Połącz się z nami

NEWS Florida

Czterech astronautów pożegnało Ziemię na 6 miesięcy, w tym obywatel Emiratów Arabskich

Opublikowano

dnia

SpaceX wystrzelił czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla NASA w czwartek, w tym pierwszą osobę ze świata arabskiego udającą się na dłuższy pobyt. Rakieta Falcon wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego krótko po północy, oświetlając nocne niebo.

Prawie 80 widzów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich obserwowało wydarzenie z miejsca startu, patrząc jak astronauta Sultan al-Neyadi wyrusza w swoją sześciomiesięczną misję. Pół świata dalej, w Dubaju i innych miejscach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, szkoły i biura planowały transmitować start na żywo.

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS w kapsule Dragon, polecieli także: Stephen Bowen z NASA, emerytowany marynarz Marynarki Wojennej, który zaliczył już trzy loty promu kosmicznego, oraz Warren „Woody” Hoburg, były naukowiec z Massachusetts Institute of Technology i nowicjusz w kosmosie, oraz Andrei Fedyaev, kosmiczny debiutant, który przeszedł na emeryturę z rosyjskich sił powietrznych.

Pierwsza próba wystrzelenia rakiety została odwołana w poniedziałek w ostatniej chwili z powodu zatkanego filtra w układzie zapłonowym silnika, o czym pisaliśmy 28 lutego.

Zespół zastąpi amerykańsko-rosyjsko-japońską załogę, która jest na ISS od października. Pozostali mieszkańcy stacji to dwaj Rosjanie i Amerykanin, których sześciomiesięczny pobyt został przedłużony, po tym jak ich kapsuła Sojuz zaczęła przeciekać. Zastępczy Sojuz przybył w zeszły weekend.

Al-Neyadi, inżynier łączności, służył jako wsparcie dla pierwszego astronauty z Emiratów, Hazzaa al-Mansoori, który w 2019 roku poleciał rosyjską rakietą na stację kosmiczną z tygodniową wizytą. Bogata w ropę federacja zapłaciła za miejsce al-Neyadiego w locie SpaceX.

Minister ds. edukacji publicznej i zaawansowanych technologii ZEA, Sarah al-Amiri, powiedziała, że długa misja „zapewnia nam nowe miejsce dla nauki i odkryć naukowych w tym kraju”.

„Nie chcemy po prostu polecieć w kosmos, a potem nie mieć tam wiele do zrobienia lub nie mieć wpływu” – powiedział dyrektor generalny centrum kosmicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Dubaju, Salem al-Marri.

Emiraty mają już statek kosmiczny krążący wokół Marsa, a mini łazik leci na Księżyc japońskim lądownikiem. Dwóch nowych astronautów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich trenuje w Houston z najnowszymi astronautami NASA.

Saudyjski książę Sultan bin Salman był pierwszym Arabem w kosmosie, wystrzelonym na pokładzie wahadłowca Discovery w 1985 roku. Dwa lata później dołączył do niego syryjski astronauta Muhammed Faris, wystrzelony przez Rosję. Obaj byli w kosmosie przez około tydzień.

Tej wiosny do Al-Neyadiego dołączy dwóch saudyjskich astronautów udających się na stację kosmiczną krótkim prywatnym lotem SpaceX opłaconym przez ich rząd.

Bowen, lider ekipy, powiedział, że ta czwórka astronautów dobrze się zgrała jako zespół, pomimo różnic między ich krajami. Nawet przy napięciu związanym z wojną na Ukrainie, USA i Rosja kontynuowały współpracę przy stacji kosmicznej.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, NASA

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

 • Nigdy nie karm aligatora
 • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
 • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
 • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Sarasota szóstą w USA stolicą alergii ..a psik!

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego badania Sarasota jest jednym z najgorszych miast w USA dla alergików. Amerykańska Fundacja ds. Astmy i Alergii opublikowała listę 10 największych „stolic alergii”. Sarasota zajmuje 6. miejsce, a następnie Cape Coral i 7. miejsce oraz Orlando na 8. miejscu jeśli chodzi o miasta Florydy.

Fundacja stworzyła swój ranking, na podstawie wyodrębnienia określonych typów alergii, stosowania leków przeciwalergicznych przez mieszkańców oraz dostępności specjalistów alergologów.

W swoich badaniach wzięła pod uwagę 100 najbardziej zaludnionych metropolitalnych obszarów w USA. Wichita w stanie Kansas zajęła pierwsze miejsce na liście.

Według badania Sarasota ma gorsze niż przeciętne wyniki w zakresie stosowania wszystkich leków na pyłki i alergie oraz średnią liczbę certyfikowanych alergologów / immunologów.

Pierwsza dziesiątka Allergy Capitals z 2023 r.:

 1. Wichita, Kansas
 2. Dallas w Teksasie
 3. Scranton w Pensylwanii
 4. Oklahoma City, Oklahoma
 5. Tulsa, Oklahoma
 6. Sarasota na Florydzie
 7. Cape Coral na Florydzie
 8. Orlando, Floryda
 9. Des Moines, Iowa
 10. Greenville w Południowej Karolinie

W poszczególnych kategoriach Sarasota zajęła trzecie miejsce w USA pod względem alergii na pyłki drzew, za Wichitą i Dallas; dziewiąte dla uczulenia na pyłki traw; i 16 dla alergii na pyłki chwastów.

Ponad 100 milionów Amerykanów doświadcza każdego roku różnych rodzajów alergii, informuje Fundacja na swojej stronie internetowej.

Raport Allergy Capitals z 2023 r. nakreślił również rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi dla osób cierpiących na alergie i astmę. Zmiany klimatu powodują m.in. powstawanie większej ilości ozonu w warstwie przyziemnej, dłuższe i intensywniejsze sezony pylenia roślin oraz wzrost temperatur w miastach.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: istock/Attila Barabas
Czytaj dalej

NEWS Florida

Dziś promocyjna wyprzedaż biletów lotniczych Jet Blue z Fort Myers. Skorzystaj z niskich cen

Opublikowano

dnia

Autor:

Jet Blue ogłosiło promocyjną wyprzedaż swoich lotów trwającą do północy w czwartek. Miejsca, do których można polecieć i dni połączeń są dość specyficzne, ale jeśli ktoś chce, to może skorzystać ze świetnej okazji cenowej. Są to loty z Fort Myers (RSW) do m.in. Hartford, Nowego Jorku, Waszyngtonu lub Westchester w stanie Nowy Jork.

Lot Fort Myers do Hartford w Connecticut kosztuje 74 USD w jedną stronę. Okno do tych lotów trwa od 4 do 26 kwietnia a promocyjne połączenia są we wtorek lub środę. Za 74 USD można także dostać się z Fort Myers do Nowego Jorku (JFK) od 2 maja do 21 czerwca. Ponownie, trzeba lecieć we wtorek lub środę.

Cena lotu do Waszyngtonu DC z Fort Myers zaczyna się od 64 USD w jedną stronę, od 16 maja do 21 czerwca, lecąc we wtorek lub środę. Wreszcie, połączenie Fort Myers do Westchester New York (HPN) kosztuje 74 USD, od 4 do 26 kwietnia, oczywiście loty we wtorek lub środę.

W tej cenie Jet Blue nie zezwala na bagaż podręczny, a pierwszy bagaż rejestrowany kosztuje 35 USD. Link do wyprzedaży w Fort Myers znajduje się tutaj.

 

Źródło: espnswfl
Foto: istock/fotoguy22
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu