Połącz się z nami

News Chicago

Carmen: Słynna opera, którą trzeba zobaczyć. W Chicago możecie to zrobić od 11 marca

Opublikowano

dnia

Operze „Carmen” Bizeta nie można się oprzeć, od pierwszej nuty elektryzującego preludium aż do końca dramatycznego finału. To nieśmiertelna opowieść o szalonej, beztroskiej dziewczynie i Don José, żołnierzu, którego przyciąga do niej prawdziwie „fatalne zauroczenie”. A wszystko w oprawie hiszpańskich rytmów i corridy. W Lyric Opera w Chicago „Carmen” można będzie zobaczyć od 11 marca do 7 kwietnia.

„Carmen” to opera w 4 aktach francuskiego kompozytora Georges’a Bizeta z librettem Henriego Meilhaca i Ludovica Halévy’ego, opartym na noweli Prospera Meriméego o tym samym tytule.

„Carmen” od dawna jest jedną z ulubionych oper na świecie.

W tym sezonie powraca do Chicago w niezwykle barwnej, dramatycznej produkcji firmy z dynamiczną absolwentką Ryan Opera Center, J’Nai Bridges, która obecnie cieszy się olśniewającą międzynarodową karierą, w roli tytułowej. Jej partnerem jest Charles Castronovo, jeden z najbardziej cenionych tenorów na świecie.

Bizet napisał „Carmen” na zlecenie dyrektora paryskiej Opéra-Comique Camille’a du Locle’a. Praca kompozytora nad oprawą muzyczną trwała dość długo, na przełomie lat 1874-1875. „Carmen” po raz pierwszy  wystawiono 3 marca 1875 na scenie Opéra-Comique, ale spektakl przyjęto chłodno.

Przyczyn niepowodzenia należy szukać w nowatorstwie dzieła i synkretyzmie komizmu z tragizmem, do czego paryska publiczność jeszcze nie przywykła. Dziełu Bizeta zarzucano też cyrkową melodyjność, wulgarność głównej bohaterki oraz nieadekwatny podtytuł (opera komiczna).

Już po śmierci Bizeta jego przyjaciel Ernest Guiraud dokonał pewnych zmian w partyturze (zastąpił kwestie mówione recytatywami, wprowadził wstawki baletowe w IV akcie). Poprawiona „Carmen”, wystawiona w Wiedniu jesienią 1875 podbiła operowe sceny świata stając się jedną z najsłynniejszych oper w historii, o ile nie najsłynniejszą w ogóle.

Opera „Carmen” jest śpiewana po francusku z napisami w języku angielskim.

Spektakl trwa 3 godziny 25 minut z 2 przerwami.

Bilety w cenie od 70 dolarów można kupić tutaj.

 

Źródło: Lyric Opera
Foto: YouTube

 

News Chicago

Lollapalooza zapowiada, że znowu będzie się działo. Kto wystąpi w tym roku?

Opublikowano

dnia

Autor:

W 2024 r. przypada 20. rocznica Lollapalooza w Chicago. Festiwal, który rozpoczął się w 2005 roku, w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 sierpnia. Headlinerami będą SZA; Miga-182; Tyler, the Creator; The Killers; Future X; Metro Boomin; Hozier; Stray Kids; Melanie Martinez and Skrillex.

Inni artyści, którzy wystąpią w tym roku na Lollapalooza, to Deftones, Pierce the Veil, Two Door Cinema Club, Vince Staples i Kesha. Pełną listę wykonawców 2024 można znaleźć tutaj.

Tyler, The Creator i Hozier będą głównymi bohaterami pierwszego dnia festiwalu. W piątek, 2 sierpnia, gwiazdami sceny będą SZA i Stray Kids, a w sobotę, 3 sierpnia – The Killers, Future X, Metro Boomin’ i Skrillex. Headlinerami niedzieli, 4 sierpnia, będą Blink-182 i Melanie Martinez.

Twórca festiwalu niedawno podpisał kolejny 10-letni kontrakt z Chicago, co oznacza, że czterodniowe wydarzenie muzyczne będzie odbywać się w mieście przez co najmniej kolejną dekadę. W 2022 r. Lollapalooza, która w 2022 r. wygenerowała 335,4 mln dolarów dochodu dla miasta.

Zgodnie z warunkami umowy maksymalna liczba uczestników festiwalu w żadnym momencie nie może przekroczyć 115 000 osób.

W 2023 r. Lollapalooza gościła każdego dnia około 40 wykonawców, w tym wiele znanych osobistości. Headlinerami byli Kendrick Lamar, Billie Eilish i Red Hot Chili Peppers.

4-dniowy bilet General Admission rozpoczyna się od 399 dolarów. Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Lollapalooza
Czytaj dalej

News Chicago

Inną historię Penelopy pokazuje sztuka Margaret Atwood w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Do 31 marca w Teatrze Goodman możemy zobaczyć sztukę „The Penelopiad” („Penelopiada”). Ten utwór to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę słynnej „Opowieści podręcznej”. Ma ona zgoła inny pogląd na to jak Penelopa czekała na Odysa.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat, oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą i jest zalecane dla osób w wieku od 14 lat.

29 marca sztuka będzie tłumaczona na język migowy, a 30 marca będzie jej towarzyszyć audiodeskrypcja.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

To będzie wspaniałe muzyczne lato w Chicago z festiwalem Ravinia 2024

Opublikowano

dnia

Autor:

Na tegorocznym Ravinia Festival usłyszymy takich wykonawców, jak The Beach Boys, Norah Jones, James Taylor oraz Robert Plant i Alison Krause. Koncerty są zaplanowane w Bennett Gordon Hall, Martin Theatre, Pritzker Pavilion i Carousel Stage. Bilety są już dostępne w przedsprzedaży, a do ogólnej sprzedaży trafią 24 kwietnia.

W 2023 roku festiwal Ravinia także gościł gwiazdy wielkiego formatu. Wystąpili m.in. John Legend, Jethro Tull, Santana i Ms. Lauryn Hill.

Według organizatorów, goście festiwalu mogą przynosić na teren koncertów własne zaopatrzenie piknikowe, łącznie z jedzeniem i alkoholem.

Oto pełny harmonogram Ravinia Festival na rok 2024:

JAZZ, BLUES, FOLK, GOSPEL i AMERYKAŃSKI SONGBOOK

● Battle of the Big Bands z udziałem Adonisa Rose’a i New Orleans Jazz Orchestra oraz Orrina Evansa i Captain Black Big Band, z gośćmi specjalnymi Kurtem Ellingiem i Rufusem Reidem oraz stypendystami jazzowymi Ravinia Steans Music Institute. Studenci i profesjonalni muzycy z Ravinia Jazz Mentor Program, jednego z programów Reach Teach Play, otwierają wieczór na Carousel Stage – 16 czerwca
● Trombone Shorty & Orleans Avenue z Big Boi i Danielle Ponder – 19 czerwca
● „Because of You ” z Michaelem Feinsteinem i Carnegie Hall Big Band w przedstawieniu „W hołdzie legendarnemu Tony’emu Bennettowi” – 23 czerwca
● Michael Cleveland i Flamekeeper – 27 czerwca; Carousel Stage 7
● Norah Jones i bardzo specjalny gość Mavis Staples – 14 lipca
● Victor Wooten i bracia Wooten – 7 sierpnia; Carousel Stage
● Samara Joy – 25 sierpnia

MUZYKA GLOBALNA I LATYNOSKA

● Little Feat i Los Lobos na trasie Can’t Be Satisfied – 22 czerwca
● „The Reset: An Immersive Sound Experience with Davin Youngs” – 11 lipca; Carousel Stage
● Gipsy Kings z udziałem Nicolasa Reyesa i Choco Orty z Caribe Project, 31 lipca
● Dyrygent Gustavo Dudamel prowadzi Narodową Dziecięcą Symfonię Wenezueli, wykonując między innymi dwa dzieła kompozytorów z Ameryki Południowej – Tańce z Estanci Alberta Ginastery i Mediodía en el llano (Midday on the Plain) Antonio Estéveza. – 6 sierpnia
● Ósma coroczna Fiesta Ravinia z występem Juliety Venegas i La Santa Cecilia na głównej scenie  – 15 września

POP, ROCK, R&B, INDIE, HIP-HOP, COUNTRY i DJ-e

● The Flock z udziałem Jerry’ego Goodmana – 7 czerwca; Carousel Stage
● James Taylor i jego zespół All-Star – 8 i 9 czerwca
● Robert Plant, Alison Krauss i JD McPherson podczas trasy koncertowej Can’t Let Go – 12 czerwca
● Hauser podczas trasy koncertowej Rebel with a Cello – 14 czerwca
● Michael Franti i Spearhead, Trevor Hall i Bombargo podczas trasy koncertowej The Togetherness Tour – 15 czerwca
● Violent Femmes zagrają w całości swój debiutancki album z Chicago Philharmonic i dyrygentem Stuartem Chafetzem – 21 czerwca
● Ben Platt – 28 czerwca
● Roger Daltrey i KT Tunstall – 29 czerwca
● Lyle Lovett & His Large Band oraz Clint Black – 30 czerwca
● Muzyka zespołu ABBA z „Arrival From Szwecja” – 5 lipca
● Daryl Hall i Elvis Costello & The Imposters z Charliem Sextonem – 6 lipca
● The Beach Boys z gościem specjalnym Johnem Stamosem – 7 lipca
● Norah Jones z bardzo specjalnym gościem Mavis Staples – 14 lipca
● Killer Queen: Tribute to Queen z Patrickiem Myersem w roli Freddiego Mercury’ego – 27 lipca
● Angélique Kidjo i Meshell Ndegeocello – 8 sierpnia
● Indigo Girls i Melissa Etheridge – 11 sierpnia
● Robert Glasper i J. Ivy – 14 sierpnia
● Gaelic Storm i The High Kings – 22 sierpnia
● O.A.R., Fitz & the Tantrums i DJ Logic – 23 sierpnia
● The Roots, Digable Planets, and Arrested Development – 24 sierpnia
● ZZ Top i Lynyrd Skynyrd na trasie The Sharp Dressed Simple Man Tour – 29 sierpnia
● Jason Isbell i jednostka 400 oraz Alejandro Escovedo – 8 września
● Crowded House – 11 września
● Queen! z udziałem DJ-ów Derricka Cartera, Michaela Serafiniego i Garretta Davida, gospodarzy Lucy Stoole i Nico oraz gości specjalnych – 14 września; Carousel Stage

JESIENNE WYSTĘPY

● Shelly Berg Trio – 26 października; Bennett Gordon Hall
● Alexander Hersh – wiolonczela, Victor Santiago Asunción – fortepian, obecny Beyond Borders z dziełami Debussy’ego, Wiancka, Brittena, Schumanna, Say’a i Sollimy. – 2 listopada; Bennett Gordon Hall
● PROJECT Trio – 9 listopada; Bennett Gordon Hall
● Ryan Townsend Strand, tenor i Karina Kontorovitch, fortepian, prezentują „Listy do Jackie”, nowo opracowany cykl pieśni oparty na listach wysłanych do Jacqueline Kennedy przez naród amerykański po zabójstwie jej męża, 15 scenerii w „Listach do Jackie” przedstawiają zbiorowy smutek narodu oraz siłę wspólnoty i uzdrowienia w czasie wielkiej tragedii. – 16 listopada; Bennett Gordon Hall

ORKIESTRA SYMFONICZNA CHICAGO

12 lipca – CSO otwiera swój 88. sezon letni w Ravinii z Marin Alsop
13 lipca – południowoafrykański wiolonczelista i kompozytor Abel Selaocoe dołącza do Alsop i debiutuje z zespołem CSO
19 lipca – dyrygent Ted Sperling dołącza do CSO wraz ze specjalnymi wokalistami, aby uczcić
dwóch kultowych autorów piosenek pop, Stevie’go Wondera i Paula Simona.
20 lipca – Alsop i CSO wykonają dzieło Gustava Mahlera, IX Symfonia.
21 lipca – Wystąpi zdobywca złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i laureat wielu cenionych nagród, japoński pianista Hayato Sumino wykonując I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina
25 lipca – Przebojowy koncert skrzypcowy Mendelssohna w wykonaniu Augustina Hadelicha. W programie pojawią się także radosne utwory Bernsteina, tańce symfoniczne z West Side Story i ponadczasowa Suita Firebird Strawińskiego. Dyrygentka Alena Hron poprowadzi Icarus in Orbit Geroge’a Walkera.
26 lipca – Centralnym punktem programu Breaking Barriers 2024 będzie koncert o tematyce kosmicznej, uzupełniony oprawą wizualną i prezentacjami przygotowanymi przez specjalistów NASA.
28 lipca – Debiut Carolyn Kuan, która poprowadzi spektakularny spektakl Czajkowskiego Dziadek do orzechów. Desirée Ruhstrat zadebiutuje także jako solistka cenionego Koncertu skrzypcowego.
2 sierpnia – Wystąpi dyrygentka Valentina Peleggi z cenionym pianistą Jorge Federico Osorio w Koncercie „Cesarz” Beethovena.
4 sierpnia – Dyrektor muzyczny, dyrygent i aranżer Kevin Stites przedstawi muzykę
legendarnego performera i kompozytora filmowego Henry’ego Manciniego.
9 i 11 sierpnia – CSO zagłębia się w repertuar operowy prezentując półinscenizację Idomeneo Wolfganga Amadeusza Mozarta, pod przewodnictwem Jamesa Conlona w Martin Theatre.
10 sierpnia – Conlon poprowadzi wraz z CSO w festiwalowym pawilonie program poświęcony Mozartowi.
18 sierpnia – Dyrygent Jonathan Rush i solistka Rachel Barton Pine przedstawią koncert José White’a Lafitte’a i La Campanellę Niccolò Paganiniego.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Ravinia Festival
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu