Połącz się z nami

News USA

Polscy i izraelscy artyści muzyką uczcili pamięć Polaków ratujących Żydów

Opublikowano

dnia

Bardzo się cieszę, że kolejny raz mogliśmy oddać cześć polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Poprzez muzykę chcemy przypominać jakim bohaterstwem wykazali się nasi rodacy – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk, dyrektor Festiwalu Psalmów Dawidowych, którego kolejna edycja odbyła się 24 marca w Klubie Dowództwa Garnizonu w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Bogdan Romaniuk przypomniał, że 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Jest to też kolejna rocznica męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów. Dziewięcioosobowa rodzina, w tym dziecko nienarodzone, 10 września br. zostaną ogłoszeni błogosławionymi.

„Jesteśmy ogromnie wdzięczni papieżowi Franciszkowi, że w grudniu tamtego roku zatwierdził dekret o męczeństwie Ulmów” – zaznaczył dyrektor Festiwalu. 27 sierpnia Fundacja planuje koncert dziękczynny za Ulmów. Podobne koncerty odbędą się również w październiku w Izraelu i w grudniu w Rzymie.

Wśród gości najnowszej edycji Festiwalu znaleźli się m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz ministrowie polskiego rządu.

Goście mogli obejrzeć i posłuchać występów wielu wybitnych artystów. Festiwal był podzielony na dwie części: żydowską i polską.

„Poprzez ten projekt przedstawiciele dwóch religii, dwóch narodów mają możliwość spotkać się na jednej płaszczyźnie psalmów, wyśpiewując Bogu chwałę i dziękując za to, że Polacy potrafili tak bohatersko zachować się w tych trudnych czasach” – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk.

W najnowszej edycji Festiwalu wystąpili: w części żydowskiej kantor Yaakov Lemmer i pianista Menachem Bristowski. W części polskiej zaprezentowali się dyrygenci Janusz Wierzgacz, Marcin Pospieszalski, Piotr Rubik, muzycy Michał Lorenc, Michał Jurkiewicz, Golec uOrkiestra i ponownie Piotr Rubik, soliści Andrzej Lampert, Barbara Giewont, Izabela Szafrańska, Dariusz Malejonek, Ricky Lion, Grzegorz Kupczyk, Grzegorz Wilk, Aleksandra Tocka oraz ponownie Michał Jurkiewicz i Golec Orkiestra, z występem na harfie Agata Galik, Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, Sienna Gospel Choir. Spotkanie poprowadzili Anna Popek i Grzegorz Boratyn.

Dyrektorem artystycznym wydarzenia był Michał Jurkiewicz, a w roli narratorów wystąpili Symcha Keller i ks. Tomasz Ryczek.

Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych, powstała z inspiracji jaką było życie i śmierć Ulmów.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR powstała w 2015 r. z myślą o tym, aby mówić o polskich Sprawiedliwych. Poprzez Festiwale Psalmów Dawidowych chcemy docierać do jak największej rzeszy Polaków w Polsce, ale i za granicą, gdzie również te koncerty się odbywają”.

SOAR jest nazwą biblijną miasta, gdzie schronił się Lot. „Domy naszych rodaków były takim właśnie miejscem schronienia dla Żydów” – wyjaśnił Romaniuk.

24 marca 1944 r. w Markowej (woj. podkarpackie, dawniej lwowskie) rodzina Ulmów i ukrywani przez nią Żydzi zginęli na skutek donosu z rąk niemieckich żandarmów. W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

10 września br. zostaną ogłoszeni błogosławionymi jako dziewięcioosobowa rodzina, w tym jedno dziecko nienarodzone. To pierwszy taki przypadek w historii Kościoła.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich – niezależnie od narodowości, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.

Family News Service

 

Foto: Tadeusz Poźniak

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu