Połącz się z nami

News USA

Wielkie słodkie serce dla ukochanej.. Zdobądź je od Portillo’s na Walentynki

Opublikowano

dnia

Portillo’s zapowiada swoją słodką ofertę z okazji Walentynek, czyli popularne ciasto w kształcie serca. Już możesz je zamawiać, by następnie podarować swojej drugiej połówce.

Jednowarstwowe ciasto czekoladowe, które kosztuje 17,99 USD, powróci w samą porę na czas Walentynek.

Słynny deser czekoladowy jest już dostępny w przedsprzedaży, z odbiorem w dowolnym miejscu w dniach od 8 do 17 lutego. Oferowana jest również dostawa od 10 do 14 lutego.

Z każdego tortu czekoladowego w kształcie serca sprzedanego między 14 stycznia a 17 lutego, Portillo’s przekaże 100% wpływów na rzecz Amerykańskiego Czerwonego Krzyża (maksymalnie 25 000 USD).

REKLAMA REKLAMA

Należy pamiętać, że jeśli zamawiasz tort w kształcie serca z dostawą, musisz podać imię i nazwisko osoby, do której ciasto ma być dostarczone. Terminy dostaw są jedynie szacunkowe, ponieważ Portillo’s spodziewa się dużej liczby zamówień, podała popularna sieć.

W przypadku odbioru osobistego wymagany będzie dokument tożsamości ze zdjęciem i karta kredytowa.

Aby dowiedzieć się więcej o torcie w kształcie serca, odwiedź stronę internetową Portillo’s.

 

Źródło: nbc
Foto: Portillo’s

NEWS Florida

Największy triceratops w Glazer Children’s Museum w Tampie! Zobacz Big Johna, nawet od spodu

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Dziecięce Glazera w Tampie nie może się doczekać, by pochwalić się prawdziwym szkieletem dinozaura, którego ma dostać. „Big John” ustanowił rekord Guinnessa dla największego szkieletu triceratopsa, jakiego kiedykolwiek odkryto. Goście będą mogli go podziwiać od 26 maja.

Szkielet został nazwany Big John na cześć farmera z Południowej Dakoty, na którego ziemi go znaleziono.

Szkielet mierzy 26 stóp długości, 10 stóp wysokości i robi wrażenie swoją wielkością.

Został sprzedany na aukcji w 2021 roku za 7,7 miliona dolarów, co stanowi kolejny rekord najwyższej ceny, jaką kiedykolwiek zapłacono za szkielet dinozaura, który nie jest tyranozaurem.

Nabywca był anonimowy, ale muzeum ujawniło, że darowizna pochodzi od rodziny Pagidipati z Tampy.

REKLAMA REKLAMA

Siddhartha Pagidipati to przedsiębiorca, który założył wiele światowych marek, w tym Talent.me, Inventcorp i Freedom Health, która zajęła 7. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm magazynu Inc. w 2009 r.

Dinozaur zostanie wypożyczony do muzeum na trzy lata, albo na dłużej. Muzeum przekształci swoją dużą przestrzeń eventową na trzecim piętrze w nową wystawę dinozaurów. Na ekspozycji znajdą się tunele z przezroczystymi kopułami, do których ciekawskie dzieci mogą wejść i zobaczyć szkielet od spodu.

Wystawa zostanie otwarta w weekend z okazji Dnia Pamięci a Big John stanie się pierwszym w historii dużym skamieniałym szkieletem dinozaura w Tampa Bay na wystawie długoterminowej.

Wystawa oznacza również debiut Big Johna w Ameryce Północnej i jego pierwszą ekspozycję w muzeum.

Big John został odkryty w 2014 roku przez Waltera Steina, założyciela firmy PaleoAdventures z Południowej Dakoty, która zajmuje się wykopywaniem skamielin na sprzedaż komercyjną. Szkielet był pokryty skałą.

Kupiła go włoska firma Zoic zajmująca się skamieniałościami, a jej zespół spędził większość 2021 roku ostrożnie usuwając skały z kości. Wyrzeźbili także, odlali i wydrukowali w drukarce 3D brakujące elementy, aby wypełnić ekspozycję.

Wynik wzbudził zainteresowanie na całym świecie ze względu na jego rozmiar, a także kompletność dinozaura, zachowało się 75% jego czaszki i 60% reszty szkieletu.

Oszałamiająca cena, jaką osiągnął Big John na aukcji w Paryżu w październiku 2021 r. wywołała kontrowersje w kręgach naukowych, a niektórzy eksperci obawiali się, że rosnące ceny skamielin sprawią, że bardziej wartościowe naukowo okazy staną się niedostępne dla muzeów i uniwersytetów.

Rodzina Pagidipati kupiła Big Johna z zamiarem sprowadzenia go do Tampy, aby tutejsza publiczność mogła się nim cieszyć.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Muzeum Dziecięce Glazera
Czytaj dalej

News USA

Oskary 2023: już znamy nominowanych. Rozdanie legendarnych nagród 12 marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Niezależny przebój science-fiction „Everything Everywhere All at Once” zdobył najwięcej, bo aż 11 czołowych nominacji, do 95. ceremonii rozdania Oscarów. Wśród nominowanych filmów zagranicznych wyróżniono polski obraz „EO”, dramat w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, zrealizowany w polsko-włoskiej koprodukcji.

„Everything Everywhere All at Once” Daniela Scheinerta i Daniela Kwana zdobył we wtorek 11 nominacji, w tym dla Michelle Yeoh i Ke Huy Quana, byłej dziecięcej gwiazdy filmu „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”.

Tym samym Yeoh została pierwszą azjatycką aktorką nominowanym do nagrody dla najlepszej aktorki.

Dziesięć tytułów ubiegających się o nagrodę za najlepszy film to: „Everything Everywhere All at Once”, „The Banshees of Inisherin”, „The Fabelmans”, „Tár”, „Top Gun: Maverick”, „Avatar: The Way of Water”, „ Elvis”, „Cisza na froncie zachodnim”, „Gadające kobiety” i „Trójkąt smutku”.

REKLAMA REKLAMA

Nominacje zostały ogłoszone we wtorek z Akademii Samuel Goldwyn Theatre w Beverly Hills w Kalifornii przez Riza Ahmeda i Allison Williams.

9 z 10 nominowanych najlepszych filmów to produkcje kinowe.

Po raz pierwszy dwa sequele — „Top Gun: Maverick” i „Avatar: Droga wody” — zostały nominowane do nagrody za najlepszy film. Oba filmy razem zarobiły około 3,5 miliarda dolarów.

Tom Cruise przegapił nominację dla najlepszego aktora, ale „Top Gun: Maverick” dostał siedem nominacji, w tym za najlepszy dźwięk, najlepsze efekty wizualne i najlepszą piosenkę: „Hold My Hand” Lady Gagi.

Osadzona w Irlandii czarna komedia Martina McDonagha „The Banshees of Inisherin” może być najostrzejszą konkurencją dla „Everything Everywhere All at Once” jeśli chodzi o konkurencję o Oskary.

Film zdobył we wtorek 9 nominacji, w tym za reżyserię i scenariusz oraz 4 nominacje aktorskie: Colin Farrell dla najlepszego aktora, Kerry Condon dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz Brendan Gleeson i Barry Keoghan dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Olśniewający film biograficzny Baza Luhrmanna „Elvis” — kolejny letni hit kasowy, z 287,3 milionami dolarów zarobionymi na całym świecie — otrzymał osiem nominacji, w tym ukłon w stronę najlepszego aktora dla Austina Butlera oraz nominacje za kostiumy, dźwięk i scenografię.

Autobiograficzna opowieść o dojrzewaniu reżysera „The Fabelmans” przyniosła Stevenowi Spielbergowi 20. nominację do Oscara i dziewiąty ukłon w kategorii najlepszego reżysera.

John Williams, kompozytor, w wieku 90 lat został najstarszym nominowanym w historii. 53. nominacje Williamsa wyprzedzają tylko 59. nominacji Walta Disneya.

W niezwykle konkurencyjnym wyścigu na najlepszą aktorkę została nominowana Michelle Williams, gwiazda filmu „ The Fabelmans”, a także: Ana de Armas, „Blondynka”; Cate Blanchett, „Tár” i Andrea Riseborough „To Leslie”.

Tylko jeden tytuł przesyłany strumieniowo przebił się do oskarowych nominacji: niemiecki film z I wojny światowej „Cisza na froncie zachodnim”. Zdobył dziewięć nominacji, w tym dla najlepszego filmu zagranicznego.

Będzie konkurował z: „Argentyna, 1985” (Argentyna); „Zamknij” (Belgia); „EO” (Polska); „The Quiet Girl” (Irlandia).

Zeszłoroczna transmisja przyznania Oskarów przyciągnęła 16,6 miliona widzów, w porównaniu z rekordowo niską widownią wynoszącą 10,5 miliona w przypadku transmisji telewizyjnej z 2021 r. W tym roku ABC ponownie zaprasza Jimmy’ego Kimmela, aby poprowadził ceremonię 12 marca.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Park Narodowy Everglades został uznany za najlepszy park dla ptaków w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Park Narodowy Everglades, obejmujący 1,5 miliona akrów subtropikalny raj, unikalny dla południowej Florydy jest największą ostoją dzikiej przyrody na wschód od rzeki Mississippi. Park słynie z mnóstwa ptaków, od bielików po bociany leśne i warzęchy różowe.

Park Narodowy Everglades jest jednym z najbogatszych ekosystemów na kontynencie, o czym świadczy liczba gatunków dzikich zwierząt, które można tu znaleźć. Jest domem dla zagrożonej wyginięciem pantery z Florydy, oraz niedźwiedzi czarnych, jednak najbardziej rzucają się w oczy ptaki.

Park został uznany przez Travel Lens za najlepszy park dla ptaków w kraju.

W Parku Narodowym Everglades występuje ponad 300 gatunków ptaków.

Oto pięciu przedstawicieli tutejszej awifauny.

REKLAMA REKLAMA

Warzęcha różowa

Często mylone z mistycznym flamingiem, różowe warzęchy dość powszechnie zamieszkują Park Narodowy Everglades, choć zostały prawie wyniszczone przez florydzkich łowców pióropuszy dziesiątki lat temu.

Można je znaleźć żerujące pod namorzynami podczas odpływu i na równinach błotnych.

Pelikan biały

Znacznie większy niż jego brązowy kuzyn, biały pelikan to masywny ptak o rozpiętości skrzydeł 9 i pół stopy, największej ze wszystkich ptaków w Ameryce Północnej.

Białe pelikany różnią się od pelikanów brunatnych tym, że nie nurkują, aby się pożywić. Pływają po powierzchni wody w grupach, a każdy osobnik łowi krewetki lub małe ryby. Białe pelikany polują w formacji, która razem zagania ryby i zamyka je w kole ucztujących ptaków.

Czapla czerwonawa

Ten gatunek to samotni łowcy. Czaple czerwonawe używają swoich skrzydeł do rzucania cieni i prowadzenia zdobyczy. Gdy ryba lub inna ofiara znajduje się w idealnym do złowienia miejscu, czaple rzucają się na swój obiad.

Z purpurowo-czerwonymi piórami, długimi skrzydłami i nogami, czerwonawe czaple wyróżniają się wśród namorzynowych linii brzegowych i na równinach błotnych Everglades.

Ślimakojad żółtooki

Te średniej wielkości ptaki są przystosowane do żerowania wyłącznie na słodkowodnych mięczakach. Problem polega na tym, że rodzima populacja ślimaków, które są ich pożywieniem spadła w ostatnich dziesięcioleciach.

Na szczęście dla ptaków inwazyjny ślimak afrykański został zawleczony do systemu Everglades w latach 60. XX wieku, a populacja ptaków nieco się odbudowała dzięki przybyciu inwazyjnego ślimaka. Lokalne kolonie Ślimakojada żółtookiego znajdują się w m.in. Harns Marsh.

Łuszczyk wielobarwny

To jeden z najpiękniejszych ptaków śpiewających, jakie można sobie wyobrazić. Powszechne tu ptaki rozmnażają się w stanach takich jak Teksas i Luizjana, ale przybywają do Everglades, aby przeczekać w parku zimowe miesiące.

Niektórzy mieszkańcy zwabiają ptaki na swoje podwórka, gdzie stanowią wspaniałą ozdobę do każdego ogrodu kwiatowego lub patio.

 

Źródło: heraldtribune
Foto: YouTube, istock/Donyanedomam

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu