Połącz się z nami

News Chicago

Chcesz uzyskać REAL ID? Jest okazja by to zrobić na Chicago Auto Show

Opublikowano

dnia

Chociaż termin otrzymania przez mieszkańców Illinois REAL ID został przedłużony o dwa lata, uczestnicy Chicago Auto Show mają wyjątkową okazję ominięcia oczekiwania w biurze Sekretarza Stanu. Goście mogą odwiedzić w tym celu punkt biura w południowo-zachodnim rogu Sali Południowej, na stoisku nr. 21.

Oprócz oferowania REAL ID, kierowcy mogą również odnowić tymczasowe prawo jazdy, uzyskać rejestry jazdy i odnowić rejestrację pojazdu na stoisku Sekretarza Stanu.

Posiadanie REAL ID będzie wymagane w przypadku lotów krajowych i wejścia do zabezpieczonych budynków federalnych, takich jak obiekt wojskowy lub więzienie. Termin jego uzyskania został teraz przedłużony do 7 maja 2025 r.

Oznaczone gwiazdą i otaczającym ją złotym kółkiem, REAL ID są wydawane we wszystkich 50 stanach.

Ale urzędnicy twierdzą, że nie każdy potrzebuje REAL ID. Według byłego Sekretarza Stanu, Jesse’go White’a ważny paszport amerykański jest również zgodnym dokumentem z REAL ID i może być używany do lotów krajowych po upływie ustalonego terminu.

W Illinois termin odnowienia wygasłych w 2020 r. praw jazdy był wielokrotnie przedłużany – ostatecznie do 1 grudnia 2022 r. – ze względu na skutki pandemii COVID.

Po upływie tego terminu mieszkańcy stanu Illinois mają dodatkowe dwa lata na złożenie wniosku i uzyskanie REAL ID.

Oto, co warto wiedzieć o uzyskaniu REAL ID i dlaczego wkrótce będziesz potrzebować jakiejś jego wersji, aby wejść na pokład lotu krajowego:

Co to jest REAL ID i dlaczego mogę go potrzebować?

Według Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ustawa REAL ID, uchwalona przez Kongres w 2005 r., „ustanawia minimalne standardy bezpieczeństwa dla wydawanych przez stan praw jazdy i kart identyfikacyjnych oraz zabrania niektórym agencjom federalnym przyjmowania do celów urzędowych licencji i kart identyfikacyjnych ze stanów, które nie spełniają tych standardów”.

Pierwotnie ustawa miała wejść w życie 19 października 2021 r. Jednak w związku z pandemią COVID termin został przedłużony do 7 maja 2025 r. W tym dniu ustawa zostanie przyjęta we wszystkich 50 stanach.

Jaka jest różnica między prawem jazdy stanu Illinois a REAL ID?

Gołym okiem różnica jest wskazywana przez gwiazdę i otaczające ją złote kółko w prawym górnym rogu zwyczajnego prawa jazdy stanu Illinois.

Jednak dla urzędników REAL ID oznacza wyższe standardy bezpieczeństwa.

Skąd mam wiedzieć, czy powinienem otrzymać REAL ID?

Mieszkańcy nie są zobowiązani do posiadania REAL ID. Mogą one jednak służyć jako wygodniejsza forma identyfikacji podczas podróży krajowych lub wizyty w placówce federalnej lub bazie wojskowej USA.

Na przykład, jeśli kiedykolwiek podróżujesz samolotem po kraju, możesz rozważyć uzyskanie REAL ID. Jeśli go nie masz, od 7 maja 2025 r. będziesz musiał użyć aktualnego paszportu USA lub karty paszportowej w punkcie kontroli bezpieczeństwa TSA na lotnisku.

Jeśli podróżujesz za granicę, REAL ID nie będzie wystarczającą formą identyfikacji. W takim przypadku musisz użyć paszportu.

Jak uzyskać REAL ID?

REAL ID są obecnie wydawane w ośrodkach dla kierowców Sekretarza Stanu w całym Illinois za pośrednictwem aplikacji. Proces należy przeprowadzić osobiście.

Osoby, które chcą otrzymać REAL ID, muszą wypełnić wniosek w jednej z tych placówek i przedstawić pięć formularzy dokumentów potwierdzających tożsamość.

Według biura Sekretarza Stanu, są to:

  • Amerykański akt urodzenia lub paszport amerykański. Akceptowane jest również zezwolenie na zatrudnienie, karta stałego pobytu lub paszport zagraniczny z zatwierdzonym formularzem I-94. Jeśli zmieniłeś swoje imię i nazwisko, musisz dostarczyć dokumenty dotyczące zmiany nazwiska.
  • Dowód pełnego numeru ubezpieczenia społecznego (SSN). Niektóre przykłady to: karta SSN, formularz W-2 lub odcinek wypłaty z pełnym numerem SSN.
  • Dwa aktualne dokumenty pobytu, które zawierają Twoje pełne imię i nazwisko. Niektóre przykłady to: rachunek za media, umowa najmu, akt własności lub wyciąg bankowy. Numery kont muszą być widoczne.
  • Dowód twojego podpisu. Niektóre przykłady to: podpisana karta kredytowa lub debetowa, anulowany czek lub aktualny dowód tożsamości ze stanu Illinois (lub poza stanem).
  • Lista innych przykładów dokumentów potwierdzających tożsamość znajduje się tutaj. Wymagane są dokumenty w formie papierowej. Kserokopie nie będą akceptowane.

Witryna internetowa Sekretarza Stanu oferuje sposób przygotowania się na to, czego potrzebujesz z wyprzedzeniem, za pomocą interaktywnej listy kontrolnej.

Jak długo trwa uzyskanie REAL ID?

Po wypełnieniu wniosku o REAL ID i dostarczeniu odpowiednich dokumentów, od razu otrzymasz tymczasowy, papierowy REAL ID.

Jednak ten tymczasowy REAL ID nie będzie akceptowalną formą identyfikacji w punktach kontrolnych TSA. Aby latać, potrzebujesz stałego REAL ID, paszportu lub karty paszportowej USA.

Stały REAL ID zostanie wysłany pocztą w ciągu 15 dni roboczych, w zależności od stanu.

Ile kosztuje REAL ID?

Według stanu opłata za REAL ID jest taka sama, jak za standardowe prawo jazdy lub stanowy dowód tożsamości stanu Illinois.

Oznacza to, że koszt prawa jazdy stanu Illinois lub prawa jazdy złożonego w sprawie REAL ID wynosi 30 USD. Koszt identyfikatora stanowego lub identyfikatora stanowego zgodnego z REAL ID wynosi 20 USD.

Jednak koszt może być niższy, jeśli masz już aktualne, niewygasłe wersje któregokolwiek z nich.

Moje prawo jazdy stanu Illinois nie wygasło. Czy mogę to po prostu wymienić na REAL ID?

Jeśli niedawno odnowiłeś swoje prawo jazdy lub nie traci ono ważności przez co najmniej kolejny rok, możesz ubiegać się o REAL ID za jedyne 5 USD. Twój nowy REAL ID zachowa wtedy tę samą datę wygaśnięcia, co pierwotna licencja.

Mieszkańcy mogą również ubiegać się o REAL ID podczas odnawiania prawa jazdy w placówce Sekretarza Stanu ds. Kierowców.

Czy potrzebuję REAL ID, jeśli mam ważny amerykański paszport lub kartę paszportową?

Jeśli masz ważny amerykański paszport lub kartę paszportową, możesz nie potrzebować REAL ID, a mieszkańcy nie muszą go mieć. Jednak REAL ID może służyć jako wygodniejsza forma identyfikacji podczas podróży krajowych lub wizyty w placówce federalnej lub bazie wojskowej USA.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Chicago Auto Show, PA/gov, istock/Ivan-balvanRidofranz

News Chicago

Faceci w spódniczkach czyli Chicago Scots zapraszają na Festival Szkockiej Kultury

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago Scots zapraszają na 38. doroczny Scottish Festival & Highland Games.

W dniach 14-15 czerwca 2024 roku, w Weathon odbywa się Festival of Scottish Culture, organizowany przez Chicago Scots. Festiwal będzie celebrował kulturę i tradycje szkockie, z muzyką, tańcem, jedzeniem i atrakcjami dla całych rodzin. Goście festiwalu będą mogli zobaczyć występy zespołów szkockich, w tym pipe bands i Highland dancers.

Dodatkowo, będzie możliwość spróbowania szkockiej kuchni, w tym haggis, Scotch broth i shortbread. Nie możecie przegapić tegorocznych gości, Gordona McInally’ego, Prezydenta Rotary International i Szefa Kuchni Gary’ego Macleana, Krajowego Szefa Kuchni Szkocji!

Strefa dla dzieci będzie pełna rozrywek, można będzie spotkać się i przywitać z krowami rasy Highland prosto ze Szkocji. Oczywiście nie zabraknie najsilniejszych Szkotów, którzy będą rywalizować w sportach siłowych. Dla dzieci wiele atrakcji w tym wystawa psów szkockich ras.

W tym roku powracają nasze kultowe, ulubione wydarzenia, w tym Caber Toss. Niesamowity, masowy występ zespołu odbędzie się w sobotę o 6.30PM.  I nie zdziwcie się kiedy zobaczycie mężczyzn w spódniczkach.

Scottish Festival & Highland Games odbywa się pod adresem 2015 Manchester Road, Wheaton.

Reporter i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Dzieci z chicagowskich szkół zrobiły znaczące postępy w czytaniu w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek dyrektor generalny Chicago Public Schools, Pedro Martinez, ogłosił, że więcej uczniów szkół podstawowych biegle czyta w porównaniu z zeszłym rokiem, jak pokazują wstępne wyniki testów stanowych. Po raz pierwszy wyniki z czytania są wyższe od ich poziomu sprzed pandemii.

Pedro Martinez poinformował, że za tym wzrostem stoją uczniowie czarnoskórzy, którzy dokonali największego postępu. Dyrektor generalny Chicago Public Schools otrzymał brawa podczas wydarzenia o nazwie Promise & Progress, w którym uczestniczył wraz z dwoma poprzednimi dyrektorami generalnymi CPS, a także z naukowcami uniwersyteckimi.

Zdaniem Martineza biegłość w matematyce na corocznych egzaminach stanowych nie poprawiła się w takim stopniu jak w czytaniu, choć odnotowano pewien wzrost.

Jednak nawet przy tym wzroście CPS nadal ma niski poziom biegłości – tylko około 31% uczniów szkół podstawowych uważa się za biegłych w czytaniu, a 19% w matematyce. W zeszłym roku biegłość w czytaniu osiągnęło 26% uczniów, a w 2019 było to 28%.

Stan zazwyczaj jesienią publikuje ostateczne wyniki egzaminu dla uczniów klas od trzecich do ósmych z egzaminu Illinois Assessment of Readiness IAR z czytania, matematyki i nauk ścisłych.

Wstępne wyniki IAR opublikowano po ustaleniach badaczy z Harvardu i Stanforda z początku tego roku, które wykazały, że CPS zajęła pierwsze miejsce pod względem poprawy umiejętności czytania po pandemii Covid-19 wśród dużych okręgów szkolnych w całym kraju, oraz 13. miejsce w matematyce.

19% uczniów osiągnęło biegłość w matematyce, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu z 2023 r.

Martinez przyznał, że nadal jest wiele do zrobienia, ale zauważył również, że wielu uczniów robi postępy, nawet jeśli nie osiągnęli jeszcze poziomu klasy.

To już drugi rok od pandemii, w którym CPS odnotowuje poprawę wskaźników biegłości. Jednak podczas czwartkowego wydarzenia Fundacji Joyce’a profesor Harvardu, Tom Kane, powiedział, że analiza może wymagać przeglądu jeszcze w tym roku.

Kane powiedział także, że okręgi szkolne muszą ostrzegać rodziców, jeśli ich dzieci nie osiągają dobrych wyników, aby mogli podjąć działania. Powiedział także, że okręgi szkolne muszą stawić czoła chronicznej absencji, która wzrosła podczas pandemii i nie powróciła do poziomu sprzed pandemii.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/
Czytaj dalej

News Chicago

Prawdziwi kosmici wylądowali w Chicago. Dziś otwarcie nieziemskiej wystawy

Opublikowano

dnia

Autor:

Tego lata wszyscy miłośnicy spotkań trzeciego stopnia, początkujący ufolodzy i osoby zafascynowane kosmitami będą mogli odkrywać tajemnice istot pozaziemskich na nowej wystawie „Spotkanie w Strefie 51” („Area 51 Encounter”). Ekspozycja otwiera się w piątek, 14 czerwca na pierwszym piętrze dawnego John Hancock Center.

Wystawa nawiązuje do tzw. Strefy 51 – amerykańskiej bazy wojskowej służącej do testowania nowych rozwiązań technicznych, zbudowanej w roku 1955. Znajduje się ona w zachodniej części powiatu Lincoln na południu stanu Nevada, w Strefie Sił Powietrznych Nellis i powstała dla Centralnej Agencji Wywiadowczej USA (CIA).

Do roku 2001 roku rząd USA podtrzymywał, że Strefa 51 nie istnieje.

W sierpniu 2013 CIA oficjalnie potwierdziło istnienie bazy. Najpopularniejsze teorie spiskowe związane ze Strefą 51 dotyczą przetrzymywania i badania pozaziemskich form życia pochodzących z obiektu, który rzekomo rozbił się w 1947 roku w pobliżu Roswell w stanie Nowy Meksyk.

Debiutująca dzisiaj wystawa „Spotkanie w Strefie 51” zaprosi wszystkich dociekliwych Ziemian do zwiedzania 7 galerii, które kwestionują to co jest prawdziwe, a co science fiction, dzięki dowodom, historiom, teoriom, a nawet rzeczywistym artefaktom rzekomo odzyskanym z UFO.

Zaprojektowana, aby wzbudzić zainteresowanie i ciekawość Ziemian w każdym wieku, wystawa umożliwi gościom spotkanie twarzą w twarz z „oryginalnymi i reprodukowanymi artefaktami obcych”, jednocześnie podkreślając współczesne obserwacje, zaangażowanie wojskowe i fascynację popkultury życiem pozaziemskim.

„Zebraliśmy dowody – odkrywasz prawdę. Ponad dwie trzecie Amerykanów wierzy, że istnieją inteligentne formy życia, a odsetek ten wkrótce wzrośnie w Chicago, gdy tego lata tego lata w sercu miasta odbędą się bliskie spotkania tego rodzaju” – czytamy w oficjalnym komunikacie organizatorów wydarzenia.

Wystawa zawiera elementy interaktywne, w tym nagrania wideo i audio słynnych obserwacji, krótki film 3D, strzelankę laserową polegającą na polowaniu na kosmitów, symulację uprowadzenia przez kosmitów oraz eksplorator Księżyca w wirtualnej rzeczywistości.

W międzyczasie zwiedzający będą mogli odkrywać nowe światy dzięki fascynującemu nurkowaniu w Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba.

Bilety kosztują 27 dolarów dla dorosłych i 22 dolary dla dzieci, natomiast dzieci do lat trzech mają wstęp bezpłatny.

Wystawa „Spotkanie w Strefie 51” będzie otwarta w godzinach 11:00AM–7:00PM od niedzieli do czwartku oraz od 10:00AM do 8:00PM w piątki i soboty na pierwszym piętrze dawnego John Hancock Center przy 875 North Michigan Avenue.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.area51encounter.com.

Źródło: secretchicago, wikipedia
Foto: „Area 51 Encounter”
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu