Połącz się z nami

NEWS Florida

DeSantis nadal będzie wysyłał Bidenowi nielegalnych imigrantów zatrzymanych na Florydzie

Opublikowano

dnia

W środę Ron DeSantis podpisał surowy pakiet legislacyjny dotyczący imigrantów, który podkreśla napięcia polityczne między Białym Domem a republikańskim gubernatorem, gdy ten przygotowuje się do kandydowania na prezydenta. Dzisiaj wygasa tzw. „Tytuł 42” co budzi obawy dotyczące kolejnej fali imigrantów w Stanach Zjednoczonych.

DeSantis twierdzi, że dzięki nowemu aktowi prawnemu Floryda rozprawi się z nielegalną siłą roboczą migrantów w stanie, zakończy programy finansowane przez społeczność, które dają dowody tożsamości imigrantom mieszkającym nielegalnie w USA, oraz zaostrzy kary dla tych, którzy transportują migrantów do USA.

Floryda przyspiesza również wznowienie programu, który pozwoli DeSantisowi przewozić i wysyłać samoloty z imigrantami do dowolnego miejscu w kraju, niecały rok po tym, jak gubernator wysłał 49 migrantów do Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts.

Wg DeSantisa, za kryzys związany z imigrantami w Stanach Zjednoczonych, odpowiedzialny jest prezydent Joe Biden. Jego administracja stoi teraz w obliczu ryzyka gwałtownego wzrostu liczby migrantów na granicy Teksas-Meksyk z powodu wygaśnięcia „Tytułu 42”, które nastąpi dzisiaj o północy.

Środowa konferencja prasowa DeSantisa była symbolem polityki granicznej, która stała się bardziej akcentowana na Florydzie od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Bidena.

W ciągu ostatnich dwóch lat gubernator wydał co najmniej 1,6 miliona dolarów na wysłanie stanowych funkcjonariuszy organów ścigania do Teksasu, aby pomogli zabezpieczyć granicę i rozprawił się ze schroniskami dla migrantów na Florydzie.

DeSantis zwrócił się także  do Sądu Najwyższego Florydy o zbadanie przestępstw związanych z imigracją przez stanową Wielką Ławę Przysięgłych.

Nowy pakiet legislacyjny DeSantis ma na celu nałożenie dalszych ograniczeń związanych z imigracją w całym stanie. Oto niektóre przepisy, które gubernator podpisał w środę:

 • Wymaga, aby szpitale na Florydzie, które akceptują Medicaid, pytały pacjentów o ich status imigracyjny podczas wypełniania formularza przyjęcia. Dane będą przekazywane Agencji Administracji Opieki Zdrowotnej, która jest częścią administracji DeSantisa.
 • Zabrania samorządom lokalnym wydawania pieniędzy podatników na programy społecznościowe, które przynoszą korzyści osobom, które nie mogą przedstawić dowodu obywatelstwa, w tym migrantom i bezdomnym. Obecnie Miami-Dade, Broward i Palm Beach finansują takie programy.
 • Od 1 lipca prywatni pracodawcy zatrudniający 25 lub więcej pracowników będą musieli korzystać z federalnego systemu elektronicznego E-Verify w celu sprawdzenia statusu imigracyjnego wszystkich pracowników. Prawo przewiduje wyjątek dla pracowników, którzy są pracownikami tymczasowymi i niezależnymi wykonawcami.
 • Zaostrza kary za przestępstwa związane z przemytem ludzi. Osoba, która „świadomie i umyślnie” przewiezie do stanu imigranta przebywającego w kraju nielegalnie, popełnia teraz przestępstwo trzeciego stopnia.
 • Wymaga od organów ścigania uzyskania próbki DNA od każdego, kto jest w areszcie i podlega zatrzymaniu imigracyjnemu US Immigration and Customs Enforcement, nawet jeśli nie został skazany za przestępstwo.
 • Uchyla ustawę podpisaną przez byłego republikańskiego gubernatora Ricka Scotta, która zezwala absolwentom szkół prawniczych, którzy przybyli do tego kraju nielegalnie, wstęp do The Florida Bar.
 • Unieważnia prawo jazdy wydane przez inny stan osobie, która nie jest w stanie udowodnić „legalnej obecności w Stanach Zjednoczonych”.
 • Przekazuje 12 milionów dolarów na program imigracyjny DeSantisa w celu relokacji migrantów w dowolne miejsce w kraju.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, flgov

NEWS Florida

SunRunner przemierza St. Pete jak burza a mieszkańcy i turyści go uwielbiają

Opublikowano

dnia

Autor:

Siedem miesięcy od premiery, przedstawiciele SunRunner mają nadzieję na ekspansję usługi tranzytowej. Pinellas Suncoast Transit Authority poinformował, że ponieważ SunRunner jest tak popularny, poproszą członków zarządu o zatwierdzenie zakupu trzech nowych autobusów.

Stephanie Rank, menedżer ds. Komunikacji i Public Relations, powiedziała, że od czasu uruchomienia w październiku, ponad 633 000 osób, od mieszkańców po gości, skorzystało z SunRunnera. Tylko w marcu liczba korzystających z autobusów wyniosła 115 000 osób.

Trzy nowe hybrydowe autobusy elektryczne kosztują około 3,2 miliona dolarów. Pinellas Suncoast Transit planuje wykorzystać resztę federalnych pieniędzy z oryginalnego projektu SunRunner.

Dodatkowe autobusy pomogą utrzymać 15-minutową częstotliwość kursów w ciągu dnia, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o system szybkiego transportu autobusowego. Społeczność w pełni akceptuje SunRunnera i coraz więcej osób używa go w codziennym życiu.

Zdecydowanie więcej osób, wybiera SunRunner zamiast Ubera, lub zamiast własnego samochodu.

Stephanie Rank powiedziała, że poprosi również zarząd o zatwierdzenie programu, który pozwoliłby niepełnosprawnym weteranom korzystać z dowolnej usługi tranzytu za darmo od 10 listopada.

SunRunner to nowa usługa szybkiego transportu autobusowego PSTA – pierwsza tego rodzaju w zatoce Tampa. Jest łatwym sposobem na dostanie się z plaży do miasta i z powrotem. Autobus omija uliczny ruch, korzystając z własnego, oddzielnego pasa.

Autorka: Ewa Jeneralczuk/ Radio Deon Floryda
Foto: YouTube, PSTA

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Wakacje podatkowe na Florydzie – będzie taniej między innymi latem

Opublikowano

dnia

Autor:

Ron DeSantis podpisał w czwartek pakiet ulg podatkowych o wartości prawie 1,3 miliarda dolarów, który ustawodawcy jednogłośnie przyjęli 5 maja. Obejmuje on serię wakacji podatkowych, obniżenie podatku od najmu komercyjnego oraz zapewnienie stałych zwolnień z podatku od sprzedaży takich rzeczy, jak pieluchy i oraz artykuły dla niemowląt i małych dzieci.

Ron DeSantis nie zorganizował publicznego wydarzenia w celu podpisania ustawy (HB 7053), ale wydał oświadczenie, w którym zapowiada, że sukces gospodarczy stanu zostanie przekazany ludziom, którzy go umożliwili.

Gubernator obiecał też nadal forsować inteligentną politykę fiskalną, która pozwoli rodzinom z Florydy zatrzymać więcej ciężko zarobionych pieniędzy w kieszeniach.

DeSantis podpisał ustawę dwa dni przed startem okresu przygotowań do sezonu huraganów, 27 maja. Czas huraganów rozpoczyna się na Florydzie 1 czerwca. Ulga pozwoli kupującym uniknąć płacenia podatków od różnych artykułów związanych z zabezpieczeniem przed burzami i artykuły gospodarstwa domowego. Wakacje od tego podatku potrwają do 9 czerwca.

Ponadto trzymiesięczny okres nazwany „Latem Wolności”, rozpocznie się w poniedziałek 29 maja i potrwa do 4 września.

Dzięki niemu kupujący unikną płacenia podatków nabywając takie rzeczy, jak bilety do kina, bilety na musicale na żywo i imprezy sportowe, wstęp do parków stanowych, sprzęt sportowy dla dzieci i materiały do pływania łódką, biwakowania i wędkowania.

Należy również zauważyć, że istnieją również nowe zwolnienia z podatku od sprzedaży. Ulgi podatkowe na produkty dla niemowląt i małych dzieci, takie jak odzież, buty, pieluchy i chusteczki, są teraz stałe, podobnie jak zwolnienia z zakupu łóżeczek i wózków dziecięcych.

Stałe zwolnienia z podatku rozpoczynają się 1 lipca 2023 r., jednak do 30 czerwca 2023 r. obowiązuje zwolnienie z podatku od sprzedaży odzieży dla niemowląt i małych dzieci oraz pieluch.

Inne stałe zwolnienia z podatku od sprzedaży obejmują ulgi podatkowe na produkty higieniczne, takie jak szczoteczki do zębów, pasty do zębów i płyny do płukania ust.

Wakacje podatkowe na Florydzie w 2023 r. według Departamentu Skarbowego Florydy:

 • Wakacje podatkowe związane z gotowością na klęski żywiołowe: 27 maja – 9 czerwca i 26 sierpnia – 8 września 2023 r.
 • Wakacje podatkowe Freedom Summer: 29 maja – 4 września 2023 r
 • Wakacje podatkowe związane z powrotem do szkoły: 24 lipca – 6 sierpnia 2023 r. i 1–14 stycznia 2024 r.
 • Czas na narzędzia: 2-8 września 2023 r
 • Urządzenia Energy Star: 1 lipca 2023 r. – 30 czerwca 2024 r.
 • Home Hardening: 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2024 

Prawie 1,3 miliarda dolarów łącznie obejmują obniżki podatków, które będą kontynuowane w przyszłych latach, zgodnie z analizą pracowników Izby.

 

Źródło: fox32, tampabayparenting
Foto: istock/ Viktor_Gladkov/ NataliShuvalova/
Czytaj dalej

NEWS Florida

To już dziś! Triceratops Big John czeka na Was w Glazer Children’s Museum w Tampie

Opublikowano

dnia

Autor:

Od dzisiaj w Muzeum Dziecięcym Glazera w Tampie można podziwiać szkielet dinozaura, który ustanowił rekord Guinnessa dla największego szkieletu triceratopsa, jakiego kiedykolwiek odkryto. Koniecznie zobaczcie słynnego „Big Johna”, kupionego za 7,7 miliona dolarów – nawet od spodu.

Szkielet został nazwany Big John na cześć farmera z Południowej Dakoty, na którego ziemi go znaleziono.

Szkielet mierzy 26 stóp długości, 10 stóp wysokości i robi wrażenie swoją wielkością.

Został sprzedany na aukcji w 2021 roku za 7,7 miliona dolarów, co stanowi kolejny rekord najwyższej ceny, jaką kiedykolwiek zapłacono za szkielet dinozaura, który nie jest tyranozaurem.

Nabywca był anonimowy, ale muzeum ujawniło, że darowizna pochodzi od rodziny Pagidipati z Tampy.

Siddhartha Pagidipati to przedsiębiorca, który założył wiele światowych marek, w tym Talent.me, Inventcorp i Freedom Health, która zajęła 7. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm magazynu Inc. w 2009 r.

Dinozaur zostanie wypożyczony do muzeum na trzy lata, albo na dłużej. Muzeum przekształci swoją dużą przestrzeń eventową na trzecim piętrze w nową wystawę dinozaurów. Na ekspozycji znajdą się tunele z przezroczystymi kopułami, do których ciekawskie dzieci mogą wejść i zobaczyć szkielet od spodu.

Wystawa zostanie otwarta w weekend z okazji Dnia Pamięci a Big John stanie się pierwszym w historii dużym skamieniałym szkieletem dinozaura w Tampa Bay na wystawie długoterminowej.

Wystawa oznacza również debiut Big Johna w Ameryce Północnej i jego pierwszą ekspozycję w muzeum.

Big John został odkryty w 2014 roku przez Waltera Steina, założyciela firmy PaleoAdventures z Południowej Dakoty, która zajmuje się wykopywaniem skamielin na sprzedaż komercyjną. Szkielet był pokryty skałą.

Kupiła go włoska firma Zoic zajmująca się skamieniałościami, a jej zespół spędził większość 2021 roku ostrożnie usuwając skały z kości. Wyrzeźbili także, odlali i wydrukowali w drukarce 3D brakujące elementy, aby wypełnić ekspozycję.

Wynik wzbudził zainteresowanie na całym świecie ze względu na jego rozmiar, a także kompletność dinozaura, zachowało się 75% jego czaszki i 60% reszty szkieletu.

Oszałamiająca cena, jaką osiągnął Big John na aukcji w Paryżu w październiku 2021 r. wywołała kontrowersje w kręgach naukowych, a niektórzy eksperci obawiali się, że rosnące ceny skamielin sprawią, że bardziej wartościowe naukowo okazy staną się niedostępne dla muzeów i uniwersytetów.

Rodzina Pagidipati kupiła Big Johna z zamiarem sprowadzenia go do Tampy, aby tutejsza publiczność mogła się nim cieszyć.

Więcej informacji potrzebnych by odwiedzić Big Johna dostępne jest na stronie muzeum.

Bilety w cenie 18 dolarów można kupić tutaj.

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Muzeum Dziecięce Glazera
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu