Połącz się z nami

News USA

Ocean, brak podatku od nieruchomości i dobra opieka medyczna. Emeryci kochają Wirginię

Opublikowano

dnia

Gdzie chcesz spędzić swoją ciężko zapracowaną emeryturę? WalletHub porównał 50 stanów pod kątem 47 kluczowych wskaźników przyjazności dla emerytów, w tym przystępności cenowej, czynników związanych ze zdrowiem i ogólnej jakości życia. Okazało się, że Wirginia wyprzedziła Florydę.

Według badania WalletHub Wirginia jest najlepszym stanem do przejścia na emeryturę w 2023 roku. Stan uzyskał łączny wynik 57,55, wyprzedzając Florydę, która uzyskała łączny wynik 57,43.

Jednym z głównych powodów, dla których Wirginia jest najlepszym stanem dla emerytó, jest jej przyjazność podatkowa, w szczególności brak podatku od nieruchomości lub spadków, wg Jill Gonzalez, analityczki WalletHub.

Jeśli chodzi o jakość życia, ważne jest, że stan ma wiele mil linii brzegowej, dostęp do działań wolontariackich dla dorosłych i niski wskaźnik przestępczości. Wirginia ma także najwyżej oceniane szpitale geriatryczne, oraz największą liczbę dentystów na mieszkańca, co czyni ją świetną opcją dla emerytów.

REKLAMA REKLAMA

Niektóre z ocenianych kategorii badania WalletHub obejmowały: skorygowane koszty utrzymania, roczny koszt usług domowych, muzeów i teatrów na mieszkańca, wskaźnik przestępczości przeciwko mieniu i oczekiwaną długość życia.

Następujące stany znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych stanów do przejścia na emeryturę:

 • Wirginia
 • Floryda
 • Kolorado
 • Wyoming
 • Delaware
 • New Hampshire
 • Południowa Dakota
 • Minnesota
 • Idaho
 • Północna Dakota

Następujące stany zostały uznane za najgorsze miejsca do przejścia na emeryturę:

 • Kentucky
 • New Jersey
 • Missisipi
 • Oklahoma
 • Nowy Jork
 • Luizjana
 • Illinois
 • Waszyngton
 • Maryland
 • Arkansas

Nowe badanie wykazało, że większość Amerykanów nie wie, jak długo będzie żyć, co zaniepokoiło badaczy, którzy twierdzą, że wielu może zabraknąć funduszy na życie na emeryturze.

Tylko 37% respondentów ankiety odpowiedziało poprawnie na pytanie, czy zna średnią długość życia Amerykanów, którzy mają obecnie 60 lat. A ponad połowa – 53% – albo stwierdziła, że nie zna odpowiedzi, albo nie doszacowała przewidywanego czasu życia.

Wyniki te wskazują na problem, jeśli chodzi o planowanie emerytury, według naukowców, którzy zauważają, że dana osoba nie może dokładnie zaplanować, ile musi zaoszczędzić, jeśli nie jest nawet świadoma tego, jak długo prawdopodobnie będą musiały jej wystarczyć oszczędności.

 

Źródło: fox13
Foto:YouTube, istock/TeoLazarev/ Horsche/ Jovanmandic

NEWS Florida

Park Narodowy Everglades został uznany za najlepszy park dla ptaków w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Park Narodowy Everglades, obejmujący 1,5 miliona akrów subtropikalny raj, unikalny dla południowej Florydy jest największą ostoją dzikiej przyrody na wschód od rzeki Mississippi. Park słynie z mnóstwa ptaków, od bielików po bociany leśne i warzęchy różowe.

Park Narodowy Everglades jest jednym z najbogatszych ekosystemów na kontynencie, o czym świadczy liczba gatunków dzikich zwierząt, które można tu znaleźć. Jest domem dla zagrożonej wyginięciem pantery z Florydy, oraz niedźwiedzi czarnych, jednak najbardziej rzucają się w oczy ptaki.

Park został uznany przez Travel Lens za najlepszy park dla ptaków w kraju.

W Parku Narodowym Everglades występuje ponad 300 gatunków ptaków.

Oto pięciu przedstawicieli tutejszej awifauny.

REKLAMA REKLAMA

Warzęcha różowa

Często mylone z mistycznym flamingiem, różowe warzęchy dość powszechnie zamieszkują Park Narodowy Everglades, choć zostały prawie wyniszczone przez florydzkich łowców pióropuszy dziesiątki lat temu.

Można je znaleźć żerujące pod namorzynami podczas odpływu i na równinach błotnych.

Pelikan biały

Znacznie większy niż jego brązowy kuzyn, biały pelikan to masywny ptak o rozpiętości skrzydeł 9 i pół stopy, największej ze wszystkich ptaków w Ameryce Północnej.

Białe pelikany różnią się od pelikanów brunatnych tym, że nie nurkują, aby się pożywić. Pływają po powierzchni wody w grupach, a każdy osobnik łowi krewetki lub małe ryby. Białe pelikany polują w formacji, która razem zagania ryby i zamyka je w kole ucztujących ptaków.

Czapla czerwonawa

Ten gatunek to samotni łowcy. Czaple czerwonawe używają swoich skrzydeł do rzucania cieni i prowadzenia zdobyczy. Gdy ryba lub inna ofiara znajduje się w idealnym do złowienia miejscu, czaple rzucają się na swój obiad.

Z purpurowo-czerwonymi piórami, długimi skrzydłami i nogami, czerwonawe czaple wyróżniają się wśród namorzynowych linii brzegowych i na równinach błotnych Everglades.

Ślimakojad żółtooki

Te średniej wielkości ptaki są przystosowane do żerowania wyłącznie na słodkowodnych mięczakach. Problem polega na tym, że rodzima populacja ślimaków, które są ich pożywieniem spadła w ostatnich dziesięcioleciach.

Na szczęście dla ptaków inwazyjny ślimak afrykański został zawleczony do systemu Everglades w latach 60. XX wieku, a populacja ptaków nieco się odbudowała dzięki przybyciu inwazyjnego ślimaka. Lokalne kolonie Ślimakojada żółtookiego znajdują się w m.in. Harns Marsh.

Łuszczyk wielobarwny

To jeden z najpiękniejszych ptaków śpiewających, jakie można sobie wyobrazić. Powszechne tu ptaki rozmnażają się w stanach takich jak Teksas i Luizjana, ale przybywają do Everglades, aby przeczekać w parku zimowe miesiące.

Niektórzy mieszkańcy zwabiają ptaki na swoje podwórka, gdzie stanowią wspaniałą ozdobę do każdego ogrodu kwiatowego lub patio.

 

Źródło: heraldtribune
Foto: YouTube, istock/Donyanedomam

 

Czytaj dalej

News USA

Przeżyła dwie wojny światowe i COVID-19. Zmarła najstarsza osoba na świecie: Siostra André

Opublikowano

dnia

Autor:

Francuska zakonnica, uważana za najstarszą osobę na świecie, zmarła kilka tygodni przed swoimi 119. urodzinami – poinformował w środę rzecznik jej domu opieki w południowej Francji. Jej receptą na długowieczność była praca, wino i czekolada..

Lucile Randon, znana jako Siostra André, urodziła się w miejscowości Ales w południowej Francji 11 lutego 1904 roku. Była także jedną z najstarszych na świecie osób, które przeżyły COVID-19.

Rzecznik domu opieki David Tavella przekazał, że Francuzka zmarła we wtorek o drugiej w nocy w ośrodku Sainte-Catherine-Laboure w Tulonie.

Gerontology Research Group, która weryfikuje dane osób, które mają 110 lat lub starsze, wymieniła Siostrę André jako najstarszą znaną osobę na świecie po śmierci 119-letniej Japonki Kane Tanaki w zeszłym roku, o której pisaliśmy 27 kwietnia.

REKLAMA REKLAMA

Siostra André uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w styczniu 2021 r., na krótko przed swoimi 117. urodzinami, ale miała tak mało objawów, że nawet nie zdawała sobie sprawy, że jest zarażona.

Jej przetrwanie infekcji trafiło na pierwsze strony gazet zarówno we Francji, jak i poza nią.

W kwietniu ubiegłego roku, zapytana o swoją wyjątkową długowieczność i przeżycie dwóch wojen światowych, powiedziała francuskim mediom: „Praca pozwala żyć. Pracowałam do 108 roku życia”.

Siostra André była także znana z codziennego kieliszka wina i czekolady.

Najstarsza Amerykanka, Bessie Hendricks, ze stanu Iowa, zmarła na początku miesiąca w wielu 115 lat. Pisaliśmy o niej 9 stycznia.

Najstarszą żyjącą znaną osobą na świecie wymienioną przez Gerontology Research Group jest obecnie urodzona w Ameryce Maria Branyas Morera, która mieszka w Hiszpanii i ma 115 lat. Natomiast najstarszą osobą mieszkającą w USA jest obecnie 114-letnia Edie Ceccarelli, która mieszka w Kalifornii.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Słodka zemsta: Nazwij karalucha z Brookfield Zoo imieniem Twojego byłego lub byłej

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku zoo w Brookfield po raz kolejny oferuje odrzuconym kochankom szansę nazwania syczącego karalucha z Madagaskaru na cześć niezbyt wyjątkowej osoby. Wydarzenie uczci tradycyjne święto zakochanych, dając okazję do zemsty wszystkim zawiedzionym w miłości.

Uważasz, że osoba, która Cię porzuciła lub w inny sposób zawiodła jest obrzydliwa jak wielki, tropikalny karaluch? Za darowiznę w wysokości 15 USD przeznaczoną na wsparcie zoo otrzymasz certyfikat nazwania jej imieniem niezbyt pięknego owada.

Imię będzie również wyświetlane na tablicy z nazwami karaluchów umieszczonej przed Hamill Family Play Zoo. Imiona i darowizny można przesyłać online tutaj.

Karaluchy z Madagaskaru mogą urosnąć do prawie 4 cali długości i są największym na świecie gatunkiem rodzaju karaczan. Wydają syczący dźwięk jako mechanizm obronny. W przeciwieństwie do większości innych gatunków karaluchów, te z Madagaskaru nie są uważane za szkodniki i rzadko wchodzą do domów.

REKLAMA REKLAMA
Źródło: suntimes
Foto: istock/familylifestyle
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu