Połącz się z nami

News Chicago

Chicagowska latarnia popada w ruinę. Możesz wesprzeć starania o jej renowację

Opublikowano

dnia

Architekci i miłośnicy historii morskiej zbierają pieniądze na renowację latarni morskiej Chicago Harbour, która została zbudowana w 1893 roku na Światową Wystawę Kolumba w Chicago. Chcą zaniedbany zabytek przekształcić w atrakcyjne muzeum z dostępnym tarasem widokowym na szczycie i przestrzenią do organizowania imprez.

Czerwono-biała latarnia morska została przeniesiona w obecne miejsce w pobliżu Navy Pier w 1919 roku i popadła w ruinę. Teraz organizacja non-profit Friends of The Chicago Harbor Lighthouse chce zachować, odnowić i uczcić latarnię morską, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się jej historią, powiedział prezes Kurt Lentsch na spotkaniu w Muzeum Morskim w Chicago.

Członkowie grupy mają nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch do dziesięciu lat przekształcą latarnię morską w muzeum i przestrzeń imprezową, do której ludzie będą mogli dotrzeć wchodząc na pokład łodzi przy Navy Pier. Oczekują, że cały projekt będzie kosztował 3-5 milionów dolarów.

„Moglibyśmy naprawdę zrobić z tego coś wyjątkowego dla miasta Chicago, dla doświadczenia Wielkich Jezior, dla zachowania historii. To naprawdę może się udać” – powiedział Lentsch na spotkaniu 17 lutego.

Ze względu na ustawę National Historic Lighthouse Preservation Act urzędnicy miejscy są zobowiązani jedynie do utrzymywania światła do celów nawigacyjnych i nie są odpowiedzialni za naprawę struktury fizycznej, która pozostała w dużej mierze taka sama, jak w momencie jej budowy.

Członkowie organizacji non-profit są na początkowym etapie tego projektu. W tym momencie skupiają się głównie na zbieraniu pieniędzy i zwiększaniu świadomości, powiedział Lentsch.

Aby przekazać darowiznę na rzecz Friends of the Chicago Harbour Lighthouse, kliknij tutaj.

Idealnie byłoby, gdyby odwiedzający mogli w końcu odwiedzić latarnię morską, przejść obok eksponatów opisujących jej historię – wraz z artefaktami – i uzyskać dostęp do tarasu widokowego na szczycie. Osoby prywatne i firmy mogły wynajmować przestrzeń na imprezy.

Większość konstrukcji latarni jest wykonana ze stali, więc jest dość stabilna, ale potrzebne są liczne naprawy, aby chronić ją przed żywiołami. Obejmie to remont dachu, renowację tynków wewnętrznych, nową podłogę, nowe balustrady i warstwę farby.

Ta praca jest szczególnie pilna ze względu na zmieniające się środowisko jeziora Michigan i początek silniejszych burz spowodowanych zmianami klimatycznymi. Większość latarni morskich na Wielkich Jeziorach została zbudowana ponad 100 lat temu, więc stają się bardziej podatne na uszkodzenia, powiedział Lentsch.

Pierwsza faza budowy prawdopodobnie skupiłaby się na odnowieniu powłoki latarni morskiej i jej oczyszczeniu. W drugiej fazie budowy wymagane będą bardziej rozległe modernizacje, aby przygotować wnętrze dla zwiedzających, w tym między innymi dodanie mocniejszego źródła prądu, działających łazienek i windy.

Jedna z ośmiu latarni morskich w Illinois, Chicago Harbour Lighthouse była jedną z pierwszych zasilanych energią elektryczną w czasie, gdy większość latarni morskich używała gazu do utrzymania światła, powiedział Lentsch.

Latarnia morska w porcie w Chicago została wpisana do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych 19 lipca 1984 r., a 9 kwietnia 2003 r. stała się punktem orientacyjnym Chicago, zgodnie ze stroną internetową organizacji non-profit.

Strażnik mieszkał w latarni morskiej do lat 80. i był odpowiedzialny za utrzymanie światła. Jednym z obowiązków latrnika było wniesienie ogromnego ciężaru na linie na szczyt konstrukcji i zrzucenie go. Gdy ciężar spadł przez środek latarni morskiej, lina pociągnęła za światło, powodując jego obrót.

Ten „mechanizm zegarowy” został opracowany w latach 70. XIX wieku i sprzęt pozostaje w latarni do dziś.

Jeśli latarnia zostanie odrestaurowana zgodnie z planem, może obejmować odtworzenie pomieszczeń mieszkalnych strażnika z większą ilością informacji na temat sprzętu, którego używał do wykonywania swoich obowiązków, a także jego codziennego życia, powiedział Lentsch.

Inne eksponaty mogą obejmować artefakty przedstawiające budowę latarni morskiej i jej szerszy wpływ na historię miasta.

Aktualne informacje na temat postępów w projekcie można znaleźć na stronie Friends of the Chicago Harbour Lightouse.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Friends of the Chicago Harbour Lightouse., YouTube, istock/Darek NiedzielaMelinda Hughes/ Cavan Images

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

  • Nigdy nie karm aligatora
  • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
  • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
  • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej

News Chicago

Czarny orzech będzie naszym stanowym orzechem – kolejny symbol Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Izba Reprezentantów stanu Illinois przyjęła w środę prawie jednomyślnie ustawę, która uzna orzecha czarnego – black walnut, za oficjalnego orzecha stanu Illinois.

Środek wprowadzony przez Demokratkę Sharon Chung przeszedł przez Izbę stosunkiem głosów 113 do 3, przy 11 członkach, którzy nie głosowali w sprawie środka.

Gdyby ustawa została podpisana, oficjalny stanowy orzech dołączyłby do innych niedawnych oznaczeń dokonanych przez stan, w tym dodania oficjalnego węża państwowego – węża mlecznego i oficjalnej skały państwowej – dolomitu, w 2022 r.

Aby orzech czarny stał się oficjalnym symbolem Illinois, ustawa będzie musiała przejść przez Senat stanowy, zanim zostanie podpisana przez gubernatora J.B. Pritzkera.

Pełną listę aktualnych oficjalnych symboli stanu Illinois można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Istock/Marco_de_Benedictis
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu