Połącz się z nami

Kościół

Ukraina: Ryzykując życiem, dostarczają żywność do terenów zapomnianych, gdzie wciąż żyją ludzie

Opublikowano

dnia

Rozdysponowanie 1,5 miliona dolarów na pomoc humanitarną w pierwszym okresie wojny, koordynacja pomocy 300 tys. uchodźców z Ukrainy w Centrach Miłosierdzia, wysyłka 100 tys. paczek na Ukrainę – to tylko przykłady najważniejszych inicjatyw Rycerzy Kolumba, za których realizację odpowiadał Szymon Czyszek, dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie. Za swoją pracę został wyróżniony nagrodą Katolika Roku 2022 w plebiscycie „Our Sunday Visitor” – amerykańskiego wydawnictwa katolickiego docierającego do milionów odbiorców na całym świecie.

24 stycznia mija 11. miesiąc od wybuchu wojny w Ukrainie.

„Podczas gdy wojna na Ukrainie była i jest próbą na wielu frontach, w tym próbą charytatywnej odpowiedzi Kościoła, Rycerze Kolumba zdali tę próbę i pokazują drogę naprzód, jak pomagać najbardziej bezbronnym” – czytamy w nocie informacyjnej przy nazwisku polskiego laureata prestiżowej nagrody „Our Sunday Visitor”.

„Bez spokojnej i stanowczej strategii Szymona Czyszka w tym czasie gorączkowego zamieszania, cały plan nie zostałby zrealizowany. (…) zrobił to, co trzeba było zrobić: dostarczył to, co trzeba było dostarczyć”.

Polski Katolik Roku 2022 traktuje to wyróżnienie „jako wyraz uznania dla ciężkiej pracy wszystkich Rycerzy Kolumba, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, którzy włączyli się w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie”.

Czyszek znalazł się w gronie laureatów, wśród których jest m.in. aktor Jonathan Roumie, znany z roli Jezusa w głośnej produkcji „The Chosen”.

W ciągu 36 godzin od wybuchu wojny w Ukrainie, ogólnoświatowy przewodniczący Rycerzy Kolumba Patrick Kelly zdecydował o przekazaniu 1,5 mln dolarów dla ofiar.

Rycerze Kolumba, we współpracy z naszymi partnerami, dostarczyli do Ukrainy ubrania, leki, środki higieniczne, kilkadziesiąt tysięcy paczek żywnościowych. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, udało się nam zebrać niemal 20 mln dolarów. Ludzie widząc nasze działanie, też chcieli pomóc” – podkreślił Szymon Czyszek w rozmowie z Family News Service.

„Ryzykując własnym życiem, dostarczali paczki żywnościowe do terenów zapomnianych i opuszczonych, gdzie wciąż żyją ludzie. Pamiętam historię, kiedy przed konwojem wiozącym paczki żywnościowe, wybuchła bomba. To zdarzenie nie zatrzymało Rycerzy” – dodał.

„W Polsce utworzyliśmy Centra Miłosierdzia, aby integrować Ukraińców z Polakami” – podkreślił Czyszek.

Centra Miłosierdzia Rycerzy Kolumba dostarczyły żywność, pomoc medyczną i ogrzewane namioty ponad 300 000 uchodźców ukraińskich na granicy. Rycerze stale przygotowują także konwoje, w ramach których wysłali ponad 2000 ton żywności i innych artykułów na Ukrainę. Pomagają Ukraińcom również w rozbrajaniu min przeciwpiechotnych.

Rycerze Kolumba mają konkretne plany na rok 2023.

„Widzimy potrzeby i na bieżąco na nie odpowiadamy. Pomagamy w stworzeniu specjalnej wioski dla tych, którzy uciekają ze wschodniej Ukrainy na Zachód. Ważne jest też dostarczenie generatorów prądu, aby ludzie mogli się ogrzać. Organizujemy pomoc w dostarczaniu żywności, ale i w zakresie wsparcia organizacyjnego.

Planujemy dalszą formację duchową członków naszej wspólnoty, zachęcamy Rycerzy, aby stawali się jeszcze lepszymi ludźmi, mężami, ojcami i aby w tym zaangażowaniu na rzecz potrzebujących i Kościoła nigdy się nie zatrzymali ani nie zniechęcili” – podkreślił Szymon Czyszek.

Zdaniem laureata prestiżowej nagrody ważne jest to, aby nie ustawać w udzielaniu pomocy.

„Przede wszystkim zachęcamy do tego, aby ludzie nie znużyli się pomaganiem i czynieniem dobra. Zachęcamy też do modlitwy o pokój, bo modlitwa ma ogromną siłę do zmiany serc i umysłów, zwłaszcza tych, których nie możemy przekonać argumentami” – powiedział Czyszek w rozmowie z Family News Service.

Założycielem Rycerzy Kolumba jest bł. ks. Michael J. McGivney. Obecnie organizacja zrzesza ponad 2 mln członków na całym świecie.

W Polsce wspólnota Rycerzy Kolumba liczy ponad 7 tys. mężczyzn, w Ukrainie – ponad 2 tys.

Rycerze Kolumba zakorzenieni są w lokalnych społecznościach, dlatego mogą skutecznie i sprawnie realizować konkretne dzieła pomocowe. Zdaniem Szymona Czyszka, ich potencjał tkwi w życiu wiarą na co dzień i wyrażaniu jej poprzez konkretne czyny.

„To świadomość tego, że konkretne działania są dostrzegalne w lokalnej społeczności, ale również w rodzinie i służą rozwojowi drugiego człowieka” – zaznaczył polski Katolik Roku 2022.

Szymon Czyszek jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i UConn School of Law.

Od 2008 roku związany z Rycerzami Kolumba. Obecnie dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie. Wraz z żoną Justyną mają trójkę dzieci. Mieszkają w Krakowie.

Family News Service

 

Foto: archiwum Rycerzy Kolumba

News Chicago

Katolicka St. Zachary School w Des Plaines zostanie zamknięta po 61 latach

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago potwierdziła, że rzymskokatolicka szkoła podstawowa w Des Plaines, zostanie zamknięta z końcem bieżącego roku szkolnego. Powodem jest niska liczba zapisanych uczniów. Na kolejny rok szkolny zgłoszono tylko 20 chętnych dzieci.

Decyzja o zamknięciu St. Zachary School, znajdującej się przy 567 W. Algonquin Road, została podjęta przez kierownictwo szkoły i parafii, przy konsultacji z Archidiecezją Chicago. Rodzice zostali powiadomieni o niej w zeszłym tygodniu.

Służąc dzieciom od wieku przedszkolnego po ósmą klasę, St. Zachary School, została otwarta w 1963 roku. W 2015 r. połączyła się z Our Lady of Destiny School w ramach planu restrukturyzacji szkół katolickich w całej diecezji, dotykającej szkoły w powiatach Cook i Lake.

Jednak zapisy dzieci spadły, a niedobory finansowe pogorszyły się w ciągu ostatniej dekady, jak przekazali urzędnicy szkolni rodzicom w przesłanych wiadomościach e -mail. Opracowano plan scalania poziomów i łączenia klas dla większości zajęć rozpoczynających się w następnym roku szkolnym, ale został on odrzucony przez rodziców.

Wiadomość o planowanym zamknięciu St. Zachary pojawia się około miesiąca po tym, jak Archidiecezja Chicago ogłosiła, że zamyka również St. Bede School w Ingleside, pomimo wysiłków związanych z pozyskiwaniem funduszy, które przyniosły około 500 000 zebranych dolarów. Podobnie jak w przypadku szkoły w Des Plaines, jej urzędnicy podali jako powód malejące zapisy.

O tej bolesnej dla społeczności decyzji informowaliśmy 22 marca.

O decyzji zamknięcia Szkoły Św. Franciszka z Rzymu w Cicero pisaliśmy 21 stycznia. Podobna decyzja została wtedy podjęta w sprawie zamknięcia Szkoły Św. Odilo w Berwyn. Szkoła w Cicero pozostanie jednak otwarta dzięki hojności anonimowych darczyńców, o czym informowaliśmy 6 marca.

Inne podmiejskie szkoły katolickie do zamknięte w ostatnich latach to St. Irene School w Warrenville w 2021 r. Oraz St. Colette School w Rolling Meadows i St. Joseph School w Round Lake, które zakończyły działalność w 2020 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, St. Zachary School
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej

News USA

Kariera i Bóg? Luke Burgis uczy młodych ludzi jak to ze sobą połączyć

Opublikowano

dnia

Autor:

Luke Burgis zrezygnował z kariery w biznesie szukając głębszego sensu swojej pracy. Teraz jest autorem programów edukacyjnych z zakresu przedsiębiorczości dla studentów katolickich, w których łączy kwestie życia zawodowego z wiarą. Prowadzi kursy wirtualnie dostępne na całym świecie, o których mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Luke Burgis studiował na Uniwersytecie Nowojorskim, pracował na Wall Street, założył kilka firm w Dolinie Krzemowej i przeprowadził się do Las Vegas, zanim zdecydował, że chce nadać swojemu życiu więcej sensu. Za namową przyjaciela odnowił swoją wiarę katolicką i wstąpił do seminarium.

Po pięciu latach nauki w seminarium ostatecznie rozpoznał, że nie zostanie księdzem, ale nadal potrzebował głębszego sensu swojej pracy i życia.

Cztery lata później CEDE jest prężnie rozwijającą się organizacją z siedzibą na Katolickim Uniwersytecie Ameryki (CUA) w Waszyngtonie, oferującą programy i materiały edukacyjne na całym świecie.

Luke Burgis jest przedsiębiorcą-rezydentem i adiunktem klinicznym ds. biznesu na CUA. Opracował materiały edukacyjne udostępnione szkołom katolickim i społecznościom szkół domowych, a także prowadził zajęcia biznesowe w CUA.

„Nie rozumiałem, jak mogłem żyć zgodnie z moimi wartościami i być katolikiem w świecie biznesu, w którym się znalazłem, nawet po tym, jak przeżyłem to doświadczenie ponownego nawrócenia” – powiedział Burgis zapytany, co zainspirowało go do założenia CEDE.

W tym roku Burgis rozpoczyna nowy projekt dla CEDE — letni program przedsiębiorczości dla uczniów szkół średnich. W ciągu 10 tygodni wirtualne wyzwanie Startup Venture Challenge nauczy uczniów szkół średnich, jak rozpocząć działalność gospodarczą.

Model edukacji CEDE opiera się na uczeniu się przez doświadczenie, kreatywnym rozwiązywaniu problemów i niezależności, w czym różni się od opartej na zasadach formy edukacji, do której przywykło wielu amerykańskich uczniów, uważa Burgis.

„Tak właśnie wygląda bycie przedsiębiorcą. Nie dostajesz planu działania, nie mówi ci się, co masz robić, musisz wszystko przemyśleć, musisz podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność” podkreśla Burgis.

Aby dołączyć, uczniowie nie muszą mieć pomysłów na biznes, ponieważ pierwsze trzy tygodnie zostaną poświęcone na budowanie pomysłu. Pełny harmonogram obejmuje etap rozeznania, uruchomienie, testowanie, a następnie etap zasobów i społeczności.

Program trwa od 10 czerwca do 12 sierpnia i ma charakter w pełni wirtualny.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Catholic University of America
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu