Połącz się z nami

News Chicago

Brandon Johnson zostanie zaprzysiężony na burmistrza Chicago w Credit Union 1 Arena

Opublikowano

dnia

Brandon Johnson zostanie zaprzysiężony jako 57. burmistrz Chicago w miejscu jednego z jego największych triumfów kampanii, w czasie którego poparł go Senator USA Bernie Sanders. Ceremonie inauguracyjne dla Johnsona i nowej Rady Miejskiej odbędą się 15 maja o godzinie 10:30AM w Credit Union 1 Arena, 525 S. Racine.

Arena znana wcześniej jako UIC Pavilion była miejscem spotkania Johnsona 30 marca, którego głównym bohaterem był senator USA Bernie Sanders. To wydarzenie – pierwotnie zaplanowane na Forum UIC, ale przeniesione na arenę, aby pomieścić więcej osób – pomogło ożywić kampanię Johnsona, zwiększyć frekwencję wśród młodych ludzi i popchnąć go do urzędu burmistrza.

Od czasu wyborów Harolda Washingtona, pierwszego czarnoskórego burmistrza Chicago w 1983 r., po ceremonii inauguracji odbywa się dzień otwarty w ratuszu, gdzie zwykli mieszkańcy Chicago mają okazję poczekać w kolejce, aby wejść do biura burmistrza na piątym piętrze i powitać swojego nowego szefa.

Zaprzysiężenie Johnsona także dochowa tej tradycji. Dzień otwarty rozpocznie się o godzinie 2:00PM, prawdopodobnie po tradycyjnym lunchu inauguracyjnym, w miejscu i czasie, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

Johnson ogłosił swój 13-osobowy komitet inauguracyjny, którego zadaniem jest zbieranie pieniędzy na opłacenie ceremonii i powiązanych wydarzeń.

Wśród nich są: wielebny Jesse Jackson senior; wybitni afroamerykańscy liderzy biznesowi John Rogers, Jim Reynolds Jr. i Linda Johnson Rice; producent filmowy miliarder Gigi Pritzker, kuzyn gubernatora JB Pritzkera; senator Robert Martwick; komisarz powiatu Cook, Josina Morita; i Radny 25 Okręgu Byron Sigcho-Lopez.

Alex Sims-Jones jest dyrektorem serii wydarzeń inauguracyjnych dla Johnsona.

Cztery lata temu Lori Lightfoot została zaprzysiężona na burmistrza na Wintrust Arena podczas ceremonii inauguracyjnej, która zostanie zapamiętana ze względu na wojowniczy ton, jaki jej nadała.

Lightfoot wygrała wybory w trakcie skandalu korupcyjnego, który wciąż krąży wokół oskarżonego Radnego 14 Okręgu, Edwarda Burke’a.

Podczas swojego przemówienia inauguracyjnego potępiła Radę jako skorumpowanych i zawstydzonych radnych. Następnie pośpieszyła z powrotem do ratusza, aby podpisać dekret pozbawiający członków Rady prerogatywy w zakresie wydawania licencji i zezwoleń na ich okręgach.

Burzliwy początek położył podwaliny pod sporne relacje Lightfoot z Radą. Napięcie skłoniło Radę do zatwierdzenia reorganizacji 28 komisji z wyznaczonymi przewodniczącymi komisji przed drugą turą wyborów burmistrza 4 kwietnia.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu