News Chicago
Muzeum Historii Chicago zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy Back Home: Polish Chicago
W piątek, 19 maja, Muzeum Historii Chicago zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy Back Home: Polish Chicago. Goście wezmą udział w kolacji, wysłuchają prelekcji i jako pierwsi zobaczą ekspozycję. Wieczór uświetni występ zespołu Lira Ensemble.
Back Home: Polish Chicago to historia polskich społeczności w Chicagoland, która wykorzystuje narracje i doświadczenia z pierwszej osoby do interpretacji ponad 150 lat historii. Wystawa w Muzeum Historii Chicago zostanie otwarta dla zwiedzających w sobotę, 20 maja.
Dzień wcześniej, w piątek, 19 maja, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy.
Tego wieczoru prelekcje wygłoszą historyk projektu Dominic A. Pacyga i główny historyk muzeum Peter T. Alter omawiając polską historię Chicago i powstanie wystawy. Zespół Lira Ensemble wykona pieśni ludowe w tradycyjnych strojach.
Goście wezmą udział w kolacji złożonej z tradycyjnych dań kuchni polskiej.
Na otwarciu wystawy Back Home: Polish Chicago gości obowiązują stroje koktajlowe. Dostępny będzie parking.
Harmonogram otwarcia:
- 6:00PM – Koktajle i przystawki
- 7:00PM – Program w Teatrze im. Roberta R. McCormicka
- 8:15PM – Kolacja w Morse Genius Chicago Room
Możliwości sponsoringu:
5000 $ | Warsaw Sponsor – Stolik Premium dla 10 osób
10 biletów na to wyjątkowe wydarzenie
Kuratorskie zwiedzanie wystawy dla 10 osób
Wyróżnienie w programie wydarzeń i raporcie rocznym Chicago History Museum
3500 $ | Eagle Sponsor – Stolik dla 10 osób
10 biletów na to wyjątkowe wydarzenie
Wyróżnienie w programie wydarzeń i raporcie rocznym Chicago History Museum
500 $ | Poppy Sponsor
1 bilet na to wyjątkowe wydarzenie
Uznanie w programie imprezy
275 $ | Rezerwacja indywidualna
Dominic A. Pacyga jest emerytowanym profesorem historii w Columbia College Chicago i zdobywcą nagrody im. Mieczysława Haimana za wkład w badania Polonii Amerykańskiej.
Napisał wiele książek o Polonii w Chicago, w tym American Warsaw: The Rise, Fall, and Rebirth of Polish Chicago oraz Polish Immigrants i Industrial Chicago: Workers on the South Side, 1880–1922, i był jednym z historyków projektu Back Home: Polish Chicago.
Lira Ensemble to jedyny w kraju profesjonalny zespół specjalizujący się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu. To grupa popularyzująca sztukę Polonii amerykańskiej w Chicago, której misją jest wniesienie tego, co najlepsze w polskiej kulturze do amerykańskiego życia.
Kontakt w sprawie rezerwacji: Nell McKeown pod numerem (312) 799-2112 lub mckeown@chicagohistory.org. Bilety na wydarzenie można kupić tutaj.
Źródło: chicagohistory
Foto: chicagohistory, Lira Ensemble, istock/Roberto Galan
Ciekawostki
Ojciec Francis Browne: Jezuita, fotograf i ostatni świadek Titanica przed zatonięciem
Ponad sto lat po tragicznej katastrofie Titanica, ten legendarny statek wciąż fascynuje ludzi na całym świecie. Jego historia była wielokrotnie badana i opisywana, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że prawdopodobnie ostatnie zdjęcia Titanica na powierzchni zostały wykonane przez irlandzkiego Jezuitę, Ojca Francisa Browne’a. O kapłanie, który był utalentowanym fotografem i pozostawił po sobie niezwykłe archiwum, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Francis Browne urodził się w Irlandii w 1880 roku. Po śmierci rodziców jego wychowaniem zajął się wuj, biskup Robert Browne, który podarował mu pierwszy aparat fotograficzny. Ten gest zapoczątkował fascynację młodego Francisa fotografią, która towarzyszyła mu przez całe życie.
Browne wstąpił do jezuitów i rozpoczął studia w Milltown Institute of Theology and Philosophy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1915 roku, ale już wcześniej, jako młody kleryk, wyróżniał się talentem fotograficznym.
Jego aparat uchwycił nie tylko codzienne życie w Irlandii, ale także tragiczne wydarzenia I Wojny Światowej, podczas której pełnił funkcję kapelana. Za swoją służbę został odznaczony Krzyżem Wojskowym.
Podróż życia na pokładzie Titanica
W kwietniu 1912 roku ojciec Browne znalazł się na pokładzie Titanica dzięki hojności swojego wuja. Biskup ufundował mu „podróż życia” – dwudniowy rejs z Southampton w Anglii do Queenstown (obecnie Cobh) w Irlandii.
W trakcie tego krótkiego odcinka jezuita wykorzystał każdą chwilę, by dokumentować życie na pokładzie. Jego zdjęcia przedstawiają pasażerów z różnych klas, członków załogi, a także unikalne wnętrza statku, takie jak jadalnie czy salony.
Podczas rejsu ojciec Francis Browne zaprzyjaźnił się z bogatą amerykańską parą, która zaproponowała mu przedłużenie podróży do Nowego Jorku na ich koszt. Jezuita wysłał telegram do swoich przełożonych z prośbą o pozwolenie na kontynuację rejsu.
Odpowiedź była jednoznaczna: „ZEJDŹ Z TEGO STATKU”. Posłuszny swoim przełożonym, ojciec Browne opuścił Titanica w Queenstown, unikając w ten sposób losu 1500 osób, które zginęły kilka dni później w lodowatych wodach Atlantyku.
Ostatnie zdjęcia Titanica
W Queenstown ojciec Browne uchwycił moment, gdy Titanic odpływał w kierunku swojej tragicznej przyszłości. Jego fotografie są prawdopodobnie ostatnimi znanymi zdjęciami statku na powierzchni. Ujęcia te mają niezwykłą wartość historyczną, ponieważ dokumentują zarówno statek, jak i pasażerów, którzy wkrótce zginęli.
Ojciec Browne sfotografował także kapitana Edwarda Smitha i załogę, z których większość nie przetrwała katastrofy. Zdjęcia ojca Browne’a przedstawiają także codzienne życie na statku, pełne nadziei i ekscytacji, co czyni je tym bardziej poruszającymi w kontekście późniejszych wydarzeń.
Po tragedii Titanica ojciec Browne kontynuował swoją pasję fotograficzną, dokumentując życie w Irlandii, konflikty zbrojne i codzienność swoich czasów. Jego archiwum obejmuje niemal 42 000 zdjęć, które uznawane są za niezwykłe dzieło fotograficzne.
Ojciec E.E. O’Donnell, jezuita i autor książki „Father Browne’s Titanic Album: A Passenger’s Photographs and Personal Memoir”, nazwał go „jednym z największych fotografów wszech czasów”. Zdjęcia Browne’a wyróżniają się zarówno wartością dokumentalną, jak i artystyczną.
Refleksje po katastrofie
Ojciec Francis Browne nigdy nie zapomniał o pasażerach Titanica. Po katastrofie napisał, jak Irlandczycy modlili się za zmarłych w wielkiej katedrze, wspominając „tych, którzy z całą radością i ufnością wyruszyli w swoją ostatnią podróż”. Słowa te oddają głęboki smutek i współczucie, które towarzyszyły mu przez całe życie.
Po śmierci ojca Browne’a w 1960 roku jego zdjęcia zostały odnalezione i docenione na nowo. Jego archiwum nie tylko dokumentuje historię Titanica, ale również stanowi świadectwo życia człowieka pełnego pasji, odwagi i wiary.
Źródło: cna
Foto: Michael Garahy, Francis Brown/The Father Browne Collection
Polonia Amerykańska
Przedświąteczne spotkanie z Teatrem Nasz i relacja z europejskiego tournee
Zespół Teatru Nasz serdecznie zaprasza na spotkanie w Art Gallery Kafe 9 grudnia, w czasie którego podzieli się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z 3 tygodniowego wyjazdu do Europy (Niemcy, Litwa i Polska).
Teatr Nasz z Chicago rozpoczął trzytygodniowe europejskie tournee 5 listopada. Zaprezentował swój repertuar publiczności w Niemczech, na Litwie oraz w Polsce. W ramach tej artystycznej podróży odwiedził m.in. Brunszwik, Oberhausen i Hannover, a także Wilno i 22. Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.
Na Litwie wziął udział w Festiwalu MonoWschód, na zaproszenie Polskiego Teatru Studio.
Tournee w Niemczech odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz współpracy z Fundacją Polonii Świata przy Radzie Polonii Świata. Partnerami projektu byli Off Theater Zigarre przy V.I.P. e.V. w Brunszwiku oraz AKRU Productions Inc w USA.
Na przedświątecznym spotkaniu zaplanowano wspólne oglądanie fragmentu jednego z zarejestrowanych podczas europejskiego tournee spektakli. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 7.00PM w Art Gallery Kafe – 127 Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp wolny.
Źródło: informacja własna
Foto: Ale Joachimiak
News Chicago
„Love Actually” z akompaniamentem Chicago Philharmonic zachwyci widzów w tą sobotę
Podczas „Love Actually Live” pełny skład Chicago Philharmonic wykona sugestywną ścieżkę dźwiękową Craiga Armstronga a widzowie zobaczą film na dużym ekranie. Takie połączenie to niezapomniane przeżycie dla publiczności. Bilety na 7 grudnia są już w sprzedaży.
Zabawny i rozgrzewający serce film „Love Actually” („To właśnie miłość”) z 2003 roku rozgrywa się we współczesnym Londynie na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem i opowiada jedną historię, która splata ze sobą spektakularną liczbę wątków miłosnych – czasami romantycznych, czasami smutnych, czasami głupich – a wszystkie są zabawne na swój sposób.
Premier zakochany w jednej z pracownic swojego biura. Pisarz leczący złamane serce na południu Francji. Zamężna kobieta podejrzewająca męża o romans. Młoda mężatka błędnie interpretująca zachowanie przyjaciela jej męża. Uczeń pragnący zwrócić na siebie uwagę najbardziej nieosiągalnej dziewczyny w szkole. Owdowiały ojczym usiłujący nawiązać kontakt z synem, którego prawie nie zna. Szukająca miłości pracownica biura zauroczona swoim kolegą z pracy. Starzejący się gwiazdor rocka pragnący powrócić na scenę.
„To właśnie miłość” to dziesięć różnych historii, które znajdują swój finał na lotnisku Heathrow. Występują m.in. Alan Rickman, Colin Firth, Hugh Grant, Liam Neeson, Martin Freeman, Keira Knightley i Emma Thompson.
Koncert wraz z pokazem filmu w chicagowskim Auditorium Theatre odbędzie się 7 grudnia o godzinie 7.30PM. Bilety można kupić tutaj.
Nowa seria multimedialnych doświadczeń Auditorium Philms rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, „Blade Runner”. 13 kwietnia mogliśmy zobaczyć kultowego „Batmana 1989″ z okazji 35. rocznicy powstania filmu, a w dwa dni czerwca „Black Panther Marvel Studios”.
9 listopada w ramach cyklu odbył się koncert muzyki polskiego kompozytora, Wojciecha Kilara, do filmu „Dracula” Brama Stokera. „Love Actually” zamyka tegoroczną serię wydarzeń.
Źródło: Chicago Phliharmonic, filmweb
Foto: filmweb
-
News Chicago2 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA3 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Książeczka „Little Baby Claus” Ewy Bielskiej fantastycznym prezentem na święta
-
News Chicago4 tygodnie temu
Policjant z Chicago zginął w tragicznej strzelaninie w dzielnicy East Chatham
-
News USA3 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
Galeria4 tygodnie temu
Tomasz Sobania biegnie przez Amerykę: Polak walcząc z bólem opuścił Illinois i przemierza Missouri
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!