Połącz się z nami

News USA

Michelle Obama mogłaby wygrać Wybory Prezydenckie 2024?

Opublikowano

dnia

Przywódcy Demokratów publicznie popierają Joe Bidena, który ma być ich kandydatem na wybory prezydenckie w 2024 r. Jednak za kulisami wciąż zastanawiają się nad najlepszym przywódcą partii, który mógłby wygrać starcie z byłym prezydentem Donaldem Trumpem w 2024 r. Są tacy, którzy chcieliby aby startowała Michelle Obama.

Były urzędnik Białego Domu i Pentagonu, Douglas MacKinnon, powiedział, że gdyby nie Biden lub wiceprezydent Kamala Harris, Demokraci mogliby spojrzeć na dawną supergwiazdę polityki, mającą największe szanse na wygraną.

Nazwisko byłej pierwszej damy Michelle Obamy pojawiło się przed ostatnimi prawyborami Demokratów na prezydenta, wśród nazwisk potencjalnych pretendentów na stanowisko, chociaż wielokrotnie zaprzeczała ona jakiemukolwiek zainteresowaniu ubieganiem się o urząd.

Michelle Obama ma 59 lat i to „coś” (jak określa to McKinnon). Mogłaby stać się czołową kandydatką, a Demokraci mogliby popchnąć ją do kandydowania.

Według niedawnego artykułu Politico, Biden spotyka się z wątpliwościami niektórych „Demokratów wysokiego szczebla”, którzy mogą poprzeć 82-letniego prezydenta tylko dlatego, że obawiają się, potencjalnej alternatywy: nominacji Kamali Harris i wyboru Donalda Trumpa.

W 2020 roku Biden i wiceprezydent Harris pokonali Trumpa. Ale zaledwie trzy lata później Biden ma poparcie na poziomie 40% a jego liczne słowne wpadki przyprawiają o ból głowy zespół prasowy Białego Domu.

Według raportu Politico, na spotkaniu Narodowego Stowarzyszenia Gubernatorów w lutym senator MacKinnon, posunął się nawet do pytania, czy Biden ma wystarczającą wytrzymałość by przejść przez sezon kampanii prezydenckiej.

Prezydent wygrał swoje pierwsze wybory podczas pandemii COVID z ograniczeniami w podróżowaniu i spędził większość czasu na prowadzeniu kampanii z biura.

Na tym samym zimowym spotkaniu kongresmen „powiedział, że Harris nie wchodzi w grę”, donosi Politico.

Innymi kandydatami mogą być ci, którzy wcześniej zdobyli nominację Demokratów na prezydenta, jak Hillary Clinton, John Kerry czy Al Gore. Hipotetyczni kandydaci nie odpowiadają jednak obawom niektórych wyborców, którzy chcą młodszego prezydenta, ponieważ Clinton ma 75 lat, Kerry 79 lat, a Gore 74 lata.

Demokraci mogliby również spojrzeć na byłych kandydatów, którzy uzyskali poparcie społeczne, ale ostatecznie nie uzyskali nominacji. Elizabeth Warren, D-Mass., Bernie Sanders, I-Vt., Amy Klobuchar, D-Minn. i Cory Booker, DNJ, startowali w 2020 roku i potencjalnie mogą wystąpić o kolejną kandydaturę prezydencką.

Warren ma 73 lata, Sanders 81, Klobuchar 62, a Booker 53.

Sekretarz transportu Pete Buttigieg również startował i przegrał w 2020 r., ale dołączył do administracji Bidena i przez ostatnie trzy lata nadal rozwijał swoje polityczne CV. Ma 41 lat.

Beto O’Rourke, który ostatnio przegrał wyścig w całym stanie w Teksasie, ma 50 lat. Gubernatorzy: Gavin Newsom z Kalifornii, lat 55, i Gretchen Whitmer z Michigan, lat 51, również mogą chcieć przenieść się ze swoich urzędów stanowych do Białego Domu.

Obecnie autorka samopomocy i duchowa guru Marianne Williamson jest jedyną kandydatką, która może rozpocząć wyzwanie z Bidenem. W sobotę oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię. Williamson, lat 70, startowała również w 2020 roku ale zawiesiła swoją kampanię.

Według sondażu Fox News z zeszłego miesiąca, 37% wyborców Partii Demokratycznej chce, aby Biden pozostał kandydatem swojej partii, a 53% stwierdziło, że chciałoby, aby kandydował ktoś inny.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, wikipedia

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News USA

Dzieci w wieku 5 i 8 lat zginęły a 13 osób zostało rannych gdy auto wjechało w budynek w Michigan

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotnie popołudnie w Berlin Charter Township w południowo-wschodnim stanie Michigan, zginęło dwoje dzieci w wieku 5 i 8 lat, a 13 innych osób zostało rannych. Tragedię spowodowała pijana kobieta, która wjechała samochodem w budynek klubu żeglarskiego, gdzie odbywało się przyjęcie urodzinowe.

Około godziny 3:00PM służby ratunkowe zostały wezwane do Swan Boat Club w Berlin Charter Township, w powiecie Monroe, społeczności liczącej około 9 000 mieszkańców, położonej około 30 mil na południowy zachód od Detroit.

Według Troya Goodnough, szeryfa powiatu Monroe, kierowca przebił północną ścianę budynku należącego do klubu żeglarskiego i wjechał w grupę kilkunastu osób, gdy odbywało się przyjęcie urodzinowe dziecka.

Pojazd zatrzymał się dopiero po przejechaniu około 25 stóp wewnątrz budynku.

Ogółem 15 osobom udzielono pierwszej pomocy, w tym 9 rannym, którzy z poważnymi obrażeniami zagrażającymi życiu zostali przewiezieni do lokalnych szpitali. Dwie ofiary tego zdarzenia, 8-letnia dziewczynka i jej 5-letni brat, zginęły na miejscu. Władze podały, że 4 inne ofiary zostały przywiezione do szpitali prywatnymi pojazdami.

Sytuacja była niezwykle chaotyczna i charakteryzująca się wysokim poziomem emocji zarówno wśród osób bezpośrednio zaangażowanych, jak i świadków tego przerażającego zdarzenia, jak przekazały osoby udzielające pierwszej pomocy ofiarom.

Według szeryfa kierowcą samochodu była 66-letnia kobieta, która została zatrzymana pod zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i przewieziona do więzienia powiatu Monroe. Według organów ścigania, prawdopodobnie usłyszy dodatkowe zarzuty.

Policja prowadziła także dochodzenie w pobliskiej tawernie, gdzie sprawczyni tej katastrofy mogła przebywać przed incydentem. Lokal został zamknięty na czas przeszukania przez policję.

Według informacji podanych przez szeryfa, śledczy analizowali dowody, identyfikowali ofiary i przesłuchiwali świadków do późnego sobotniego wieczoru. Dochodzenie pozostaje w toku.

Klub żeglarski nawoływał ludzi w poście na Facebooku , aby „włączyli się w modlitwę” i oznajmił, że w niedzielę miejsce będzie zamknięte z powodu incydentu.

Biuro Szeryfa Powiatu Monroe twierdzi, że zatrzymana kobieta zostanie przesłuchana w poniedziałek.

Flat Rock Community Schools wydały w niedzielę oświadczenie, w którym stwierdziły, że dwójka rodzeństwa, które straciło życie, to uczniowie z okręgu. 5-letni chłopiec, uczęszczał do Early Childhood Centre, a 8-letnia dziewczynka była uczennicą Bobcean Elementary.

Ponadto, jak wynika z oświadczenia, w szpitalu przebywają także starszy brat rodzeństwa, również uczeń Flat Rock Community, oraz matka trójki dzieci.

Na koszty pogrzebu dzieci założono zbiórkę na platformie GoFundMe, która już osiągnęła kwotę 144 tys. dolarów. Według opisu zbiórki, dziewczynka miała na imię Lana a chłopiec Zayn.

Źródło: nbc, cbs, WTOL11
Foto: YouTube, GoFundMe
Czytaj dalej

NEWS Florida

Biden jedzie na Florydę promować zabijanie nienarodzonych dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Według doradców kampanii Joe Bidena, Prezydent wygłosi we wtorek na Florydzie przemówienie, w którym potępi nowy sześciotygodniowy stanowy zakaz aborcji i inne wysiłki mające na celu ograniczenie dostępu do aborcji w całym kraju.

Joe Biden będzie mówił o „wadze tych wyborów na rzecz wolności reprodukcyjnej w całym kraju”, podczas wydarzenia, które odbędzie się w Tampie na około tydzień przed wejściem w życie prawa stanowego, ograniczającego aborcje.

Prezydent powiąże także ograniczenia Florydy dotyczące procedury usuwania ciąży z innymi konsekwencjami unieważnienia wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade w 2022 r. Ma wspomnieć o decyzji Sądu Najwyższego stanu Arizona z zeszłego tygodnia, która podtrzymała niemal całkowity zakaz aborcji z 1864 r., o czym pisaliśmy tutaj.

Joe Biden wyraża pełne poparcie dla dostępu do aborcji, a wiceprezydent Kamala Harris jest najważniejszym głosem administracji w tej kwestii.

Od czasu, gdy decyzja Sądu Najwyższego w sprawie Dobbsa uchyliła federalne prawo do aborcji w czerwcu 2022 r., Harris zorganizowała ponad 80 wydarzeń w 20 stanach poświęconych „wolności reprodukcyjnej”.

M.in. w zeszłym tygodniu wygłosiła w Arizonie przemówienie, w którym skrytykowała zakaz obowiązujący w tym stanie i powiązała go z rolą byłego prezydenta Donalda Trumpa w umożliwieniu wprowadzenia ograniczeń aborcyjnych.

Kampania Biden-Harris uderza w Republikanów, ponieważ coraz więcej stanów ogranicza aborcję. Wizyta Joe Bidena w Tampie jest częścią szerszych wysiłków kampanii mających na celu ogólnokrajową dyskusję na temat stanowych zakazów aborcji.

W kampanii uznano zakaz aborcji na Florydzie za szczególnie istotny, ponieważ po wejściu w życie, 6-tygodniowy zakaz będzie dotyczył całego południowo-wschodniej części kraju, biorąc pod uwagę to, że wiele kobiet w sąsiednich stanach, w których obowiązują  zakazy aborcji, udawało się na Florydę, aby usunąć ciążę.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu