Połącz się z nami

NEWS Florida

Czterech astronautów pożegnało Ziemię na 6 miesięcy, w tym obywatel Emiratów Arabskich

Opublikowano

dnia

SpaceX wystrzelił czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla NASA w czwartek, w tym pierwszą osobę ze świata arabskiego udającą się na dłuższy pobyt. Rakieta Falcon wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego krótko po północy, oświetlając nocne niebo.

Prawie 80 widzów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich obserwowało wydarzenie z miejsca startu, patrząc jak astronauta Sultan al-Neyadi wyrusza w swoją sześciomiesięczną misję. Pół świata dalej, w Dubaju i innych miejscach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, szkoły i biura planowały transmitować start na żywo.

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS w kapsule Dragon, polecieli także: Stephen Bowen z NASA, emerytowany marynarz Marynarki Wojennej, który zaliczył już trzy loty promu kosmicznego, oraz Warren „Woody” Hoburg, były naukowiec z Massachusetts Institute of Technology i nowicjusz w kosmosie, oraz Andrei Fedyaev, kosmiczny debiutant, który przeszedł na emeryturę z rosyjskich sił powietrznych.

Pierwsza próba wystrzelenia rakiety została odwołana w poniedziałek w ostatniej chwili z powodu zatkanego filtra w układzie zapłonowym silnika, o czym pisaliśmy 28 lutego.

Zespół zastąpi amerykańsko-rosyjsko-japońską załogę, która jest na ISS od października. Pozostali mieszkańcy stacji to dwaj Rosjanie i Amerykanin, których sześciomiesięczny pobyt został przedłużony, po tym jak ich kapsuła Sojuz zaczęła przeciekać. Zastępczy Sojuz przybył w zeszły weekend.

Al-Neyadi, inżynier łączności, służył jako wsparcie dla pierwszego astronauty z Emiratów, Hazzaa al-Mansoori, który w 2019 roku poleciał rosyjską rakietą na stację kosmiczną z tygodniową wizytą. Bogata w ropę federacja zapłaciła za miejsce al-Neyadiego w locie SpaceX.

Minister ds. edukacji publicznej i zaawansowanych technologii ZEA, Sarah al-Amiri, powiedziała, że długa misja „zapewnia nam nowe miejsce dla nauki i odkryć naukowych w tym kraju”.

„Nie chcemy po prostu polecieć w kosmos, a potem nie mieć tam wiele do zrobienia lub nie mieć wpływu” – powiedział dyrektor generalny centrum kosmicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Dubaju, Salem al-Marri.

Emiraty mają już statek kosmiczny krążący wokół Marsa, a mini łazik leci na Księżyc japońskim lądownikiem. Dwóch nowych astronautów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich trenuje w Houston z najnowszymi astronautami NASA.

Saudyjski książę Sultan bin Salman był pierwszym Arabem w kosmosie, wystrzelonym na pokładzie wahadłowca Discovery w 1985 roku. Dwa lata później dołączył do niego syryjski astronauta Muhammed Faris, wystrzelony przez Rosję. Obaj byli w kosmosie przez około tydzień.

Tej wiosny do Al-Neyadiego dołączy dwóch saudyjskich astronautów udających się na stację kosmiczną krótkim prywatnym lotem SpaceX opłaconym przez ich rząd.

Bowen, lider ekipy, powiedział, że ta czwórka astronautów dobrze się zgrała jako zespół, pomimo różnic między ich krajami. Nawet przy napięciu związanym z wojną na Ukrainie, USA i Rosja kontynuowały współpracę przy stacji kosmicznej.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, NASA

NEWS Florida

Złodziej zwrócił prochy matki mieszkańca Winter Haven, ale samochód zachował

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Winter Haven szuka złodzieja lub złodziei, którzy ukradli samochód prosto z podjazdu domu – Dodge Charger SRT Hellcat został skradziony około 3 nad ranem w poniedziałek. Całe szczęście jego cenna zawartość wróciła do właściciela.

Larry Carter Jr. nie słyszał żadnego alarmu, ani pracy silnika. Uważa więc, że złodzieje musieli wypchnąć jego auto na ulicę.

Swój samochód, Dodge Charger SRT Hellcat 2023, zadedykował swojej matce, która zmarła w marcu 2019 r. Kolor fioletowy był jej ulubionym, a na tylnej szybie widniał także napis „In Loving Memory”.

„Ona była całym moim światem” – twierdzi Carter. Część prochów matki umieścił w małej torebce przy uchwycie na kubek, więc mógł zabrać je ze sobą, gdziekolwiek się wybierał.

We wtorek rano Larry Carter Jr. dokonał szokującego odkrycia w swojej skrzynce pocztowej. Złodziej lub złodzieje pozornie musieli odzyskać sumienie i zwrócili mu prochy jego matki. Samochód jednak zatrzymali dla siebie.

Osoby, które zobaczą skradziony samochód proszeni są o kontakt z policją Winter Haven pod numerem 863-401-2256.

 

Źródło: fox13
Foto: Larry Carter
Czytaj dalej

NEWS Florida

Twórczość Taylor Swift będzie tematem jesiennych zajęć na Uniwersytecie Południowej Florydy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trzy profesorki z kampusu Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampie łączą w swoich klasach popkulturę i poezję. Jesienią Emily Jones, Michelle Taylor i Jessica Cook będą uczyć o twórczości Taylor Swift.

Kurs LIT3301: Kulturoznawstwo i sztuka popularna, zawsze uwzględniał popkulturę. W nadchodzącym semestrze jesiennym studenci będą mieli okazję wziąć udział w części zajęć z podtytułem „Taylor Swift’s Eras”.

„Inni wykładowcy prowadzili zajęcia wokół Harry’ego Pottera, adaptacji Jane Austen, potworów w fikcji i tego typu rzeczy. Są to więc w dużej mierze zajęcia poświęcone popkulturze” – wyjaśniła Jessica Cook, profesor nadzwyczajna na USF.

Emily Jones, która także jest profesor nadzwyczajną języka angielskiego na uniwersytecie, jest samozwańczą „Swiftie” i twierdzi, że twórczość piosenkarki jest przykładem poezji miłosnej, dzięki której studenci mogą w pewnym sensie nawiązać kontakt z wcześniejszą poezją.

Zespół pedagogów planuje wykorzystać teksty Taylor Swift  i omówić artystkę jako „fenomen popkultury”. Trzy profesorki posłuchają również najnowszego albumu Swift „The Tortured Poets Department” i włączą jej najnowsze utwory do programu kursu.

Według Emily Jones, muzyka współczesna jest kontynuacją tradycyjnej poezji, której uczono się przez wieki. Daje świetną okazję do dalszego wchodzenia w świat muzyki.

 

Źródło: fox13
Foto: USF, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nie żyje samica manata o imieniu Juliet z Zoo w Tampie. Miała 65 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę Zoo Tampa z Lowry Park ogłosiło śmierć jednego z najstarszych znanych manatów na świecie. Pracownicy ogrodu poinformowali, że samica manata o imieniu Juliet miała ponad 65 lat i pozostawiła po sobie światowe dziedzictwo w zakresie ochrony i edukacji manatów.

W grudniu, ważąca 3045 funtów Juliet, została przeniesiona do Zoo Tampa w celu pilnej oceny lekarskiej w ośrodku intensywnej opieki medycznej w Manatee Critical Care Center, Davida A. Straza Jr.

Centrum jest jednym z zaledwie czterech ośrodków w USA zapewniających zaawansowaną opiekę ciężko rannym, chorym i osieroconym manatom.

Przez ponad cztery miesiące Juliet z powodzeniem przystosowywała się do nowego środowiska na basenach rehabilitacyjnych w zoo i utrzymywała kontakty towarzyskie z innymi manatami, według dr Cynthii Stringfield, starszej wiceprezes Zoo w Tampie ds. zdrowia, ochrony i edukacji zwierząt.

W zeszłym tygodniu Juliet przechodziła rutynowe badania lekarskie. Wykazywała problemy zdrowotne, które według lekarzy weterynarii, były związane z jej zaawansowanym wiekiem. Jednak nocy z soboty na niedzielę jej stan się pogorszył.

Jak poinformowały władze ogrodu zoologicznego, zostanie przeprowadzona sekcja zwłok Juliet.

Według pracowników zoo, Juliet była ukochanym zwierzęciem, które podbiło serca wielu osób na całym świecie. Dzięki niej wielu z nich zaczęło troszczyć się o los krów morskich.

 

Źródło: fox13
Foto: Zoo Tampa
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu