Połącz się z nami

News Chicago

Illinois po stronie LGBTQ+. Nie będzie już słowa matka – będą osoby, które rodzą

Opublikowano

dnia

Trzy stanowe ustawy uchwalone w zeszłym tygodniu mają na celu aktualizację istniejących przepisów tak aby chroniły prawo do zmiany płci oraz małżeństwa pomiędzy osobami identyfikującymi się jako LGBTQ+. Gubernator JB Pritzker zapowiedział, że je podpisze.

Ustawy spowodują przesunięcie stanu w „przeciwnym kierunku” do tych, które ograniczają młodzież LGBTQ+, powiedział senator Mike Simmons, sponsor ustaw, pierwszy i jedyny obecnie prawodawca należący do LGBTQ+ w Senacie Illinois.

Demokratyczna większość stanu Illinois przegłosowała w czwartek ustawy w Senacie, a teraz czekają one na podpis Pritzkera.

Illinois jest jednym z kilku stanów USA, które podjęły działania, aby przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi przepisów anty-LGBTQ w stanach, w których dominują Republikanie.

Gubernator Indiany właśnie podpisał ustawę, która zobowiąże szkoły do powiadomienia rodzica, jeśli uczeń poprosi o zmianę nazwiska lub zaimka w szkole, co jest jednym z kilku projektów ustaw skierowanych przeciwko osobom LGBTQ+ w stanie podczas tej sesji legislacyjnej.

Sąsiedzi Illinois na zachodzie, Missouri i Iowa, poszli w podobnym kierunku, ograniczając procedury zmiany płci i toalety, z których mogą korzystać studenci transpłciowi.

Jedna z ustaw Illinois zastąpi niektóre zaimki rzeczownikami, do których odnoszą się zaimki, takimi jak „małoletni” zamiast „on lub ona” oraz „osoba, która rodzi” zamiast „matka”, w niektórych istniejących przepisach dotyczących opieki nad dziećmi.

Przed swoim głosowaniem na „nie” republikańska senatorka, Jil Tracy, powiedziała: „Urodziłam dwóch chłopców, którzy ważyli ponad 10 funtów.”

„Myślę, że zasługuję na więcej godności niż „osoba, która urodziła”- jestem „matką”.

Illinois Family Institute, chrześcijańska organizacja non-profit, sprzeciwiła się wszystkim trzem ustawom. Zmiana języka praw „nie zmienia rzeczywistości” – oświadczył David Curtin z Instytutu.

Senator stanowy Mike Simmons stwierdził, że ustawa ma przede wszystkim na celu zatwierdzenie młodzieży LGBTQ+ w systemie opieki nad dziećmi. Audyt z 2021 r. wykazał, że Departament ds. Dzieci i Rodziny stanu Illinois nie zrobił tego.

Kolejna ustawa wymaga od agencji stanowych śledzenia pracowników, którzy identyfikują się jako osoby niebinarne lub transpłciowe, aby pomóc w osiągnięciu różnorodności siły roboczej, a trzecia ustawa ułatwi parom LGBTQ+ mieszkającym w innych stanach zawarcie małżeństwa w Illinois.

Kiedy Sąd Najwyższy uchylił federalne prawo do aborcji w czerwcu, orzeczenie zawierało zgodną opinię sędziego Clarence’a Thomasa, który sugerował, że Sąd Najwyższy powinien dokonać przeglądu innych precedensowych orzeczeń, w tym decyzji z 2015 r. legalizującej małżeństwa osób tej samej płci.

Ustawa małżeńska ma służyć jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby decyzja została odwrócona, wyjaśnił Simmons.

Ustawa o szacunku dla małżeństwa (The Respect for Marriage Act), podpisana przez prezydenta Joe Bidena w grudniu, gwarantuje prawo do małżeństw osób tej samej płci i małżeństw międzyrasowych w prawie federalnym.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/SeventyFour

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu