Połącz się z nami

News Chicago

Carjacking w Chicago: Złodziej potrącił ciężarną kobietę i odjechał z dzieckiem

Opublikowano

dnia

Policja poszukuje mężczyzny, który uciekł białym BMW, skradzionym w zeszłym tygodniu z salonu samochodowego w Waukegan. W czwartek popołudniu przestępca zabrał auto marki Volksvagen kobiecie, po czym przejechał po niej a sam odjechał z 2-letnim chłopczykiem w środku. Wypuszczone w pobliżu Libertyville dziecko o mało nie trafiło na ruchliwą ulicę – zaopiekował się nim przypadkowy świadek.

34-letnia kobieta wróciła do domu przy 16000 Route 137 w osiedlu nieposiadającym osobowości prawnej w powiecie Lake. Wjechała na swój podjazd i wzięła jedno ze swoich dzieci z auta do domu około 3:35PM, zgodnie z oświadczeniem biura szeryfa powiatu Lake.

Kiedy wróciła do SUV-a po drugie dziecko, 2-letniego chłopca, za jej Volkswagenem Atlas z 2021 r. zatrzymał się biały model BMW z 2000 roku z czarnym zderzakiem i głośnym wydechem.

Napastnik był wysoki, szczupły, ubrany w szarą bluzę z kapturem zapinaną na suwak i jasnozieloną maskę na twarz

Mężczyzna wyszedł z BMW po stronie pasażera i zaczął szarpać się z kobietą, siadając za kierownicą volkswagena ofiary, gdy ona próbowała ochronić dziecko będące w samochodzie.

Napastnik następnie pobił kobietę, przewracając ją na ziemię – i przejechał ją swoim SUV-em – z dzieckiem wciąż w środku – gdy on i kierowca BMW uciekli.

Zaatakowana kobieta jest w 6 miesiącu ciąży.

Ofiara była w stanie zadzwonić pod numer 911, a zastępcy szeryfa natychmiast zareagowali i przeszukali okolicę w poszukiwaniu jej samochodu.

Niedługo później osoba pracująca w firmie przy Lakeside Drive w Waukegan zadzwoniła pod numer 911, aby zgłosić, że właśnie widziała, jak dwa pojazdy wjeżdżają na parking, a kierowca jednego z nich porzuca małe dziecko.

Kierowcy obu pojazdów uciekli, a dzwoniący pod numer 911 w firmie wziął dziecko z parkingu, zanim maluch zbłądził na jezdnię. Na miejsce przyjechała policja z Waukegan i zastępcy szeryfa, a personel szeryfa zabrał dziecko w bezpieczne miejsce.

Zaatakowana kobieta pozostaje w pobliskim szpitalu, gdzie jej stan, który jest nadal poważny, ustabilizował się. Doznała głównie obrażeń kończyn.

Zastępcy szeryfa zlokalizowali skradzionego volkswagena, porzuconego na parkingu w pobliżu Casmir Pulaski Drive i Route 43, a SUV zostanie zbadany pod kątem śladów, zgodnie z oświadczeniem policji.

Detektywi szeryfa wciąż szukają białego BMW, którym odjechali przestępcy, a które zostało skradzione w ubiegłym tygodniu z salonu samochodowego w Waukegan.

Każdy, kto widział BMW lub ma informacje na temat tego incydentu, powinien zadzwonić do wydziału dochodzeń kryminalnych szeryfa powiatu Lake pod numer 847-377-4000 lub skontaktować się z CrimeStoppers w powiecie Lake pod adresem: www.lakecountycrimestoppers.org.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu