Połącz się z nami

News USA

Ulga podatkowa na dzieci. Co warto wiedzieć przed złożeniem deklaracji?

Opublikowano

dnia

Ten sezon podatkowy może wyglądać trochę inaczej dla niektórych podatników, szczególnie dla tych, którzy kwalifikują się do ulgi podatkowej na dzieci. W ubiegłym roku zwroty wzrosły z powodu pandemii koronawirusa, w tym roku czeka nas kolejna zmiana. Co powinieneś wiedzieć?

Dla wielu rodzin ulga podatkowa na dziecko może mieć ogromny wpływ na twój zwrot.

Kto jest uprawniony do ulgi podatkowej na dziecko?

Ulga podatkowa na dziecko opiera się na szeregu czynników kwalifikujących, w tym na utrzymaniu osoby składającej wniosek i rocznym dochodzie.

Ci, którzy mają roczny dochód poniżej 200 000 USD indywidualnie lub 400 000 USD, jeśli składają wniosek wspólnie, będą uprawnieni do pełnej kwoty ulgi na każde kwalifikujące się dziecko.

Osoby o wyższych dochodach mogą się kwalifikować do częściowego zwrotu.

Kiedy dziecko się kwalifikuje?

Zgodnie z Urzędem Skarbowym IRS, aby osoby składające wnioski kwalifikowały się do tej ulgi w roku podatkowym 2022, małoletni pozostające na ich utrzymaniu muszą:

  • Mieć mniej niż 17 lat na koniec roku
  • Być synem, córką, pasierbem, kwalifikującym się dzieckiem zastępczym, bratem, siostrą, przyrodnim bratem, przyrodnią siostrą, przyrodnim bratem, przyrodnią siostrą lub potomkiem jednego z nich (na przykład wnukiem, siostrzenicą lub siostrzeńcem)
  • Zapewniać nie więcej niż połowę własnego wsparcia finansowego w ciągu roku
  • Mieszkać z osobą zgłaszającą od ponad pół roku
  • Być prawidłowo zgłoszonym jako osoba pozostająca na utrzymaniu na podstawie zeznania podatkowego składającego
  • Być obywatelem USA lub cudzoziemcem będącym rezydentem USA

Ile wynosi ulga?

Kwoty ulgi podatkowej na dziecko i ulgi na opiekę nad osobami na utrzymaniu zmieniają się, przy czym w obu przypadkach zmiany nastąpią w tym roku.

Rząd federalny wprowadził kilka ulg podatkowych, aby pomóc rodzinom borykającym się z pandemią koronawirusa w zeszłym roku, ale teraz te świadczenia wygasły. Rodziny składające wnioski otrzymają mniejszy zwrot w porównaniu z poprzednimi latami.

Kwota zwrotu powróciła do zasad sprzed pandemii i w tym roku będzie wynosiła 2000 USD na dziecko.

Jak ubiegać się o ulgę podatkową na dziecko?

Możesz ubiegać się o ulgę podatkową na dziecko, wprowadzając dane swoich dzieci i innych osób pozostających na utrzymaniu na formularzu 1040, amerykańskim zeznaniu podatkowym dla osób fizycznych, oraz załączając wypełniony wykaz 8812, ulgi dla kwalifikujących się dzieci i innych osób na utrzymaniu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed złożeniem zeznania podatkowego?

W przypadku osób, które składają wniosek o ulgę podatkową na dzieci, IRS zauważa, że mogą one również kwalifikować się do innych ulg podatkowych, w tym:

  • Ulgi na opiekę nad osobami zależnymi
  • Ulgi podatkowej od dochodów
  • Ulgi adopcyjne i programy pomocy adopcyjnej
  • Ulgi edukacyjne

O tym jak przygotować się do złożenia deklaracji podatkowej pisaliśmy 20 stycznia.

IRS spodziewa się, że w tym sezonie podatkowym zostanie złożonych ponad 168 milionów indywidualnych zeznań podatkowych. Dla większości podatników termin składania deklaracji upływa 18 kwietnia, podatnicy, którzy proszą o przedłużenie, będą mieli czas na złożenie deklaracji do 16 października.

Według Urzędu Skarbowego podatnicy rozliczający się drogą elektroniczną i korzystający z przelewu bezpośredniego powinni otrzymać zwrot w ciągu 21 dni roboczych, o ile nie wystąpią problemy ze zwrotem.

Podatnicy, którzy otrzymują zwroty, które obejmują ulgę podatkową Earned Income Tax Credit lub dodatkową ulgę podatkową na dzieci, nie mogą otrzymać zwrotu przed połową lutego ze względu na ustawę Protecting Americans From Tax Hikes Act z 2015 r., która zapewnia IRS dodatkowy czas na zapewnienie, że oszukańcze zwroty nie zostaną wydane.

Kierownictwo Urzędu Skarbowego twierdzi, że w tym roku podatnicy powinni spodziewać się płynniejszego sezonu składania zeznań. Urząd dodał ostatnio 5000 nowych i odpowiednio przeszkolonych przedstawicieli obsługi klienta.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/designer491/ Ivan-balvan/ Maksim Shchur/ SeventyFour/ Drazen Zigic

News USA

Planned Parenthood to biznes aborcyjny mordujący 1 dziecko co 80 sekund w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Z najnowszego raportu Planned Parenthood wynika, że w roku, w którym unieważniono wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade, gigant aborcyjny przeprowadził największą w historii liczbę aborcji. O zatrważających statystykach przemysłu aborcyjnego w Stanach Zjednoczonych mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Opublikowany w zeszłym tygodniu raport za lata 2022–2023 zatytułowany „Above & Beyond” pokazuje, że między 1 października 2021 r. a 30 września 2022 r. Planned Parenthood przeprowadziło 392 715 aborcji. Oznacza to wzrost o 18 560 zabiegów – czyli 5% – w porównaniu z poprzednim raportem, który wykazał 374 155 aborcji w okresie jednego roku.

Według analizy przeprowadzonej przez kancelarię prawniczą Liberty Counsel najnowsze dane dotyczące aborcji Planned Parenthood oznaczają, że organizacja ta dziennie zabijała 1075 osób w drodze aborcji i 44 co godzinę.

Według założyciela Liberty Counsel, Mata Stavera, roczny raport Planned Parenthood po raz kolejny ujawnia, że jego główną misją jest osiąganie ogromnych zysków poprzez aborcję niewinnych dzieci.

Raport Planned Parenthood odzwierciedla liczbę aborcji w miesiącach poprzedzających uchylenie wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade, które miało miejsce w czerwcu 2022 r., i po nim.

Z dokumentu wynika, że w stanach, w których aborcja jest chroniona, popyt wzrósł o 700%. W raporcie wskazano również, że Planned Parenthood pomogło w kierowaniu i koordynowaniu podróży w przypadku ponad 33 000 zabiegów usunięcia ciąży.

Według Charlotte Lozier Institute, choć liczba aborcji jest najwyższa od 10 lat, ogólna liczba usług oferowanych przez Planned Parenthood, takich jak badania przesiewowe w kierunku raka, usługi prenatalne, usługi antykoncepcyjne i zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, nadal wykazuje tendencję spadkową.

Analiza raportu przeprowadzona przez Lozier Institute wykazała, że łączna liczba usług Planned Parenthood spadła o 17% od 2010 r., podczas gdy liczba badań przesiewowych w kierunku raka i usługi profilaktyczne spadły znacznie, aż o 71%.

Według Instytutu Loziera w latach 2021–2022 Planned Parenthood przeprowadziło 228 aborcji na każde skierowanie dziecka do adopcji.

Tymczasem przychody Planned Parenthood w 2023 r. wyniosły prawie 2,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost w porównaniu z około 1,9 miliarda dolarów odnotowanych w roku poprzednim.

Zwolennicy pro-life odpowiedzieli na raport, krytykując Planned Parenthood za nacisk na aborcję, a nie opiekę zdrowotną. Apelują o zamknięcie tej instytucji i zaprzestanie jej finansowania.

„Chora ironia losu polega na tym, że robią wszystko, co w ich mocy, nie po to, by troszczyć się o kobiety, ale rozszerzać aborcję” – powiedział przewodniczący Human Coalition, Jeff Bradford. W rezultacie jest więcej skrzywdzonych kobiet i martwych dzieci.

Według Bradforda ofiarami przemysłu aborcyjnego są bezbronne kobiety, a okoliczności, które je przede wszystkim zmusiły je aborcji to bieda, bezrobocie, presja rodziny lub przemoc domowa. „Aborcja nie rozwiązuje żadnego z tych problemów” – podkreślił Jeff Bradford.

 

Źródło: cna
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

12 ławników gotowych na proces Trumpa w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, po czterech dniach przesłuchań, ostatecznie została wybrana ława przysięgłych złożona z 12 osób i 6 zastępców, która weźmie udział w procesie karnym dotyczącym tzw. „cichych pieniędzy”, przeciwko Donaldowi Trumpowi. W czasie obrad na sali sądowej, przed budynkiem samospalenia dokonał mieszkaniec Florydy.

Wśród ławników jest specjalista ds. sprzedaży, inżynier oprogramowania, nauczyciel języka angielskiego i wielu prawników.

Proces wyboru ławy przysięgłych początkowo przebiegał w dość szybkim tempie, a do końca wtorku zasiadało w niej już siedem osób. Jednak w czwartek dwóch przysięgłych zostało odwołanych, jeden po wyrażeniu obaw co do bezstronności, a drugi w związku z tym, że podczas procesu selekcji nie udzielił dokładnych odpowiedzi na temat swojej przeszłości.

Sprawa o tzw. „ciche płatności” jest pierwszym z czterech aktów oskarżenia Donalda Trumpa, który trafił do sądu. Podstawą zarzutów jest 130 000 dolarów przekazane aktorce porno, Stormy Daniels, przez Michaela Cohena, byłego prawnika Trumpa i doradcę osobistego. Pieniądze miały zapobiec upublicznieniu jej twierdzeń o spotkaniu o charakterze seksualnym z Trumpem w ostatnich dniach wyborów w 2016 roku.

Prokuratorzy twierdzą, że Donald Trump zataił prawdziwy charakter tych płatności w wewnętrznych dokumentach biznesowych. Były prezydent twierdzi, że nie doszło do żadnego z rzekomych kontaktów seksualnych i nie przyznaje się do popełnienia 34 przestępstw związanych z fałszowaniem dokumentacji biznesowej.

Sędzia Juan M. Merchan, zapowiedział nowo wybranym ławnikom w tajnym procesie Donalda Trumpa, że wystąpienia wstępne zaplanowano na poniedziałek o 9:30AM.

Akt samospalenia

Około 1:30PM, mieszkaniec St. Augustine na Florydzie – 37-letni Maxwell Azzarello, dokonał samospalenia przed budynkiem sądu w Nowym Jorku, gdzie wybierano ław przysięgłych.

Mężczyzna wyrzucił z plecaka broszury, po czym oblał swoje ciało łatwopalnym płynem i zapalił zapalniczkę na oczach świadków.

Po tym jak stanął w płomieniach, Azzarello zrobił kilka kroków i upadł na barierkę policyjną. Funkcjonariusze sądowi, policjanci i inni świadkowie próbowali walczyć z płomieniami za pomocą płaszczy i innych przedmiotów. Dzięki przybyłej na miejsce policji ogień udało się ostatecznie ugasić.

Azzarello w stanie krytycznym został przetransportowany do ośrodka poparzeniowego. Czterech funkcjonariuszy również odniosło lekkie obrażenia w wyniku narażenia na ogień. Około godziny 10:30PM personel szpitala poinformował o jego zgonie.

Samozwańczy badacz śledczy przybył do Nowego Jorku na początku tygodnia i zaczął protestować przed budynkiem sądu, krytykując polityków – zarówno Republikanów, jak i Demokratów. Jego rodzina nie wiedziała, że przyjechał do miasta. Broszury, które wyrzucił przed podpaleniem się zawierały link do strony Substack, promując dalekosiężne teorie spiskowe.

Pozwy dotyczące 6 stycznia mogą zostać wszczęte pomimo postępowania karnego

Pozwy członków Kongresu i funkcjonariuszy policji przeciwko Donaldowi Trumpowi za jego czyny z 6 stycznia mogą być rozpatrywane pomimo powiązanej z nim sprawy karnej toczącej się przeciwko niemu w Waszyngtonie, orzekł w czwartek sędzia okręgowy USA Amit Mehta.

Odrzucił on wysiłki Trumpa mające na celu wstrzymanie procesu do czasu wyjaśnienia zarzutów karnych związanych z jego próbą udaremnienia wyborów w 2020 r. – wniesioną przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha.

W przyszłym tygodniu Sąd Najwyższy rozpatrzy argumenty dotyczące kwestii immunitetu Donalda Trumpa w sprawie karnej, dotyczącej wydarzeń z 6 stycznia.

 

Źródło: ap, foxnews, Politico
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu