Połącz się z nami

News Chicago

Budżet J.B. Pritzkera dla Illinois przede wszystkim zwiększa wydatki na edukację

Opublikowano

dnia

Zachwalając niezwykły postęp fiskalny stanu, pomimo recesji, gubernator J.B. Pritzker przedstawił w środę plan wydatków w wysokości 49,6 miliardów dolarów. Jego budżet Illinois obejmuje znaczny wzrost finansowania edukacji – w tym 250 milionów dolarów inwestycji we wczesną edukację i 506 milionów dolarów zwiększenie finansowania systemu K-12.

W środę, w czasie 51-minutowego wystąpienia J.B. Pritzker przedstawił budżet i orędzie State of the State. Finansowanie edukacji stanowi 20,5% planu wydatków gubernatora.

„Przedstawiłem program budżetowy, który zrobi wszystko, co możliwe, aby zainwestować w edukację naszych dzieci” – oświadczył Pritzker.

Edukacja, usługi społeczne, emerytury i opieka zdrowotna otrzymają zdecydowaną większość z propozycji wydatków w wysokości 49,6 miliarda dolarów.

Stan przewiduje ogólną prognozę dochodów w wysokości 49,94 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 2,8% w stosunku do skorygowanych szacunków.

Finansowanie edukacji K-12, czyli obowiązkowej nauki aż do ukończenia high school, otrzymałoby wzrost o 506 milionów dolarów, w tym zwiększenie o 350 milionów dolarów stanowej formuły finansowania, która pomaga dystrybuować fundusze w zależności od potrzeb.

70 milionów dolarów zostanie przeznaczone na uruchomienie trzyletniego programu pilotażowego mającego na celu zwiększenie liczby nauczycieli, a 86,4 miliona dolarów zostanie przeznaczone na dotacje na transport i edukację specjalną.

Z kolei grant o wysokości 75 milionów dolarów w Illinois State Board of Education, stworzy 5000 miejsc przedszkolnych dla dzieci z Illinois. 130 milionów dolarów ma być przekazane na rozpoczęcie finansowania kontraktów dla pracowników opieki nad dziećmi, aby zapewnić dla nich podwyżki.

Pierwsza propozycja budżetowa Pritzkera na jego drugą kadencję obejmuje również zwiększenie o 100 milionów dolarów programu Monetary Award Program, który umożliwi studentom mającym średni lub niski dochód, bezpłatną edukację w college’u – dzięki połączeniu MAP i dotacji Pell .

Propozycja obejmuje również wzrost finansowania o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych i szkół wyższych.

Związek nauczycieli Chicago Teachers Union stwierdził w środę, że propozycja 350 milionów dolarów na formułę finansowania szkół to za mało. Przedstawiciele związku uważają, że Pritzker powinien zainwestować 750 milionów dolarów.

Chicago Teachers Union twierdzi, że co roku brakuje miliardów dolarów, by przeciwdziałać nierówności, która szkodzi społecznościom szkolnym w całym stanie, w tym w Chicago.

Pritzker zachwalał również spłatę przez stan 17 miliardów dolarów zaległych rachunków i dodanie 2,3 miliarda dolarów do stanowego funduszu Rainy Day jako dowód, że stan fiskalny jest „niezwykły”.

Propozycja gubernatora obejmuje również składkę emerytalną w wysokości 9,8 mld USD – z dodatkową składką w wysokości 200 mln USD w tym roku, oprócz 500 mln USD dodanych w latach podatkowych 2022 i 2023, w celu zmniejszenia zobowiązań emerytalnych o szacunkowo 2,4 mld USD.

Stan ma obecnie 139,7 miliardów dolarów zobowiązań emerytalnych w swoich pięciu systemach emerytalnych.

Budżet gubernatora skrytykowali stanowi Republikanie, nazywając go „listą kosztownych obietnic” przy spadku dochodów stanu. Propozycję negatywnie oceniła liderka Republikanów z Illinois House, Tony McCombie, oraz republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

Ciekawostki

Ślub na lodowisku. Przed meczem hokejowym fani Blackhawks powiedzieli sobie tak

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwoje szczęśliwych fanów Blackhawks wstąpiło w związek małżeński w oryginalnych i dość zimnych okolicznościach, mimo łączących ich gorących uczuć. Tom Kneifel i Maggie powiedzieli sobie „tak” na lodzie, przed wtorkowym meczem w Chicago.

Tom Kneifel i jego narzeczona Maggie zostali zwycięzcami konkursu ślubnego Blackhawks i Helzberg Diamonds, który zakończył się w lutym. Ceremonię poprowadził gospodarz Blackhawks na arenie, Jon Hanson. Do pary dołączyła rodzina i przyjaciele.

Dla Toma Kneifela chicagowska drużyna hokejowa zawsze miała ogromne znaczenie.

W 2014 roku, gdy Tom poszedł do szkoły lotniczej dla Gwardii Narodowej stanu Illinois i napisał list do Blackhawks, prosząc o naklejki i naszywki do umieszczenia na swoim hełmie. A swoją żonę, Maggie, spotkał i poznał w lokalnym pubie właśnie podczas oglądania meczu Blackhawks.

Tom przeszedł na emeryturę z Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu i był gotowy do założenia rodziny. Dlatego zgłosił się do konkursu organizowanego przez Blackhawks.

Niestety, tego samego wieczoru Blackhawks przegrali 4:1 z Dallas Stars.

 

Źródło: fox32
Foto: Blackhawks
Czytaj dalej

News Chicago

Już niedługo wiosna zawita na Richardson Farm. Czekamy na festiwal tulipanów

Opublikowano

dnia

Autor:

Farma Richardsonów w Spring Grove znów otwiera swoje drzwi dla gości. Jest domem dla największego na świecie labiryntu kukurydzy w miesiącach jesiennych, zimą można tu ściąć dla siebie świąteczną choinkę, a wiosną oferuje święto kwiatów w postaci Richardson Farm Tulip Festival.

W tym roku będzie to już trzeci coroczny festiwal tulipanów na farmie i będzie można na nim zobaczyć 40 różnych odmian tych kwiatów. Setki tysięcy tulipanów już rośnie na farmie, aby od połowy kwietnia pokazać swoje wielobarwne piękno.

George i Wendy Richardson z Richardson Farm zapowiadają, że będą to kwiaty o barwie od ognistego korala po śnieżnobiały, bladożółty i śliwkowy fiolet – niektóre z nich będą mieć postrzępione płatki, inne gładkie, ale wszystkie bedą olśniewające.

Farma zapowiedziała festiwal tulipanów na Facebooku. Rośliny są bacznie obserwowane, gdy zaczną kwitnąć, będzie czas na świętowanie.

Pierwsze dwa festiwale tulipanów na farmie wiosną 2021 i 2022 roku przyciągnęły ponad 40 000 gości z różnych części Illinois. W zeszłym roku można było podziwiać tulipany takich odmian jak Apeldoorn’s Elite, Border Buddies Blend, Banja Luka, Jaap Groot i Snowboard.

W tym roku na Richardson Farm Tulip Festival będzie można zobaczyć ponad 900 000 kolorowych kwiatów, a goście otrzymają 1 bezpłatny tulipan z każdym biletem.

Richardson Farm znajdujące się przy 909 English Prairie Road, w Spring Grove. Tulipany będzie można podziwiać na północno-zachodnim polu farmy o powierzchni 500 akrów, sąsiadującej z terenem piknikowym wokół jeziora Richardson.

Festiwal będzie otwarty od 11:00AM do 6:30PM we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. W weekendy będzie można także wziąć udział w grach terenowych i posłuchać muzyki na żywo.

Wstęp na Richardson Farm Tulip Festival kosztuje 12 USD w dni powszednie i 15 USD w weekendy, dzieci do 3 lat nie płacą.

Więcej informacji można znaleźć na stronie richardsonfarm.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: Richardson Farm, YouTube, istock/SbytovaMN
Czytaj dalej

News Chicago

Bohater z Chicago – policjant, który powstrzymał strzelca w szkole w Nashville

Opublikowano

dnia

Autor:

Oficer Rex Engelbert, jeden z funkcjonariuszy, któremu przypisuje się powstrzymanie strzelca w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee, dorastał w Chicago. Był jednym z dwóch policjantów, którzy śmiertelnie postrzelili ciężko uzbrojoną kobietę w The Covenant School, kilka minut po tym, jak napastnik zabił w poniedziałek sześć osób, w tym troje dzieci.

Wideo z kamery ciała Engelberta zostało upublicznione przez policję we wtorek, a urzędnicy gratulowali funkcjonariuszom szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji w warunkach ekstremalnego zagrożenia.

Kamera ciała Engelberta pokazała kobietę, która wyszła po policjantów na zewnątrz budynku, gdy w poniedziałek przybyli do The Covenant School. Mówi policji, że wszystkie dzieci są zamknięte poza dwójką, o której nie wiadomo gdzie są.

Kobieta następnie kieruje funkcjonariuszy do Fellowship Hall i mówi, że ludzie w środku właśnie słyszeli strzały. Na piętrze są dzieci.

Trzej oficerowie, w tym Engelbert, przeszukują sale jedna po drugiej, trzymając karabiny gotowe do strzału. „Policja metra” – krzyczą funkcjonariusze.

Następnie policjanci idą po schodach na drugie piętro i wchodzą do holu. Potem słychać salwę wystrzałów.

Dwóch funkcjonariuszy z pięcioosobowego zespołu, który jako pierwszy przybył na wezwanie, otworzyło ogień do napastnika, zabijając podejrzanego o godzinie 10:27AM.

Byli to Rex Engelbert, od 4 lat służący w policji, i Michael Collazo, funkcjonariusz z 9-letnim stażem.

27 -letni Engelbert ukończył Loyola Academy w 2014 roku. Uczęszczał także do szkoły podstawowej Queen of All Saints w Chicago. Jeden z jego trzech braci, Kevin Engelbert, powiedział NBC Chicago, że jest dumny słysząc o bohaterstwie Rexa.

Opisuje Rexa jako łagodnego olbrzyma, który zawsze pomagał potrzebującym.

Zgodnie ze standardowym protokołem, funkcjonariusz dostał kilka dni wolnych, ponieważ poniedziałkowe wydarzenia są badane.

Sześć ofiar zginęło w poniedziałkowej strzelaninie, o której pisaliśmy 27 marca, w tym troje 9-letnich dzieci, główny administrator szkoły, konserwator i opiekun.

Troje dzieci zostało zidentyfikowanych jako Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs i William Kinney. Trzech zabitych dorosłych to Cynthia Peak, lat 61, Katherine Koonce, lat 60 i Mike Hill, lat 61.

Strzelec, zidentyfikowany jako 28-letnia Audrey Hale, był wcześniej uczniem prywatnej chrześcijańskiej szkoły. O kobiecie pisaliśmy 28 marca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu