Połącz się z nami

News Chicago

„Wiśniowym sadem” Czechowa żegna się z Teatrem Goodman dyrektor Robert Falls

Opublikowano

dnia

„Wiśniowy sad”, mistrzowska sztuka Antoniego Czechowa, opowiada o zmianach — społecznych, historycznych, finansowych i emocjonalnych. Utwór jest symboliczny dla Goodman Theatre, który także przejdzie zmianę – sztuką żegna się Robert Falls, który pełnił tu funkcję dyrektora artystycznego od 1986 roku.

Światowa premiera „Wiśniowego sadu” („The Cherry Orchard”) miała miejsce w 1904 roku, sześć miesięcy przed śmiercią dramatopisarza na gruźlicę, która nastąpiła gdy miał zaledwie 44 lata.

W Teatrze Goodman jest grana od 1 kwietnia, a jej premierę zapowiadaliśmy 30 marca

Produkcja oznacza odejście na emeryturę Roberta Fallsa, który był główną siłą napędową ogromnej spuścizny chicagowskiej sceny teatralnej.

Akcja „Wiśniowego sadu” rozgrywa się na samym początku XX wieku, 40 lat po zniesieniu pańszczyzny w Rosji, ale 17 lat przed wybuchem rewolucji rosyjskiej.

Sztukę można postrzegać albo jako komedię, co podobno miał na myśli Czechow, albo jako tragedię.  Jej liczna obsada – obejmująca postacie w różnym wieku, od nastolatków po starców, które są w różny sposób niespokojne, chore z miłości, buntownicze i niepoukładane – pokazuje pełne spektrum egzystencji w dramatycznie zmieniającym się społeczeństwie.

W centrum sztuki znajduje się Liubov Raniewska (Kate Fry), właścicielka wielkiej posiadłości w Rosji, która słynie z pięknego wiśniowego sadu. Z powodu problemów finansowych traci swoje dotychczas uprzywilejowane życie.

Aby przejąć jej własność, wkracza Yermolai Lopachin (Kareem Bandealy). Syn i wnuk chłopów pańszczyźnianych, jest teraz dobrze prosperującym nowobogackim biznesmenem, który czuje się swobodnie ze swoim nowym statusem. Jednocześnie dość szanuje Raniewską, którą próbuje przekonać do uratowania jej domu poprzez sprzedaż sadu.

W posiadłości pojawia się mnóstwo postaci, z których każda ma swoją lojalność, dziwactwa i pragnienia.

Biorąc pod uwagę wszystkie dramatyczne zmiany, jakie zaszły w Rosji w ciągu ostatnich 120 lat, nieco mroczniejsze spojrzenie na tę produkcję mogłoby być bardziej odpowiednie. Ale być może dźwięk gwizdka pociągu, który otwiera sztukę, sugeruje, że zawsze jest następny przystanek.

„Wiśniowy sad” („The Cherry Orchard”) można oglądać do 30 kwietnia w Goodman Theatre, przy 170 N. Dearborn. Spektakl trwa 2 godziny 40 minut z jedną przerwą i jest polecany dla osób powyżej 14 roku życia.

Bilety w cenie od 25 dolarów można kupić tutaj, lub zadzwonić pod numer telefonu (312) 443-3800.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Goodman Theatre

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej

News Chicago

School of Rock rozwala scenę w Aurora Paramount Theatre jeszcze przez tydzień

Opublikowano

dnia

Autor:

Musical „School of Rock”, porywająca, dobra i inspirująca opowieść o dzieciakach z prestiżowej szkoły podstawowej, będzie grany w Aurora Paramount Theatre do 4 czerwca. W cieszącym się popularnością spektaklu występuje 21 aktorów w wieku szkolnym.

Musical opowiada o tym jak początkujący muzyk rockowy, który został nauczycielem zastępczym, werbuje swoich uczniów do zespołu.

Niedoszły rockman, Dewey Finn, właśnie został wyrzucony ze swojego zespołu, nie może opłacić czynszu, a jego życie się rozpada. Kiedy wkrada się na posadę nauczyciela przeznaczoną dla swojego współlokatora, Dewey zamienia klasę uczniów oszałamiający zespół rockowy z sześcioma osobami, które grają na gitarze i z pasją walą w perkusję.

Miłość Deweya do muzyki i rocka wkrótce inspiruje dzieci do podążania za tym, co kochają.

Oparty na przebojowym filmie z Jackiem Blackiem w roli głównej, School of Rock inspiruje, bawi i otwiera horyzonty.

13-letnia Annabel Finch, która grała w spektaklu „A Christmas Story: The Musical” w Marriott Theatre, jest jedną z młodych artystów teatralnych z przedmieść występujących w scenicznej adaptacji filmu z 2003 roku. „School of Rock” to jej druga profesjonalna produkcja. Dziewczynka uważa, że granie w musicalu to świetny sposób na spędzenie czasu i chce kontynuować to zajęcie.

Dla Finch i jej młodych kolegów z obsady udział w spektaklu oznacza zwiększony wysiłek w nadążaniu za obowiązkami szkolnymi, ograniczenie zajęć pozalekcyjnych i rezygnację z czasu spędzanego z rodziną i przyjaciółmi.

Ale są to wyrzeczenia, które chętnie ponoszą początkujący zawodowcy, tacy jak Finch, 10-letnia Naya Rosalie James i 11-letni Levi Merlo.

Musical „School of Rock” będzie grany do 4 czerwca w Aurora Paramount Theatre. Spektakl trwa 2 godziny i 30 minut i jest zalecany dla widzów od 10 lat.

Bilety w cenie od 28 dolarów można kupić tutaj.

 

Źródło: dailyherald, Paramount Theatre Aurora
Foto: Paramount Theatre Aurora

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Znajdź prawdziwie oryginalne skarby na targu Maxwell Street Market startującym 28 maja

Opublikowano

dnia

Autor:

Maxwell Street Market w Chicago powróci w niedzielę 28 maja rozpoczynając coroczny letni cykl, który potrwa do końca października. Historyczny wolny rynek jest najdłużej działającym rynkiem na świeżym powietrzu w Chicago – po raz pierwszy zorganizowano go w 1912 roku.

Po całkowitym odwołaniu w 2020 r. i ograniczonej formie w 2021 r., ulubiony rynek wrócił do normy w zeszłym roku, ponownie oferując mieszkańcom Chicago możliwość przeglądania wszystkiego, od ubrań po naczynia, i oczywiście słuchania muzyki na żywo i kosztowania jednych z najlepszych ulicznych potraw w mieście.

Od ponad 110 lat miejscowi przeszukują na rynku pstrokatą mieszankę rękodzieła, przypadkowych przedmiotów i nieodkrytych skarbów, mając nadzieję, że trafią na dobrą okazję i znajdą coś wyjątkowego dla siebie.

Podczas gdy zwyczaje zakupowe obecnie mocno się zmieniły, w każdą niedzielę na kilka godzin Maxwell Street Market na krótko przywraca je do historycznej starej formy przeglądania towarów i targowanie się o ceny. To wydarzenie stało się cenioną tradycją Chicago.

W pewnym stopniu jest to również podziękowanie za bycie kolebką i inkubatorem Chicago Blues. Po ucieczce z Południa z powodu wprowadzenia praw Jima Crowa w latach 40-tych i 50-tych wielu czarnoskórych artystów występowało na rynku przed dużą publicznością, pomagając w ten sposób zapoczątkować ten gatunek muzyki.

„Jesteśmy historią… jesteśmy Chicago. Naszą misją jest promowanie przedsiębiorczości i zapewnianie możliwości małym firmom, w tym rolnikom, artystom, producentom, restauratorom i sprzedawcom, tak jak robimy to od 1912 roku” – czytamy na stronie Maxwell Street Market na stronie Chicago.gov.

Na Maxwell Street Market kupujący będą mogli spodziewać się różnorodnych bibelotów, porywającej muzyki na żywo i rewelacyjnego ulicznego jedzenia w każdą niedzielę, aż do 29 października 2023 r.

Targ będzie otwarty przy 800 South Des Plaines Street w godzinach od 9:00AM do 3:00PM, począwszy od 28 maja.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Chicago.gov.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, chicago.gov
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu