Połącz się z nami

News USA

Narcan – lek na przedawkowanie opioidów – będzie dostępny bez recepty

Opublikowano

dnia

W środę Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA zatwierdziła sprzedaż wiodącej wersji naloksonu bez recepty. Narcan – lek, który może uratować życie w razie przedawkowania opioidów, będzie dostępny nie tylko w aptekach ale i w sklepach spożywczych czy supermarketach.

Jest to decyzja, na którą niektórzy zwolennicy od dawna czekali – poprawi dostęp do leku ratującego życie, chociaż dokładny jego wpływ nie będzie od razu jasny.

Co to jest Narcan?

Zatwierdzony aerozol do nosa firmy Emergent BioSolutions z Gaithersburg w stanie Maryland jest najbardziej znaną formą naloksonu.

Może odwrócić skutki przedawkowania opioidów, w tym narkotyków, takich jak heroina i fentanyl, oraz wersji na receptę, w tym oksykodonu.

Szersze udostępnianie naloksonu jest postrzegane jako kluczowa strategia kontrolowania ogólnokrajowego kryzysu związanego z przedawkowaniem, który jest powiązany z ponad 100 000 zgonów w USA rocznie. Większość tych zgonów jest związana z opioidami, głównie silnymi syntetycznymi wersjami, takimi jak fentanyl, które mogą wymagać wielu dawek naloksonu, aby odwrócić jego działanie.

Lek został przekazany policji i innym służbom ratowniczym w całym kraju.

Zwolennicy uważają, że ważne jest, aby zapewnić nalokson osobom, które są najbardziej narażone na przedawkowanie, w tym osobom zażywającym narkotyki i ich krewnym.

Co oznacza zatwierdzenie FDA?

Firma podała, że Narcan będzie dostępny bez recepty w aptekach późnym latem. Inne marki naloksonu i form do wstrzykiwań nie będą jeszcze dostępne bez recepty, ale wkrótce może się to zmienić.

Kilku producentów generycznego naloksonu, który jest wytwarzany podobnie do Narcanu, będzie teraz zobowiązanych do składania wniosków o zmianę dotyczącą leków dostępnych bez recepty, w ramach wymagań FDA.

Organizacja non-profit Harm Reduction Therapeutics Inc., która ma fundusze od producenta OxyContin Purdue Pharma, złożyła już wniosek przed FDA o dystrybucję swojej wersji naloksonu w sprayu bez recepty.

Jak obecnie dystrybuowany jest nalokson?

Jeszcze przed akcją FDA apteki mogły sprzedawać nalokson bez recepty, ponieważ zezwalały na to władze w każdym stanie. Ale nie każda apteka go miała. A kupujący muszą zapłacić za lek – albo z ubezpieczeniem, albo za pełną cenę detaliczną. Koszt jest różny, ale dwie dawki Narcanu często kosztują około 50 USD.

Lek jest również dystrybuowany przez organizacje społeczne, które służą osobom zażywającym narkotyki, chociaż nie jest łatwo dostępny dla każdego, kto go potrzebuje.

Emergent BioSolutions nie ogłosił jeszcze swojej ceny i nie jest jasne, czy ubezpieczyciele będą nadal pokrywać go jako lek na receptę, jeśli jest dostępny bez recepty.

Czy uczynienie naloksonu lekiem bez recepty poprawi jego dostępność?

To otwiera drogę do udostępnienia Narcanu w miejscach, w których nie ma aptek – na przykład w sklepach ogólnospożywczych, supermarketach i sklepach internetowych.

W jaki sposób ludzie nauczą się korzystać z Narcanu?

Emergent musiał przeprowadzić badanie sprawdzające, czy nieprzeszkolone osoby potrafią postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi używania Narcanu.

W zeszłym miesiącu panel ekspertów FDA głosował za udostępnieniem leku bez recepty, pomimo licznych błędów w użytkowaniu urządzenia zgłoszonych w badaniu firmowym. FDA zasugerowała firmie Emergent dokonanie kilku zmian w sposobie wyświetlania wskazówek na opakowaniu i zadecydowała, że urządzenie może być bezpiecznie używane „bez nadzoru” pracownika służby zdrowia.

Keith Humphreys, ekspert ds. uzależnień z Uniwersytetu Stanforda, powiedział, że jedną z korzyści płynących z zaangażowania farmaceutów w wydawanie leku jest to, że mogą pokazać kupującym, jak go używać.

Należy jednak pamiętać: koniecznie wezwij karetkę pogotowia dla osoby otrzymującej nalokson po jego podaniu.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube

News USA

Dwóch starszych mężczyzn modliło się o życie nienarodzonych dzieci. Zostali brutalnie pobici

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Baltimore poszukuje mężczyzny, który jest oskarżony o atak i pobicie dwóch starszych działaczy pro-life, którzy modlili się przed kliniką aborcyjną Planned Parenthood w Baltimore 26 maja. O dramatycznym zdarzeniu pokazującym wciąż wielkie emocje związane z aborcją wśród Amerykanów, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Według świadków cytowanych w policyjnym raporcie, niezidentyfikowany podejrzany zaatakował 73-letniego i 80-letniego mężczyznę po wdaniu się w dyskusję z jednym z działaczy pro-life na temat aborcji.

W raporcie, powołując się na nagranie wideo z napaści, stwierdzono, że podejrzany rozmawiał z 80-letnim mężczyzną, odwrócił się od niego, a następnie odwrócił się i zaatakował go przewracając na dużą donicę.

Z raportu wynika, że drugi starszy działacz pro-life podbiegł, by pomóc ofierze.

W tym momencie podejrzany popchnął go na ziemię i uderzył go w twarz zaciśniętą pięścią, gdy mężczyzna leżał plecami na ziemi. Raport dodaje, że podejrzany wstał i kopnął drugiego mężczyznę w twarz „z ogromną siłą”, a następnie odszedł z miejsca zdarzenia.

Prezydent Baltimore County Right to Life, Jay Walton, zidentyfikował drugiego mężczyznę jako 73-letniego Marka Crosby’ego.

Z raportu policyjnego wynika, że zdiagnozowano u niego dużego krwiaka, krwawienie w komorze oka oraz ból głowy i szyi, ale jego stan jest stabilny.

Walton założył zbiórkę GoFundMe na pokrycie kosztów leczenia Crosby’ego z powodu poważnych obrażeń, jakich doznał.

Od wtorku od godziny 5.00PM GoFundMe zebrało ponad 40 000 $ z deklarowanego celu 10 000 $.

Z raportu policyjnego wynika, że podejrzany to biały mężczyzna, który w czasie rzekomej napaści miał na sobie szary T-shirt, niebieskie dżinsy i brązowe buty. Z raportu wynika, że mężczyzna miał brązowe włosy i pełną brodę.

 

Źródło: cna
Foto: GoFundMe, istock/TheaDesign/
Czytaj dalej

News USA

Pojedź na Florydę za grosze – twoje auto pojedzie osobnym wagonem. Promocyjna oferta tylko do 8 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Amtrak ogłosił promocyjną sprzedaż na letnie połączenia z Wirginii do florydzkiego Sanford od 1 czerwca do 4 września. Podróżni mają szansę ominąć ruch na I-95 i zabrać swój pojazd na pokład pociągu samochodowego, podczas gdy oni sami cieszą się wygodami luksusowych wagonów. Bilety w niskich cenach można kupować do 8 czerwca.

Taryfy przejazdowe w jedną stronę są obniżone do 19 USD plus dodatkowy koszt przewozu pojazdu. Rodziny z dziećmi w wieku od 2 do 12 lat płacą od 9,50 USD.

Podróżni mogą zabrać ze sobą kilka rodzajów pojazdów, w tym samochody osobowe, furgonetki, SUV-y i motocykle, a nawet małą łódkę czy skuter wodny.

Auta jadą specjalnymi wagonami a ich właściciele mogą cieszyć się podróżą w Auto Train Coach, gdzie będą mieć do dyspozycji rozkładane siedzenia z dużą ilością miejsca na nogi, bez środkowego siedzenia i z dużą ilością łatwo dostępnych gniazdek. Klienci mogą również zjeść bezpłatne śniadanie, podziwiając piękny widok przez duże okno.

Oprócz tych funkcji wagony są również wyposażone w nowe poduszki do siedzenia, wykładzinę, zasłony okienne i wiele innych udogodnień.

Pasażerowie mogą również zarezerwować prywatny pokój pierwszej klasy, który obejmuje pierwszeństwo wejścia na pokład, osobistego opiekuna, bezpłatne posiłki na pokładzie i inne funkcje.

Po prostu zapakuj do samochodu wszystko, czego potrzebujesz na podróż między Lorton w Wirginii (w pobliżu Waszyngtonu) a Sanford na Florydzie (w pobliżu Orlando) i zostaw jazdę za sobą, czytamy na stronie internetowej Amtrak, zachęcającej do bezstresowej podróży kolejowej.

Podróż trwa 17,5 godziny i nie ma przystanków po drodze.

Bilety można kupować od 31 maja do 8 czerwca. Daty podróży obejmują okres od 1 czerwca do 4 września.

 

Źródło: fox35orlando
Foto: YouTube, Amtrak
Czytaj dalej

News USA

Nissan przeleciał 120 stóp wjeżdżając na lawetę stającą na autostradzie w Georgii. Zobacz wideo

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Tallahassee na Florydzie kierująca Nissanem, została poważnie ranna po tym, jak jej samochód „wyskoczył” z rampy lawety na autostradzie w Georgii i przeleciał w powietrzu odległość 120 stóp. Dramatyczny wypadek został zarejestrowany przez kamerę funkcjonariusza policji, poinformowały władze w środę.

Do incydentu doszło 24 maja, po niepowiązanym z tą sytuacją wypadku na tej samej autostradzie, w południowej części stanu, poinformowała rzeczniczka Georgia State Patrol.

Około godziny 11:20AM ciężarówka przygotowywała się do załadunku rozbitego pojazdu i została zaparkowana na lewym pasie autostrady w kierunku wschodnim z włączonymi światłami awaryjnymi, zgodnie z raportem z wypadku patrolu stanowego.

Wideo z kamery ciała funkcjonariusza będącego na miejscu zdarzenia uchwyciło samochód zidentyfikowany w raporcie z wypadku jako Nissan Altima z 2014 r., jadący w kierunku rampy ciężarówki.

Z raportu nie wynika, z jaką prędkością poruszał się kierowca. Ograniczenie prędkości w tym obszarze to 65 mil na godzinę.

Na filmie Nissan wjeżdża na rampę i wystrzeliwuje w powietrze. Samochód powoli przewraca się, gdy szybuje nad kabiną ciężarówki i kierowcą, który stoi w pobliżu przedniego zderzaka lawety, i wydaje się, że ląduje na dachu, zanim przewróci się na drogę.

Raport z wypadku mówi, że Nissan przeleciał około 120 stóp, zanim uderzył w inny samochód na autostradzie.

Kierowca Nissana, zidentyfikowany w raporcie jako kobieta z Tallahassee urodzona w 2001 roku, trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami – powiedziała rzeczniczka. Jej stan zdrowia nie został ujawniony.

Według raportu do szpitala trafił także drugi kierowca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu