Połącz się z nami

News Chicago

Rozpoczynamy Rok Kopernikański. Centrum Kopernika zaprasza na wystawę i koncert

Opublikowano

dnia

W tą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia

News Chicago

Byli pracownicy zamkniętego Signature Room dostali 1,5 mln świadczeń

Opublikowano

dnia

Autor:

Po 6 miesiącach od nagłego zamknięcia kultowego Signature Room w dawnym John Hancock Center w Chicago, sędzia federalny nakazał operatorowi restauracji zapłacić 1,52 miliona dolarów zaległych wynagrodzeń i świadczeń prawie 140 pracownikom lokalu. Wysokość kwoty dla każdej z osób zależy od jej konkretnego wynagrodzenia i nabytych świadczeń.

28 września 2023 roku kilku pracowników przyszło do pracy na swoje zmiany i znalazło na drzwiach informację, że restauracja jest zamknięta na stałe. Inni mieli nieprzyjemną pobudkę, mailami od właścicieli Ricka Romana i Nicka Pyknisa dotyczącymi zakończenia działalności.

O zamknięciu Signature Room informowaliśmy tutaj. Restauracja odwiedzana przez słynnych gości, działała w Chicago od 30 lat na 95. i 96. piętrze wieżowca przy 875 N. Michigan Ave.

W październiku 2023 r. związek branży hotelarsko-gastronomicznej Unite Here Local 1 złożył skargę do sądu federalnego przeciwko operatorowi Infusion Management Group, twierdząc, że naruszono ustawę o dostosowaniu i powiadamianiu o przekwalifikowaniu pracowników (ustawa WARN).

Zgodnie z ustawą WARN pracodawca musi powiadomić pisemnie z 60-dniowym wyprzedzeniem o każdym zamknięciu zakładu lub zwolnieniu grupowym, albo zamiast tego, zapewnić pracownikom wynagrodzenie i inne świadczenia przez 60 dni po zamknięciu zakładu.

28 marca sędzia federalny przyznał prawie 140 pracownikom należne im wyrównanie.

Kilku z nich stwierdziło, że od czasu zamknięcia mają trudności ze znalezieniem pracy. W grudniu byli pracownicy Signature Room zorganizowali pikietę przed biurem firmy PGIM, która jest właścicielem wynajmowanej przez restaurację powierzchni. Domagali się zatrudnienia u nowego najemcy lokalizacji.

Przedstawili również petycję podpisaną przez 1000 osób, które stwierdziły, że nie będą klientami tej lokalizacji, dopóki byłym pracownikom Signature Room nie zostanie zaoferowana praca. O proteście pisaliśmy 20 grudnia.

Źródło: suntimes
Foto: Unite Here Local 1
Czytaj dalej

News Chicago

Piękne nadbrzeże Chicago może już niedługo zostać Parkiem Narodowym

Opublikowano

dnia

Autor:

W trzech okręgach Rogers Park w referendum w sprawie prawyborów stanu Illinois zapytano o uznanie Chicago Lakefront za Park Narodowy. Propozycja została przyjęta większością ponad 60% głosów. Łącznie oddano 1240 głosów.

Koalicja Parku Narodowego Chicago Lakefront od dawna wzywa do objęcia ochroną i przekształcenia nadbrzeża Chicago w Park Narodowy. Organizacja chce mieć pewność, że Chicago Lakefront i jego liczne parki przetrwają wiecznie, a tereny zielone i linia brzegowa jeziora Michigan będą otwarte, czyste i z bezpłatnym dostępem dla wszystkich.

Rzecznikiem tego pomysłu jest także grupa Preservation Chicago, która zachęca do starania się o wyznaczenie Parku Narodowego dla całego nadbrzeża Chicago i rozpoczęcia współpracy ze służbami Parków Narodowych, aby kontynuować dziedzictwo ochrony tego cennego miejsca dla dobra mieszkańców.

Utworzenie nowego Parku Narodowego w Chicago nie byłoby czymś niespotykanym. Po latach lobbingu, w 2015 roku historyczna dzielnica Pullman została uznana za pomnik narodowy Chicago.

Obecnie najbliższym Wietrznego Miasta Parkiem Narodowym jest Indiana Dunes w stanie Indiana, obejmujący wydmy nad jeziorem Michigan, wzdłuż jego południowego brzegu. Park został założony w 1966 roku.

 

Źródło: secretchicago
Foto: istock/marchello74/
Czytaj dalej

News Chicago

Nowy park w Antioch czeka na swoją nazwę. Mieszkańcy mogą przesyłać propozycje

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Antioch proszeni są o pomoc w nazwaniu najnowszego i najbardziej widocznego parku w miasteczku, którego otwarcie zaplanowano na lato. Wart 12,5 miliona dolarów park ma pełnić funkcję lokalnego centrum zajęć rekreacyjnych, spotkań rodzinnych i wydarzeń społecznych.

Park, który zostanie otworzony już za prę miesięcy, znajduje się na wschód od Route 83 (Main Street), pomiędzy ulicami Depot i Orchard, na północnym krańcu śródmiejskiej dzielnicy biznesowej.

Burmistrz Scott Gartner ogłosił konkurs na nadanie mu nazwy, aby zaangażować mieszkańców. W ramach tej inicjatywy zarząd miasteczka i Komisja ds. Parków zachęcają członków społeczności do zgłaszania nazw odzwierciedlających jej tożsamość i wartość.

Propozycje będą przyjmowane online do 7 kwietnia. Powinny zawierać krótkie oświadczenie uzasadniające nazwę oraz uwzględniać lokalizację, znaczenie historyczne i związek ze społecznością. Nazwy podobne do istniejących parków, nieruchomości lub obiektów nie będą brane pod uwagę.

Nominacje zostaną sprawdzone przez Komisję ds. Parków w Antioch. Pięć najlepszych spełniających ustalone kryteria zostanie wybranych do rozpatrzenia. Mieszkańcy będą mogli głosować nad wyborem ostatecznej nazwy dla parku.

Najlepsze propozycje, łącznie z tą, która zdobędzie najwięcej głosów, zostaną przedstawione radzie miasteczka późną wiosną w celu ostatecznego zatwierdzenia.

Ciężki sprzęt pojawił się na miejscu założenia parkowego po raz pierwszy we wrześniu 2022 r. Skomplikowany projekt obejmował odkrycie Sequoit Creek jako centralnego punktu parku.

W XIX wieku potok zasilał młyn zbożowy. Został zakopany około 50 lat temu, aby zrobić miejsce pod zabudowę komercyjną, w tym stację benzynową i salon samochodowy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie antioch.il.gov/.

Źródło: dailyherald
Foto: Village of Antioch
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu