Połącz się z nami

NEWS Florida

Floryda przeciwko zmianom płci u dzieci. Nie zamierza wyrządzać im krzywdy

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy Florydy wkrótce będą mieli kolejną szansę, aby zabrać głos w sprawie stanowego zakazu terapii dzieci, u których zdiagnozowano dysforię płciową. Ale jest mało prawdopodobne, aby proponowane ograniczenia uległy znaczącej zmianie, ponieważ administracja gubernatora Rona DeSantisa jest przeciwna zmianom płci u dzieci.

Publiczna rozprawa została zaplanowana na 10 lutego w Tallahassee. Oczekuje się, że adwokaci LGBTQ będą uczestniczyć i sprzeciwiać się ograniczeniom, które zostały zatwierdzone przez Florida Board of Medicine i Florida Board of Osteopathic Medicine w listopadzie.

Po wejściu zakazu lekarze w stanie, którzy nadal będą przepisywać blokery dojrzewania, terapię hormonalną lub operacje w celu leczenia dysforii płciowej wśród nowych pacjentów w wieku poniżej 18 lat, mogą stracić licencje.

Nadal nie jest jasne, kiedy zakaz wejdzie w życie, ale może to nastąpić już w połowie marca.

REKLAMA REKLAMA

Przesłuchanie w przyszłym miesiącu może być ostatnią szansą dla mieszkańców na skomentowanie planowanych ograniczeń. Na podstawie informacji zwrotnych z przesłuchania komisje lekarskie mogą zmodyfikować zasady lub pozostawić je bez zmian.

Dysforię płciową definiuje się jako silne, uporczywe poczucie identyfikowania się z inną płcią oraz znaczny dyskomfort i niepokój z płcią przypisaną przy urodzeniu.

Proponowane ograniczenia dotyczące blokerów dojrzewania i terapii hormonalnej nie będą miały zastosowania do dzieci, którym już przepisano te leki.

Rada Medycyny Osteopatycznej pozwoli również niektórym lekarzom, którzy koncentrują się na holistycznym zdrowiu, przepisywać blokery dojrzewania i terapię hormonalną nowym pacjentom w wieku poniżej 18 lat, jeśli te osoby zapiszą się na badania kliniczne w szkołach medycznych na Florydzie.

Kancelaria prawnicza i inne grupy złożyły pozew we wrześniu ubiegłego roku, kwestionując stanową zasadę, która zakazuje objęcia Medicaid leczeniem dysforii płciowej. Ta sprawa jest w toku.

DeSantis, od którego powszechnie oczekuje się ubiegania się o nominację Republikanów na prezydenta w 2024 roku, jest za ograniczeniem opieki medycznej dla osób transpłciowych.

W zeszłym roku administracja DeSantisa wezwała stanowe komisje lekarskie do zakazania takiej terapii dla młodzieży i zabroniła osobom fizycznym korzystania z Medicaid w celu pokrycia kosztów leczenia dysforii płciowej.

Na początku tego miesiąca biuro budżetowe gubernatora zwróciło się do uniwersytetów publicznych z prośbą o informacje na temat usług, jakie oferują osobom transpłciowym.

W grudniu DeSantis wyznaczył dwóch lekarzy do Rady Lekarskiej i lekarza do Rady Medycyny Osteopatycznej, którzy publicznie sprzeciwiali się tak zwanemu leczeniu afirmującemu płeć dzieci.

O poważnych zagrożeniach dla zdrowia, które niesie ze sobą terapia zmiany płci u dzieci pisaliśmy m.in. 12 grudnia, 24 listopada,27 września.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/sswartz

NEWS Florida

Park Narodowy Everglades został uznany za najlepszy park dla ptaków w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Park Narodowy Everglades, obejmujący 1,5 miliona akrów subtropikalny raj, unikalny dla południowej Florydy jest największą ostoją dzikiej przyrody na wschód od rzeki Mississippi. Park słynie z mnóstwa ptaków, od bielików po bociany leśne i warzęchy różowe.

Park Narodowy Everglades jest jednym z najbogatszych ekosystemów na kontynencie, o czym świadczy liczba gatunków dzikich zwierząt, które można tu znaleźć. Jest domem dla zagrożonej wyginięciem pantery z Florydy, oraz niedźwiedzi czarnych, jednak najbardziej rzucają się w oczy ptaki.

Park został uznany przez Travel Lens za najlepszy park dla ptaków w kraju.

W Parku Narodowym Everglades występuje ponad 300 gatunków ptaków.

Oto pięciu przedstawicieli tutejszej awifauny.

REKLAMA REKLAMA

Warzęcha różowa

Często mylone z mistycznym flamingiem, różowe warzęchy dość powszechnie zamieszkują Park Narodowy Everglades, choć zostały prawie wyniszczone przez florydzkich łowców pióropuszy dziesiątki lat temu.

Można je znaleźć żerujące pod namorzynami podczas odpływu i na równinach błotnych.

Pelikan biały

Znacznie większy niż jego brązowy kuzyn, biały pelikan to masywny ptak o rozpiętości skrzydeł 9 i pół stopy, największej ze wszystkich ptaków w Ameryce Północnej.

Białe pelikany różnią się od pelikanów brunatnych tym, że nie nurkują, aby się pożywić. Pływają po powierzchni wody w grupach, a każdy osobnik łowi krewetki lub małe ryby. Białe pelikany polują w formacji, która razem zagania ryby i zamyka je w kole ucztujących ptaków.

Czapla czerwonawa

Ten gatunek to samotni łowcy. Czaple czerwonawe używają swoich skrzydeł do rzucania cieni i prowadzenia zdobyczy. Gdy ryba lub inna ofiara znajduje się w idealnym do złowienia miejscu, czaple rzucają się na swój obiad.

Z purpurowo-czerwonymi piórami, długimi skrzydłami i nogami, czerwonawe czaple wyróżniają się wśród namorzynowych linii brzegowych i na równinach błotnych Everglades.

Ślimakojad żółtooki

Te średniej wielkości ptaki są przystosowane do żerowania wyłącznie na słodkowodnych mięczakach. Problem polega na tym, że rodzima populacja ślimaków, które są ich pożywieniem spadła w ostatnich dziesięcioleciach.

Na szczęście dla ptaków inwazyjny ślimak afrykański został zawleczony do systemu Everglades w latach 60. XX wieku, a populacja ptaków nieco się odbudowała dzięki przybyciu inwazyjnego ślimaka. Lokalne kolonie Ślimakojada żółtookiego znajdują się w m.in. Harns Marsh.

Łuszczyk wielobarwny

To jeden z najpiękniejszych ptaków śpiewających, jakie można sobie wyobrazić. Powszechne tu ptaki rozmnażają się w stanach takich jak Teksas i Luizjana, ale przybywają do Everglades, aby przeczekać w parku zimowe miesiące.

Niektórzy mieszkańcy zwabiają ptaki na swoje podwórka, gdzie stanowią wspaniałą ozdobę do każdego ogrodu kwiatowego lub patio.

 

Źródło: heraldtribune
Foto: YouTube, istock/Donyanedomam

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Prom Cross Bay, łączący St. Petersburg i Tampę, wprowadza zniżki w środku tygodnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli chcesz przepłynąć zatokę Tampa w środku tygodnia na pokładzie sezonowego promu Cross Bay, teraz możesz zrobić to taniej: pasażerowie podróżujący w środy i czwartki w styczniu i lutym mogą kupić jeden bilet, a drugi otrzymać bezpłatnie.

Dzieci w wieku 12 lat i młodsze także będą podróżować bezpłatnie z osobą dorosłą w środy i czwartki w tym i następnym miesiącu, ogłoszono w poniedziałek rano. Promocja wyklucza dni meczów domowych Tampa Bay Lightning.

To kolejny krok w rozwoju promu jako długoterminowej opcji transportu przez zatokę, zgodnie z komunikatem prasowym.

Promocja BOGO umożliwia jednemu klientowi otrzymanie do trzech bezpłatnych biletów przy zakupie trzech biletów pełnopłatnych. Aby skorzystać z promocji, klienci mogą użyć kodu promocyjnego „CROSSBAYWEEKDAY” podczas zakupów online lub osobiście w kasach biletowych na nabrzeżach w Tampie i St. Petersburgu.

REKLAMA REKLAMA

Promocja przejazdów dla dzieci umożliwia nawet dwójce nieletnich bezpłatny kurs z osobą dorosłą w uczestniczące dni z kodem promocyjnym „KIDSRIDEFREE23”.

Prom, obsługiwany przez HMS Ferries, rozpoczął swój szósty sezon żeglugi przez Zatokę Tampa w październiku zeszłego roku, a ceny biletów dla dorosłych wzrosły do 12 dolarów za podróż w jedną stronę.

Bilety ulgowe przysługują dla seniorów, studentów, czynnych lub emerytowanych członków wojska oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ostatni sezon był jak dotąd najbardziej udany dla promu, przyciągając 62 130 pasażerów od października 2021 do maja 2022, co stanowi skok o 10 000 pasażerów w porównaniu z poprzednim sezonem.

W grudniu prom uruchomił program partnerstwa społecznościowego, umożliwiając lokalnym firmom umieszczanie swojego logo i specjalnej oferty na stronie internetowej promu Cross-Bay bez żadnych kosztów dla firmy, aby zachęcić pasażerów do odwiedzenia ich lokalizacji.

Pasażerowie korzystają z ofert okazując dowód zakupu biletu na prom.

W Tampie prom odpływa z przystani w Tampa Convention Center, a w St. Pete z przystani w North Straub Park, w pobliżu przystani Vinoy. Między miastami oferowane są cztery kursy w środy i czwartki, osiem kursów w piątki i soboty oraz sześć kursów w niedziele.

Najnowsze rozkłady jazdy i opcje zakupu biletów można znaleźć na stronie www.thecrossbayferry.com.

Usługa w tym sezonie potrwa do maja.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nauczyciel muzyki w Venice został Nauczycielem Roku 2023 powiatu Sarasota.

Opublikowano

dnia

Autor:

Timothy Ferguson, nauczyciel muzyki w Garden Elementary School w Venice, został Nauczycielem Roku 2023 powiatu Sarasota. Ponad stu nauczycieli, członków rodzin i pracowników dystryktu zebrało się w środę wieczorem w Venice Community Centre, aby uczcić trzech finalistów plebiscytu.

Obok Fergusona, wyróżniono także Josepha Connera z Venice Middle School i Courtney Smith z Booker High School.

Fundacja Edukacyjna i okręg szkolny powiatu Sarasota przyznały nagrodę, która obejmuje premię w wysokości 5000 USD. Ferguson będzie reprezentował okręg szkolny przez cały rok, a także podczas tegorocznego ogólnostanowego konkursu.

Według Education Foundation Ferguson uczył muzyki przez 20 lat zarówno na Florydzie, jak i w Nowym Jorku.

REKLAMA REKLAMA

Przed wręczeniem nagrody Christopher Renouf, pełniący obowiązki kuratora dystryktu, skierował pochlebne słowa do każdego z trzech finalistów, mówiąc „Reprezentujecie najlepszych z najlepszych”.

Okręg i Fundacja Edukacyjna uhonorowały również Amber Rylak, nauczycielkę wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Emmy E. Booker, nagrodą Innowacyjnego Nauczyciela Roku.

Nagroda miała na celu uhonorowanie nauczyciela, który wykorzystał kreatywne strategie, aby zaspokoić unikalne potrzeby każdego ucznia, zgodnie z komunikatem. Wraz z nagrodą Rylak otrzymała premię w wysokości 2500 USD.

 

Źródło: heraldtribune
Foto: Education Foundation of County Sarasota
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu