Połącz się z nami

Kościół

Bp Turzyński: spotkania przedstawicieli polonijnych pokazują potrzebę wspólnego działania i budują jedność

Opublikowano

dnia

Spotkania gremiów polonijnych pokazują wielką potrzebę wspólnego działania. Budują jedność kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich żyjących na emigracji – powiedział Family News Service delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, odnosząc się do zakończonego w miniony weekend spotkania Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które odbyło się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W piątek 10 lutego w Warszawie spotkali się członkowie i konsultorzy Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, którego zadaniem jest koordynacja duszpasterstwa wśród Polaków żyjących zagranicą.

„Była to okazja do podsumowania minionego roku pracy i spojrzenia na to, co dzieje się w duszpasterstwie polonijnym” – podkreślił bp Piotr Turzyński.

W trakcie spotkania delegat KEP odniósł się do swoich polonijnych podróży i opowiedział o problemach, z którymi zmagają się Polacy zagranicą.

„W Niemczech są to problemy związane z reorganizacją struktur Kościoła i ograniczeniami, które dotykają Polaków. W USA następują zmiany wynikające z wewnętrznej emigracji naszych rodaków, powodujące pustoszenie niektórych parafii i kościołów. Poruszyliśmy także sprawę dzieci polskich w Londynie, które są na mocy wyroków odbierane rodzinom polskim często z powodu dysfunkcji rodziny” – zaznaczył bp Turzyński.

Ważnym tematem spotkania były inicjatywy polonijne zaplanowane na 2023 r.

Jedną z nich są Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się od 1 do 6 sierpnia.

„Udało nam się stworzyć grupy polsko-polonijne, które będą razem podróżować do Lizbony i uczestniczyć w ŚDM” – powiedział delegat KEP.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku zaplanowany od 15 do 17 września.

W sobotę 11 lutego odbyło się spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Oprócz delegata KEP należą do niego rektorzy Polskich Misji Katolickich i osoby świeckie. W trakcie zebrania bp Piotr Turzyński odniósł się planowanego spotkania Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które ma odbyć się w Wilnie w dniach 22-24 września br.

Uczestnicy spotkania Prezydium odwiedzili Zamek Królewski w związku ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Obejrzeli wystawę „Miłość i obowiązek”.

„To było piękne i mocne doświadczenie. Zobaczyliśmy historie Polaków patriotów, walki, zmagania. To Powstanie umacniało tożsamość Polaków i potem wielu z nich pojechało na emigrację, uciekając przed prześladowaniami, a bardzo wielu zostało zesłanych na Syberię” – przypomniał delegat KEP.

Bp Turzyński nawiązał też do projektu związanego ze 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży „Z Kopernikiem przez świat”. Jednym z ambasadorów inicjatywy został delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Światowa inauguracja projektu odbyła się w Chicago w sobotę 11 lutego.

Projekt ma na celu popularyzację postaci Mikołaja Kopernika. W imieniu bp. Turzyńskiego nominację odebrał ks. Andrzej Totzke TChr, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Chicago.

Spotkanie gremiów polonijnych było czasem modlitwy, zwłaszcza podczas codziennej Mszy św., oraz czasem integracji.

„Jestem zadowolony z tych spotkań. Spotkania gremiów polonijnych pokazują wielką potrzebę wspólnego działania. Budują jedność kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich żyjących na emigracji” – podkreślił bp Piotr Turzyński.

Family News Service

 

Foto: flickr/EpiskopatNews, archiwum bp. Piotra Turzyńskiego.

Kościół

Pary zmagające się z niepłodnością powinny poznać świętych: Annę i Joachima

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiele par dzisiaj zmaga się z bezdzietnością i niepłodnością. Jednym z pierwszych małżeństw, które doświadczyło tego problemu, są święci Anna i Joachim, znani jako dziadkowie Jezusa i rodzice Maryi. Ich święto przypada dzisiaj, 26 lipca. Możemy się zastanowić co nam mówią te postaci, proponuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Jak głosi historia, święci Anna i Joachim zmagali się z bezdzietnością przez dziesięciolecia, w czasach, gdy istniało niewiele środków na leczenie niepłodności, a brak dzieci był uważany za coś wstydliwego. Ich historia może zainspirować do refleksji współczesne pary, a ich wstawiennictwo może być źródłem pocieszenia i pomocy.

Uważa się, że Anna i Joachim zmagali się z niepłodnością przez dwie dekady przed poczęciem Maryi.

Chociaż ich historia nie została opowiedziana w Nowym Testamencie, dokumenty spoza kanonu biblijnego, takie jak „Protoewangelia Jakuba” zawierają pewne szczegóły na temat ich życia. Choć pisma te nie są uznawane za autorytatywne, pomogły ukształtować niektóre z opowieści i legendy przekazywane przez wieki o Joachimie, Annie i ich córce, Marii.

Joachim i Anna spędzali czas w samotności na modlitwie. „Protoewangelia Jakuba” szczegółowo opisuje modlitwy pary o dziecko. Jest w niej mowa o tym, że Joachim wyszedł na pustynię, aby się modlić i pościć, podczas gdy Anna pozostała w domu.

Joachim „nie przyszedł do swojej żony, lecz udał się na pustynię” – głosi ta historia. Tam pościł i modlił się przez 40 dni i nocy. Podczas jego nieobecności Anna opłakiwała ich bezdzietność i lamentowała nad nieobecnością Joachima, jakby był martwy. Następnie zwróciła się ku modlitwie.

Chociaż początkowo para postrzegała swoją niepłodność jako wielki smutek i wstyd, Bóg ostatecznie działał w ich cierpieniu i poprzez nie. Joachim powrócił z pustyni; Anna przebrała się z żałobnych ubrań w szaty ślubne. Ich historia została przemieniona dzięki łasce Boga.

Wiara i wytrwałość pary ostatecznie zaowocowały radością poczęcia i wychowania niepokalanej i bezgrzesznej kobiety, Maryi, która miała urodzić Zbawiciela świata.

Święta Anna jest obecnie znana jako patronka matek i osób zmagających się z niepłodnością, a ona i jej mąż są patronami dziadków i małżeństw.

 

Źródło: cna
Foto: catholic.org
Czytaj dalej

Kościół

Rodziny z dziećmi uczestniczyły w Kongresie Eucharystycznym w Indianapolis

Opublikowano

dnia

Autor:

X Narodowy Kongres Eucharystyczny zakończył się w niedzielę w Indianapolis wezwaniem uczestników do dzielenia się z innymi miłością i radością wiary katolickiej, której właśnie doświadczyli. Dla wielu rodziców, którzy przyprowadzili tu małe dzieci było to inspirujące wydarzenie. O jego znaczeniu dla rodzin mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Rodzina McKenzieBrendan i Laura oraz ich ośmioro dzieci – wybrała się na kongres z Evansville w stanie Indiana, leżącym kilka godzin na południe od Indianapolis, na granicy z Kentucky.

Brendan powiedział, że w przypadku swoich starszych dzieci ma nadzieję, że zobaczenie dużej liczby księży i ​​osób zakonnych obecnych na kongresie będzie czymś w rodzaju „normalizującego” doświadczenia, które pomoże pokazać jego dzieciom tego rodzaju powołania jako życiową drogę.

W przypadku młodszych dzieci Brendan docenił wysiłki organizatorów, aby nawiązać kontakt z maluchami i sprawić, że było to zabawne i niezapomniane przeżycie. Twierdzi, że muzycy i animatorzy „wykonali świetną robotę, nawiązując kontakt z dziećmi, podrywając je do tańczenia i śpiewania.”

Kongres obfitował w liczne możliwości adoracji eucharystycznej i uczestnictwa w Mszy św., a także w warsztaty, konferencje i zajęcia edukacyjne.

W sobotę wiele rodzin uczestniczyło w sesji poświęconej rodzinie, prowadzonej przez Damona i Melanie Owens, katolickich mówców z Filadelfii i rodziców ośmiorga dzieci. Owensowie powiedzieli, że na początku ich małżeństwa trudno było znaleźć inne rodziny podzielające ich wartości.

Damon i Melanie opowiadali o znaczeniu katolickich par z dziećmi poszukujących innych rodzin o podobnych poglądach, z którymi mogliby się zaprzyjaźnić.

Paolo i Jessica Laorden z Mishawaka w stanie Indiana, niedaleko South Bend, wzięli udział w tym przemówieniu wraz z pięciorgiem dzieci. Dynamika ich rodziny różni się od sytuacji wiekszości ich rówieśników – Jessica jest lekarzem rodzinnym, a Paolo jest tatą niepracującym, zajmującym się ich pięciorgiem dzieci w domu.

Wysłuchana konferencja, a także doświadczenie spotkania z wieloma innymi rodzinami na Kongresie uświadomiły im, że nie ma idealnej rodziny katolickiej. Natomiast ważnym zadaniem jest dzielić się tym, co mają, wspierać się nawzajem i znajdować wsparcie, polegać na innych ludziach, zamiast się podporządkowywać.

Traktując kongres jako „rodzinne wakacje”, Paolo stwierdził, że najważniejszym wydarzeniem była możliwość zabrania dzieci, aby każdego dnia mówiły Jezusowi w kaplicy adoracji „dzień dobry” i „dobranoc”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Aktor Michał Koterski pójdzie z nami w Pieszej Polonijnej Pielgrzymce do Merrillville

Opublikowano

dnia

Autor:

Gościem specjalnym tegorocznej XXXVII Pieszej Polonijnej Pielgrzymki Maryjnej do Merrillville będzie Michał Koterski – polski aktor, satyryk i prezenter telewizyjny. Zapisy na pielgrzymkę trwają do 9 sierpnia.

Michał Koterski podzieli się z uczestnikami pielgrzymi niezwykłym, choć bolesnym świadectwem swojego życia, opowie o swoim nawróceniu i dzisiejszej relacji z Panem Bogiem. Będzie obecny podczas całej trasy pielgrzymki i usłyszeć będzie Go można zarówno w sobotę jak i niedzielę.

Michał Koterski zadebiutował na wielkim ekranie rolą Sylwusia, syna Adama Miauczyńskiego w filmie Marka Koterskiego Ajlawju (1999). W następnych latach zagrał tę postać jeszcze w dwóch filmach reżyserowanych przez swojego ojca: Dzień świra (2002) i Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006).

Wiosną 2023 r. premierę miała jego książka biograficzna pt. „Michał Koterski. To już moje ostatnie życie”, w której opisał m.in. walkę z uzależnieniem i nawrócenie do Boga.

Ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej będzie także gościem z Polski. Bp Orchowicz będzie przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie i zakończenie pielgrzymki, przejdzie także jej trasę.

XXXVII Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna do Merrillville odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia. Zapisy online dostępne są tutajW razie jakichkolwiek pytań można dzwonić do Pana Leszka Olechno, który jest odpowiedzialny za zapisy, pod numer tel.: (847) 293-3466.

W dniach od 28 lipca do 9 sierpnia będą także możliwe zapisy stacjonarne w dni powszednie w następujących miejscach:

  • Księgarnia “Źródło” 5517 W. Belmont Ave. Chicago, IL
  • Doma 5517 10144 S Roberts Road, Palos Hills
  • Polamer 901 E Rand Rd, Mt Prospect
  • Polamer 4747 N Harlem Ave, Harwood Heights
  • Kościół Św. Alberta 8000 S Linder Ave. Burbank

Ks. bp Radosław Orchowicz

W niedziele 28 lipca i 4 sierpnia zapisywać można się także w kościołach:

  • Kościół św. Konstancji, 5843 W. Strong St. Chicago,
  • Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd. Chicago,
  • Kościół św. Alberta, 8000 S Linder Ave Burbank,
  • Kościół św. John Brebeuf, 8301 N Harlem Ave. Niles,
  • Misja Miłosierdzia Bożego, 21W410 Sunset Ave. Lombard,
  • Parafia św. Tomasza w Palatine, 1201 East Anderson Drive, Palatine,
  • Ojcowie Salwatorianie, 5755 Pennsylvania St. Merrillville (również w tygodniu do 9 sierpnia)

Więcej informacji oraz regulamin uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej.

 

Źródło: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna, wikipedia
Foto: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu