Połącz się z nami

News Chicago

Brandon Johnson zostanie zaprzysiężony na burmistrza Chicago w Credit Union 1 Arena

Opublikowano

dnia

Brandon Johnson zostanie zaprzysiężony jako 57. burmistrz Chicago w miejscu jednego z jego największych triumfów kampanii, w czasie którego poparł go Senator USA Bernie Sanders. Ceremonie inauguracyjne dla Johnsona i nowej Rady Miejskiej odbędą się 15 maja o godzinie 10:30AM w Credit Union 1 Arena, 525 S. Racine.

Arena znana wcześniej jako UIC Pavilion była miejscem spotkania Johnsona 30 marca, którego głównym bohaterem był senator USA Bernie Sanders. To wydarzenie – pierwotnie zaplanowane na Forum UIC, ale przeniesione na arenę, aby pomieścić więcej osób – pomogło ożywić kampanię Johnsona, zwiększyć frekwencję wśród młodych ludzi i popchnąć go do urzędu burmistrza.

Od czasu wyborów Harolda Washingtona, pierwszego czarnoskórego burmistrza Chicago w 1983 r., po ceremonii inauguracji odbywa się dzień otwarty w ratuszu, gdzie zwykli mieszkańcy Chicago mają okazję poczekać w kolejce, aby wejść do biura burmistrza na piątym piętrze i powitać swojego nowego szefa.

Zaprzysiężenie Johnsona także dochowa tej tradycji. Dzień otwarty rozpocznie się o godzinie 2:00PM, prawdopodobnie po tradycyjnym lunchu inauguracyjnym, w miejscu i czasie, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

Johnson ogłosił swój 13-osobowy komitet inauguracyjny, którego zadaniem jest zbieranie pieniędzy na opłacenie ceremonii i powiązanych wydarzeń.

Wśród nich są: wielebny Jesse Jackson senior; wybitni afroamerykańscy liderzy biznesowi John Rogers, Jim Reynolds Jr. i Linda Johnson Rice; producent filmowy miliarder Gigi Pritzker, kuzyn gubernatora JB Pritzkera; senator Robert Martwick; komisarz powiatu Cook, Josina Morita; i Radny 25 Okręgu Byron Sigcho-Lopez.

Alex Sims-Jones jest dyrektorem serii wydarzeń inauguracyjnych dla Johnsona.

Cztery lata temu Lori Lightfoot została zaprzysiężona na burmistrza na Wintrust Arena podczas ceremonii inauguracyjnej, która zostanie zapamiętana ze względu na wojowniczy ton, jaki jej nadała.

Lightfoot wygrała wybory w trakcie skandalu korupcyjnego, który wciąż krąży wokół oskarżonego Radnego 14 Okręgu, Edwarda Burke’a.

Podczas swojego przemówienia inauguracyjnego potępiła Radę jako skorumpowanych i zawstydzonych radnych. Następnie pośpieszyła z powrotem do ratusza, aby podpisać dekret pozbawiający członków Rady prerogatywy w zakresie wydawania licencji i zezwoleń na ich okręgach.

Burzliwy początek położył podwaliny pod sporne relacje Lightfoot z Radą. Napięcie skłoniło Radę do zatwierdzenia reorganizacji 28 komisji z wyznaczonymi przewodniczącymi komisji przed drugą turą wyborów burmistrza 4 kwietnia.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na rodzinne czwartkowe wieczory. Jutro z kulturą japońską

Opublikowano

dnia

Autor:

W Morton Arboretum trwają letnie wydarzenia Thursday Family Nights. Mieszkańcy Chicago i okolic mogą na nowo odkryć ponadczasową magię wieczoru na świeżym powietrzu i spędzać je z bliskimi w pięknym, parkowym otoczeniu. Już jutro będzie to specjalne wydarzenie tej serii – Nihon Night.

W jeden czwartek każdego letniego miesiąca – czyli jeszcze 25 lipca i 15 sierpnia – zwiedzający mogą także przebywać w ogrodzie do godziny 8:00PM z okazji specjalnych, tematycznych spotkań z serii Thursday Family Nights.

Te dwa wydarzenia obejmują tematykę kultury japońskiej (Nihon Night) i dziedzictwa latynoskiego (Noche de Familia). Uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnego rzemiosła, skosztować wyśmienitych potraw oraz poznać historię i tradycje każdej kultury.

Jutrzejsza Nihon Night obejmuje m.in.: sztukę japońskiego układania kwiatów, tworzenia latawców, origami, oraz piękną ceremonię puszczania latarni na wodę Tōro Nagashi (zachęca się uczestników do zakupu latarni w Internecie przed wydarzeniem). W trakcie wydarzenia serwowane będzie japońskie jedzenie a goście posłuchają japońskiej muzyki.

Wstęp na specjalne Thursday Family Nights dla członków Arboretum jest bezpłatny. Bilety dla gości kosztują 5 dolarów i należy je zakupić z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu. Bilet obejmuje wstęp do Arboretum po godzinie 5:00PM. Goście chcący odwiedzić Arboretum przed godziną 5:00PM muszą wykupić bilet wstępu ogólnego.

Wonder Woods Mini Golf, którego inaugurację zapowiadaliśmy tutaj, jest otwarty do późna w czwartkowe wieczory rodzinne. Pomysłowa i edukacyjna gra o tematyce dotyczącej drzew została specjalnie zaprojektowana dla Arboretum przy pomocy pracujących tu naukowców.

Bilety na Wonder Woods Mini Golf należy kupić online z wyprzedzeniem na konkretny, zarezerwowany przedział czasowy.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News Chicago

Eksplozja łodzi na Jeziorze Michigan spowodowała poważne obrażenia dwóch osób

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dwóch mężczyzn zostało przetransportowanych do szpitala w poważnym stanie po tym, jak ich łódź eksplodowała na Jeziorze Michigan w pobliżu Waukegan. Zastępcy szeryfa powiatu Lake odpowiedzieli na zgłoszenie około 3:00PM w North Point Marina na północnych przedmieściach Winthrop Harbor IL.

Biuro szeryfa podało, że świadek eksplozji pomógł już sprowadzić pasażerów łodzi na brzeg, zanim służby przybyły na miejsce zdarzenia. Pływająca w okolicy łódź uratowała dwie ofiary i przetransportowała je do portu i przystani w Waukegan pod adresem 55 South Harbour Place.

Ofiary, 46-letni mężczyzna ze stanu Waszyngton i 55-letni mężczyzna z Franklin Park, zostali zabrani do Vista Medical Center East w Waukegan na leczenie z powodu oparzeń i zatrucia dymem.

Urzędnicy podali, że ich łódź długa na 25 stóp została odnaleziona w płomieniach około 2 mile na północny wschód od portu Waukegan. Łódź płonęła przez kolejne półtorej godziny, po czym zatonęła.

Na wezwanie dotyczące eksplozji odpowiedziały także straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois i jednostka morska Biura Szeryfa Powiatu Lake.

Na przybycie łodzi do portu czekali ratownicy medyczni. Poproszono o helikoptery medyczne, ale były one niedostępne ze względu na warunki pogodowe.

Według Zastępcy Szefa Biura Szeryfa Powiatu Lake, Christophera Covelli, obaj mężczyźni są w poważnym stanie, mają poparzenia i objawy zatrucia dymem. Przyczynę eksplozji bada policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu