Połącz się z nami

Sport

Marcin Ryszka: Nie warto rezygnować z marzeń. Rozmowa z niewidomym mistrzem świata

Opublikowano

dnia

Jestem w stanie pokonać przeciwności. Choroba to nie wyrok. Ograniczenia często tkwią jedynie w głowie. Niepełnosprawność nie ułatwia funkcjonowania, ale nie traktuję jej jako czegoś, co miałoby blokować mnie przed spełnianiem marzeń. Dziękuję Bogu za to, że mogę być aktywny, że mam rodzinę i pracuję zawodowo. Cieszę się z małych rzeczy, doceniam je. Lubię moje życie – mówi Family News Service Marcin Ryszka niewidomy mistrz świata w pływaniu klasycznym, dziennikarz, komentator sportowy, mąż, ojciec, autor niedawno opublikowanej książki „Nie widzę przeszkód”.

Marcin Ryszka stracił wzrok, mając pięć lat. Usunięto mu obie gałki oczne. Z dzieciństwa pamięta kolory, twarze bliskich oraz okolice, w których się wychowywał. Od dziecka pasjonował się sportem.

Reprezentował Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie oraz Londynie. Może się pochwalić tytułami: mistrza i wicemistrza świata w pływaniu klasycznym. Skończył cztery fakultety i zdobył wymarzoną pracę. Ma szczęśliwą rodzinę.

FNS: „Śmiech zamiast łez. Działanie zamiast rozkładania rąk. Prawda zamiast stereotypów” – taki opis znajduje się na pana książce „Nie widzę przeszkód”. Niepełnosprawność traktuje pan nie jako przekleństwo od losu, ale szansę.

MR: Często irytują mnie sytuacje, kiedy niepełnosprawność przedstawiona jest jako coś, co rujnuje mi życie albo z drugiej strony, przedstawia się mnie jako bohatera.

W życiu kieruję się mottem, że jestem w stanie pokonać przeciwności.

Bo wszelkie ograniczenia tkwią jedynie w głowie. Nie chcę przez to powiedzieć, że niepełnosprawność ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, tak nie jest. Ale nie traktuję jej jako czegoś, co miałoby blokować mnie przed spełnianiem marzeń i realizacją postawionych celów.

FNS: Każdy rozdział książki zaczyna się od pytania. To dobra forma na rozprawienie się ze stereotypami dotyczącymi osób niewidomych?

MR: Z Jakubem Białkiem szukaliśmy fajnego pomysłu na książkę. Długo zastanawialiśmy się jak to zrobić. Zdecydowaliśmy, że każdy rozdział zacznie się od pytania, na które ja będę odpowiadał. Na przykład, czy piorę białe rzeczy z kolorowymi, czy po alkoholu widzę podwójnie i czy moja żona mi się podoba.

Marcin Ryszka: „Lubię swoje życie”

FNS: Zadaje sobie pan pytanie, co by było gdyby pan widział?

MR: Już nie. Ten etap jest już za mną. Sytuacja jest jaka jest i taką ją zaakceptowałem. Nie miałem na to wpływu. Być może poszedłbym w ślady moich braci górników, Kornela i Dawida? Może osiągnąłbym coś więcej w piłce nożnej, która jest moją pasją. Lubię to swoje życie, takie jakie ono jest.

Dziękuję Bogu za to, że mogę być aktywny, mam rodzinę i pracuję zawodowo.

Cieszę się z małych rzeczy, doceniam je i nie chcę narzekać, chociaż nie zawsze rozpoczynam nowy dzień pełen energii i z uśmiechem na ustach. Zdarzają się słabsze chwile, ale radzenie sobie z problemami daje motywację do działania i satysfakcję z pokonywania trudności.

FNS: Swoją żonę poznał pan na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Nie miał pan obaw, że choroba uniemożliwi marzenia o miłości?

MR: Magda przyjechała z Gdyni do Krakowa wraz ze swoją koleżanką, z którą byłem na weselu brata. Gościłem je przez tydzień, oprowadzałem po mieście. Coś zaiskrzyło między nami. Bałem się jednak kolejnego zranienia. Aż do stycznia następnego roku, kiedy to zaprosiłem ją ponownie do Krakowa.

FNS: Nie miał pan problemu z tym, że nigdy nie zobaczy żony?

MR: Wiem, że Magda jest piękną kobietą, ma długie, blond włosy. Mogę dotknąć jej włosów, skóry, poznać, jak dba o siebie. Są sytuacje, że ktoś mówi mi, że ładnie razem wyglądamy na zdjęciu. Jestem z tego dumny.

Kiedy chodziliśmy na nauki przedmałżeńskie, to prowadzący spotkania ksiądz, powiedział, że „nie kocha się kogoś za coś, ale kocha się kogoś pomimo wszystko”. I tak było w naszym przypadku.

W małżeństwie się uzupełniamy. Są takie rzeczy, których nie jestem w stanie zrobić, z drugiej strony Magda także ma trudności, które muszę i chcę rozwiązać. Magda jest kobietą o gołębim sercu i wielkiej empatii do innych osób. Kocham ją za jej dobroć, ciepło.

FNS: Jest pan tatą Michała. Nowotwór oka odziedziczył po panu.

MR: Zanim zaczęliśmy się starać o dziecko, to sprawdzaliśmy czy nowotwór oka, który miałem, jest dziedziczny. Wykonałem różne testy genetyczne, które pokazywały, że nie powinienem przekazać swojemu dziecku tego genu.

Gdy Michał się urodził, postanowiliśmy udać się z nim na badania dna oczu. Niestety okazało się że syn ma guzy w obu oczach. Trafiliśmy do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, które zajmuje się leczeniem tego typu nowotworów.

Michałek widzi normalnie, ale niestety będzie miał uszczerbek narządu wzroku. W przyszłości okaże się jak duży. Póki co, jeździmy z nim na systematyczne kontrole lekarskie. Synek jest uśmiechniętym, radosnym dzieckiem.

Ryszka: Nie warto rezygnować z marzeń, z tego, co sprawia nam przyjemność i pozwala odnaleźć siebie.

FNS: Jak wygląda wasza relacja?

MR: Spędzamy z sobą każdą wolną chwilę. Lubimy się bawić. Najczęściej gramy w piłkę. Syn często mnie przytula.

FNS: Michał jest świadomy, że jego tata nie widzi?

MR: Tak, syn wie, że nie widzę. Bardzo często bierze mnie za rękę i prowadzi w konkretne miejsce. Zdarza się, że chce mi coś wskazać swoją rączką. Jak na swój młody wiek, bardzo dużo rozumie. Gdy wychodzę z domu, to podaje mi białą laskę, wie doskonale, że bez niej nie mogę się ruszyć.

Zdaję sobie sprawę z tego, że przed nami wiele problemów. Ktoś, w przyszłości, może się z niego śmiać, że jego tata nie widzi i różni się od innych ojców. Wierzę jednak, że i z takimi trudnościami sobie poradzimy.

FNS: Ważną rolę w pana życiu odgrywa sport! Czego pana nauczył?

MR: Samodyscypliny, dobrej organizacji czasu, odpowiedzialności oraz wiary w to, że nigdy nie należy się poddawać.

FNS: Zawodowo spełnia się pan na wielu płaszczyznach. Jest pan dziennikarzem, komentatorem sportowym, prowadzi zajęcia dla studentów. Jak znaleźć swoją drogę w życiu i spełnienie?

MR: Kluczem jest pasja. Jeśli będziemy robić wszystko w pogoni za pieniądzem czy karierą, trudno będzie odnaleźć satysfakcję z codziennych aktywności.

Ostatnio rozmawiałem ze znajomymi, o tym, że w szkole poddawani byliśmy ciągłej presji, aby ze wszystkich przedmiotów mieć tylko dobre oceny. Warto mieć jedną, dwie dziedziny, w którym będziemy się rozwijać i osiągać dobre wyniki.

Dla mnie ważną częścią życia był i jest sport. Dzięki niemu dostałem się na uczelnię, w której obecnie pracuję.

FNS: Duża w tym zasługa pana rodziców.

MR: Oni przekazali mi to, co w życiu najważniejsze, pomagali w rozwoju, zachęcali do podejmowania nowych zadań. Dzięki temu, że podejmowałem wiele różnych aktywności, to miałem szansę poznać to, w czym czuję się szczęśliwy.

Dlatego nie warto rezygnować z marzeń, z tego, co sprawia nam przyjemność i pozwala odnaleźć siebie.

„Życie osób z niepełnosprawnościami ma sens”

FNS: Jest pan prezesem fundacji „Nie widząc przeszkód”. Jakie cele sobie stawiacie?

MR: Naszym celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami, przekonanie ich i społeczeństwa, że choroba to nie wyrok. W ostatnim czasie robiliśmy projekty uświadamiające i pokazujące, jak można pomagać osobom z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.

Przekonujemy, że bariery są w naszych głowach. Naszym sztandarowym projektem jest blind football. Organizujemy wyjazdy, turnieje sportowe, zgrupowania.

Oprócz tego, tworzymy również makietę dotykową Rynku Głównego w Krakowie. Chcemy, aby osoby niewidome mogły jej dotknąć i wyobrazić sobie, jak wygląda to miasto. Pokazujemy, że życie osób z niepełnosprawnościami ma sens i oni także mogą godnie żyć.

FNS: Jakie wyzwania przed panem?

MR: Cele zawodowe toczą się własnym rytmem. To nie jest tak, że siadam przy biurku i wymyślam kolejne punkty do realizacji. Jeśli coś fajnego przyjdzie mi do głowy, to staram się to realizować.

Zawsze chciałem skomentować mecz ekstraklasy i miałem okazję to zrobić. Nie na wszystko mamy wpływ i należy podejść do tego z pokorą. Jeśli zaś chodzi o wyzwania rodzinne, to drugi raz zostanę tatą.

Kolejny, życiowy rozdział przede mną. Najważniejsze dla mnie, to by moi bliscy byli zdrowi, wszystko inne jest kwestią czasu.

Family News Service

 

Foto: archiwum Marcina Ryszki

News USA

Główna wygrana Powerball także blisko miliarda dolarów – szansa na wygraną w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Pula nagród w Powerball wzrosła do szacunkowej kwoty 935 milionów dolarów, po tym jak nikt nie trafił sześciu liczb wylosowanych w środowy wieczór. Czy przekroczy miliard, tak jak jackpot Mega Millions zgarniety we wtorek przez mieszkańca New Jersey? Jest o co walczyć!

Wylosowane 27 marca liczby to: 37, 46, 57, 60, 66 oraz Powerball 8. Po jednym milionie wygrały losy z Arizony, Pensylwanii i Teksasu.

Losowanie odbyło się dzień po tym, jak gracz z New Jersey wygrał wielką nagrodę Mega Millions o wartości 1,13 miliarda dolarów po 30 losowaniach z rzędu bez zwycięzcy. O tej wygranej informowaliśmy wczoraj.

Jackpot Powerball także rośnie od miesięcy, od ostatniego zwycięzcy, który trafił główną wygraną w Nowy Rok. Gracz z Michigan zdobył wtedy nagrodę o wartości 842,4 mln dolarów.

W 37 kolejnych losowaniach nikomu się to nie udało. Niewielkie szanse  w grze wynoszące 1 do 292,2 miliona mają na celu stworzenie dużych jackpotów, które przyciągną uwagę i zwiększą sprzedaż.

Nagroda w wysokości 935 milionów dolarów, która będzie do zdobycia w sobotni wieczór da zwycięzcy zastrzyk gotówki, o szacowanej wysokości 449,7 miliona dolarów.

W Powerball gra się w 45 stanach oraz w Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

2023 roku jackpot Powerball został trafiony pięć razy:

  • 6 lutego 2023 r. – 754,6 mln dolarów – Waszyngton
  • 4 marca 2023 r. – 162,6 mln dolarów – Wirginia
  • 19 kwietnia 2023 r. – 252,6 mln dolarów – Ohio
  • 19 lipca 2023 r. – 1,08 miliarda dolarów – Kalifornia
  • 11 października 2023 r. – 1,765 miliarda dolarów – Kalifornia

10 największych jackpotów na obu amerykańskich loteriach:

  1. 2,04 miliarda dolarów (Powerball, 8 listopada 2022 r. — jeden zwycięski kupon).
  2. 1,765 miliarda dolarów (Powerball, 11 października 2023 r. – jeden zwycięski los).
  3. 1,586 miliarda dolarów (Powerball, 13 stycznia 2016 r. — trzy zwycięskie kupony).
  4. 1,58 miliarda dolarów (Mega Millions, 8 sierpnia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  5. 1,537 miliarda dolarów (Mega Millions, 23 października 2018 r. — jeden zwycięski los).
  6. 1,348 miliarda dolarów (Mega Millions, 13 stycznia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  7. 1,337 miliarda dolarów (Mega Millions, 29 lipca 2022 r. — jeden zwycięski los).
  8. 1,13 miliarda dolarów (Mega Millions, 26 marca 2024 r. — jeden zwycięski los)
  9. 1,08 miliarda dolarów (Powerball, 19 lipca 2023 r. – jeden zwycięski los).
  10. 1,05 miliarda dolarów (Mega Millions, 22 stycznia 2021 r. — jeden zwycięski los).

 

Źródło: ap
Foto: YouTube, istock/photobank kiev/
Czytaj dalej

News USA

Przestępcy o twarzach Lego nie spodobali się producentowi zabawek

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Lego zwróciła się do policji południowej Kalifornii o zaprzestanie wykorzystywania głów produkowanych przez nią zabawek do ukrywania tożsamości podejrzanych, których zdjęcia udostępniane są w mediach społecznościowych. Taki zwyczaj ma od ponad roku Departament Policji w Murrieta.

Departament Policji w Murrieta zaczął używać głów zabawek Lego do zakrywania twarzy ludzi w listopadzie 2022 r. Zredagowane zdjęcia wzbudziły szersze zainteresowanie w zeszłym tygodniu, po opublikowaniu przez wydział na Facebooku oświadczenia zatytułowanego „Dlaczego zakryte twarze?”

Zdjęcia dostępne w Internecie skłoniły firmę produkującą zabawki do skontaktowania się 19 marca z policją.

Lego „z szacunkiem poprosiło nas, abyśmy powstrzymali się od wykorzystywania ich własności intelektualnej w naszych treściach w mediach społecznościowych, co oczywiście rozumiemy i będziemy przestrzegać” – odpowiedział porucznik Jeremy Durrant, który dodał, że obecnie policja szuka innych metod dalszego publikowania swoich treści w sposób interesujący dla obserwujących profil.

Policja w Murrieta chroni tożsamość podejrzanego zgodnie z prawem, ale zamieszcza zdjęcia zakrytych twarzy, aby otwarcie podzielić się z mieszkańcami tym, co dzieje się w mieście.

W lipcu 2021 r. ustawodawca stanu Kalifornia zmienił kodeks karny 13665, aby zakazać organom ścigania udostępniania zdjęć podejrzanych aresztowanych za przestępstwa bez użycia przemocy.

Ponadto we wrześniu 2023 r. stan przyjął ustawę Assembly Bill 994, nakładającą na agencje obowiązek usuwania zdjęć podejrzanych z mediów społecznościowych po 14 dniach, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności. Jak podaje ministerstwo, ustawa weszła w życie w styczniu.

 

Źródło: nbc
Foto: Marietta Police Dept. / via Facebook
Czytaj dalej

News USA

Miliard trafiony! Mieszkaniec New Jersey zgarnął kumulację w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

Mega szczęśliwa osoba z New Jersey pokonała wszelkie przeciwności losu we wtorek wieczorem i wygrała jackpot w Mega Millions o wartości 1,12 miliarda dolarów. Ale wszyscy, którym tym razem się nie udało, mają jeszcze szansę na zdobycie fortuny – wielka wygrana jest także do zdobycia w loterii Powerball.

Szczęśliwy zwycięzca z New Jersey przerwał passę losowań bez zwycięstwa trwającą w loterii Mega Millions od grudnia ubiegłego roku. Liczby warte miliarda to: 7, 11, 22, 29, 38 i 4.

Jackpot loterii rósł od 8 grudnia30 losowań kolejnych nie wyłoniło głównego zwycięzcy. Nie jest łatwo wygrać główną wygraną w Mega Millions, gdzie szanse wynoszą 1 do 302,6 miliona.

Wtorkowa kwota  jest ósmą co do wielkości w historii loterii w USA.

Jackpot o wartości 1,12 miliarda dolarów przeznaczony jest dla zwycięzcy, który otrzymuje wypłatę w formie renty, obejmującej płatność początkową, a następnie 29 płatności rocznych. Większość zwycięzców wybiera wypłatę gotówkową, która w tym przypadku wyniesie 537,5 miliona dolarów.

Według loterii, oto 6 największych jackpotów Mega Millions, jakie kiedykolwiek wygrano:

  • 1,602 miliarda dolarów na Florydzie w sierpniu 2023 r
  • 1,537 miliarda dolarów w październiku 2018 r. w Karolinie Południowej
  • 1,35 miliarda dolarów w styczniu 2023 r. w Maine
  • 1,34 miliarda dolarów w lipcu 2022 r. w Illinois
  • 1,12 miliarda dolarów w marcu 2024 r. w New Jersey
  • 1,050 miliarda dolarów w styczniu 2021 r. w Michigan

10 największych jackpotów na obu amerykańskich loteriach:

  1. 2,04 miliarda dolarów (Powerball, 8 listopada 2022 r. — jeden zwycięski kupon).
  2. 1,765 miliarda dolarów (Powerball, 11 października 2023 r. – jeden zwycięski los).
  3. 1,586 miliarda dolarów (Powerball, 13 stycznia 2016 r. — trzy zwycięskie kupony).
  4. 1,58 miliarda dolarów (Mega Millions, 8 sierpnia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  5. 1,537 miliarda dolarów (Mega Millions, 23 października 2018 r. — jeden zwycięski los).
  6. 1,348 miliarda dolarów (Mega Millions, 13 stycznia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  7. 1,337 miliarda dolarów (Mega Millions, 29 lipca 2022 r. — jeden zwycięski los).
  8. 1,12 miliarda dolarów (Mega Millions, 26 marca 2024 r. — jeden zwycięski los)
  9. 1,08 miliarda dolarów (Powerball, 19 lipca 2023 r. – jeden zwycięski los).
  10. 1,05 miliarda dolarów (Mega Millions, 22 stycznia 2021 r. — jeden zwycięski los).

Następne emocjonujące losowanie loterii w USA odbędzie się już dzisiaj wieczorem, a jackpot w loterii Powerball szacuje się na 865 milionów dolarów. Nikt nie zdobył głównej wygranej od Nowego Roku, co daje 36 losowań bez zwycięzcy.

To już drugi jackpot Powerball, który w 2024 roku przekroczył 600 milionów dolarów.

Nadchodzące losowanie, które odbędzie się w dzisiejszy wieczór, będzie 37. losowaniem w serii bez trafienia głównej wygranej. 1 stycznia 2024 r. gracz z Michigan zdobył nagrodę o wartości 842,4 mln dolarów.

2023 roku jackpot Powerball został trafiony pięć razy:

  • 6 lutego 2023 r. – 754,6 mln dolarów – Waszyngton
  • 4 marca 2023 r. – 162,6 mln dolarów – Wirginia
  • 19 kwietnia 2023 r. – 252,6 mln dolarów – Ohio
  • 19 lipca 2023 r. – 1,08 miliarda dolarów – Kalifornia
  • 11 października 2023 r. – 1,765 miliarda dolarów – Kalifornia

W grę Mega Millions można grać w 45 stanach oraz w Waszyngtonie i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. W Powerball gra się także w tych stanach, oraz w Waszyngtonie, na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych i w Portoryko.

 

Źródło: npr, cnn
Foto: YouTube, istock/olhainsight/Deagreez/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu