News Chicago
Daj się porwać przebojom Tiny Turner i poznaj jej historię pokazaną w musicalu

Jest tylko jeden tak niezwykły głos i tak wyjątkowy ogień na scenie – to ikona muzyki lat 80-tych Tina Turner. “TINA – The Tina Turner Musical” przedstawia inspirującą podróż kobiety, która przełamała bariery i zostaje królową rock and rolla. W ścieżce dźwiękowej spektaklu oczywiście wykorzystano jej największe i najbardziej kochane na świecie hity.
Tina Turner, jedna z najlepiej sprzedających się artystek wszechczasów na świecie, zdobyła 12 nagród Grammy, a jej występy na żywo obejrzały miliony widzów na całym świecie.
Sprzedała więcej biletów na koncerty niż jakakolwiek inna solowa artystka w historii muzyki.
“TINA – The Tina Turner Musical” zawierający jej niezapomniane piosenki, został napisany przez zdobywczynię nagrody Pulitzera dramatopisarkę Katori Hall i wyreżyserowany przez uznaną na całym świecie Phyllidę Lloyd.
Tina Turner, właśc. Anna Mae Bullock (ur. 26 listopada 1939 w Nutbush) to piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, choreografka, tancerka, muzyk, aktorka, producentka i pisarka urodzona w Stanach Zjednoczonych oraz posiadająca obywatelstwo Szwajcarii.
Należy do grupy artystów, którzy zdefiniowali główny nurt rocka lat 80. XX wieku.
Szacuje się, że nakład ze sprzedaży wszystkich wydawnictw Turner wynosi ponad 180 mln egzemplarzy, co czyni ją rockową artystką z największą liczbą sprzedanych nagrań. Niektóre źródła podają jednak, że liczba sprzedanych przez nią płyt wynosić może nawet 200 mln sztuk.
Ze względu na dokonania zawodowe nazywana jest „królową rock and rolla”.
“TINA − The Tina Turner Musical” jest zalecany dla osób w wieku 14+. Produkcja zawiera głośną muzykę, stroboskopowe oświetlenie, mgłę, strzały z pistoletu, sceny przedstawiające przemoc domową i wulgarny język.
Musical będzie grany w James M. Nederlander Theatre od 14 marca do 2 kwietnia
Spektakl trwa 2 godziny i 40 minut z przerwą. Bilety w cenie od 49 dolarów dostępne są tutaj.
Źródło: Broadway in Chicago, wikipedia
Foto: Broadway in Chicago, YouTube
News Chicago
“Xavier Mortimer: Master of Magic” w Chicago. Ta iluzja oszuka Wasze zmysły

Widzieliście go na ekranach, teraz zobaczcie go na żywo na scenie! Xavier Mortimer, najbardziej obserwowany iluzjonista na świecie, przybywa do Chicago, by zaprezentować swój wyjątkowy spektakl pełen magii, humoru i niesamowitych popisów scenicznych.
Xavier Mortimer jest francuskim magikiem i artystą rozrywkowym oraz zdobywcą wielu nagród. Występował w programach telewizyjnych Penn & Teller: Fool Us, America’s Got Talent, Masters of Illusion, Plus Grand Cabaret du Monde i The Next Great Magician w ITV.
Artysta zachwyca połączeniem magii, komedii i widowiskowych trików, a jego niezwykłe umiejętności oczarują całą rodzinę.
Z ponad 30 milionami obserwujących i 15 miliardami wyświetleń wideo, Mortimer podbił internet – teraz czas, by na własne oczy zobaczyć jego magiczne show w Chicago.
Xavier Mortimer jest zwycięzcą “BEST OF LAS VEGAS” Awards – Las Vegas Review Journal:
- “Best Magic Show of Las Vegas 2018, 2019, 2020, 2021 & 2022”
- “Best Family Friendly Show of Las Vegas 2019, 2020, 2021 & 2022”
- “Best Headliner 2020 & 2021”
- “Best Value Show 2020”
Xavier Mortimer: Master of Magic można zobaczyć w CIBC Theatre w dniach 21–23 marca 2025. Spektakl trwa 1 godzinę i 25 minut (bez przerwy). Bilety dostępne są tutaj.
Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago, YouTube
Polonia Amerykańska
Strachy na Lachy i Pidżama Porno w Chicago – To będzie “pandemonium energii”

Słowa “Dzień dobry, kocham cię, już posmarowałem tobą chleb” to piękne wyznanie miłości, które wszyscy znamy, ponieważ przeszło do legendy polskiej muzyki. A stworzył je Krzysztof Grabowski, współzałożyciel dwóch grup: Strachy na Lachy i Pidżama Porno, które po raz pierwszy dadzą podwójny koncert w Chicago już 5 kwietnia. Na naszej antenie “Grabaż” zaprasza na to “pandemonium energii”.
“To będzie eksperyment stulecia, ponieważ chyba tylko raz w naszej karierze obydwu zespołów wystąpiliśmy na jednym koncercie jednego wieczora. A teraz będziemy to testować na amerykańskiej ziemi” mówi Krzysztof Grabowski. Muzyk sam nie wie dokładnie co z tego wyniknie, ale dodaje, że artyści kochają eksperymenty i przekraczanie granic.
Strachy na Lachy i Pidżama Porno dadzą koncert w Nowym Jorku 4 kwietnia, a następnego dnia spotkają się z publicznością z okolic Chicago w Rosemont. Choć na scenie będą dwa zespoły, to ich składy w wielu miejscach się powtarzają, zaznacza Grabaż.
Supportem na występie w Wietrznym Mieście będzie znana grupa Autofobia, polski zespół z Chicago, grający muzykę punk-alternatywną. Na scenie możemy więc się spodziewać zarówno rocka jak i wszelkich możliwych fuzji reggae i muzyki folkowej.
Krzysztof Grabowski nie eksperymentował jedynie z muzyką klasyczną i heavy metalem. “Muzyka klasyczna rządzi się swoimi prawami, których nie do końca rozumiem, a w muzyce metalowej trzeba mieć jeszcze bardziej histeryczny głos od mojego” tłumaczy Grabaż, którego głos także ewoluował na przestrzeni lat.
Muzyk nie zdradza jeszcze jakie przeboje usłyszymy na dwugodzinnym koncercie obu grup, ale przyznaje, że publiczność najbardziej kocha piosenkę “Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi miłości” zespołu Pidżama Porno.
“Mam nadzieję, że się uda przenieść tę energię z sal koncertowych w Polsce, gdzie ten numer po prostu śpiewa cała publiczność zgromadzona i to naprawdę wtedy budynek się trzęsie. Że również w Ameryce znajdą się osoby, które będą znały tę piosenkę i zaśpiewają ją razem z nami” mówi Krzysztof Grabowski.
“To jest taki wyznacznik naszego koncertowania, że śpiewamy razem z publicznością. To wtedy jest takie podwójne wzmocnienie” podkreśla muzyk.
Grabaż serdecznie zaprasza na koncert, dodając, że to będzie ostatnia wizyta muzyków na na kontynencie amerykańskim:
Poczujcie niezwykłą energię grup Grabaża: Zapraszamy na koncert Pidżama Porno i Strachy na Lachy!
Bilety na koncert w Joe’s Live w Rosemont, w cenie od 75 dolarów, można kupić tutaj.
Źródło: informacja własna
Foto: Wojciech Pędzich, YouTube
News Chicago
Lollapalooza Chicago 2025: Wystąpią m.in.: Olivia Rodrigo, Tyler, the Creator, Sabrina Carpenter

Po dniach tajemniczych zapowiedzi i spekulacji, oficjalny skład Lollapalooza Chicago 2025 został wreszcie ujawniony. W tym roku festiwal przyciągnie do Grant Parku największe gwiazdy muzyki – od popowych sensacji po hip-hopowe legendy i klasyków rocka.
Kto wystąpi na Lollapalooza 2025?
Headlinerzy to m.in.:
- Olivia Rodrigo
- Tyler, the Creator
- Sabrina Carpenter
- Rüfüs Du Sol
- Luke Combs
- Twice
- A$AP Rocky
- Korn
Nie zabraknie także takich artystów jak Gracie Abrams, Doechii i wielu innych, którzy rozgrzeją sceny festiwalu tego lata.
Lollapalooza 2025 odbędzie się w dniach 31 lipca – 3 sierpnia w Grant Park. Przedsprzedaż biletów rusza w czwartek, 20 marca, o 10:00 rano. Chętni powinni się spieszyć – bilety na Lollapalooza zawsze sprzedają się w zawrotnym tempie.
Jak Lolla podgrzała atmosferę przed ogłoszeniem?
Lollapalooza tradycyjnie lubi zaskakiwać. W zeszłym tygodniu organizatorzy zaczęli publikować tajemnicze filmy w mediach społecznościowych – Chicago Symphony Orchestra grała fragmenty utworów artystów, którzy mieli pojawić się w lineupie.
Fani szybko rozszyfrowali wskazówki, trafnie zgadując, że na scenie pojawią się m.in. Imogen Heap, Doechii, Sabrina Carpenter i Post Malone.
Lollapalooza vs. inne festiwale w Chicago
Podczas gdy Lollapalooza ogłasza swój spektakularny powrót, nie wszystkie festiwale miały tyle szczęścia:
- Pitchfork Music Festival – Po niemal 20 latach impreza w Union Park została odwołana. Organizatorzy ogłosili w listopadzie 2024 roku, że festiwal nie odbędzie się w 2025 r.
- Riot Fest 2025 – Po zeszłorocznych perturbacjach organizacyjnych festiwal pozostaje w Chicago. Wydarzenie odbędzie się w Douglass Park w dniach 19–21 września.
Źródło: nbc
Foto: Lollapalooza Chicago 2025
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki