Połącz się z nami

News Chicago

Lori Lightfoot: nie będzie łatwo. Burmistrz Chicago traci w sondażach

Opublikowano

dnia

Szansie na reelekcję panującej burmistrz Lori Lightfoot zagraża co najmniej trzech przeciwników w dziewięcioosobowym wyścigu. Jej nieprzychylne oceny gwałtownie wzrosły, gdy mieszkańcy Chicago mają dość przemocy z użyciem broni. W ostatnich sondażach nie udało jej się przebić do pierwszej dwójki.

Jeśli żadnemu kandydatowi nie uda się zdobyć większości w wyborach lokalnych w Chicago, dwaj zdobywcy największej liczby głosów zmierzą się ze sobą w drugiej turze głosowania w kwietniu.

Niedawny sondaż pokazuje, że Lightfoot zagraża Paul Vallas, były dyrektor generalny Chicago Public Schools, który zdobył poparcie Braterskiego Zakonu Policji w Chicago, oraz Kongresmen Jesús „Chuy” Garcia, znany z pojedynku z Rahmem Emanuelem w 2015 roku.

Ale Lightfoot musi podjąć także walkę z kolejnym kandydatem, który wykazuje oznaki wzrostu w rankingach: Brandonem Johnsonem, komisarzem powiatu Cook, który ma poparcie politycznie potężnego Związku Nauczycieli Chicago, od dawna będącego w konflikcie z Lightfoot.

Na forum kandydatów w zeszłym tygodniu Lightfoot skupiła swoje ataki właśnie na Johnsonie, który nie prowadził w sondażach tak, jak Garcia i Vallas. Wyglądało to na potwierdzenie, że walczy z kandydatem, który ostatecznie może wypchnąć ją z awansu do następnej rundy.

Lightfoot, pierwsza czarnoskóra kobieta i pierwsza jawnie homoseksualna osoba, która została burmistrzem Chicago, miała kadencję naznaczoną problemami. Starła się z Chicago Teachers Union, który strajkował pod jej okiem, i zaangażowała się w wymianę zdań z gubernatorem JB Pritzkerem i członkami Rady Miejskiej.

W 2021 roku organizacja medialna pozwała Lightfoot po tym, jak ogłosiła, że ​​będzie udzielać wywiadów tylko  kolorowym dziennikarzom.

Niedawno jej kampania spotkała się z dochodzeniem po tym, jak próbowała zwerbować uczniów szkół publicznych do wolontariatu w jej staraniach o reelekcję.

Ale została doceniona w artykule Chicago Tribune, za zmaganie się z pandemią Covid, z którą poradziła sobie „znacznie lepiej niż większość burmistrzów”. Redakcja pochwaliła ją również za poprawę kondycji finansowej Chicago.

Jednak Lightfoot zauważa, że w swoim pierwszym kandydowaniu na burmistrza miała bardzo małe poparcie, a mimo to wygrała.

Garcia i Vallas mieli ostatnio swoje własne potknięcia. Garcia stanął w obliczu pytań dotyczących darowizn od Sama Bankmana-Frieda z FTX, a wsparcie Vallasa ze strony Braterskiego Zakonu Policji w Chicago stało się problematyczne w obliczu wizyty gubernatora Florydy Rona DeSantisa, który przemawiał przed związkiem w poniedziałek.

Przemoc z użyciem broni dominuje w wyścigu

Najważniejszą jednak kwestią z jaką boryka się Lightfoot, jest to problem przestępczości, który dominuje w kampanii i zagraża jej szansom na reelekcję.

Chicago pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych dużych miast w Ameryce — mimo że przemoc nieco osłabła w zeszłym roku w porównaniu z 2021 r.

Niedawny sondaż wykazał, że 63% mieszkańców Chicago nie czuje się bezpiecznie.

W wywiadzie Lightfoot powiedziała, że uporczywa przestępczość w Chicago różni się od tej w innych miastach. Uważa, że bieda pokoleniowa w niektórych częściach Chicago łączy się z rozbitymi gangami, a wszystko to pogarsza stały napływ nielegalnej broni.

„Największym problemem i egzystencjalnym zagrożeniem dla nas w mieście jest rozprzestrzenianie się nielegalnej broni” – uważa burmistrz.

Następnie skrytykowała Vallasa, swojego przeciwnika, mówiąc, że zbytnio upraszcza problem, sugerując, że zatrudnienie większej liczby policjantów rozwiąże problem.

Vallas, poprzedni dyrektor budżetu miasta, zbudował swoje kampanie na kwestii przestępczości, podobnie jak wielu przeciwników Lightfoot.

Plan zwalczania przestępczości Vallasa obejmuje inwestowanie w South i West Sides – gdzie tradycyjnie dochodzi do najgorszych przestępstw – oraz dodanie szkoleń zawodowych. Uważa on jednak, że najbardziej palącym problemem jest niedobór funkcjonariuszy w niektórych z najbardziej niebezpiecznych dzielnic.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu