Połącz się z nami

NEWS Florida

Nikki Fried stanęła na czele wciąż tracących wpływy Demokratów na Florydzie

Opublikowano

dnia

Demokraci z Florydy wybrali w sobotę byłą stanową komisarz ds. rolnictwa Nikki Fried na nową przewodniczącą swojej partii. Mają nadzieję, że uda im się poprawić katastrofalne wyniki wyborów w połowie kadencji w stanie, w którym rządzą Republikanie i potencjalny kandydat na prezydenta USA, gubernator Ron DeSantis.

45-letnia Nikki Fried wyprzedziła byłą senator stanową Annette Taddeo, w głosowaniu, które odbyło się na specjalnym spotkaniu członków partii na przedmieściach Orlando i zastąpi teraz Manny’ego Diaza.

Diaz zrezygnował z przewodnictwa partii w zeszłym miesiącu. W swoim liście informującym o tej decyzji wymienił szereg problemów stojących przed partią, w tym brak zasobów i ochotników oraz kiepski przekaz.

Obie kobiety, Fried i Taddeo, przegrały swoje własne wyścigi w zeszłym roku – Fried z Charliem Cristem w prawyborach na gubernatora Florydy a Taddeo z kongresmenką USA Marią Elvirą Salazar w listopadzie.

W ciągu ostatnich kilku lat Republikanie przezwyciężyli przewagę rejestracji wyborców demokratycznych na Florydzie, którą Demokraci posiadali przez dziesięciolecia.

W wyborach śródokresowych wieloletnie twierdze Demokratów, takie jak powiaty Miami-Dade i Palm Beach, opowiedziały się za Republikanami, a DeSantis odniósł miażdżące zwycięstwo w reelekcji, mając na horyzoncie kandydaturę na prezydenta w 2024 roku.

Demokraci wypadli szczególnie słabo u wyborców latynoskich na Florydzie w porównaniu z poprzednimi latami. Miami-Dade, najbardziej zaludniony powiat stanu, jest domem dla 1,5 miliona Latynosów w wieku uprawniającym do głosowania.

Fried, której kadencja jako komisarza ds. rolnictwa zakończyła się w zeszłym miesiącu, zobowiązała się do odbudowy partii „od podstaw”, z naciskiem na rejestrację demokratycznych wyborców.

Fried była zaciekłą krytyczką DeSantisa, często rzucając mu wyzwanie w sprawie polityki związanej z pandemią COVID-19 i prawa o nazwie „Don’t Say Gay”, które zakazuje edukacji dotyczącej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej od przedszkola do trzeciej klasy.

Taddeo, lat 55, była senatorem stanowym w latach 2017-2022. Zapowiedziała całoroczną rejestrację wyborców bez zlecania tego zadania innym grupom oraz mobilizację młodych wyborców. Mówiła również, że partia musi bardziej docierać do społeczności czarnych i latynoskich.

Nieco ponad dekadę temu prezydent Barack Obama wygrał reelekcję do Białego Domu po dwukrotnym zwycięstwie w stanie Floryda. Prezydent Donald Trump także wygrał wybory w stanie, dwukrotnie, w 2020 roku z jeszcze większą przewagą niż cztery lata wcześniej.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube

NEWS Florida

Masz stłuczkę na Florydzie? Policja zbada jej okoliczności wirtualnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Florida Highway Patrol (FHP) uruchamia nową inicjatywę, która umożliwi kierowcom uczestniczącym w wypadkach wirtualną interakcję z policjantami za przy pomocy telefonów komórkowych, za pośrednictwem technologii podobnej do FaceTime.

Celem tego programu pilotażowego, który ma się rozpocząć latem tego roku, jest usprawnienie dochodzeń w sprawie wypadków, poprzez wykorzystanie technologii czatów wideo – tym samym wyeliminowanie konieczności osobistej reakcji policji i potencjalnie długiego czasu oczekiwania.

Koncepcja programu jest prosta: jest on inicjowany w momencie wystąpienia zdarzenia i musi spełniać określone kryteria. Nie może być stosowany w przypadku jakichkolwiek obrażeń osób biorących udział w wypadku, zablokowanej drogi, potrąceń pieszych, ani wypadków związanych z jazdę pod wpływem alkoholu.

Kierowcy mogą nawiązać połączenie wideo z pracownikiem biurowym za pośrednictwem udostępnionego łącza. Następnie policjant obejrzy miejsce zdarzenia za pomocą kamery w telefonie kierowcy, oceni stan jezdni, przeprowadzi wywiady i zbierze niezbędne informacje w celu udokumentowania zdarzenia.

Oczekuje się, że to innowacyjne podejście znacznie skróci czas reakcji i odciąży dyspozytorów i funkcjonariuszy terenowych. Szacuje się, że wirtualne rozmowy potrwają mniej niż 15 minut, czyli ułamek czasu zwykle potrzebnego na osobistą reakcję policji.

Program pilotażowy potrwa dwa lata, podczas których FHP oceni jego skuteczność i określi potencjał szerszego wdrożenia w całym stanie.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/chingyunsong/
Czytaj dalej

NEWS Florida

To dziewczynka! W Busch Gardens Tampa Bay przyszedł na świat mały orangutan

Opublikowano

dnia

Autor:

Busch Gardens Tampa Bay poinformował, że w sobotni wieczór w ogrodzie urodził się krytycznie zagrożony orangutan borneański – córka samicy Luny.

Dziecko, które waży 3,4 funta, przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Porodem kierował zespół lekarzy i zoologów z wielu organizacji.

Według Busch Gardens Luna, która dochodzi do siebie po operacji, została przedstawiona dziecku w niedzielę rano.

Władze parku tematycznego mówią, że gdy stan zdrowia obu zwierząt się ustabilizuje, zostaną ponownie połączone i będą ściśle monitorowane przez zespół weterynarzy i specjalistów od opieki nad zwierzętami.

Orangutan borneański zamieszkuje zachodnie Borneo w Malezji (południowy Sarawak) i Indonezji (północne Borneo Zachodnie).W latach 1999–2015 populacja gatunku spadła aż o przeszło 100 tys. osobników, tj. o połowę.

 

Zródło: fox35
Foto: Busch Gardens

 

 

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Chicagowska „Gąska” leci na florydzką scenę. Zobaczcie ją koniecznie!

Opublikowano

dnia

Autor:

W przyszły weekend Teatr Nasz z Chicago przedstawi spektakl pt. „Gąska” w Clearwater, Hudson i Sarasocie na Florydzie. Sztuka, entuzjastycznie przyjęta w zeszłym roku przez Polonię z Wietrznego Miasta, opowiada historię artystów, żyjących w mieście bez perspektyw, którzy bardziej niż o karierę walczą o własne szczęście.

W tym roku mieszkańcy Chicago i okolic mieli kilka okazji by zobaczyć sztukę Teatru Nasz. Teraz taką możliwość będą mieć Polacy mieszkający na Florydzie.

„Gąska” to komedia, która nie wszystkich bawi, ponieważ ta refleksja nad zawodem aktora jest alegorią życia i trudnych wyborów, które musimy podejmować w obliczu radykalnych zmian. Jej bohaterowie muszą pogodzić się z przemijaniem, a także okazać swoje skrywane uczucia i pragnienia.

Jak my sami postąpilibyśmy w sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie? Jakich wyborów dokonać gdy stoi się na rozdrożu życiowych dróg? Jak ocenić wybory postaci spektaklu „Gąska”? Przyjdźcie, zobaczcie i zastanówcie się sami.

Reżyseria Andrzej Krukowski, charakteryzacja Anna Chilinski. Obsada: Elżbieta Kasińska, Bartosz Kasza, Aldona Olchowska, Mariusz Skowroński, Iwona Szewczyk.

Przedstawienie odbędzie się:

  • 19 kwietnia o godzinie 7.00PM w Polskim Centrum im. Jana Pawła II, przy 15121 N Saturn Ave, w Clearwater, FL 33755.
  • 20 kwietnia o godzinie 6.00PM w Polish American Social Club of Pasco County, przy 7615 New Jersey Ave, Hudson, FL 34667
  • 21 kwietnia o godzinie 6.00PM w sali parafialnej Stowarzyszenia Polskiego Dziedzictwa Sarasota, Kościół Św. Patryka, przy 7900 Bee Ridge Road, Sarasota, FL 34241

Bilety w cenie 40 dolarów dostępne są na mojbilet.com.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: Teatr Nasz, Aleksandra Różalska
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu