Połącz się z nami

News Chicago

Chcesz uzyskać REAL ID? Jest okazja by to zrobić na Chicago Auto Show

Opublikowano

dnia

Chociaż termin otrzymania przez mieszkańców Illinois REAL ID został przedłużony o dwa lata, uczestnicy Chicago Auto Show mają wyjątkową okazję ominięcia oczekiwania w biurze Sekretarza Stanu. Goście mogą odwiedzić w tym celu punkt biura w południowo-zachodnim rogu Sali Południowej, na stoisku nr. 21.

Oprócz oferowania REAL ID, kierowcy mogą również odnowić tymczasowe prawo jazdy, uzyskać rejestry jazdy i odnowić rejestrację pojazdu na stoisku Sekretarza Stanu.

Posiadanie REAL ID będzie wymagane w przypadku lotów krajowych i wejścia do zabezpieczonych budynków federalnych, takich jak obiekt wojskowy lub więzienie. Termin jego uzyskania został teraz przedłużony do 7 maja 2025 r.

Oznaczone gwiazdą i otaczającym ją złotym kółkiem, REAL ID są wydawane we wszystkich 50 stanach.

Ale urzędnicy twierdzą, że nie każdy potrzebuje REAL ID. Według byłego Sekretarza Stanu, Jesse’go White’a ważny paszport amerykański jest również zgodnym dokumentem z REAL ID i może być używany do lotów krajowych po upływie ustalonego terminu.

W Illinois termin odnowienia wygasłych w 2020 r. praw jazdy był wielokrotnie przedłużany – ostatecznie do 1 grudnia 2022 r. – ze względu na skutki pandemii COVID.

Po upływie tego terminu mieszkańcy stanu Illinois mają dodatkowe dwa lata na złożenie wniosku i uzyskanie REAL ID.

Oto, co warto wiedzieć o uzyskaniu REAL ID i dlaczego wkrótce będziesz potrzebować jakiejś jego wersji, aby wejść na pokład lotu krajowego:

Co to jest REAL ID i dlaczego mogę go potrzebować?

Według Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ustawa REAL ID, uchwalona przez Kongres w 2005 r., „ustanawia minimalne standardy bezpieczeństwa dla wydawanych przez stan praw jazdy i kart identyfikacyjnych oraz zabrania niektórym agencjom federalnym przyjmowania do celów urzędowych licencji i kart identyfikacyjnych ze stanów, które nie spełniają tych standardów”.

Pierwotnie ustawa miała wejść w życie 19 października 2021 r. Jednak w związku z pandemią COVID termin został przedłużony do 7 maja 2025 r. W tym dniu ustawa zostanie przyjęta we wszystkich 50 stanach.

Jaka jest różnica między prawem jazdy stanu Illinois a REAL ID?

Gołym okiem różnica jest wskazywana przez gwiazdę i otaczające ją złote kółko w prawym górnym rogu zwyczajnego prawa jazdy stanu Illinois.

Jednak dla urzędników REAL ID oznacza wyższe standardy bezpieczeństwa.

Skąd mam wiedzieć, czy powinienem otrzymać REAL ID?

Mieszkańcy nie są zobowiązani do posiadania REAL ID. Mogą one jednak służyć jako wygodniejsza forma identyfikacji podczas podróży krajowych lub wizyty w placówce federalnej lub bazie wojskowej USA.

Na przykład, jeśli kiedykolwiek podróżujesz samolotem po kraju, możesz rozważyć uzyskanie REAL ID. Jeśli go nie masz, od 7 maja 2025 r. będziesz musiał użyć aktualnego paszportu USA lub karty paszportowej w punkcie kontroli bezpieczeństwa TSA na lotnisku.

Jeśli podróżujesz za granicę, REAL ID nie będzie wystarczającą formą identyfikacji. W takim przypadku musisz użyć paszportu.

Jak uzyskać REAL ID?

REAL ID są obecnie wydawane w ośrodkach dla kierowców Sekretarza Stanu w całym Illinois za pośrednictwem aplikacji. Proces należy przeprowadzić osobiście.

Osoby, które chcą otrzymać REAL ID, muszą wypełnić wniosek w jednej z tych placówek i przedstawić pięć formularzy dokumentów potwierdzających tożsamość.

Według biura Sekretarza Stanu, są to:

  • Amerykański akt urodzenia lub paszport amerykański. Akceptowane jest również zezwolenie na zatrudnienie, karta stałego pobytu lub paszport zagraniczny z zatwierdzonym formularzem I-94. Jeśli zmieniłeś swoje imię i nazwisko, musisz dostarczyć dokumenty dotyczące zmiany nazwiska.
  • Dowód pełnego numeru ubezpieczenia społecznego (SSN). Niektóre przykłady to: karta SSN, formularz W-2 lub odcinek wypłaty z pełnym numerem SSN.
  • Dwa aktualne dokumenty pobytu, które zawierają Twoje pełne imię i nazwisko. Niektóre przykłady to: rachunek za media, umowa najmu, akt własności lub wyciąg bankowy. Numery kont muszą być widoczne.
  • Dowód twojego podpisu. Niektóre przykłady to: podpisana karta kredytowa lub debetowa, anulowany czek lub aktualny dowód tożsamości ze stanu Illinois (lub poza stanem).
  • Lista innych przykładów dokumentów potwierdzających tożsamość znajduje się tutaj. Wymagane są dokumenty w formie papierowej. Kserokopie nie będą akceptowane.

Witryna internetowa Sekretarza Stanu oferuje sposób przygotowania się na to, czego potrzebujesz z wyprzedzeniem, za pomocą interaktywnej listy kontrolnej.

Jak długo trwa uzyskanie REAL ID?

Po wypełnieniu wniosku o REAL ID i dostarczeniu odpowiednich dokumentów, od razu otrzymasz tymczasowy, papierowy REAL ID.

Jednak ten tymczasowy REAL ID nie będzie akceptowalną formą identyfikacji w punktach kontrolnych TSA. Aby latać, potrzebujesz stałego REAL ID, paszportu lub karty paszportowej USA.

Stały REAL ID zostanie wysłany pocztą w ciągu 15 dni roboczych, w zależności od stanu.

Ile kosztuje REAL ID?

Według stanu opłata za REAL ID jest taka sama, jak za standardowe prawo jazdy lub stanowy dowód tożsamości stanu Illinois.

Oznacza to, że koszt prawa jazdy stanu Illinois lub prawa jazdy złożonego w sprawie REAL ID wynosi 30 USD. Koszt identyfikatora stanowego lub identyfikatora stanowego zgodnego z REAL ID wynosi 20 USD.

Jednak koszt może być niższy, jeśli masz już aktualne, niewygasłe wersje któregokolwiek z nich.

Moje prawo jazdy stanu Illinois nie wygasło. Czy mogę to po prostu wymienić na REAL ID?

Jeśli niedawno odnowiłeś swoje prawo jazdy lub nie traci ono ważności przez co najmniej kolejny rok, możesz ubiegać się o REAL ID za jedyne 5 USD. Twój nowy REAL ID zachowa wtedy tę samą datę wygaśnięcia, co pierwotna licencja.

Mieszkańcy mogą również ubiegać się o REAL ID podczas odnawiania prawa jazdy w placówce Sekretarza Stanu ds. Kierowców.

Czy potrzebuję REAL ID, jeśli mam ważny amerykański paszport lub kartę paszportową?

Jeśli masz ważny amerykański paszport lub kartę paszportową, możesz nie potrzebować REAL ID, a mieszkańcy nie muszą go mieć. Jednak REAL ID może służyć jako wygodniejsza forma identyfikacji podczas podróży krajowych lub wizyty w placówce federalnej lub bazie wojskowej USA.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Chicago Auto Show, PA/gov, istock/Ivan-balvanRidofranz

Ciekawostki

Ślub na lodowisku. Przed meczem hokejowym fani Blackhawks powiedzieli sobie tak

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwoje szczęśliwych fanów Blackhawks wstąpiło w związek małżeński w oryginalnych i dość zimnych okolicznościach, mimo łączących ich gorących uczuć. Tom Kneifel i Maggie powiedzieli sobie „tak” na lodzie, przed wtorkowym meczem w Chicago.

Tom Kneifel i jego narzeczona Maggie zostali zwycięzcami konkursu ślubnego Blackhawks i Helzberg Diamonds, który zakończył się w lutym. Ceremonię poprowadził gospodarz Blackhawks na arenie, Jon Hanson. Do pary dołączyła rodzina i przyjaciele.

Dla Toma Kneifela chicagowska drużyna hokejowa zawsze miała ogromne znaczenie.

W 2014 roku, gdy Tom poszedł do szkoły lotniczej dla Gwardii Narodowej stanu Illinois i napisał list do Blackhawks, prosząc o naklejki i naszywki do umieszczenia na swoim hełmie. A swoją żonę, Maggie, spotkał i poznał w lokalnym pubie właśnie podczas oglądania meczu Blackhawks.

Tom przeszedł na emeryturę z Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu i był gotowy do założenia rodziny. Dlatego zgłosił się do konkursu organizowanego przez Blackhawks.

Niestety, tego samego wieczoru Blackhawks przegrali 4:1 z Dallas Stars.

 

Źródło: fox32
Foto: Blackhawks
Czytaj dalej

News Chicago

Już niedługo wiosna zawita na Richardson Farm. Czekamy na festiwal tulipanów

Opublikowano

dnia

Autor:

Farma Richardsonów w Spring Grove znów otwiera swoje drzwi dla gości. Jest domem dla największego na świecie labiryntu kukurydzy w miesiącach jesiennych, zimą można tu ściąć dla siebie świąteczną choinkę, a wiosną oferuje święto kwiatów w postaci Richardson Farm Tulip Festival.

W tym roku będzie to już trzeci coroczny festiwal tulipanów na farmie i będzie można na nim zobaczyć 40 różnych odmian tych kwiatów. Setki tysięcy tulipanów już rośnie na farmie, aby od połowy kwietnia pokazać swoje wielobarwne piękno.

George i Wendy Richardson z Richardson Farm zapowiadają, że będą to kwiaty o barwie od ognistego korala po śnieżnobiały, bladożółty i śliwkowy fiolet – niektóre z nich będą mieć postrzępione płatki, inne gładkie, ale wszystkie bedą olśniewające.

Farma zapowiedziała festiwal tulipanów na Facebooku. Rośliny są bacznie obserwowane, gdy zaczną kwitnąć, będzie czas na świętowanie.

Pierwsze dwa festiwale tulipanów na farmie wiosną 2021 i 2022 roku przyciągnęły ponad 40 000 gości z różnych części Illinois. W zeszłym roku można było podziwiać tulipany takich odmian jak Apeldoorn’s Elite, Border Buddies Blend, Banja Luka, Jaap Groot i Snowboard.

W tym roku na Richardson Farm Tulip Festival będzie można zobaczyć ponad 900 000 kolorowych kwiatów, a goście otrzymają 1 bezpłatny tulipan z każdym biletem.

Richardson Farm znajdujące się przy 909 English Prairie Road, w Spring Grove. Tulipany będzie można podziwiać na północno-zachodnim polu farmy o powierzchni 500 akrów, sąsiadującej z terenem piknikowym wokół jeziora Richardson.

Festiwal będzie otwarty od 11:00AM do 6:30PM we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. W weekendy będzie można także wziąć udział w grach terenowych i posłuchać muzyki na żywo.

Wstęp na Richardson Farm Tulip Festival kosztuje 12 USD w dni powszednie i 15 USD w weekendy, dzieci do 3 lat nie płacą.

Więcej informacji można znaleźć na stronie richardsonfarm.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: Richardson Farm, YouTube, istock/SbytovaMN
Czytaj dalej

News Chicago

Bohater z Chicago – policjant, który powstrzymał strzelca w szkole w Nashville

Opublikowano

dnia

Autor:

Oficer Rex Engelbert, jeden z funkcjonariuszy, któremu przypisuje się powstrzymanie strzelca w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee, dorastał w Chicago. Był jednym z dwóch policjantów, którzy śmiertelnie postrzelili ciężko uzbrojoną kobietę w The Covenant School, kilka minut po tym, jak napastnik zabił w poniedziałek sześć osób, w tym troje dzieci.

Wideo z kamery ciała Engelberta zostało upublicznione przez policję we wtorek, a urzędnicy gratulowali funkcjonariuszom szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji w warunkach ekstremalnego zagrożenia.

Kamera ciała Engelberta pokazała kobietę, która wyszła po policjantów na zewnątrz budynku, gdy w poniedziałek przybyli do The Covenant School. Mówi policji, że wszystkie dzieci są zamknięte poza dwójką, o której nie wiadomo gdzie są.

Kobieta następnie kieruje funkcjonariuszy do Fellowship Hall i mówi, że ludzie w środku właśnie słyszeli strzały. Na piętrze są dzieci.

Trzej oficerowie, w tym Engelbert, przeszukują sale jedna po drugiej, trzymając karabiny gotowe do strzału. „Policja metra” – krzyczą funkcjonariusze.

Następnie policjanci idą po schodach na drugie piętro i wchodzą do holu. Potem słychać salwę wystrzałów.

Dwóch funkcjonariuszy z pięcioosobowego zespołu, który jako pierwszy przybył na wezwanie, otworzyło ogień do napastnika, zabijając podejrzanego o godzinie 10:27AM.

Byli to Rex Engelbert, od 4 lat służący w policji, i Michael Collazo, funkcjonariusz z 9-letnim stażem.

27 -letni Engelbert ukończył Loyola Academy w 2014 roku. Uczęszczał także do szkoły podstawowej Queen of All Saints w Chicago. Jeden z jego trzech braci, Kevin Engelbert, powiedział NBC Chicago, że jest dumny słysząc o bohaterstwie Rexa.

Opisuje Rexa jako łagodnego olbrzyma, który zawsze pomagał potrzebującym.

Zgodnie ze standardowym protokołem, funkcjonariusz dostał kilka dni wolnych, ponieważ poniedziałkowe wydarzenia są badane.

Sześć ofiar zginęło w poniedziałkowej strzelaninie, o której pisaliśmy 27 marca, w tym troje 9-letnich dzieci, główny administrator szkoły, konserwator i opiekun.

Troje dzieci zostało zidentyfikowanych jako Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs i William Kinney. Trzech zabitych dorosłych to Cynthia Peak, lat 61, Katherine Koonce, lat 60 i Mike Hill, lat 61.

Strzelec, zidentyfikowany jako 28-letnia Audrey Hale, był wcześniej uczniem prywatnej chrześcijańskiej szkoły. O kobiecie pisaliśmy 28 marca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu