Połącz się z nami

News Chicago

Nie czujemy się bezpiecznie w Chicago. Który z kandydatów na burmistrza to zmieni?

Opublikowano

dnia

Prawie dwie trzecie mieszkańców Chicago, którzy planują oddać głos w wyborach lokalnych w tym miesiącu, nie czuje się bezpiecznie w związku z przestępczością w mieście. Mniej więcej tyle samo osób uważa, że relacje między policjantami a społecznością nie są dobre. To kluczowa kwestia brana pod uwagę w wyborach 28 lutego.

Sondaż zlecony przez Chicago Sun-Times, WBEZ, Telemundo Chicago i NBC5 pokazuje, że prawie połowa wyborców szuka kandydata na burmistrza, który najlepiej poradzi sobie z endemiczną przestępczością miasta.

44% ankietowanych stwierdziło, że najważniejszą kwestią w nadchodzących wyborach jest poradzenie sobie z przestępczością w mieście i bezpieczeństwo publiczne. Daleko za nimi uplasowała się reforma wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych (13%) oraz gospodarka i miejsca pracy (12%).

Jeszcze niżej na liście znalazły się edukacja i imigracja, obie na poziomie 6%; podatki miejskie i wydatki na poziomie 5%; mieszkalnictwo i bezdomność na poziomie 4%; korupcja publiczna 3%, a narkotyki i transport po 2%. Tylko 1% ankietowanych wymieniło zdrowie publiczne jako kluczową kwestię.

Mężczyźni i kobiety byli w równym stopniu zaniepokojeni przestępczością, przy czym 47% mężczyzn i 42% kobiet umieściło ją na pierwszym miejscu. Priorytetowo traktuje przestępczość 61% białych wyborców, 30% czarnych wyborców i 37% latynosów.

Podczas gdy przemoc z użyciem broni palnej spadła w tym roku w porównaniu z zeszłym, Chicago zakończyło rok 2022 z 697 morderstwami i odnotowało najbardziej brutalny rok od ćwierćwiecza w 2021 roku.

Mieszkańcy Chicago są również zaniepokojeni przestępstwami innymi niż przemoc z użyciem broni palnej, w tym kradzieżami, napadami rabunkowymi i kradzieżami samochodów, ponieważ incydenty wkradły się do obszarów miasta nieprzyzwyczajonych do wysokiego wskaźnika przestępstw.

Aż 63% mieszkańców Chicago nie czuje się bezpiecznie.

Odsetek sięga 84% dla Afroamerykanów i spada do 56% Latynosów i 49% białych mieszkańców.

Ankieterzy z Mason-Dixon Polling & Strategy, Inc. przeprowadzili wywiady telefoniczne na żywo z 625 mieszkańcami, którzy zostali losowo wybrani z miejskiej listy rejestracyjnej wyborców. Ankietę przeprowadzono od 31 stycznia do 3 lutego. Margines błędu wynosi plus minus 4 punkty procentowe.

Główni rywale Lightfoot, kongresmen Jesús „Chuy” García, oraz były dyrektor generalny Chicago Public Schools Paul Vallas, obiecali zatrudnić więcej policjantów i usunąć nadinspektora policji Davida Browna, jeśli wygrają wybory 28 lutego.

Vallas, który jest wspierany przez związek policji w mieście, zaproponował 14-punktowy plan, który koncentruje się na odbudowie policji. Obwinia problem przestępczości w Chicago po części za „porzucenie strategii policyjnej opartej na społeczności”.

Plan bezpieczeństwa publicznego Garcíi nie różni się zbytnio od tego, co Lightfoot już wprowadziła. Kongresmen krytykuje jednak miasto za to, że nie spełniło wszystkich celów określonych w federalnym dekrecie.

„Zrobienie tego nie powinno zająć czterech lat” – powiedział García. Chce, aby funkcjonariusze „wyszli z samochodów, zapukali do drzwi i odbudowali zaufanie. Zaufanie ma kluczowe znaczenie dla przywrócenia działu na właściwe tory”.

 

Źródło: suntimes, politico
Foto: YouTube, istock/welcomia

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu