Połącz się z nami

News USA

Janusz Różański o wyczynie Łukasza Czepieli: lądowaniu na szczycie 56 piętrowego wieżowca

Opublikowano

dnia

Pochodzący z Rzeszowa Łukasz Czepiela, pilot akrobacyjny, wylądował na szczycie wieżowca w Dubaju, na lądowisku dla helikopterów o średnicy 88 stóp. Janusz Różański – inżynier, lotniarz i pilot szybowcowy, mówi w Radiu Deon Chicago o tym wyjątkowym wyczynie.

14 marca 2023 r. Łukasz Czepiela, mający na swoim koncie 12 000 wylatanych godzin, jako pierwszy na świecie dokonał tak trudnego manewru. Polski pilot akrobacyjny wylądował na tzw. helipadzie, znajdującym się na szczycie słynnego, 56 piętrowego, hotelu Burdż Al Arab w Dubaju.

Wydarzenie, do którego Czepiela przygotowywał się przez 2 lata odbyło się w ramach Red Bull Air Race.

Budynek Burdż Al Arab ma wysokość całkowitą ponad 1 000 stóp a samo lądowisko otaczają gigantyczne, betonowe łuki. Ograniczają one możliwość lądowania, pozwalając podejść do helipadu, znajdującego się na wysokości około 700 stóp, tylko ze ściśle określonych kierunków.

Lądowisko ma średnicę około 88 stóp.

„Dla samolotu jest to bardzo krótki dystans” mówi Janusz Różański. „Typowo taki samolot potrzebuje około 150 metrów (492 stóp), żeby wylądować, tak że jest to mniej więcej jedna piąta dystansu na którym zwykle ląduje”.

Żeby udało się lądowanie w tak ekstremalnych warunkach samolot został specjalnie przygotowany, odchudzony, żeby ważyć jak najmniej, tłumaczy Janusz Różański. Część elementów maszyny została usunięta i dokonano wielu przeróbek. Sam samolot ważył 936 funtów.

„Odchudzane było wszystko, łącznie z pilotem” mówi Gość Radia Deon Chicago.

Podwozie maszyny Carbon Cab, z silnikiem o mocy 180KM, zrobiono z tytanu, zastosowano dużo cieńsze i lżejsze opony, wykonane specjalnie na potrzeby tego lotu.

W tych pracach uczestniczył Mike Patey, amerykański konstruktor lotniczy mający na swoim koncie 14 oryginalnych projektów, takich jak przerobiona polska Wilga, którą nazwał Draco.

Był on także obecny na platformie w czasie lądowania Czepieli, gdzie precyzyjnie mierzył prędkość samolotu.

W wyzwanie Red Bull Air Race było zaangażowanych ponad 50 osób związanych z lotnictwem, a niektórzy z nich są znani na całym świecie. Całe wydarzenie zostało przygotowane bardzo szczegółowo i profesjonalnie, podkreśla Janusz Różański.

Łukasz Czepiela ćwiczył manewr na ziemi i wykonał około 650 prób w ciągu 2 lat przed ostateczną próbą lądowania na wieżowcu.

Oczywiście warunki do ćwiczeń na ziemi były dużo bardziej przewidywalne i bezpieczne. Natomiast jeśli chodzi o helipad na wieżowcu znajdującym się na wyspie, trzeba było wziąć także pod uwagę nieprzewidywalne wiatry tam występujące.

Żeby zrobić to bezpiecznie i nie uderzyć ogonem o krawędź lądowiska, trzeba było usiąść dotykając kołami 22 stopy od brzegu. Oznacza to, że na wyhamowanie z prędkości około 30 mph do zera zostawało ledwie 65 stóp.

Przed próbą lądowania zamknięto i oczyszczono okoliczne plaże a w wodzie byli nurkowie przygotowani do ewentualnej akcji ratowniczej, gdyby jednak samolot wpadł do morza.

Sam wyczyn Łukasza na pewno wymagał dużej odwagi i przede wszystkim, najwyższej koncentracji, uważa Janusz Różański.

Słynny budynek Burdż Al Arab o sylwetce żagla powstał w 1999 roku. Hotel stoi na wyspie, wysuniętej w morze. Na jego helipadzie grały już gwiazdy zawodowego tenisa i golfa, kręcono kółka bolidem Formuły 1 i rozegrano pojedynek bokserski.

Ale lądowanie samolotu było pierwszym takim wydarzeniem w historii tego budynku i w historii awiacji w ogóle.

Źródło: informacja własna, Red Bull
Foto: YouTube, Red Bull

News USA

Dzień Pamięci vs Dzień Weterana. Wiecie czym się różnią?

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Pamięci i Dzień Weterana to dwa ważne święta upamiętniające tych, którzy służyli w armii Stanów Zjednoczonych. Wydają się być podobne, ale istnieje jednak różnica między tymi dniami.

Dzień Pamięci – Memorial Day

Dzień Pamięci to federalne święto w Stanach Zjednoczonych, które upamiętnia i honoruje tych, którzy zginęli podczas służby w armii USA. Obchodzony jest w ostatni poniedziałek maja. W tym roku obchodzony jest 29 maja.

Memorial Day był wcześniej nazywany Dniem Dekoracji i powstał jako sposób na uhonorowanie tych, którzy zginęli w wojnie secesyjnej.

Dziś Dzień Pamięci to czas, aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli we wszystkich wojnach, w tym w wojnie w Wietnamie, wojnie w Iraku i wojnie w Afganistanie.

Dzień Weteranów – Veterans Day

Veterans Day to święto federalne w Stanach Zjednoczonych, które ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy służyli w armii USA, zarówno żywych, jak i zmarłych. Obchodzone jest 11 listopada,.

Dzień Weterana to czas, aby podziękować weteranom za ich służbę i okazać uznanie za ich poświęcenie.

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona pod nazwą Armistice Day (dzień rozejmu), aby uczcić rocznicę zakończenia działań wojennych podczas I wojny światowej.

Prezydent Dwight Eisenhower ustanowił ten dzień świętem narodowym pod nazwą Dzień Weteranów proklamacją z 1 czerwca 1954 roku.

Główna różnica między Dniem Pamięci a Dniem Weteranów polega więc na tym, że Dzień Pamięci to dzień pamięci o tych, którzy zginęli w służbie swojemu krajowi, podczas gdy Dzień Weteranów to dzień uhonorowania wszystkich, którzy służyli, niezależnie od tego, czy zginęli w służbie.

Zarówno Dzień Pamięci, jak i Dzień Weteranów to ważne święta, które pozwalają wyrazić wdzięczność tym, którzy służyli naszemu krajowi.

Oto kilka sposobów na uhonorowanie tych, którzy służyli w Dniu Pamięci i Dniu Weteranów:

  • Weź udział w nabożeństwie żałobnym lub ceremonii.
  • Odwiedź cmentarz lub pomnik weterana.
  • Noś czerwono-biało-niebieską wstążkę.
  • Przekaż darowiznę na rzecz organizacji weteranów.
  • Napisz list do weterana.
  • Podziękuj weteranom za ich służbę.

Poświęcając czas na uhonorowanie tych, którzy służyli, możesz okazać wdzięczność za ich poświęcenie oraz pomóc zapewnić, że ich służba nigdy nie zostanie zapomniana.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube, istock/spukkato
Czytaj dalej

NEWS Florida

To już dziś! Triceratops Big John czeka na Was w Glazer Children’s Museum w Tampie

Opublikowano

dnia

Autor:

Od dzisiaj w Muzeum Dziecięcym Glazera w Tampie można podziwiać szkielet dinozaura, który ustanowił rekord Guinnessa dla największego szkieletu triceratopsa, jakiego kiedykolwiek odkryto. Koniecznie zobaczcie słynnego „Big Johna”, kupionego za 7,7 miliona dolarów – nawet od spodu.

Szkielet został nazwany Big John na cześć farmera z Południowej Dakoty, na którego ziemi go znaleziono.

Szkielet mierzy 26 stóp długości, 10 stóp wysokości i robi wrażenie swoją wielkością.

Został sprzedany na aukcji w 2021 roku za 7,7 miliona dolarów, co stanowi kolejny rekord najwyższej ceny, jaką kiedykolwiek zapłacono za szkielet dinozaura, który nie jest tyranozaurem.

Nabywca był anonimowy, ale muzeum ujawniło, że darowizna pochodzi od rodziny Pagidipati z Tampy.

Siddhartha Pagidipati to przedsiębiorca, który założył wiele światowych marek, w tym Talent.me, Inventcorp i Freedom Health, która zajęła 7. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm magazynu Inc. w 2009 r.

Dinozaur zostanie wypożyczony do muzeum na trzy lata, albo na dłużej. Muzeum przekształci swoją dużą przestrzeń eventową na trzecim piętrze w nową wystawę dinozaurów. Na ekspozycji znajdą się tunele z przezroczystymi kopułami, do których ciekawskie dzieci mogą wejść i zobaczyć szkielet od spodu.

Wystawa zostanie otwarta w weekend z okazji Dnia Pamięci a Big John stanie się pierwszym w historii dużym skamieniałym szkieletem dinozaura w Tampa Bay na wystawie długoterminowej.

Wystawa oznacza również debiut Big Johna w Ameryce Północnej i jego pierwszą ekspozycję w muzeum.

Big John został odkryty w 2014 roku przez Waltera Steina, założyciela firmy PaleoAdventures z Południowej Dakoty, która zajmuje się wykopywaniem skamielin na sprzedaż komercyjną. Szkielet był pokryty skałą.

Kupiła go włoska firma Zoic zajmująca się skamieniałościami, a jej zespół spędził większość 2021 roku ostrożnie usuwając skały z kości. Wyrzeźbili także, odlali i wydrukowali w drukarce 3D brakujące elementy, aby wypełnić ekspozycję.

Wynik wzbudził zainteresowanie na całym świecie ze względu na jego rozmiar, a także kompletność dinozaura, zachowało się 75% jego czaszki i 60% reszty szkieletu.

Oszałamiająca cena, jaką osiągnął Big John na aukcji w Paryżu w październiku 2021 r. wywołała kontrowersje w kręgach naukowych, a niektórzy eksperci obawiali się, że rosnące ceny skamielin sprawią, że bardziej wartościowe naukowo okazy staną się niedostępne dla muzeów i uniwersytetów.

Rodzina Pagidipati kupiła Big Johna z zamiarem sprowadzenia go do Tampy, aby tutejsza publiczność mogła się nim cieszyć.

Więcej informacji potrzebnych by odwiedzić Big Johna dostępne jest na stronie muzeum.

Bilety w cenie 18 dolarów można kupić tutaj.

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Muzeum Dziecięce Glazera
Czytaj dalej

News Chicago

Donuty z Chicago są pyszne. Pamiętaj o tym w Narodowy Dzień Pączków 2 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

The Underground Donut Tour opublikowało listę „Najwspanialszych pączków w Ameryce”, korzystając z wyników konkursu, który zebrał ponad 22 000 głosów i zaprosił do udziału prawie 500 cukierni. Według rankingu, okolice Chicago są dobrze reprezentowane.

D&D’s Place, zlokalizowane w bloku 8300 South Kedzie w Chicago, zdobyło pierwsze miejsce w kategorii pączków z polewą czekoladową i pączków o smaku owocowym.

Stan’s Donuts, z lokalizacjami w całym mieście i na przedmieściach, został również uhonorowany za smakołyk z serkiem jagodowym, który został uznany za najlepszego pączka z owocami w Ameryce.

Ale zwycięzcę rankingu można również znaleźć na Środkowym Zachodzie.

Cukiernia Rise’n Roll z Indiany zajęła pierwsze miejsce na liście, zdobywając tytuł m.in. za pączka cynamonowo-karmelowego, który został uznany za najpopularniejszy w kraju. Producent dostał aż siedem głównych nagród za swoją ofertę.

Sieć Rise’n Roll, z pobliskimi lokalizacjami w Schererville, Cedar Lake i Valparaiso, wygrała również między innymi w kategoriach Greatest Cake Doughnut i Greatest Cream-Filled Doughnut.

Underground Donut Tour rozpoczął się w Chicago w 2015 roku i od tego czasu grupa rozszerzyła się na 18 miast na całym świecie. Słodkie wycieczki z grupą można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej, a miłośnicy pączków mogą znaleźć tam więcej informacji na temat najlepszych miejsc serwujących te smakołyki.

Narodowy Dzień Pączka czeka nas 2 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Mladen Zivkovic
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu