Połącz się z nami

News Chicago

Rozpoczynamy Rok Kopernikański. Centrum Kopernika zaprasza na wystawę i koncert

Opublikowano

dnia

W tą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

 • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
 • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
 • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
 • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
 • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia

News Chicago

David Brown ustąpił ze stanowiska komendanta policji w Chicago. Kto przyjdzie po nim?

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek David Brown oficjalnie ustąpił ze stanowiska komendanta policji w Chicago. Kończy 63 lata jeszcze w tym roku, co jest również obowiązkowym wiekiem emerytalnym CPD. Natychmiast rozpoczął się proces poszukiwania kogoś kto go zastąpi.

Brown będzie teraz dyrektorem operacyjnym firmy prawniczej zajmującej się obrażeniami ciała w Teksasie.

Społeczna Komisja ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Odpowiedzialności prowadzi ogólnokrajowe poszukiwania jego następcy. Już w środę ogłosiła, że rozpoczyna przyjmowanie wniosków po odejściu Browna i przeprowadzi kilka publicznych przesłuchań, aby uzyskać wskazówki od mieszkańców, na temat tego, kto powinien kierować wydziałem policji.

Komisja poszukuje wyjątkowego lidera i wizjonera, który jest gotów stawić czoła wyzwaniu, powiedział jeden z jej członków, Anthony Driver Jr. Zachęca każdego, kto ma kwalifikacje i spełni te wymagania aby ubiegał się o możliwość służenia miastu Chicago.

Po 60 dniach komisja sporządzi listę i rozpocznie sprawdzanie przeszłości kandydatów. Po 120 dniach przekaże nazwiska do rozpatrzenia nowemu burmistrzowi.

W międzyczasie pierwszy zastępca komendanta, Eric Carter, będzie pełnił tę funkcję do czasu zaprzysiężenia nowego burmistrza i wybrania nowej osoby.

Zarząd policji w Chicago zapowiedział, że przeprowadzi co najmniej cztery publiczne spotkania w całym mieście, aby uzyskać opinie społeczności na temat tego, co jest potrzebne nowemu komendantowi.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Jak zostać lekarzem w USA? Dowiedz się na konferencji dr. Piotra Brukasza w Maywood

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w budynku Research Center Loyola Medicine w Maywood odbędzie się konferencja dla przyszłych i obecnych studentów medycyny. Na naszej antenie dr. Piotr Brukasz, Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago zaprasza wszystkich, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat medycznej ścieżki edukacyjnej.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.30 rano w Research Center należącym do szpitala Loyola Medicine. Konferencja jest skierowana zarówno do studentów medycyny jak do osób, które wybierają się na studia medyczne.

„Podajemy po prostu kierunki i edukujemy w jaki sposób przystąpić do tematu” mówi dr. Piotr Brukasz.

Studia medyczne w Stanach Zjednoczonych są bardzo trudne, dobrze jest więc wszystkiego najpierw się dowiedzieć a następnie skorzystać z tej wiedzy, żeby jak najlepiej sobie z nimi poradzić, zachęca Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago.

Konferencja będzie się składała z serii krótkich wykładów o tym jak przebiegają studia medyczne oraz jak potem dostać się na tzw. rezydenturę.

Tematy wykładów:

 • Wybór szkoły medycznej
 • Pomoc finansowa
 • MCAT
 • Przyjęcie do szkoły medycznej
 • USMLE krok 1 i 2
 • Jak zdobyć stanowisko badawcze?
 • Rezydentura medyczna – statystyki
 • Rezydentura medyczna w USA – Twój cel
 • Moje Dziecko Będzie Lekarzem – Sesja dla Rodziców

„Nie – dostanie się na studia gwarantuje bycie lekarzem w Ameryce, a dostanie się na pewną rezydenturę, czyli na staż” podkreśla dr. Piotr Brukasz.

Serdecznie Zapraszamy!

UWAGA: Stypendium

Związek Lekarzy Polskich – ZLP (Polish-American Medical Society – PAMS) w Chicago przypomina polonijnym studentom, że zbliża się termin (31 marca 2023) składania podań o doroczne stypendia akademickie.

ZLP – PAMS przyznaje co roku kilkanaście stypendiów akademickich studentom polskiego pochodzenia z rejonu Chicago, studiującym medycynę, stomatologię lub weterynarię na uniwersytetach w USA lub w Polsce. Studenci oceniani są na podstawie wyników akademickich (GPA ponad 3.0), innych osiągnięć, zainteresowań, udziału w życiu Polonii i potrzeb finansowych.

Termin składania podań upływa 31 marca 2023.

Pozyskiwanie funduszy umożliwiających finansowanie tych stypendiów jest najważniejszą misją Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Główną imprezą organizowaną w tym celu jest charytatywny Bal Lekarzy, odbywający się co roku od 70 lat!

W uznaniu tej tradycji, często z okazji Balu, ZLP otrzymuje też donacje na fundusz stypendialny od biznesów, organizacji i indywidualnych darczyńców. Wysiłki na rzecz podtrzymywania tej działalności społecznej spoczywają na barkach kolejnych Prezesów i Zarządu ZLP.

Wielu byłych stypendystów ZLP w Chicago jest już specjalistami w różnych dziedzinach, służy Polonii, wielu działa na rzecz Związku i można liczyć na ich poradę i zaangażowanie.

Liczymy na to, że kolejni studenci, którzy otrzymają w tym roku stypendia Związku Lekarzy Polskich w Chicago też będą z nami współpracować, zainspirowani wieloletnią działalnością ZLP w Chicago.

Obecnie w ramach struktur ZLP uformowała się sekcja młodzieżowa – Junior PAMS, co znacznie mobilizuje i ułatwia integrację studentów.

Szczegółowe informacje są umieszczone na stronie internetowe ZLP pod adresem: https://www.zlpchicago.org/scholarship-application-2/

Link do wymaganych Listów Rekomendacyjnych:
https://www.zlpchicago.org/scholarship-recommendation-form/

Drodzy studenci, czekamy na Was!

Piotr Brukasz, MD
Prezes
Związek Lekarzy Polskich w Chicago

 

Foto: zlpchicago, istock/:monkeybusinessimages

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Navy Pier już zapowiada letnie wydarzenia. Fajerwerki rozpoczną się w Memorial Day

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Navy Pier ogłosiło swój letni kalendarz wydarzeń. Harmonogram obejmuje między innymi czerwcowy Chi-Soul Fest i powrót pokazu fajerwerków w każdą środę i sobotę.

Pokazy sztucznych ogni w każdą środę i sobotę rozpoczną się w weekend Dnia Pamięci i będą kontynuowane do Święta Pracy.

Co tydzień w ogródku piwnym na Navy Pier możesz także posłuchać muzyki na żywo. DJ-e grający muzykę house będą w soboty na platformie Wave Wall Performance wraz z serią występów tanecznych na żywo.

Dla tych, którzy chcą poćwiczyć, treningi w godzinach szczytu i sesje jogi o zachodzie słońca powracają do kalendarza na początku czerwca.

Pełny harmonogram można znaleźć na oficjalnej stronie Navy Pier.

 

Źródło: fox32
Foto: Navy Pier
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu