Połącz się z nami

NEWS Florida

Kołdry z Florydy pomagają na Ukrainie. Siostry z Dade City razem przeprowadziły akcję

Opublikowano

dnia

Siostry bliźniaczki z Dade City, które podjęły się międzykontynentalnej misji pomocy ukraińskim uchodźcom, ponownie się spotkały, rok po rozpoczęciu wojny. Rachael Woodard i Becky Petersen są właścicielkami sklepu Quilted Twins, przy czym Woodard mieszka na Florydzie, a Petersen mieszka w Polsce.

Zeszłej wiosny, po ataku Rosji na Ukrainę, siostry wymyśliły plan pomocy ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną.

„W sumie w zeszłym roku zebrałyśmy około 170 000 dolarów dla Ukraińców na żywność, a także wysłałyśmy około 12 000 funtów, i sześć ton kołder na Ukrainę” – mówi Woodard. „Co tydzień przychodzą do nas ludzie, którzy wciąż dziękują nam za udział w zbieraniu funduszy, i kołdry”.

W marcu 2022 r., Woodard zorganizowała zbiórkę kołder i darowizn, aby wysłać je do Petersen w Polsce. To była wspólna akcja zorganizowana przez siostry.

Petersen wykonała również około 120 kołder i przekazała je na cele charytatywne. Pracując jako misjonarze, ona i jej mąż Mike kupowali w Polsce zapasy, które miały być wysyłane na Ukrainę lub rozprowadzane wśród uchodźców w Polsce.

Były to rzeczy od latarek, czołówek i baterii po mąkę i cukier.

„Byliśmy w stanie pomóc również dlatego, że mój mąż nauczał na Ukrainie przez 20 lat, prowadząc kursy biblijne, więc znał ludzi.”— powiedziała Petersen.

Widzieli także żniwo wojny, z pierwszej ręki, słyszeli wiele dramatycznych ludzkich historii. Od początku wojny minął rok a w Polsce nadal trwają akcje humanitarne.

„Myślę, że podobnie jak wszyscy ludzie na Ukrainie i w Polsce chcielibyśmy, żeby to się skończyło” – mówi Petersen. „Chcemy, żeby nie było wojny i modlimy się o szybkie rozwiązanie, aby Ukraińcy mogli mieć pokój, którego szukają i pragną”.

Ale w tych surowych realiach wojny były małe chwile radości. „Ludzie pisali do mnie na Viber i wysyłali mi zdjęcia swoich dzieci z kołdrami” – mówi Petersen, o ludziach, którzy docenili ich wysiłek i hojność.

Siostra z Polski jest teraz na Florydzie i cieszy wspólnym czasem ze swoją bliźniaczką. W marcu wraca do Polski.

Źródło: fox13
Foto: fox13 screenshot, fb

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

 • Nigdy nie karm aligatora
 • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
 • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
 • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Sarasota szóstą w USA stolicą alergii ..a psik!

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego badania Sarasota jest jednym z najgorszych miast w USA dla alergików. Amerykańska Fundacja ds. Astmy i Alergii opublikowała listę 10 największych „stolic alergii”. Sarasota zajmuje 6. miejsce, a następnie Cape Coral i 7. miejsce oraz Orlando na 8. miejscu jeśli chodzi o miasta Florydy.

Fundacja stworzyła swój ranking, na podstawie wyodrębnienia określonych typów alergii, stosowania leków przeciwalergicznych przez mieszkańców oraz dostępności specjalistów alergologów.

W swoich badaniach wzięła pod uwagę 100 najbardziej zaludnionych metropolitalnych obszarów w USA. Wichita w stanie Kansas zajęła pierwsze miejsce na liście.

Według badania Sarasota ma gorsze niż przeciętne wyniki w zakresie stosowania wszystkich leków na pyłki i alergie oraz średnią liczbę certyfikowanych alergologów / immunologów.

Pierwsza dziesiątka Allergy Capitals z 2023 r.:

 1. Wichita, Kansas
 2. Dallas w Teksasie
 3. Scranton w Pensylwanii
 4. Oklahoma City, Oklahoma
 5. Tulsa, Oklahoma
 6. Sarasota na Florydzie
 7. Cape Coral na Florydzie
 8. Orlando, Floryda
 9. Des Moines, Iowa
 10. Greenville w Południowej Karolinie

W poszczególnych kategoriach Sarasota zajęła trzecie miejsce w USA pod względem alergii na pyłki drzew, za Wichitą i Dallas; dziewiąte dla uczulenia na pyłki traw; i 16 dla alergii na pyłki chwastów.

Ponad 100 milionów Amerykanów doświadcza każdego roku różnych rodzajów alergii, informuje Fundacja na swojej stronie internetowej.

Raport Allergy Capitals z 2023 r. nakreślił również rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi dla osób cierpiących na alergie i astmę. Zmiany klimatu powodują m.in. powstawanie większej ilości ozonu w warstwie przyziemnej, dłuższe i intensywniejsze sezony pylenia roślin oraz wzrost temperatur w miastach.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: istock/Attila Barabas
Czytaj dalej

NEWS Florida

Dziś promocyjna wyprzedaż biletów lotniczych Jet Blue z Fort Myers. Skorzystaj z niskich cen

Opublikowano

dnia

Autor:

Jet Blue ogłosiło promocyjną wyprzedaż swoich lotów trwającą do północy w czwartek. Miejsca, do których można polecieć i dni połączeń są dość specyficzne, ale jeśli ktoś chce, to może skorzystać ze świetnej okazji cenowej. Są to loty z Fort Myers (RSW) do m.in. Hartford, Nowego Jorku, Waszyngtonu lub Westchester w stanie Nowy Jork.

Lot Fort Myers do Hartford w Connecticut kosztuje 74 USD w jedną stronę. Okno do tych lotów trwa od 4 do 26 kwietnia a promocyjne połączenia są we wtorek lub środę. Za 74 USD można także dostać się z Fort Myers do Nowego Jorku (JFK) od 2 maja do 21 czerwca. Ponownie, trzeba lecieć we wtorek lub środę.

Cena lotu do Waszyngtonu DC z Fort Myers zaczyna się od 64 USD w jedną stronę, od 16 maja do 21 czerwca, lecąc we wtorek lub środę. Wreszcie, połączenie Fort Myers do Westchester New York (HPN) kosztuje 74 USD, od 4 do 26 kwietnia, oczywiście loty we wtorek lub środę.

W tej cenie Jet Blue nie zezwala na bagaż podręczny, a pierwszy bagaż rejestrowany kosztuje 35 USD. Link do wyprzedaży w Fort Myers znajduje się tutaj.

 

Źródło: espnswfl
Foto: istock/fotoguy22
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu