Połącz się z nami

News USA

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie przyjmuje zgłoszenia

Opublikowano

dnia

Organizator XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń. Festiwal odbędzie się w Rzeszowie w dniach 12-18 lipca 2023 roku.

Współorganizatorami festiwalu jest Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Imprezy festiwalowe odbywać się będą na terenie Miasta Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego.

„W 2019 roku podsumowaliśmy 50-lecie światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych w Rzeszowie, które stały się największą polonijną imprezą, prezentującą aktywność artystyczną Polonii i Polaków poza granicami kraju” – napisał w ogłoszeniu Mariusz Grudzień, Dyrektor Festiwalu, Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

„Po czteroletniej przerwie wracamy z ofertą organizacji kolejnego dziewiętnastego już festiwalu. Przypada on jednak, ze względów politycznych i ekonomicznych, na bardzo trudny czas tak dla zespołów jak i organizatorów tej imprezy.”

„Mimo wielu przeszkód chcemy utrzymać jej ciągłość mając świadomość jak ważna jest ona zarówno dla wielu środowisk polonijnych, jak i dla Rzeszowa oraz polskiej publiczności.

Zakładamy organizację festiwalu z mniejszą niż dotąd liczbą zespołów i uczestników. Ostateczna jednak ich liczba i skład zależeć będą od liczby i kolejności nadesłanych zgłoszeń. Zastrzegamy sobie jednak wyłączne prawo kwalifikacji zespołów do udziału w festiwalu.

Zastrzegamy sobie także możliwość zmiany z przyczyn od nas niezależnych – zasad organizacyjnych w trakcie przygotowań i organizacji imprezy.”

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969 r., co 3 lata. Wspólne spotkania i występy pozwalają zintegrować się członkom zespołów a wizyta w Polsce umożliwia poznanie kraju przodków.

W pierwszym festiwalu uczestniczyło 12 zespołów z krajów Europy i jeden ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu kolejnych lat liczba uczestników rosła.

Więcej informacji na stronie internetowej.

 

Źródło: Polonijna Agencja Informacyjna
Foto: Polonijna Agencja Informacyjna

 

News USA

Senat USA odrzucił ustawę dotyczącą in vitro zarówno Demokratów jak i Republikanów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Senat Stanów Zjednoczonych odrzucił projekt ustawy, który według Demokratów miał na celu ochronę dostępu do procedur zapłodnienia in vitro (IVF) w całym kraju. Projekt ten został wprowadzony w ramach ogólnokrajowej debaty, która również dała początek konkurencyjnej ustawie popierającej zapłodnienie in vitro ze strony Republikanów, zablokowanej dzień wcześniej. O trwającym sporze w tej kwestii mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Ustawa o prawie do zapłodnienia in vitro, wprowadzona przez demokratyczną senator Tammy Duckworth z Illinois, została odrzucona w czwartek w głosowaniu 48 do 47, gdy do jej uchwalenia potrzeba było 60 głosów.

Ustanawiałaby ona prawo do leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia in vitro, a także prawo do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących oddawania, testowania, wykorzystania, przechowywania lub usuwania tzw. „reprodukcyjnego materiału genetycznego”, takiego jak oocyty, plemniki, zapłodnione komórki jajowe i embriony.

Biskupi katoliccy w USA wezwali katolików, aby skontaktowali się ze swoimi ustawodawcami i zalecili im nieprzyjmowanie ustawy, ostrzegając między innymi, że ustawa może stworzyć nowy obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmujący zapłodnienie in vitro.

Kwestią sporną było także naleganie Senackich Demokratów, aby rodziny korzystające z zapłodnienia in vitro miały możliwość wyrzucania zapłodnionych embrionów bez konsekwencji prawnych. To niezbędna część procesu zapłodnienia in vitro i jeden z kluczowych argumentów przeciwko tej procedurze, z katolickiego punktu widzenia.

Stosowanie zapłodnienia in vitro, które obejmuje proces selekcji „najlepszych” zarodków, doprowadziło do wyrzucenia milionów odrzuconych ludzkich embrionów, a kolejne miliony zostały zamrożone i są przechowywane w stanie zawieszenia.

Tymczasem wszystkich 49 Republikanów w Senacie zasygnalizowało w środę poparcie dla zapłodnienia in vitro, ale potępiło sponsorowaną przez Demokratów ustawę.

Jako alternatywę dla demokratycznej ustawy o zapłodnieniu in vitro, republikańscy Senatorowie: Ted Cruz z Teksasu i Katie Britt z Alabamy przedstawili inną ustawę, którą próbowali poddać pod głosowanie 12 czerwca, ale Demokraci ją zablokowali.

Republikańska ustawa uznaje „osobowość płodu”, co podważa legalność wyrzucania zapłodnionych embrionów.

Obecna debata na temat zapłodnienia in vitro wybuchła po wydaniu w lutym orzeczenia Sądu Najwyższego stanu Alabama, w którym stwierdzono, że w świetle prawa stanowego zamrożone ludzkie embriony są dziećmi. O decyzji tej informowaliśmy tutaj.

Od tego czasu prawodawcy ze stanu Alabama przyjęli ustawę, która zapewnia immunitet podmiotom przeprowadzającym zapłodnienie in vitro w przypadku śmierci lub obrażeń nienarodzonego dziecka podczas procesu zapłodnienia in vitro.

W lutym amerykańscy biskupi katoliccy wyrazili sprzeciw także wobec wcześniejszej wersji ustawy Senatu Demokratów.

„Rozumiemy głębokie pragnienie, które motywuje niektóre z tych par do poświęcenia wielu wysiłków, aby mieć dzieci, i popieramy moralnie dopuszczalne sposoby osiągnięcia tego” – napisali w liście do prawodawców szefowie czterech komitetów Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych .

„Jednak rozwiązaniem nigdy nie może być proces medyczny, który wiąże się z powstaniem niezliczonej liczby nienarodzonych dzieci i skutkuje zamrożeniem lub wyrzuceniem i zniszczeniem większości z nich” – podkreślili biskupi.

Zapłodnienie in vitro, ostrzegali biskupi, stanowi „zagrożenie dla najbardziej bezbronnych istot ludzkich”.

Następnie zganili branżę zapłodnienia in vitro, twierdząc, że „opiera się na milionach dzieci stworzonych po to, by je zniszczyć lub porzucić”.

W środę Konwencja Południowych Baptystów, największe wyznanie protestanckie w USA, głosowała za przyjęciem uchwały sprzeciwiającej się stosowaniu zapłodnienia in vitro.

Źródło: cna
Foto: istock/Svitlana Hulko/iLexx/Nuttawan Jayawan
Czytaj dalej

News USA

Poród w Taco-Bell był szokiem dla mieszkanki Wirginii, która nie wiedziała, że jest w ciąży

Opublikowano

dnia

Autor:

30 kwietnia pielęgniarka domowa Breonni Jackson wpadła na szybki lunch do hybrydowej restauracji KFC-Taco Bell w sercu dzielnicy biznesowej w South Richmond w Wirginii, ale zaraz po złożeniu zamówienia zaczął bardzo boleć ją brzuch. Kobieta nie miała pojęcia, że jest w ciąży i właśnie rodzi dziecko.

Gdy Breonni poszła do toalety zobaczyła, że krwawi i spanikowana zadzwoniła do męża, pracującego w w VCU Medical Center, który natychmiast wybiegł ze szpitala by do niej dotrzeć. Jamar Jackson usłyszał przez telefon, którego nie rozłączył rozdzierający krzyk żony.

Kobieta urodziła dziecko w łazience i owinęła je we własną koszulę. Ale niemowlę nie zapłakało. Wtedy zobaczyła, że ma pępowinę owiniętą wokół szyi. Dopiero po uwolnieniu od pępowiny dziecko wzięło głęboki oddech i krzyknęło.

Jamar, wciąż rozmawiający przez telefon, miał tylko jedno pytanie, zapytał czy to chłopiec czy dziewczynka, ale żona kazał mu się rozłączyć i zadzwonić pod nr 911.

Pracownicy restauracji nie mieli pojęcia, co dzieje się w toalecie na końcu korytarza. Byli zdziwieni gdy przyjechała karetka i poprosiła o klucz do niej. Matka i dziecko zostali przewiezieni do szpitala, gdzie czekał już na nich dumny tata.

Okazało się, że Breonni była w około 35. tygodniu ciąży, kiedy urodziła. Lekarze powiedzieli im, że mogła doświadczyć tak zwanej ukrytej ciąży (cryptic pregnancy) – rzadkiego stanu, w którym przyszłe matki nie odczuwają ani nie zauważają żadnych objawów aż do późnego okresu ciąży lub, jak w tym przypadku, kiedy nagle zaczął się poród.

Rok wcześniej para przeżyła koszmar i była w żałobie – w wypadku zginął syn Jacksonów, Jy’Aire. Miał zaledwie 9 miesięcy. Breonni siedziała za kierownicą, gdy jej samochód uderzył w pickupa i kamper, które zjechały na pobocze.

Policja początkowo postawiła jej zarzuty dotyczące dwóch przestępstw. Ostatecznie jeden z nich wycofano, a ona otrzymała wyrok w zawieszeniu i grzywnę za jazdę ze słabymi hamulcami.

Para stwierdziła, że ​​utrata syna wystawiła ich wiarę na próbę, ale została przywrócona, gdy urodziła się mała Ayanna. „Zdecydowanie jest spełnieniem marzeń” – powiedziała Breonni Jackson, której córeczka pomaga zapomnieć teraz o tamtym bólu.

Jeśli chodzi o Taco Bell, Breonni mówi, że jest wdzięczna pracownikom, że zaopiekowali się jej samochodem, gdy była w szpitalu. Za każdym razem gdy wpada do restauracji pytają o małą Ayannę.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

W 2023 r. ponad 107 tys. osób zmarło w USA z przedawkowania narkotyków

Opublikowano

dnia

Autor:

Opublikowane w maju wstępne dane z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że w 2023 roku w USA liczba ludzi, którzy zmarli na skutek przedawkowania narkotyków jest oszałamiająca i wynosi 107 543.

Chociaż liczba ta jest brutalnie wysoka, w rzeczywistości oznacza spadek o 3% w porównaniu z rekordową liczbą 111 029 zgonów zgłoszonych w 2022 r. Dane CDC, opracowane przez Krajowe Centrum Statystyk Zdrowia, mają charakter tymczasowy a ostateczne dane zostaną opublikowane w przyszłym roku.

Nieznaczna tendencja spadkowa może być pozytywnym sygnałem dla osób pracujących z osobami uzależnionymi i zażywającymi narkotyki, jednak eksperci twierdzą, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby drastycznie zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem, których liczba wzrosła ponad 5-krotnie w ciągu ostatnich 25 lat – według danych CDC.

Substancje stosowane w przypadku zgonów spowodowanych przedawkowaniem

Syntetyczne opioidy, takie jak fentanyl, były zdecydowanie główną przyczyną zgonów spowodowanych przedawkowaniem w 2023 r. i przyczyną prawie 7 na 10 ofiar śmiertelnych.

Fentanyl jest 50 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina.

Po raz pierwszy zsyntetyzowany przez belgijskiego chemika Paula Janssena jako środek przeciwbólowy w 1960 roku, okazał się przydatnym lekiem pomagającym pacjentom z urazami. Jednak dopiero mniej więcej w ostatniej dekadzie narkotyk trafił na czarny rynek i naprawdę zaczął niszczyć życie i społeczności w całych Stanach Zjednoczonych.

Jednym z głównych czynników rozprzestrzeniania się fentanylu w ostatnich latach są tańsze metody produkcji. Podczas gdy inne narkotyki pochodzenia roślinnego, takie jak heroina i kokaina, wymagają uprawy i uprawy, leki syntetyczne, takie jak fentanyl, są tańsze – zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Fentanyl jest produkowany głównie w Meksyku przy użyciu chińskich substratów, a następnie przemycany przez południową granicę.

Dane CDC pokazują, że liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów nieznacznie spadła z szacunkowych 84 181 w 2022 r. do 81 083 w zeszłym roku.

Wzrasta liczba przedawkowań kokainy i metamfetaminy

Podczas gdy liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem niebezpiecznych syntetycznych opioidów, takich jak fentanyl, spadła w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., wzrosła liczba zgonów związanych z kokainą i środkami psychostymulującymi, takimi jak metamfetamina.

Według szacunków CDC środki psychostymulujące przyczyniły się do ponad 36 tys. zgonów, a kokaina do prawie 30 tys.

Wstępne wyniki toksykologiczne śmierci trzech kibiców Kansas City Chiefs, których znaleziono martwych na śniegu dwa dni po zgromadzeniu w dniu meczu, wykazały w ich organizmach THC, kokainę i śmiertelny poziom fentanylu.

Śmiertelne przedawkowania narkotyków w poszczególnych stanach

Alaska, Waszyngton i Oregon wyróżniały się znaczącym wzrostem liczby ofiar śmiertelnych narkotyków, o co najmniej 27%, w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Nowe badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) wykazało, że zgony spowodowane przedawkowaniem w zachodnich stanach można powiązać z powszechną dostępnością fentanylu.

W 2023 r. organy ścigania przejęły ponad 115 mln tabletek zawierających nielegalny fentanyl. Liczba ta była 2300 razy większa w porównaniu z sytuacją, gdy w 2017 r. skonfiskowano niecałe 50 000 tabletek.

Z badania NIH wynika, że ​​w regionie znajduje się obecnie najwięcej konfiskat fentanylu ogółem, a także całkowitej masy skonfiskowanego fentanylu. Ponadto w 2023 r. 77,8% wszystkich konfiskat fentanylu na Zachodzie miało formę tabletek.

W kilku stanach w całym kraju odnotowano także duży spadek liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem. Na przykład w Nebrasce, Kansas, Indianie i Maine wyniósł on 15% lub więcej.

Liczba ofiar śmiertelnych narkotyków wykazuje tendencję wzrostową w szerszej skali

Chociaż najnowsze dane mogą oznaczać dobrą wiadomość pod względem ogólnego spadku liczby przedawkowań w zeszłym roku, tendencja obserwowana przez ostatnie 25 lat wskazuje na wyraźną i przerażającą krzywą wzrostową. W 1999 roku było ich około 20 tys., ale liczba zgonów gwałtownie wzrosła do ponad 70 500 w 2019 r. i osiągnęła szczyt w 2023 r. – 111 029.

Osoby używające narkotyków nie wiedzą, że narkotyki zostały zmieszane z fentanylem

Chociaż niektórzy ludzie świadomie zażywają fentanyl, Narodowy Instytut Zdrowia NIH twierdzi, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że potencjalnie śmiertelne leki, które planują zażywać, zawierają tą substancję. Z badania NIH wynika, że ​​dotyczy to zwłaszcza nielegalnych podrabianych tabletek, które często przypominają leki na receptę, takie jak oksykodon lub benzodiazepiny, ale w rzeczywistości zawierają fentanyl.

Badania przeprowadzone w latach 2010–2021 wykazały dramatyczny wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem wśród nastolatków, które według NIH utrzymywały się na wysokim poziomie aż do 2022 r.

Ten wzrost liczby zgonów w dużej mierze przypisuje się powszechnej dostępności nielegalnego fentanylu, rozprzestrzenianiu się podrabianych tabletek zawierających fentanyl oraz łatwości zakupu tabletek za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jak użytkownicy narkotyków mogą zmniejszyć ryzyko przedawkowania

Narkotyki, takie jak fentanyl i kokaina, są nielegalne, ale to nie powstrzymuje ludzi od ich zażywania, dlatego CDC ma dla osób zażywających narkotyki kilka kroków, aby zmniejszyć ryzyko przedawkowania.

Agencja zaleca używanie pasków testowych fentanylu, co stanowi raczej nowe podejście do zapobiegania przedawkowaniu narkotyków, przed spożyciem. Małe paski papieru mogą wykryć obecność fentanylu w narkotykach, takich jak kokaina, metamfetamina i heroina, a także w postaciach narkotyków, takich jak pigułki, proszek i zastrzyki.

CDC zaleca również użytkownikom trzymanie pod ręką naloksonu – leku, który szybko odwraca skutki przedawkowania opioidów. Agencja zaleca również unikanie mieszania leków. Ważna jest edukacja w tek kwestii, zwłaszcza ludzi młodych.

Informacje dotyczące leczenia uzależnień można znaleźć na stronie findtreatment.gov lub dzwoniąc na krajową infolinię pod numer 800-662-HELP (4357).

 

Źródło: foxnews
Foto: YouTube, istock/Serhii Hryshchyshen/Biserka Stojanovic/Ray Geiger/seb_ra/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu