Połącz się z nami

News USA

Ceny benzyny ponownie rosną w USA. Illinois w czołówce w kraju

Opublikowano

dnia

Ceny benzyny ponownie rosną z powodu większego popytu, a Illinois znajduje się obecnie w pierwszej dziesiątce najdroższych rynków w kraju. W stanie podniesiono w tym miesiącu podatek od sprzedaży paliwa.

American Automobile Association AAA donosi, że średnia krajowa ceny benzyny wzrosła o 12 centów od zeszłego tygodnia i wynosi obecnie 3,42 USD.

To o 33 centy więcej niż miesiąc temu i o 10 centów więcej niż rok temu.

W Chicago obecna średnia cena wynosi 3,97 USD za galon. To o około 20 centów za galon więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Na początku nowego roku podatek od sprzedaży paliwa w Illinois oficjalnie poszedł w górę. Stan wstrzymał roczny wzrost zeszłego lata w związku z rosnącą inflacją, ale obecnie kurs wynosi nieco ponad 42 centy za galon. Na kieszeni kierowców odbije się także druga podwyżka zaplanowana na lipiec.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: fox32
Foto: istock/ BUKET TOPAL

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji

Opublikowano

dnia

Bal odbędzie się 4 lutego, o godzinie 7.00 wieczorem, w sali bankietowej Belvedere Events&Banquets w Elk Grove Village. Bilety można jeszcze kupić na stronie organizatora wmkchicago.org., a także pod numerem telefonu 708-983-4158. 

Każdego roku charytatywny bal organizowany przez Wspólnotę Małżeństw Katolickich WMK w Chicago ma inną oprawę tematyczną, zachęcając swoich gości do odpowiedniego ubrania się i wczucia w szczególną atmosferę uroczystego wieczoru.

W poprzednich latach były to bale takie jak np.: gorąca „Havana Fever”, elegancki „Black&White Paris”, uczuciowy „Tylko Miłość” czy swojska „Polska Biesiada”. A ostatnio „Casino Royale with James Bond”.

W przyszłym roku bal WMK odbędzie się pod hasłem „Blask Japonii” – mówią w Studiu Radia Deon Chicago Justyna Jezewicz i Marzena Sipiora.

REKLAMA REKLAMA

Bal charytatywny „Blask Japonii” może być doskonałą propozycją na karnawał lub lutowe Walentynki. Może być także idealnym czasem dla par małżeńskich, wielkim świętem i odskocznią od codzienności.

Przygotowania zaczęły się już we wrześniu, mówi Justyna Jezewicz.

„Pozwólcie państwo, żebyśmy Was zaskoczyli” – mówi Marzena Sipiora, nie zdradzając szczegółów czekającej nas imprezy, czy będzie ona nawiązywała do tradycji japońskiej czy do modernistycznych klimatów.

Pomysł na temat balu zawsze się rodzi z burzy mózgów organizatorów.

Justyna Jezewicz podkreśla, że na bal zaproszeni są absolutnie wszyscy, nie trzeba należeć do Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Charytatywna impreza jest organizowana w Chicago już od 20 lat, po to także by się poznać. Jednym z celów balu jest pokazanie Polonii działalności Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Dochód ze sprzedaży biletów na bal, oraz rozprowadzanych cegiełek jest zawsze w całości przeznaczany na finansowanie wakacyjnych rekolekcji, które co roku prowadzi Wspólnota Małżeństw Katolickich by wspierać pary i budować dobre relacje małżeńskie.

Rekolekcje wspólnoty są przeznaczone dla wszystkich rodzin, które pragną się rozwijać, umacniać swoje więzi oraz w dobrym środowisku wychowywać swoje dzieci.

Bal odbędzie się 4 lutego, o godzinie 7.00 wieczorem, w sali bankietowej Belvedere Events&Banquets w Elk Grove Village, 1170 W Devon Ave. Elk Grove Village, Illinois 60007.

Więcej informacji, a wkrótce bilety, na stronie wspólnoty wmkchicago.org., a także pod numerem telefonu do p. Ewy 7089834158.

 

Źródło: inf. własna
Foto: YouTube, Belvedere Events&Banquets
Czytaj dalej

News Chicago

Jaś i Małgosia oraz zła czarownica w Lyric Opera: Magiczna baśń dla każdego

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularna produkcja “Hansel and Gretel”, która zadebiutowała w Chicago 20 lat temu, powraca. Od 25 stycznia możesz zobaczyć baśń Braci Grimm, opowiadającą znaną na całym świecie historię dwojga zaginionych dzieci porwanych przez głodną wiedźmę.

Opera “Hansel and Gretel” była powtórnie wystawiana w Chicago w 2012 r., za każdym razem ciesząc się wielką popularnością.

Sir Andrew Davis dyryguje zachwycającą partyturą niemieckiego kompozytora Engelberta Humperdincka, którą pierwotnie dyrygował Richard Strauss w 1893 roku.

Przystępna dla widzów w każdym wieku opera jest prezentowana w bardzo pomysłowej i nieco surrealistycznej inscenizacji. To „porywająco nowoczesne i zdumiewająco pomysłowe” spojrzenie na baśń Braci Grimm.

REKLAMA REKLAMA

Widzowie z całego serca kibicują Jasiowi i Małgosi w ich walce z czarownicą, która rozgrywa się w ogromnej kuchni.

“Hansel and Gretel” to wiecznie świeże arcydzieło, pełne muzycznych klejnotów, które czynią z niego wspaniałe wprowadzenie do opery dla widzów w każdym wieku.

“Hansel and Gretel” będzie grana od 25 stycznia do 5 lutego w Lyric Opera w Chicago, przy 20 N. Upper Wacker Drive.

Opera jest śpiewana po niemiecku z wyświetlanymi napisami w języku angielskim. Czas trwania to 2 godziny 20 minut z 1 przerwą.

Bilety kosztują od 40 USD i można kupić je tutaj.

 

Źródło: wttw, Lyric Opera Chicago
Foto: Lyric Opera Chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

18-latek aresztowany w związku ze strzelaniną w szkole w Des Moines i śmiercią dwóch uczniów

Opublikowano

dnia

Autor:

18-letni mężczyzna został oskarżony o morderstwo w związku ze strzelaniną, która miała miejsce w poniedziałek, podczas alternatywnego programu edukacyjnego dla zagrożonej młodzieży prowadzonego w szkole w Des Moines. Dwóch uczniów zginęło a pracownik został ranny.

Policja poinformowała, że Preston Walls z Des Moines został oskarżony o dwa morderstwa i jeden zarzut usiłowania zabójstwa w poniedziałkowej strzelaninie w szkole Starts Right Here. W ataku zginęło dwóch nastolatków – 18-letni i 16-letni.

Założyciel programu, 49-letni William Holmes – raper występujący pod pseudonimem scenicznym Will Keeps – został ranny.

Policja przekazała, że Walls był przez nią nadzorowany przed czekającym go procesem pod zarzutem posiadania broni. Oskarżony zdjął monitorującą bransoletkę z kostki 16 minut przed tym, jak poszedł do szkoły z bronią i zabił dwóch uczniów.

REKLAMA REKLAMA

Wg policji Walls i dwaj uczniowie byli powiązani z gangami i należeli do przeciwnych gangów.

Policja poinformowała, że ekipy ratunkowe zostały wezwane do szkoły, która znajduje się w parku biznesowym, tuż przed godziną 1:00PM. Przybyli funkcjonariusze znaleźli dwóch ciężko rannych uczniów i natychmiast rozpoczęli resuscytację.

Uczniowie zmarli w szpitalu. Dorosły pracownik, później zidentyfikowany jako Keeps, był w poważnym stanie i został skierowany na operację w poniedziałek po południu.

Około 20 minut po strzelaninie funkcjonariusze zatrzymali samochód, który odpowiadał opisom świadków, około 2 mil od miejsca zdarzenia i aresztowali trzy osoby.

Program Starts Right Here, który pomaga zagrożonej młodzieży w klasach 9-12, został założony w 2021 roku. Udziela wsparcia w nadrabianiu zaległości w nauce i pomaga najbardziej potrzebującym i zagrożonym dzieciom.

The Greater Des Moines Partnership, organizacja zajmująca się rozwojem gospodarczym i społecznym w regionie, podaje na swojej stronie internetowej, że Keeps przybył do Des Moines około 20 lat temu z Chicago, gdzie „żył w świecie gangów i przemocy”, zanim wyszedł z niego dzięki muzyce.

Strona internetowa szkoły podaje, że 70% uczniów, którzy tu uczęszczają należy do mniejszości. Okręg szkolny przekazał, że program obsługuje od 40 do 50 uczniów w dowolnym momencie.

Według Education Week, który śledzi strzelaniny w szkołach, strzelanina była szóstą w tym roku w szkole w USA, w której ktoś został ranny lub zabity, ale pierwszą z ofiarami śmiertelnymi.

Na stronie internetowej podano, że w zeszłym roku miało miejsce 51 strzelanin w szkołach, w których doszło do obrażeń lub śmierci, a od 2018 r. było ich 150. W najgorszej strzelaninie w szkole w zeszłym roku zginęło 21 osób.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu