Połącz się z nami

News USA

80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Opublikowano

dnia

Getto warszawskie liczące w swoim szczytowym okresie prawie pół miliona ludzi, było największym w Europie. Od lipca do września 1942 r. wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince około 300 tysięcy Żydów. Wielu zmarło w getcie z głodu i wycieńczenia. Część została uratowana. Ci którzy pozostali 19 kwietnia 1943 roku zorganizowali powstanie w getcie warszawskim – czytamy w informacji Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

W getcie warszawskim liczącym pod koniec 1942 około 60 tysięcy mieszkańców przygotowywano się do walki. Powstały dwie organizacje żydowskie, które stawiły sobie za cel walkę zbrojną. Była to Żydowska Organizacja Bojowa oraz Żydowski Związek Wojskowy.

Podczas próby deportacji Żydów w styczniu 1943 r. nastąpiło starcie zbrojne, które dowiodło zdolności Żydów do przeciwstawienia się niemieckim okupantom.

Strategia Żydowskiego Związku Wojskowego przewidywała możliwość ratunku poprzez walkę. Przedstawiono ją w odezwie w następujących słowach: „Gotujcie się do czynu! Czuwajcie! Powstajemy do walki! Jesteśmy tymi, którzy za cel stawią sobie obudzenie narodu. Chcemy rzucić społeczeństwu nasze hasło: Zbudź się i walcz! Nie trać nadziei w możliwość ratunku! Wiedz, że ratunek leży nie w bezwolnym, jak u stada owiec, pójściu na śmierć. Leży on w znacznie czymś wyższym: W walce!” (Odezwa Żydowskiego Związku Wojskowego wzywająca do walki zbrojnej, Warszawa, Styczeń 1943)

Żydowska Organizacja Bojowa przewidywała całkowitą zagładę wszystkich Żydów, dlatego wzywała ona do walki całe społeczeństwo, w sposób czynny lub bierny: „Dnia 22 stycznia upłynęło 6 miesięcy od początku wysiedlenia w Warszawie. Wszyscy doskonale pamiętamy owe potworne dni, kiedy to 300 tysięcy naszych braci i sióstr okrutnie wymordowano w obozie śmierci w Treblince.

[…] Ludu żydowski! Zbliża się godzina! Musicie być gotowi do stawiania oporu, by nas nie wyrżnięto jak owce! Niechaj żaden Żyd nie idzie do wagonu! Ci, co nie mogą okazać oporu czynnego, niech się bronią biernie, niech się ukryją!” (Odezwa Żydowskiej Organizacji Bojowej nawołująca do walki zbrojnej, Warszawa, styczeń 1943)

Powstanie w Getcie Warszawskim rozpoczęło się w 19 kwietnia 1943 r., gdy siły policji niemieckiej wzmocnionej oddziałami policji pomocniczej wkroczyły na teren getta. Spotkała ich fala ognia ze strony bojowników żydowskich powodując wycofanie się sił niemieckich.

Po przejęciu dowodzenia przez gen. Jürgena Stroopa, przyjęto strategię spalonej ziemi, czyli bezwzględnej walki wszystkimi dostępnymi środkami.

Stroop nie chciał drugiego Stalingradu i walki o każdy dom. Wprowadził do getta wozy opancerzone, artylerię i miotacze ognia. Odcięto dopływ wody i elektryczności, każdy dom powinien być doszczętnie spalony, a wszystkie kryjówki i bunkry niszczono granatami i gazem. Po kilku dniach walki obszar getta stał się jednym wielki pożarem, domy były wypalane, a nad gettem unosiły się chmury ognia i dymu, nie pozwalające nawet oddychać.

Halina Birenabaum wspominała ten okres w następujących słowach: „Oddziały wyposażone w najnowocześniejszą broń maszynową ruszyły do ataku na garstkę wymęczonych, obdartych i niemal bezbronnych powstańców żydowskich, którzy woleli godną śmierć na polu bitwy niż w komorach gazowych… Armaty, czołgi, bomby, granaty, precyzyjne aparaty podsłuchowe, psy gończe.

Esesmani podpalali systematycznie ulicę za ulicą, dom za domem. I mordowali złapanych lub znalezionych w kryjówkach ludzi – powstańców i nie powstańców, wszystkich Żydów, kobiety, starców, dzieci.

Do bunkrów bali się wchodzić, wrzucali tam bomby duszące albo zalewali je wodą. Hitlerowscy bandyci wysadzali w powietrze nawet ruiny spalonych domów, aby w gruzach nikt już nie mógł się schować”. (Halina Birenbaum, „Nadzieja umiera ostatnia”, 77-78)

Niewielkie siły powstańców, pozbawione zapasów broni i amunicji nie były w stanie walczyć przez dłuższy czas, pomimo to walki trwały wiele dni, a Niemcy bali się wchodzić w zaułki, wąskie ulice, do piwnic, gdzie czekały ich zasadzki i walka wręcz.

Bojownicy żydowscy stosowali taktykę walki miejskiej, przemieszczając się kanałami, poprzez piwnice domów, pojawiając się w niespodziewanych miejsca i atakując. Dopiero po zniszczeniu większości sił bojowników żydowskich i wypaleniu terenu getta, odkrywano bunkry, wypędzano ukrywających się Żydów.

Tragedię mieszkańców getta, którzy przeżyli w ukryciu i zostali deportowani do obozów opisano w następujących słowach: „Kiedy nas zawlekli na Umschlagplatz, zapadał zmierzch. Spalone ulice getta, domy, w których rodziliśmy się, wzrastali, żyli wśród swoich, wychowywaliśmy się, uczyli być ludźmi, domy, w których piwnice i strychy były długo świadkiem naszych upokorzeń, strachu, cierpień i tęsknoty za wolnością – wszystko, co kochaliśmy dawniej w tym rodzinnym mieście, zostawiliśmy za sobą. I większość spośród nas – na zawsze”. (Halina Birenbaum, „Nadzieja umiera ostatnia”, 81-82)

Demonstrując likwidację getta w Warszawie, 16 maja 1943 roku, dowódca sił niemieckich Jürgen Stroop wysadził w powietrze Wielką Synagogę na Tłumackim.

Jednak to nie do niego należało zwycięstwo – zwycięstwo ducha, odwagi, poświęcenia życia – lecz do bojowników żydowskich, przywódców powstania, którzy prawie bezbronni, stawili opór przeciwko niemieckim nazistom, którzy chcieli wymordować cały naród żydowski i zniszczyć wszelki ślad po nim.

To młodzi ludzie, jak na przykład Mordechaj Anielewicz, Paweł Frenkel, Marek Edelman jako przywódcy powstania, stawili czoła całej potędze niemieckiej.

Mordechaj Anielewicz przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej poświecił życie dla swojego Narodu! W swoim ostatnim liście pisał on: „Najważniejsze, że marzenie mojego życia spełniło się. Dane mi było zobaczyć żydowską obronę w getcie – w całej jej wielkości i chwale”. (List Mordechaja Anielewicza do Icchaka Cukiermana o pierwszych walkach w getcie, Warszawa, 23 kwietnia 1943)

Ponad rok później wybuchło powstanie, obejmujące całą Warszawę i w nim również uczestniczyli Żydzi. Całe miasto zostało spalone.

Dziś wspominamy tych, którzy pomimo braku szans na zwycięstwo, a nawet na przeżycie, potrafili podjąć nierówną walkę o godną śmierć z bronią w ręku.

Centrum Heschela KUL

 

Foto: domena publiczna Yad Vashem, IPN

News USA

Zamach na Trumpa życiem przypłacił wspaniały mąż i ojciec, który osłonił swoją rodzinę

Opublikowano

dnia

Autor:

50-letni mąż i ojciec, który został śmiertelnie postrzelony w sobotę podczas wiecu wyborczego byłego prezydenta Donalda Trumpa pod Pittsburghiem, był oddanym chrześcijaninem, według jego rodziny. O jego bohaterskiej śmierci – mężczyzna rzucił się by osłonić swoich najbliższych gdy padły strzały – mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Corey Comperatore „chodził do kościoła w każdą niedzielę. Corey kochał swoją społeczność. Przede wszystkim Corey kochał swoją rodzinę” – powiedział na niedzielnej konferencji prasowej Gubernator Pensylwanii, Josh Shapiro.

Zastrzelony w czasie sobotniego wiecu mężczyzna był komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Buffalo Township. To miasteczko leży około 30 minut jazdy na północny wschód od Pittsburgha. Był także inżynierem ds. projektów i narzędzi w firmie produkcyjnej JSP.

W sobotnim poście na Facebooku, opublikowanym przed strzelaniną przez żonę Coreya, Helen, podano, że początkowo rodzina nie siedziała na trybunach za byłym prezydentem. Dopiero gdy do rodziny podszedł urzędnik kampanii i zapytał, czy chcą usiąść na trybunach za Trumpem, przenieśli się.

Dawn Comperatore Schafer, siostra Coreya, napisała w niedzielę na Facebooku, że strażak „był bohaterem, który chronił swoje córki”. Jego żona i córki przeżyły coś niewyobrażalnego.

W niedzielę w Internecie krążył post na Facebooku, autorstwa córki Comperatore, Allyson; nazwała w nim sobotnie wydarzenie „koszmarem z prawdziwego życia”.

„To miał być ekscytujący dzień, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością (SZCZEGÓLNIE mój tata), ale zamienił się w najbardziej traumatyczne przeżycie, jakie można sobie wyobrazić” – napisała na Facebooku, córka Coreya, Allyson.

„Media nie powiedzą, że zmarł jako prawdziwy superbohater. Nie powiedzą wam, jak szybko rzucił mnie i moją mamę na ziemię” – napisała Allyson.

Do wtorkowego ranka w ramach zbiórki pieniędzy na platformie GoFundMe udało się zebrać dla rodziny Comperatore ponad 1 milion dolarów.

 

Źródło: cna
Foto: GoFundMe, Comperatore family
Czytaj dalej

News USA

Donald Trump oficjalnym kandydatem GOP na prezydenta

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Partia Republikańska formalnie nominowała Donalda Trumpa na swojego kandydata na prezydenta trzeci raz z rzędu. Tym samym umocniła jego status sztandarowego przedstawiciela Partii Republikańskiej prawie dziesięć lat po pierwszym wejściu na szczyt partii. Na wiceprezydenta wyznaczony został Senator stanu Ohio, JD Vance.

Poniedziałkowa nominacja Donalda Trumpa w czasie Narodowej Konwencji Republikanów w Milwaukee nie była zaskoczeniem, ponieważ przeważająca większość delegatów na konwencję zadeklarowała poparcie Trumpa po tym, jak były prezydent zdominował prawybory.

Trump z łatwością pokonał swoich rywali w prawyborach i udało mu się zdobyć poparcie w swojej partii. Nie zaszkodziły mu także prowadzone procesy sądowe, które po orzeczeniu Sądu Najwyższego z 1 lipca dotyczącym immunitetu, może zwyciężyć.

Dodatkowo, po dramatycznej próbie zamachu w sobotni wieczór w Butler w Pensylwanii, były prezydent spotkał się z kolejną, ogromną falą wsparcia. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie potępili atak jako akt przemocy politycznej, a niecałe 48 godzin po ataku GOP ogłosił swoją oficjalną nominację dla Trumpa.

Tłum wiwatował gdy Donald Trump przybył w poniedziałek na Narodową Konwencję Republikanów w Milwaukee, co było jego pierwszym publicznym wystąpieniem od czasu zamachu podczas wiecu w Pensylwanii. Były prezydent miał bandaż na prawym uchu, ale poza tym wydawał się być w dobrym nastroju.

W loży VIP obok Trumpa siedział jego nowo wybrany wiceprezydent, Senator stanu Ohio JD Vance, wraz z kilkoma jego bliskimi sojusznikami, w tym gospodarzem konserwatywnego talk show Tuckerem Carlsonem, Republikaninem z Florydy Byronem Donaldsem, spikerem Izby Reprezentantów Mike’iem Johnsonem, R- La. i Davidem Sacksem, inwestorem z Doliny Krzemowej.

Była pierwsza dama, Melania Trump, oraz córka Trumpa i była doradczyni Białego Domu Ivanka Trump nie były obecne z resztą rodziny. Obie kobiety były wyraźnie nieobecne na szlaku kampanii w tym cyklu wyborczym.

Wcześniej w poniedziałek Donald Trump oficjalnie zapewnił sobie 1215 delegatów niezbędnych do zostania oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta.

Konwencja rozpoczęła się zaledwie dwa dni po próbie zabójstwa Trumpa podczas sobotniego wiecu, w wyniku którego zginął jeden uczestnik, a dwóch innych zostało ciężko rannych. Domniemany bandyta, 20-letni Thomas Matthew Crooks, został zastrzelony chwilę po tym, jak otworzył ogień.

Oczekuje się, że harmonogram RNC pozostanie względnie niezmieniony, chociaż próba zamachu podkręciła energię emocjonalną konwencji, wraz z obawami o bezpieczeństwo.

W pierwszym dniu konwencji przemawiali m.in. Republikanka ze stanu Georgia, Marjorie Taylor Greene, raperka Amber Rose, David Sacks, były kandydat i Senator z Karoliny Południowej Tim Scott oraz Gubernatorka Dakoty Południowej, Kristi Noem.

Jako mówca wystąpił także Charlie Kirk, założyciel Turning Point USA, pochodzący z okolic Chicago i uczęszczający do Wheeling High School.

Prezydent Teamsters Union, Sean O’Brien, wygłosił ostatnie przemówienie tego wieczoru, zauważając, że był pierwszym przedstawicielem związku w historii, który przemawiał na konwencji Republikanów, a jego obecność jest posunięciem kontrowersyjnym.

Oczekuje się, że w tym tygodniu na konwencji będzie przemawiać ponad 80 najbliższych sojuszników Donalda Trumpa, darczyńców i innych prawodawców. Miasto Milwaukee spodziewa się, że w wydarzeniu weźmie udział około 50 000 uczestników.

Wiceprezydent JD Vance

Spekulacje na temat wyboru wiceprezydenta zawęziły się ostatnio, obejmując m.in. Gubernatora Północnej Dakoty, Douga Burguma i Senatora z Florydy, Marco Rubio. Ale to JD Vance, niegdyś zaciekły krytyk Trumpa, który stał się jego lojalnym sojusznikiem, zwyciężył.

Donald Trump opublikował tę wiadomość na swojej platformie mediów społecznościowych Truth Social w poniedziałkowe popołudnie.

„Po długich naradach i przemyśleniach oraz biorąc pod uwagę ogromne talenty wielu innych osób, zdecydowałem, że osobą najlepiej pasującą do objęcia stanowiska wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych jest Senator J.D. Vance ze stanu Ohio” – napisał były prezydent.

39-letni Vance zyskał ogólnokrajową sławę w 2016 roku, dzięki publikacji swoich wspomnień pt. „Hillbilly Elegy”. Został wybrany do Senatu w 2022 roku i w dużej mierze nie zdążył jeszcze sprawdzić się w polityce krajowej. Spotkał się z krytyką po próbie sobotniego zamachu gdy zasugerował, że za przemoc odpowiedzialny jest prezydent Joe Biden.

Vance nie zawsze był obrońcą Trumpa. Na wczesnych etapach kariery politycznej Trumpa, Vance określił go jako „totalnego oszusta”, „katastrofę moralną” i „amerykańskiego Hitlera”.

Potem stwierdził, że wyniki Trumpa na stanowisku prezydenta wykazały, że się mylił, i stał się jednym z jego najbardziej niezłomnych obrońców. Podważał zasadność postępowań karnych i wyroków cywilnych przeciwko Trumpowi oraz kwestionował wyniki wyborów w 2020 roku.

Jego poparcie dla Trumpa przekreśliło także nominację Bidena dla April Perry na stanowisko najwyższej prokurator federalnej w Chicago, o której informowaliśmy tutaj.

Perry byłaby pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale Vance zablokował nominację w ramach protestu przeciwko federalnym oskarżeniom Trumpa. Ostatecznie Biden wycofał Perry, ale następnie mianował ją na dożywotnią sędzinę federalnego sądu rejonowego.

Kampania reelekcyjna Bidena wydała oświadczenie, w którym zarzuca Vance’owi, że gdyby był wiceprezydentem, pozwoliłby „wielu elektorom” kwestionować zwycięstwo Bidena nad Trumpem cztery lata temu.

Źródło: politico, suntimes, cnbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dwie obniżki stóp procentowych w tym roku zamiast sześciu. Nowe prognozy Fed

Opublikowano

dnia

Autor:

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zapowiedział w poniedziałek, że decydenci nie będą czekać, aż inflacja spadnie do 2%, aby obniżyć stopy procentowe. W tej chwili prognozowane są dwie obniżki do końca roku.

Szef Fed powtórzył, że decydenci szukają dodatkowych dowodów na to, że inflacja została pokonana, zanim przejdą do obniżek stóp procentowych.

Na swoim ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w maju, urzędnicy głosowali za utrzymaniem stóp procentowych na stałym poziomie od 5,25% do 5,5%, najwyższym od 2001 r. Chociaż decydenci pozostawili otwartą drogę do obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, podkreślił także potrzebę „większego przekonania”, że inflacja spada, przed podjęciem decyzji o złagodzeniu polityki.

Od tego czasu pojawiły się pewne dowody na to, że inflacja zaczyna ponownie spadać. Majowy indeks wydatków konsumpcyjnych pokazał, że inflacja obniżyła się do 2,6% z wysokiego poziomu 7,1%. Jednocześnie ceny bazowe – które są uważniej obserwowane przez Fed, ponieważ pomijają zmienne wskaźniki, takie jak ceny żywności i energii – również wzrosły o 2,6%, co stanowi najwolniejszą stopę roczną od marca 2021 r.

Większość inwestorów oczekuje obecnie, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych we wrześniu lub listopadzie i przeprowadzi w tym roku zaledwie dwie obniżki – co stanowi dramatyczną zmianę w porównaniu z początkiem roku, kiedy przewidywano aż sześć obniżek stóp procentowych już w marcu.

Wyższe stopy procentowe zwykle powodują wyższe oprocentowanie kredytów konsumenckich i biznesowych, co następnie spowalnia gospodarkę, zmuszając pracodawców do ograniczania wydatków.

Wyższe stopy spowodowały, po raz pierwszy od dziesięcioleci, wzrost średniego oprocentowania 30-letnich kredytów hipotecznych powyżej 8%. Koszty pożyczek na wszystko, począwszy od kredytu pod zastaw domu, kredytów samochodowych i kart kredytowych, również wzrosły.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, The Economic Club Washington
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu