Połącz się z nami

News Chicago

Illinois w krajowej czołówce w odcinaniu prądu i gazu klientom

Opublikowano

dnia

Według raportu opublikowanego w poniedziałek przez trzy grupy krytyczne wobec przemysłu paliw kopalnych, dostawcy energii elektrycznej i gazu z okolic Chicago należą do krajowych liderów w odcinaniu klientów za niepłacenie rachunków. W raporcie wymieniono ComEd i Nicor Gas jako skrajne przykłady wzrostu liczby odłączeń odbiorców w 2022 r. w porównaniu z 2021 r.

ComEd anulował usługę dla 225 827 odbiorców do października ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 27% w porównaniu z tymi samymi 10 miesiącami w poprzednim roku.

W tym samym okresie Nicor Gas, który obsługuje większość przedmieść Chicago, wstrzymał obsługę 24 022 klientom, co stanowi wzrost o prawie 38% w porównaniu z 2021 r. Peoples Gas, dostawca z Chicago, zwiększył liczbę wyłączeń o 14,7%, do 14 859, jak podaje raport zatytułowany „Powerless in the United States.”

W Illinois w 2021 r. zakłady użyteczności publicznej zgodziły się na zakaz odcinania klientów do 31 marca z powodu zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19. Wiele innych stanów również ograniczyło wyłączenia w tym roku.

Według raportu to głównie podwyżki cen w 2022 r. spowodowały, że Illinois stał się liderem w zakresie odcinania mediów wśród 30 stanów i Waszyngtonu, które ujawniają te informacje. Autorami badania są pracownicy Instytutu Energii i Polityki, Centrum Różnorodności Biologicznej i BailoutWatch.

W całym kraju przedsiębiorstwa użyteczności publicznej odcinają coraz większą liczbę odbiorców, jednocześnie wydając więcej na pensje kadry kierowniczej i dywidendy dla akcjonariuszy, czytamy w raporcie.

Stwierdzono, że przedsiębiorstwa, które dokonały najwięcej wyłączeń od 2020 r. do października 2022 r., mogły uniknąć ich wszystkich, przekierowując zaledwie 1% swoich nakładów na dywidendy.

Wśród stanów zgłaszających te dane Illinois prowadzi w kraju z 284 720 wykluczonymi odbiorcami energii elektrycznej i 82 496 klientami dostaw gazu w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2022 r.

Tam, gdzie informacje są dostępne, od stycznia do października 2022 r. przedsiębiorstwa energetyczne odcięły zasilanie dla 1,5 miliona gospodarstw domowych w całym kraju. W raporcie stwierdzono, że w tym okresie liczba odłączeń energii elektrycznej wzrosła o 29%, a gazu o 76%.

Lata pandemii były korzystne dla korporacyjnych właścicieli prywatnych obiektów użyteczności publicznej, czytamy w raporcie.

„45 zbadanych firm wygenerowało zyski w wysokości 184,8 mld USD w 2021 r., co stanowi wzrost o 71% w stosunku do 2020 r. Nawet w 2020 r., najtrudniejszym z trzech analizowanych lat, wszystkie z wyjątkiem czterech były rentowne”.

W zeszłym roku ComEd uzyskał zgodę organów regulacyjnych na podwyżkę stawek o 199 milionów dolarów, a Peoples Gas dąży do rekordowej podwyżki stawek w przyszłym roku, aż o 402 miliony dolarów.

Prawo stanu Illinois określa zasady, których przedsiębiorstwa użyteczności publicznej muszą przestrzegać przed przerwaniem świadczenia usług. Firmy muszą przestrzegać wymogów dotyczących powiadamiania klientów z wyprzedzeniem, oferować plan spłat i przestrzegać limitów przerw w dostawach podczas mrozów lub ekstremalnych upałów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/AntonioGuillem

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu