Połącz się z nami

Kościół

Księża wolą iść do więzienia niż złamać tajemnicę spowiedzi

Opublikowano

dnia

Prawodawcy stanu Waszyngton debatują nad ustawą, która zniosłaby prawną ochronę tajemnicy spowiedzi, ale biskup Spokane, Thomas A. Daly, zapewnił wiernych ze swojej diecezji, że prędzej księża wybiorą karę więzienia, niż złamią tajemnicę sakramentu pojednania. W historii Kościoła są święci, którzy zginęli śmiercią męczeńską, nie chcąc wyjawić tajemnicy spowiedzi – przypomina Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Biskup Spokane, Thomas A. Daly, napisał list do swoich wiernych, w którym zapewnił, że duchowni  zobowiązują się do zachowania tajemnicy spowiedzi – nawet jeśli będą musieli pójść przez to do więzienia. Diecezja Spokane obejmuje wschodni stan Waszyngton.

„Sakrament pokuty jest święty i taki pozostanie w diecezji Spokane” – zapowiedział.

List biskupa z 19 kwietnia odnosi się do ustawy Senatu stanowego, która nakładałaby na księży obowiązek zgłaszania nadużyć, o których dowiadują się w konfesjonałach.

Pierwotna ustawa uchwalona przez Senat zawierała wyjątek dotyczący informacji, które księża uzyskują podczas spowiedzi, co miało na celu ochronę tajemnicy spowiedzi. Jednak wersja uchwalona przez Izbę zawiera poprawkę, która znosi ochronę prawną tajemnicy spowiedzi i grozi księżom więzieniem, jeśli odmówią ujawnienia informacji usłyszanych podczas spowiedzi.

17 kwietnia Senat odmówił wyrażenia zgody na poprawkę Izby i odesłał pierwotny projekt ustawy do Izby. Teraz Izba musi zdecydować, czy chce nalegać na poprawkę, odroczyć pierwotną ustawę Senatu, czy też zaproponować inną alternatywę.

Jeśli Izba zdecyduje się nalegać na poprawkę lub zaproponować inną alternatywę, ustawa zostanie ponownie odesłana do Senatu. Jeśli odniesie się do pierwotnej wersji Senatu, ustawa trafi na biurko gubernatora.

Każde ustawodawstwo, które próbuje zmusić księży do łamania tajemnicy spowiedzi, postawiłoby prawo cywilne przeciwko prawu kanonicznemu. Kanon 983 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, że pieczęć spowiedzi jest „nienaruszalna”.

Kary za złamanie tajemnicy spowiedzi są surowe. Zgodnie z kanonem 1386, jeśli ksiądz „bezpośrednio złamie pieczęć sakramentalną”, podlega automatycznej ekskomunice. Każdy ksiądz, który pośrednio złamie pieczęć, „powinien zostać ukarany stosownie do wagi [przestępstwa]”.

W swoim liście bp. Daly zachęcał ustawodawców do „ustanowienia dobrego prawa, którego można przestrzegać i egzekwować” i pozostał optymistą, że zwycięży wolność religijna.

Rzecznik Konferencji Katolickiej Stanu Waszyngton powiedział CNA, że organizacja współpracuje z ustawodawcami w celu opracowania ustawy chroniącej dzieci i pieczęci spowiedzi.

Podczas sesji legislacyjnych w 2023 r. prawodawcy w Delaware i Vermoncie również przedstawili projekty ustaw, które mogłyby zagrozić tajemnicy spowiedzi.

Niektórzy obrońcy wolności religijnej argumentują, że takie prawa naruszałyby ochronę wolności religijnej zawartą w Pierwszej Poprawce i że powinniśmy spodziewać się procesów sądowych, jeśli którykolwiek z tych projektów ustaw wejdzie w życie.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/herlordship/ SeventyFour

Kościół

Papież Franciszek z Kliniki Gemelli: dziękuję wszystkim!

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielne południe Ojciec Święty z balkonu szpitala podziękował wszystkim za wsparcie i modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa.

W opublikowanym rozważaniu do modlitwy Anioł Pański, Papież nawiązał do niedzielnej Ewangelii, która „mówi nam o cierpliwości Boga, który pobudza nas abyśmy uczynili nasze życie czasem nawrócenia”. W przypowieści słyszymy historię nieurodzajnego drzewa figowego. Mimo braku owoców gospodarz chce je ponownie obłożyć nawozem, aby zobaczyć, czy wyda owoc.

„Tym cierpliwym rolnikiem jest Pan Bóg, który troskliwie uprawia glebę naszego życia i z ufnością czeka na nasz powrót do Niego” – powiedział.

Lekcja cierpliwości

Ojciec Święty nawiązał do czasu hospitalizacji. Był to dla niego czas, w którym doświadczył cierpliwości Boga, którą dostrzega także w niestrudzonej trosce lekarzy i personelu medycznego, a także w nadziei i oddaniu bliskich chorych osób.

„Ta ufna cierpliwość, zakorzeniona w niezawodnej miłości Boga, jest rzeczywiście niezbędna w naszym życiu, zwłaszcza w obliczu najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń” – dodał Franciszek.

Apel o pokój

Papież napisał, że z wielkim bólem przyjął informacje o wznowieniu bombardowań izraelskich w Strefie Gazy. W wyniku ponownych działań zbrojnych zginęło i zostało rannych wiele osób.

„Wzywam do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz do odwagi w podjęciu na nowo dialogu, aby wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni i aby osiągnięto ostateczne zawieszenie broni. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest ponownie bardzo poważna i wymaga pilnego zaangażowania ze strony walczących stron i społeczności międzynarodowej” – zaapelował Ojciec Święty.

Modlitwa o ustanie wojen

Franciszek wyraził także radość z powodu, uzgodnienia przez Armenię i Azerbejdżan ostatecznego tekstu porozumienia pokojowego. Wyraził nadzieję, ze zostanie ono podpisane jak najszybciej i przyczyni się do trwałego pokoju w rejonie Kaukazu Południowego.

Na koniec Papież zachęcił do wspólnej modlitwy o zakończenie konfliktów zbrojnych oraz pokój, szczególnie na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga.

ks. Marek Weresa

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Jutro Papież zostanie wypisany ze szpitala, 2 miesiące rekonwalescencji

Opublikowano

dnia

Autor:

Ojciec Święty zostanie jutro wypisany ze szpitala i powróci do Domu św. Marty – poinformowano podczas briefingu prasowego w Klinice Gemelli. Jest to możliwe, ponieważ od dwóch tygodni stan kliniczny Papieża jest stabilny. Lekarze zalecają jednak co najmniej dwumiesięczną rekonwalescencje, podczas której Franciszek nie będzie mógł w pełni powrócić do swej normalnej działalności.

Prof. Sergio Alfieri, który koordynował zespołem lekarzy, przypomniał, że w momencie przyjęcia do szpitala Ojciec Święty miał ostrą niewydolność oddechową, spowodowaną infekcją mikrobiologiczną, a więc wirusami, bakteriami i grzybami. Spowodowało to ciężkie obustronne zapalenie płuc.

Przyznał, że dwukrotnie życie Papieża było zagrożone. Ojciec Święty zawsze był przytomny.

Po powrocie do Domu św. Marty Franciszek nadal przez dłuższy czas będzie kontynuować terapię farmakologiczną. Przewidziana jest także rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia oddechowa.

Prof. Alfieri wyjaśnił również, że potrzeba będzie czasu, by Papież w pełni odzyskał głos. Aktualne zaburzenia są normalne, jeśli weźmie się pod uwagę, że jego płuca zostały uszkodzone, mięśnie oddechowe są osłabione.

Dokładana godzina wypisania ze szpitala nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że w Klinice Gemelli Papież pozdrowi jeszcze i pobłogosławi wiernych podczas południowej modlitwy Anioł Pański.

Franciszek już od kilku dni dopytywał się, kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala. Był bowiem świadomy, że jego stan stale się poprawia.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Papież planuje w niedzielę pobłogosławić wiernych z Kliniki Gemelli

Opublikowano

dnia

Autor:

Franciszek zamierza pojawić się w niedzielę w oknie Kliniki Gemelli, by pobłogosławić wiernych – informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Pozdrowienie i błogosławieństwo

Jak poinformowało Biuro Prasowe Watykanu, Papież zamierza pojawić się w oknie Kliniki Gemelli krótko po godzinie 12, aby pozdrowić wiernych i przekazać im papieskie błogosławieństwo.

Nie będzie odczytywał przesłania na Anioł Pański, którego treść zostanie przekazana podobnie, jak w ostatnie niedziele.

Poprawa stanu zdrowia Franciszka

Plan pojawienia się Ojca Świętego w oknie Kliniki Gemelli może być związany z poprawą stanu jego zdrowia, o której informowały ostatnie komunikaty zdrowotne.

W piątek wieczorem poinformowano o dalszej niewielkiej poprawie stanu zdrowia Papieża pod względem oddechu i motoryki. Nocą Ojciec Święty nie korzysta już z wentylacji mechanicznej przy użyciu maski, ale z wysokoprzepływowej tlenoterapii, podawanej donosowo. W dzień stosowana jest ona z mniejszymi stężeniami.

Brak daty wypisu ze szpitala

Lekarze nie określili na razie możliwej daty wypisu Ojca Świętego ze szpitala. Papieskie dni upływają na leczeniu, modlitwie i niewielkich zajęciach związanych z pracą.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu