi kilka programów, w tym przeboje z Disney’s The Lion King, Dear Evan Hansen, WickedMJ, zupełnie nowego, nagrodzonego czteroma nagrodami Tony Award musicalu, przedstawiającego oryginalne spojrzenie na sylwetkę Michaela Jacksona .

„Nasze ulubione wydarzenie roku w końcu powraca po raz pierwszy od trzech lat, a my wracamy z wykonawcami z ulubionych przebojów Broadwayu! Entuzjaści i fani teatru mogą spodziewać się pokazów z naszego spektakularnego harmonogramu nadchodzących przedstawień.”

– ogłosiła Eileen LaCario, wiceprezes Broadway In Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Letni koncert Broadway In Chicago jest organizowany we współpracy z Departamentem ds. Kultury i Wydarzeń Specjalnych. Prezentuje muzykę symfoniczną, taniec, operę, przeboje Broadwayu i nie tylko – w wykonaniu niektórych z najbardziej lubianych instytucji kulturalnych Chicago.

Aby otrzymywać najnowsze wiadomości o nadchodzących wydarzeniach, odwiedź stronę millenniumpark.org i śledź Millennium Park na Facebooku (@MillenniumParkChicago), Twitterze i Instagramie (Millennium_Park).

 

Źródło: Broadway In Chicago
Foto: You Tube, istock/Maisna

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W poniedziałek Lady Gaga wystąpi w Chicago! Niezwykły koncert The Chromatica Ball odbędzie się na Wrigley Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Fani, którzy kupili bilet na koncert 27 sierpnia 2021 r. musieli uzbroić się w cierpliwość, czekając prawie rok na występ gwiazdy. Ale już jutro ich wielkie święto! Będą mogli usłyszeć i zobaczyć swoją idolkę na Wrigley Field. Koncert Lady Gagi w poniedziałek 15 sierpnia!

Trasa o nazwie The Chromatica Ball, promująca nowy album artystki miała odbyć się w 2020 r, ale została odwołana z powodu COVID-19.

Teraz Lady Gaga wraca na swoją pierwszą światową trasę koncertową od czterech lat, z listą zawierającą takie hity jak Born This Way, Bad Romance, Telephone i nowsze piosenki, takie jak Chromatica I.

Bilety na koncert kosztują od 200 USD do ponad 1000 USD, w zależności od miejsca. Wejściówki sprzedane wcześniej na odwołany koncert w 2021 r. są ważne 15 sierpnia.

Fundacja Lady Gagi Born This Way przekazała 75 000 dolarów 22 organizacjom w całym kraju, z których kilka ma siedzibę w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Fundacja Gagi współpracuje z theKindness In Community Fund, oferując granty lokalnemu stowarzyszeniu zdrowia Azji Środkowo-Zachodniej w Chicago, AKA MAHA, które pomaga imigrantom z dzielnicy Chinatown i okolic, wraz z programem Erika’s Lighthouse, którego celem jest pomoc nastolatkom w radzeniu sobie  z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Mają one otrzymać darowiznę w wysokości 25 000 USD na program Teen Empowerment Program.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat koncertu Lady Gagi sprawdź jej oficjalną stronę.

 

Źródło: sectretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu