Połącz się z nami

Kościół

Ukraina: Ryzykując życiem, dostarczają żywność do terenów zapomnianych, gdzie wciąż żyją ludzie

Opublikowano

dnia

Rozdysponowanie 1,5 miliona dolarów na pomoc humanitarną w pierwszym okresie wojny, koordynacja pomocy 300 tys. uchodźców z Ukrainy w Centrach Miłosierdzia, wysyłka 100 tys. paczek na Ukrainę – to tylko przykłady najważniejszych inicjatyw Rycerzy Kolumba, za których realizację odpowiadał Szymon Czyszek, dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie. Za swoją pracę został wyróżniony nagrodą Katolika Roku 2022 w plebiscycie „Our Sunday Visitor” – amerykańskiego wydawnictwa katolickiego docierającego do milionów odbiorców na całym świecie.

24 stycznia mija 11. miesiąc od wybuchu wojny w Ukrainie.

„Podczas gdy wojna na Ukrainie była i jest próbą na wielu frontach, w tym próbą charytatywnej odpowiedzi Kościoła, Rycerze Kolumba zdali tę próbę i pokazują drogę naprzód, jak pomagać najbardziej bezbronnym” – czytamy w nocie informacyjnej przy nazwisku polskiego laureata prestiżowej nagrody „Our Sunday Visitor”.

„Bez spokojnej i stanowczej strategii Szymona Czyszka w tym czasie gorączkowego zamieszania, cały plan nie zostałby zrealizowany. (…) zrobił to, co trzeba było zrobić: dostarczył to, co trzeba było dostarczyć”.

Polski Katolik Roku 2022 traktuje to wyróżnienie „jako wyraz uznania dla ciężkiej pracy wszystkich Rycerzy Kolumba, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, którzy włączyli się w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie”.

REKLAMA REKLAMA

Czyszek znalazł się w gronie laureatów, wśród których jest m.in. aktor Jonathan Roumie, znany z roli Jezusa w głośnej produkcji „The Chosen”.

W ciągu 36 godzin od wybuchu wojny w Ukrainie, ogólnoświatowy przewodniczący Rycerzy Kolumba Patrick Kelly zdecydował o przekazaniu 1,5 mln dolarów dla ofiar.

Rycerze Kolumba, we współpracy z naszymi partnerami, dostarczyli do Ukrainy ubrania, leki, środki higieniczne, kilkadziesiąt tysięcy paczek żywnościowych. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, udało się nam zebrać niemal 20 mln dolarów. Ludzie widząc nasze działanie, też chcieli pomóc” – podkreślił Szymon Czyszek w rozmowie z Family News Service.

„Ryzykując własnym życiem, dostarczali paczki żywnościowe do terenów zapomnianych i opuszczonych, gdzie wciąż żyją ludzie. Pamiętam historię, kiedy przed konwojem wiozącym paczki żywnościowe, wybuchła bomba. To zdarzenie nie zatrzymało Rycerzy” – dodał.

„W Polsce utworzyliśmy Centra Miłosierdzia, aby integrować Ukraińców z Polakami” – podkreślił Czyszek.

Centra Miłosierdzia Rycerzy Kolumba dostarczyły żywność, pomoc medyczną i ogrzewane namioty ponad 300 000 uchodźców ukraińskich na granicy. Rycerze stale przygotowują także konwoje, w ramach których wysłali ponad 2000 ton żywności i innych artykułów na Ukrainę. Pomagają Ukraińcom również w rozbrajaniu min przeciwpiechotnych.

Rycerze Kolumba mają konkretne plany na rok 2023.

„Widzimy potrzeby i na bieżąco na nie odpowiadamy. Pomagamy w stworzeniu specjalnej wioski dla tych, którzy uciekają ze wschodniej Ukrainy na Zachód. Ważne jest też dostarczenie generatorów prądu, aby ludzie mogli się ogrzać. Organizujemy pomoc w dostarczaniu żywności, ale i w zakresie wsparcia organizacyjnego.

Planujemy dalszą formację duchową członków naszej wspólnoty, zachęcamy Rycerzy, aby stawali się jeszcze lepszymi ludźmi, mężami, ojcami i aby w tym zaangażowaniu na rzecz potrzebujących i Kościoła nigdy się nie zatrzymali ani nie zniechęcili” – podkreślił Szymon Czyszek.

Zdaniem laureata prestiżowej nagrody ważne jest to, aby nie ustawać w udzielaniu pomocy.

„Przede wszystkim zachęcamy do tego, aby ludzie nie znużyli się pomaganiem i czynieniem dobra. Zachęcamy też do modlitwy o pokój, bo modlitwa ma ogromną siłę do zmiany serc i umysłów, zwłaszcza tych, których nie możemy przekonać argumentami” – powiedział Czyszek w rozmowie z Family News Service.

Założycielem Rycerzy Kolumba jest bł. ks. Michael J. McGivney. Obecnie organizacja zrzesza ponad 2 mln członków na całym świecie.

W Polsce wspólnota Rycerzy Kolumba liczy ponad 7 tys. mężczyzn, w Ukrainie – ponad 2 tys.

Rycerze Kolumba zakorzenieni są w lokalnych społecznościach, dlatego mogą skutecznie i sprawnie realizować konkretne dzieła pomocowe. Zdaniem Szymona Czyszka, ich potencjał tkwi w życiu wiarą na co dzień i wyrażaniu jej poprzez konkretne czyny.

„To świadomość tego, że konkretne działania są dostrzegalne w lokalnej społeczności, ale również w rodzinie i służą rozwojowi drugiego człowieka” – zaznaczył polski Katolik Roku 2022.

Szymon Czyszek jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i UConn School of Law.

Od 2008 roku związany z Rycerzami Kolumba. Obecnie dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie. Wraz z żoną Justyną mają trójkę dzieci. Mieszkają w Krakowie.

Family News Service

 

Foto: archiwum Rycerzy Kolumba

News USA

Egzorcyzmy w domu Nancy Pelosi, mimo że wciąż popiera ona aborcję

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tym, jak ktoś włamał się do jej domu i brutalnie zaatakował jej męża, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poprosiła księdza o przeprowadzenie „egzorcyzmu” w domu pary w San Francisco, poinformowała jej córka. Mimo to, była Marszałek Kongresu USA, nadal agresywnie popiera aborcję, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Wg córki pary, Alexandry Pelosi, Nancy Pelosi czuła się winna po ataku na jej męża. W Święto Dziękczynienia sprowadziła księży, którzy próbowali przeprowadzić egzorcyzmy w domu i odprawiali nabożeństwa.

Do przeprowadzenia egzorcyzmów nad osobą potrzebna jest zgoda biskupa. Ale jeśli chodzi o miejsce nie wymaga to od księdza specjalnych zdolności. Jak w przypadku każdej posługi, oczekiwane i ważne są dyskrecja i ochrona poufności.

Domniemany napastnik, David DePape, nie przyznał się do wielu stanowych i federalnych zarzutów, w tym napaści i usiłowania zabójstwa. Według przyjaciół i sąsiadów został uwikłany w internetowe teorie spiskowe i polityczny ekstremizm, donosi CNN.

REKLAMA REKLAMA

W październiku 2022 roku wszedł do domu małżeństwa Pelosi w poszukiwaniu Nancy Pelosi z planem jej porwania, ale zamiast tego zaatakował jej męża, Paula Pelosi, powodując u niego pęknięcie czaszki i poważne obrażenia ręki i dłoni.

Pelosi powiedziała New York Timesowi, że nie wyobraża sobie, by jej dom stał się „miejscem zbrodni”. Przeżycie dla niej było traumatyczne.

Ks. Stephen Rossetti, który jest także profesorem nadzwyczajnym na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, powiedział, że egzorcyzmy miejsca są „szczególnie stosowane, gdy występuje inwazja demonów”. Zwykle stosuje się je, gdy w jakimś miejscu popełniono złe czyny.

„Niektóre z zachowań, które, jak stwierdziliśmy, skutkują inwazją demonów, to zabójstwa, handel narkotykami, aborcje, handel seksualny, wykorzystywanie dzieci i praktyki okultystyczne, takie jak satanizm lub czary”, powiedział Rossetti.

W następstwie ataku na męża Pelosi arcybiskup Salvatore Cordileone z San Francisco poprosił ludzi o przyłączenie się do niego w modlitwie „o szybkie wyzdrowienie Paula Pelosi i pocieszenie także dla jego żony i rodziny”.

Na początku zeszłego roku Cordileone publicznie zganił Nancy Pelosi za jej zdecydowane poparcie dla aborcji i poprosił by się wstrzymała od przyjmowania Komunii Św.

Pelosi powtórzyła swoje poparcie dla aborcji 22 stycznia, w rocznicę uchylonej już proaborcyjnej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade.

„Musimy dalej walczyć, aby wprowadzić Roe w prawo” – napisała na Twitterze.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Wiara w Boga nie przeszkadza w dociekaniach naukowych, lecz je wzmacnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Praca naukowa pochodzącej ze Szwecji Karin Öberg pomogła jej docenić fakt, że żyjemy we wszechświecie, który ma Stwórcę. O badaniach, które przybliżyły naukowczynię do Boga, skutkując nawróceniem na katolicyzm z ateizmu, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Karin Öberg, profesorka astronomii i kierowniczka studiów licencjackich na Uniwersytecie Harvarda, powiedziała, że wiara w Boga nie jest przeszkodą w dociekaniach naukowych, ale w rzeczywistości może być pomocna dla naukowców ze względu na „pewną podstawę”, jaką zapewnia wiara w Stwórcę.

„Myślę, że powinniśmy być pewni, że posiadanie prawdziwej filozofii i prawdziwej religii powinno ułatwiać dokonywanie odkryć naukowych, a nie odwrotnie”, powiedziała Öberg w przemówieniu z 13 stycznia.

Konferencja Wonder odbyła się w Grapevine w Teksasie i przyciągnęła około 1000 uczestników.

REKLAMA REKLAMA

Öberg, która zasiada w zarządzie międzynarodowego Stowarzyszenia Naukowców Katolickich, zajmuje się przede wszystkim badaniem powstawania gwiazd i planet.

„Pusta” przestrzeń między gwiazdami, w rzeczywistości wcale nie jest pusta, ale zawiera ogromne ilości gazu i pyłu. Przez miliony lat obłoki międzygwiezdne mogą zacząć się zapadać i tak właśnie powstają gwiazdy, tłumaczy Öberg.

Wielu naukowców dzisiaj i w przeszłości kierowało się w swoich badaniach naukowych wiarą, powiedziała Öberg.

Ojciec Georges Lemaître, który jako pierwszy zaproponował teorię znaną dziś jako Wielki Wybuch, pomógł wprowadzić do głównego nurtu ideę wszechświata mającego początek, a zatem potrzebującego Stwórcy.

Wg Öberg ważne jest, aby pamiętać, że metoda naukowa ma ograniczenia.

W rzeczywistości istnieje wiele sposobów dochodzenia do prawdy, „nauka jest jednym z nich”, ale nie jedyną metodą. Istnieją pewne kwestie — takie jak te dotyczące moralności — które są zarezerwowane dla sfery religijnej i filozoficznej. I większość naukowców może to wyczuć, powiedziała naukowczyni.

Wielu naukowców tłumaczy swój konkretny pomysł lub hipotezę niewytłumaczalną „inspiracją”.

Racjonalność i porządek, które naukowcy obserwują we wszechświecie wskazują na Stwórcę, który jest źródłem wszelkiej racjonalnej myśli – kontynuowała Öberg.

Inauguracyjna Wonder Conference, która odbyła się w Gaylord Texan Resort & Convention Center w Dallas była „okazją do współpracy z teologami i innymi ekspertami w ważnych kwestiach na styku wiary katolickiej i kultury świeckiej”.

Konferencja, która została częściowo sfinansowana z grantu Fundacji Templetona, obejmowała przemówienia zarówno uczonych religijnych, jak i naukowców, a także biskupa Roberta Barrona z Winona-Rochester w stanie Minnesota, założyciela Word on Fire.

„Tradycja katolicka ukazuje piękną harmonię między wiarą a nauką” – czytamy na stronie internetowej konferencji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/vchal
Czytaj dalej

News USA

Dzisiaj w Ameryce wielkie święto: Marsz dla Życia 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykanie pro-life z całego kraju planują wziąć udział w Marszu dla Życia – największej corocznej demonstracji praw człowieka na świecie – w piątek, 20 stycznia, w Waszyngtonie. Będzie to pierwszy Marsz dla Życia, który odbędzie się w Ameryce post-Roe. „Dzisiaj w Ameryce wielkie święto” – mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto osiem rzeczy, które warto wiedzieć o Marszu dla Życia 2023.

Czym jest Marsz dla Życia?

Marsz dla Życia rozpoczął się w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w sprawie Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju. To, co zaczęło się jako mała demonstracja w 1974 roku w Waszyngtonie, szybko przekształciło się w największe doroczne wydarzenie pro-life w kraju.

Obecnie dziesiątki, a nawet setki tysięcy podróżują co roku do stolicy kraju w rocznicę sprawy Roe przeciwko Wade lub w jej pobliżu. Ci pro-life Amerykanie zbierają się nie tylko po to, by przeciwstawić się aborcji, ale także po to, by celebrować piękno życia, począwszy od momentu poczęcia.

Po obaleniu Roe, dlaczego marsz wciąż trwa?

Marsz dla Życia 2023 przejdzie do historii jako pierwszy marsz zorganizowany po tym, jak Sąd Najwyższy obalił Roe w decyzji, która daje państwom i ustawodawcom swobodę decydowania o polityce aborcyjnej. Ale organizatorzy Marszu dla Życia mówią, że narodowy marsz jest nadal potrzebny.

REKLAMA REKLAMA

Katoliccy liderzy pro-life zgadzają się, że tegoroczna demonstracja jest ważniejsza niż kiedykolwiek, poinformował we wtorek National Catholic Register.

Jaki plan na piątek?

 • 11:00AM do 12:00PM: Koncert przed rajdem w National Mall między pomnikiem Waszyngtona a 12th Street
 • 12:00PM do 1:00PM: Marsz dla Życia, także na National Mall
 • 1.00PM do 4:00PM: Marsz dla Życia, z National Mall do Kapitolu i Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych

Marsz dla Życia informuje, że 50. coroczny marsz odbędzie się w tym roku nieco inną trasą, obok budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, zanim zakończy się między Kapitolem a budynkami Sądu Najwyższego. Szczegółowa mapa nowej trasy jest dostępna na stronie Marszu dla Życia.

W piątek odbędzie się kilka innych wydarzeń związanych z marszem:

 • Life Fest Sisters of Life i Rycerzy Kolumba (7:00 – 10:30 w D.C. Entertainment and Sports Arena.
 • March for Life Expo (9:00 – 11:00 i 16:00 – 19:00 w Renaissance D.C. Downtown Hotel).
 • Silent No More Awareness Campaign (14:30 – 16:30 przed Sądem Najwyższym).
 • Gala Rose Dinner (18:00 – 21:00 w Hotelu Renaissance).

Pełną listę powiązanych wydarzeń można znaleźć na stronie Marszu dla Życia.

Jaki jest motyw?

Tematem marszu w 2023 r. jest „Następne kroki: marsz w Ameryce post-Roe”.

Kim są mówcy?

 • Aktor Jonathan Roumie, który gra Jezusa w serialu „Wybrani”
 • Były trener NFL Tony Dungy.
 • Dr Christina Francis, ze stowarzyszenia pro-life położników i ginekologów;
 • Gina Tomes, dyrektor Domu Macierzyńskiego Betlejem;
 • Siostra Mary Casey z Siostrami Życia;
 • Casey Gunning, wieloletni atleta Olimpiad Specjalnych.
 • Prokurator Generalny Mississippi Lynn Fitch, która wygrała sprawę Sądu Najwyższego Dobbs, która obaliła Roe przeciwko Wade;
 • Lider większości Izby Reprezentantów Steve Scalise;
 • Kongresmen Chris Smith, Republikanin z New Jersey i współprzewodniczący Kongresowego Klubu Obrony Życia;
 • Przedstawicielka stanu Connecticut Treneé McGhee.

Biskup Burbidge z Arlington poprowadzi modlitwę otwierającą, a modlitwę końcową wygłosi amerykański ewangelista Franklin Graham. Logan Earnest, Rycerz uniwersytecki z George Washington University, złoży Przyrzeczenie Wierności. Ariel Walden zaśpiewa hymn narodowy.

Na koncercie przedzlotowym wystąpi wielokrotnie nagradzany zespół muzyczny „We Are Messengers”.

Co powinni wiedzieć osoby przyjeżdżające spoza miasta?

Marsz dla Życia zapewnia narzędzie do planowania podróży, które amerykanie pro-life mogą pobrać ze swojej strony internetowej. Zawiera listę kontrolną planowania, informacje o hotelach i podróżach, pomocne wskazówki dla maszerujących oraz powiązane wydarzenia pro-life, które mają miejsce w Waszyngtonie.

Jak najlepiej poruszać się po Waszyngtonie w piątek?

Marsz dla Życia zaleca korzystanie z systemu pociągów D.C. Metro. W dniu marszu ludzie mogą łatwo dojść do miejsca zbiórki i rozpoczęcia marszu z jednej z trzech przystanków metra: Federal Triangle, Smithsonian i Metro Center.

W Waszyngtonie goście mogą również korzystać z autobusów miejskich, taksówek i usług wspólnych przejazdów, takich jak Uber i Lyft. W D.C. dostępne są również wypożyczalnie rowerów i skuterów.

Jaka jest prognoza pogody?

Obecna prognoza na piątek jest częściowo słoneczna, a maksymalna temperatura wynosi 52, zgodnie z rozszerzoną prognozą National Weather Service.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Xavier_Ascanio
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu