Połącz się z nami

NEWS Florida

Kara śmierci na Florydzie bez jednomyślnej decyzji ławy, jeśli zostanie uchwalona

Opublikowano

dnia

Przy wsparciu gubernatora Rona DeSantisa prawodawcy z Florydy mogliby zrezygnować z przepisu, zgodnie z którym wymagana jest jednomyślna rekomendacja ławy przysięgłych przed wydaniem wyroku śmierci. Złożono już dwie propozycje nowej ustawy w tym tygodniu.

Kongresmen Berny Jacques, R-Seminole, złożył we wtorek projekt ustawy (HB 555), który pozwoliłby sędziom skazywać oskarżonych na śmierć na podstawie zalecenia 8 z 12 przysięgłych. Senator Blaise Ingoglia, R-Spring Hill, złożył identyczny środek (SB 450) w poniedziałek.

Proponowana zmiana pojawia się sześć lat po tym, jak ustawodawcy zażądali jednomyślnej rekomendacji ławy przysięgłych w sprawach dotyczących kary śmierci po orzeczeniu Sądu Najwyższego Florydy.

Ale Sąd Najwyższy, z nową konserwatywną większością, zmienił kurs w 2020 r., pozwalając prawodawcom rozważyć wyeliminowanie wymogu jednomyślności.

Sprawa nabrała politycznego rozmachu w ostatnich miesiącach po tym, jak Nikolas Cruz, który w 2018 roku zamordował 17 osób w Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland, został skazany na dożywocie.

Wyrok ten zapadł po tym, jak ława przysięgłych nie była jednomyślna co do zalecenia kary śmierci.

W zeszłym tygodniu DeSantis opublikował szereg propozycji zmian wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, o czym pisaliśmy 27 stycznia.

Obejmowały one także pozbycie się wymogu jednomyślności ławy przysięgłych przy wyrokach kary śmierci. DeSantis wezwał do stosowania wymogu „najwyższej większości”, co oznacza więcej niż zwykła większość 7-5.

Jednak wyeliminowanie wymogu jednomyślności prawdopodobnie wywołałoby debatę, a przeciwnicy wskazywaliby na takie kwestie, jak przypadki, w których skazani na śmierć zostali uniewinnieni.

Kwestia dotyczy fazy skazania w sprawach karnych, a nie fazy winy, w której ława przysięgłych musi być jednomyślna, aby skazać oskarżonych.

Floryda długo pozwalała sędziom na wydawanie wyroków śmierci na podstawie zaleceń większościowych ław przysięgłych. Ale to się zmieniło po ważnych decyzjach wydanych w 2016 roku przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych i Sąd Najwyższy Florydy.

W styczniu 2016 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w sprawie znanej jako Hurst przeciwko Florydzie orzekł, że stanowy system kary śmierci jest niezgodny z konstytucją, ponieważ przyznaje sędziom, a nie ławie przysięgłych, zbyt duże uprawnienia do wydawania wyroków śmierci.

Aby spróbować wykonać orzeczenie, ustawodawca szybko uchwalił środek, który wymagał stosunku 10-2 głosów ławy przysięgłych, zanim można było nałożyć wyroki śmierci.

Ale w październiku 2016 r., w podobnie nazwanej sprawie Hurst przeciwko stanowi, Sąd Najwyższy Florydy zinterpretował i zastosował orzeczenie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych i stwierdził, że wymagane jest jednogłośne zalecenia ławy przysięgłych.

Ustawodawca odpowiedział w 2017 r., wprowadzając taki jednomyślny wymóg w prawie.

Jednak po objęciu urzędu przez DeSantisa w styczniu 2019 r., gubernator dokonał nominacji, które stworzyły konserwatywną większość w Sądzie Najwyższym. W 2020 r. sąd zmienił kurs i stwierdził, że jednomyślne zalecenia ławy przysięgłych nie są potrzebne — chociaż wymóg jednomyślności pozostał w prawie.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/Cheri Alguire

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

 • Nigdy nie karm aligatora
 • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
 • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
 • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Sarasota szóstą w USA stolicą alergii ..a psik!

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego badania Sarasota jest jednym z najgorszych miast w USA dla alergików. Amerykańska Fundacja ds. Astmy i Alergii opublikowała listę 10 największych „stolic alergii”. Sarasota zajmuje 6. miejsce, a następnie Cape Coral i 7. miejsce oraz Orlando na 8. miejscu jeśli chodzi o miasta Florydy.

Fundacja stworzyła swój ranking, na podstawie wyodrębnienia określonych typów alergii, stosowania leków przeciwalergicznych przez mieszkańców oraz dostępności specjalistów alergologów.

W swoich badaniach wzięła pod uwagę 100 najbardziej zaludnionych metropolitalnych obszarów w USA. Wichita w stanie Kansas zajęła pierwsze miejsce na liście.

Według badania Sarasota ma gorsze niż przeciętne wyniki w zakresie stosowania wszystkich leków na pyłki i alergie oraz średnią liczbę certyfikowanych alergologów / immunologów.

Pierwsza dziesiątka Allergy Capitals z 2023 r.:

 1. Wichita, Kansas
 2. Dallas w Teksasie
 3. Scranton w Pensylwanii
 4. Oklahoma City, Oklahoma
 5. Tulsa, Oklahoma
 6. Sarasota na Florydzie
 7. Cape Coral na Florydzie
 8. Orlando, Floryda
 9. Des Moines, Iowa
 10. Greenville w Południowej Karolinie

W poszczególnych kategoriach Sarasota zajęła trzecie miejsce w USA pod względem alergii na pyłki drzew, za Wichitą i Dallas; dziewiąte dla uczulenia na pyłki traw; i 16 dla alergii na pyłki chwastów.

Ponad 100 milionów Amerykanów doświadcza każdego roku różnych rodzajów alergii, informuje Fundacja na swojej stronie internetowej.

Raport Allergy Capitals z 2023 r. nakreślił również rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi dla osób cierpiących na alergie i astmę. Zmiany klimatu powodują m.in. powstawanie większej ilości ozonu w warstwie przyziemnej, dłuższe i intensywniejsze sezony pylenia roślin oraz wzrost temperatur w miastach.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: istock/Attila Barabas
Czytaj dalej

NEWS Florida

Dziś promocyjna wyprzedaż biletów lotniczych Jet Blue z Fort Myers. Skorzystaj z niskich cen

Opublikowano

dnia

Autor:

Jet Blue ogłosiło promocyjną wyprzedaż swoich lotów trwającą do północy w czwartek. Miejsca, do których można polecieć i dni połączeń są dość specyficzne, ale jeśli ktoś chce, to może skorzystać ze świetnej okazji cenowej. Są to loty z Fort Myers (RSW) do m.in. Hartford, Nowego Jorku, Waszyngtonu lub Westchester w stanie Nowy Jork.

Lot Fort Myers do Hartford w Connecticut kosztuje 74 USD w jedną stronę. Okno do tych lotów trwa od 4 do 26 kwietnia a promocyjne połączenia są we wtorek lub środę. Za 74 USD można także dostać się z Fort Myers do Nowego Jorku (JFK) od 2 maja do 21 czerwca. Ponownie, trzeba lecieć we wtorek lub środę.

Cena lotu do Waszyngtonu DC z Fort Myers zaczyna się od 64 USD w jedną stronę, od 16 maja do 21 czerwca, lecąc we wtorek lub środę. Wreszcie, połączenie Fort Myers do Westchester New York (HPN) kosztuje 74 USD, od 4 do 26 kwietnia, oczywiście loty we wtorek lub środę.

W tej cenie Jet Blue nie zezwala na bagaż podręczny, a pierwszy bagaż rejestrowany kosztuje 35 USD. Link do wyprzedaży w Fort Myers znajduje się tutaj.

 

Źródło: espnswfl
Foto: istock/fotoguy22
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu