Połącz się z nami

News Chicago

W nowym sondażu wyborczym prowadzi Paul Vallas. Kto będzie za nim?

Opublikowano

dnia

Były dyrektor generalny Chicago Public Schools, Paul Vallas, ma wg nowego sondażu największe poparcie wśród wyborców Chicago. Natomiast o drugie miejsce zaciekle walczą trzy osoby: Brandon Johnson, Lori Lightfoot i Jesús „Chuy” García. Kto przejdzie do drugiej tury? Wybory Miejskie w Chicago już w najbliższy wtorek, 28 lutego.

Ankieta przeprowadzona przez M3 Strategies na początku tego tygodnia pokazuje, że Paul Vallas prowadzi z 32% głosów, ale kolejni trzej kandydaci są bardzo blisko zajęcia drugiego miejsca a tym samym, wzięcia udziału w drugiej turze wyborów, 4 kwietnia.

Oto pierwsza piątka w tej ankiecie:

 1. Paul Vallas – 32%
 2. Brandon Johnson – 18%
 3. Lori Lightfoot – 13,6%
 4. Jesús „Chuy” García – 11,6%
 5. Willie Wilson – 6,4%

Dwie kluczowe liczby w tym sondażu to margines błędu, który wynosi 4,6%, oraz wyborcy niezdecydowani, którzy stanowili 14% respondentów.

Według urzędników ankieta została przeprowadzona wśród 450 „prawdopodobnych” wyborców 20 i 21 lutego.

Johnson może mieć 4,4% przewagi nad Lightfoot w tym sondażu, ale nadal mieści się to w marginesie błędu, a García jest tuż za nim.

Kiedy niezdecydowanych wyborców przymuszono do dokonania wyboru kandydata, sytuacja jeszcze bardziej się zaostrzyła. Poparcie dla Johnsona wzrosło do 20%, ale jego przewaga nad Lightfoot zmniejszyła się, gdy jej wynik powiększył się do 18%. García również odnotował wzrost, dochodząc do 13%.

Sondaż pokazuje duże wzrost poparcia dla Johnsona, który oscylował wokół wyniku 3% w ankiecie M3 przeprowadzonej tej zimy. Pokazuje również, że zarówno Lightfoot jak i García nadal mogą realnie dostać się do drugiej tury, chociaż mają wiele do zrobienia, aby pozyskać niezdecydowanych wyborców.

Kolejnym kluczowym elementem tych wyborów jest rola głosowania korespondencyjnego.

Liczba zwróconych kart do głosowania znacznie przewyższyła liczbę kart do głosowania wysłanych pocztą w całych wyborach w 2019 r. We wtorek nadal mogą być dziesiątki tysięcy zaległych kart do głosowania korespondencyjnego, które trzeba będzie policzyć, a każdy głos będzie się liczył w zaciętym wyścigu.

Zgodnie z prawem Chicago, karty do głosowania muszą zostać wysłane pocztą do 28 lutego i dotrzeć do komisji do 14 marca.

Biorąc pod uwagę, że każdy kandydat z wynikiem w odległości 5% od drugiego miejsca może poprosić o ponowne przeliczenie głosów, to ostateczne zestawienie, może nie być dostępne przez wiele dni po głosowaniu we wtorek.

Jeśli żaden kandydat nie uzyska ponad połowy głosów w noc wyborczą, dwaj zdobywcy największej liczby głosów awansują do drugiej tury, w której zwycięzca bierze wszystko, 4 kwietnia.

W ostatnich dwóch wyborach na burmistrza Chicago odbyły się drugie tury, w których Rahm Emanuel pokonał Garcíę w 2015 r., a Lightfoot pokonała Prezes Zarządu Powiatu Cook Toni Preckwinkle w 2019 r.

W Chicago od 26 stycznia trwa Wczesne Głosowanie, które cieszy się wysoką frekwencją. Informacje dotyczące organizacji Wyborów Miejskich można znaleźć m.in. w artykule poświęconym rozmowie z Moniką Myśliwiec-Gałuszką, Dyrektorem Komisji Wyborczej Miasta Chicago d/s Polonii, z 23 lutego.

Źródło: nbc
Foto: YouTube

News Chicago

Za rok licealiści z Illinois przystapią do egzaminu ACT, a nie SAT

Opublikowano

dnia

Autor:

Uczniowie szkół średnich w całym stanie Illinois będą zdawać egzamin ACT wiosną przyszłego roku w ramach wymagań ukończenia szkoły. Urzędnicy stanowi ds. edukacji przyznali organizacji egzaminacyjnej nowy kontrakt w tym tygodniu.

Rada Edukacji Stanu Illinois przyznała w środę sześcioletni kontrakt o wartości 53 milionów dolarów organizacji ACT, Inc., co oznacza, że ​​uczniowie szkół średnich w całym stanie powrócą do zdawania egzaminu ACT po zdawaniu egzaminów SAT przez większą część ostatniej dekady.

Stanowy Kurator Edukacji, Tony Sanders, wyjaśnił tę decyzję w cotygodniowym komunikacie publikowanym w Internecie, twierdząc, że egzamin ACT jest zgodny ze standardami nauczania stanu Illinois i zapewnia uczniom „bezpieczne testowanie online”, zmniejszając jednocześnie obciążenie administracyjne okręgów szkolnych.

Egzamin ACT składa się z czterech testów wielokrotnego wyboru obejmujących język angielski, matematykę, czytanie i przedmioty ścisłe. Ocenia się go w 36-punktowej skali. Egzamin SAT składa się z dwóch części, angielskiej i matematycznej, z wynikami w zakresie od 400 do 1600 punktów.

Illinois stosowało wcześniej egzamin ACT jako wymóg egzaminacyjny przez 15 lat, aż w 2016 r. przeszło na egzaminy SAT.

Rada Edukacji Stanu Illinois stwierdziła, że ​​jej celem jest sfinalizowanie umowy przed rozpoczęciem roku podatkowego 1 lipca, aby do 15 lipca mogła wdrożyć plan wsparcia przejściowego.

Rzecznik Chicagowskich Szkół Publicznych CPS powiedział, że okręg poinformuje uczniów i rodziny o wszystkich potencjalnych zmianach do końca bieżącego roku szkolnego.

 

Źródło: wttw
Foto: istock/panitan punpuang/
Czytaj dalej

News Chicago

Kamala Harris w Chicago: „Walczymy o coś”. Dokładnie o prawo do zabijania dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas czwartkowej wizyty w rejonie Chicago wiceprezydent Kamala Harris starała się zgromadzić Demokratów i zebrać pieniądze na nadchodzące wybory. „Czas zakasać rękawy” – powiedziała grupie około 100 osób podczas zbiórki pieniędzy w Glencoe na północnych przedmieściach. „Nie walczymy z niczym, walczymy o coś”.

W czasie spotkania w Glencoe Kamala Harris przemawiała przez około 15 minut, poruszając głównie kwestię praw do aborcji jako decydującej stawki w nadchodzących wyborach.

Według Lauren Rosenthal, przewodniczącej Invest to Elect Illinois, która zorganizowała wydarzenie, jej występ zebrał ponad 670 000 dolarów na rzecz funduszu Biden Victory Fund.

Duet Biden-Harris ma zostać nominowany podczas Narodowej Konwencji Demokratów tego lata w Chicago. Podczas przemówień Harris nie użyła nazwiska domniemanego kandydata Partii Republikańskiej, byłego prezydenta Donalda Trumpa, którego Biden pokonał w 2020 r., nawiązała jednak do „chaosu” czterech lat Trumpa w Białym Domu.

Gospodarzami wydarzenia byli Karen Citow, członkini Invest to Elect Illinois, i jej mąż, Jonathan Citow, w ich domu w Glencoe. Goście jedli przekąski wegetariańskie i kebaby na zadaszonym tarasie z widokiem na jezioro Michigan.

Kamala Harris przedstawiła optymistyczną dla siebie perspektywę wyborów w 2024 r. „Wygrywamy” – powtarzała wielokrotnie, powołując się na sukcesy na rzecz praw reprodukcyjnych w wyborach stanowych. Prawo do aborcji było główną osią spotkania.

Uczestnicy zapłacili od 1500 do 50 000 dolarów za udział w wydarzeniu.

W czwartek rano, przed postojem w Glencoe, Harris była w Milwaukee, gdzie rozmawiała z właścicielami małych firm w ramach swojej Economic Opportunity Tour.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

19 kościołów katolickich na przedmieściach Chicago może zostać zamknięta

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka miesięcy po ogłoszeniu przez diecezję Joliet zamknięcia 5 kościołów katolickich i 2 szkół katolickich w rejonie miasteczka, miejscowy biskup zasygnalizował, że kolejnym 19 parafiom na zachodnich i południowo-zachodnich przedmieściach oraz poza nimi, grozi zamknięcie lub fuzja.

Biuro biskupa Rona Hicksa poinformowało, że restrukturyzacja w diecezji jest konieczna z różnych powodów, w tym z powodu braku księży i ​​„kwestii budżetowych”.

Biskup Ron Hicks

Jednakże urzędnicy kościelni nie chcieli rozmawiać o tym, czy i w jaki sposób trwający od kilkudziesięciu lat skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, który doprowadził do wielomilionowych wypłat prawnych, wpłynął na ich wyzwania finansowe.

Na stronie internetowej diecezji znajduje się lista ponad 70 wiarygodnie oskarżonych duchownych, przy czym diecezja Joliet była niegdyś jednym z epicentrów kryzysu, który dotknął księży w całym kraju.

Urzędnicy diecezji twierdzą, że niektóre z 19 kościołów można zamknąć, a niektóre połączyć w ramach trwającego procesu restrukturyzacji.

Zagrożone kościoły:

 • Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace
 • Christ the King w Lombard
 • St. Alexander w Villa Park
 • St. John the Apostle w Villa Park
 • Christ the Servant w Woodridge
 • St. Luke w Carol Stream
 • St. Mark w Wheaton
 • Assumption w Coal City
 • Immaculate Conception w Braidwood
 • Sacred Heart w Kinsman
 • St. Boniface w Monee
 • St. Lawrence w South Wilmington
 • St. Lawrence O’Toole Chapel w Essex
 • St. Liborius w Steger
 • St. Mary w Park Forest
 • St. Mary Mission w Reddick
 • St. Patrick (Wilton Center) w Manhattan
 • St. Paul the Apostlew Peotone
 • St. Rose w Wilmington

Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace

Urzędnik kościelny, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska, ale jest zaznajomiony z planami zamknięcia kościołów, powiedział, że jest „rozczarowany” sposobem, w jaki biskup Ron Hicks prowadzi działalność kościelną.

„Biskup zawiera układy, a ci, którzy w rezultacie cierpią, to ludzie, ponieważ to nie biskup zbudował te kościoły i nie są nimi także księża, tylko ludzie” – powiedział urzędnik.

Christ the King w Lombard

W 2023 r. diecezja rozpoczęła ocenę 16 parafii w Joliet i jej okolicach, a na początku tego roku ogłosiła zamknięcie 5 kościołów i 2 szkół podstawowych.

Od 2022 r. Archidiecezja Chicago zamknęła 26 parafii, z czego dwie w tym roku.

 

Źródło: suntimes
Foto: Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace, Christ the King w Lombard, Diecezja Joliet, St. Mark w Wheaton
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu